2.07.2003 - Trepca.net

Presidenti Rugova: Me Deklaratėn e 2 korrikut janė vėnė themelet e shtetit modern tė Kosovės


   
Prishtinė, 2 korrik 2003 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova, pėr nder tė 2 korrikut - Ditės sė pavarėsisė sė Kosovės, priti sot nė njė takim deputetėt e Kuvendit tė Kosovės, tė cilėt para 13 vjetėsh e shpallėn Deklaratėn Kushtetuese tė Pavarėsisė sė Kosovės, mė 2 korrik tė vitit 1990.

Ky akt shumė i rėndėsishėm, tha me kėtė rast Presidenti Rugova, pastaj u pasua edhe me aktet e tjera madhore, siē ishte Kushtetuta e Republikės sė Kosovės, Referendumi i pavarėsisė mė 1991, zgjedhjet nacionale dhe aktet e tjera tė mbrojtjes sė Kosovės.
 
Presidenti Rugova 2 korrikun e vlerėsoi njė ditė tė rėndėsishme pėr Kosovėn dhe historinė e saj mė tė re.
 
Me kėtė Deklaratė janė vėnė themelet e shtetit modern tė Kosovės, pėrkujtoi Presidenti Rugova, duke u shprehur mirėnjohje tė gjithė deputetėve tė asaj legjislature qė e shpallėn kėtė deklaratė dhe shfaqi shpresėn se sė shpejti kjo ditė e rėndėsishme do tė jetė edhe ditė nacionale.
 
Presidenti Rugova vlerėsoi pozitivisht hapat pėrpara qė po bėn Kosova sot, dhe pret njohjen formale tė pavarėsisė nė tė cilėn ai insiston vazhdimisht.
 
Kėto ditė, tha nė vazhdim ai, nė Selanik Kosova u pėrfaqėsua nga zoti Shtajner dhe njė delegacion i Kosovės, ndėrkaq nė Krans Montana kėto ditė ishte njė debat pėr Evropėn Juglindore dhe Qendrore, ku Kosova u radhit nė pjesėn e shteteve, tha Presidenti Rugova, duke e vlerėsuar kėtė pjesėmarrje si njė moment tė rėndėsishėm.

"Ne insistojmė pėr njohjen formale tė pavarėsisė sė Kosovės, e cila do ta qetėsonte rajonin e Evropės Juglindore dhe tė kėsaj pjese tė botės, tė integruar nė NATO, nė BE dhe nė miqėsi tė pėrhershme me SHBA-tė", theksoi Presidenti Rugova para deputetėve, duke i pėrgėzuar edhe njeherė pėr Ditėn e pavarėsisė.

Iliaz Ramajli, nė emėr tė deputetėve tė legjislaturės sė atėhershme tė Kuvendit tė Kosovės, falėnderoi Presidetin Rugova pėr ftesėn e bėrė pėr ta shėnuar kėtė datė tė rėndėsishme bashkarisht pėr Kosovėn dhe qytetarėt e saj.
 
Zoti Ramajli tha se ky ėshtė edhe njė mesazh i fuqishėm, pėr faktorin ndėrkombėtar, pėr tė gjithė ata qė merren me ēėshtjen e Kosovės, sepse ajo po ecėn drejt qėllimit tė saj pėrfundimtar qė tė bėhet shtet sovran dhe i pavarur.

Edhe zoti Ramajli Deklaratėn Kushtetuese tė 2 korrikut 1990 e vlerėsoi se ditė tė rėndėsishme, e cila, siē u shpreh ai, "ėshtė njė bazė dhe njė fillim i cili u pasua pastaj me akte madhore dhe me shumė ngjarje tė tjera tė rėndėsishme qė ne sot tė jetojmė tė lirė dhe ndodhemi nė njė fazė pėrfumditare tė realizimit tė qėllimeve tona qė Kosova tė bėhet shtet i pavarur".

Duke e falėnderuar Presidentin Rugova pėr kėtė pritje Iliaz Ramajli tha: "Ne besojmė thellėsisht se ju me kėtė rast po rikujtoni njė kontribut tė gjeneratave mė tė hershme qė u angazhuan pėr lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės".

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.