2.07.2003 - Trepca.net

Presidenti Rugova ka pėrgėzuar qytetarėt e Kosovės me rastin e 2 Korrikut


   
Prishtinė, 2 korrik 2003 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova, me rastin e 2 Korrikut - Ditės sė Pavarėsisė, me njė mesazh i ka pėrgėzuar qytetarėt e Kosovės.
 
"Me rastin e Ditės sė Pavarėsisė sė Kosovės, 2 Korrikut, Ju shpreh urimet e mia tė pėrzemėrta.

Dita e 2 Korrikut, kur u shpall Deklarata e Pavarėsisė para 13 vjetėsh, ėshtė njė datė e rėndėsishme nė historinė mė tė re tė Kosovės.
 
Me kėtė Deklaratė u vunė themelet e shtetit modern tė Kosovės, qė u pasua me Kushtetutėn e Republikės sė Kosovės, me referendumin pėr pavarėsi, me zgjedhjet presidenciale dhe parlamentare, si dhe me akte tė tjera madhore.
 
Pėr katėr vjet nė liri, Kosova ka bėrė njė progres tė madh nė tė gjitha fushat e jetės.
 
Objektivat e institucioneve shtetėrore tė Kosovės, nė tė cilat po punohet, janė: zhvillimi ekonomik, privatizimi, investimet dhe vendet e punės pėr tė rinjtė.
 
Poashtu, objektiv qendror ėshtė shpejtimi i integrimit nė BE dhe nė NATO, qenia nė miqėsi permanente me SHBA-tė, pra njohja formale e pavarėsisė sė Kosovės.

Nė kėtė ditė, pėrshėndesim UNMIK-un dhe zotin Shtajner, OSBE-nė me ambasadorin Fieski. Njėherėsh, pėrshėndesim komandantėt dhe ushtarėt e KFOR-it/NATO-s, tė drejtuar nga gjeneral Fabio Mini.

Poashtu pėrshėndesim pėrfaqėsitė diplomatike nė Prishtinė.

Nė kėtė ditė tė shėnuar pėr ne, pėrshėndesim Presidentin Bush, Kryeministrin Bler, Presidentin Shirak, Kancelarin Shreder dhe Kryeministrin Berluskoni.

Si gjithmonė pėrshėndesim Atin e Shenjtė, Papa Gjon Palin II, qė gjithnjė lutet pėr Kosovėn.

Zoti e bekoftė Ditėn e Pavarėsisė, 2 Korrikun!

Zoti e bekoftė Kosovėn!", thuhet nė fund tė kėtij mesazhi tė Presidentit Rugova.

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.