2.07.2003 - Trepca.net

Lajme

E mėrkure 2 korrik 2003


 

Pėrmbajtja:

 • Presidenti Rugova ka pėrgėzuar qytetarėt e Kosovės me rastin e 2 Korrikut

 • Presidenti Rugova: Me Deklaratėn e 2 korrikut janė vėnė themelet e shtetit modern tė Kosovės

 • Shtajner pėrshėndet letrėn e liderėve kosovarė drejtuar personave tė zhvendosur qė tė kthehen nė shtėpitė e tyre

 • Pėr serbėt edhe njė afat pėr regjistrimin e veturave me KS

 • Nė Tiranė janė arrestuar dy drejtues tė AKSH-sė

 • Gjilan: Shqiptarėt nuk kanė patur asnjė motiv pėr t`i ruajtur deri tani dokumentat serbe

 • Koloneli Newell mohon tė ketė patur dje hyrje tė ushtrisė serbe nė Myēibabė

 • Dr. Gashi: Demokracia ėshtė pėrcaktimi i LDK-sė dhe tani ajo ndodhet nė fazėn e jetėsimit tė pavarėsisė

 • Bėhet renovimi i ndėrtesės sė Kuvendit tė Kosovės

 • Nė tregun e veturave nė Pejė zbulohen 9 vetura tė shtrenjta tė vjedhura nė vendet evropiane

 • Ashkalinjtė kėrkojnė tė kthehen nė Kosovė

 • Nė pikėn kufitare Kosovė-Serbi ėshtė gjetur njė granate dore

 • Shtajner do tė raportojė sot pėr Kosovėn nė sesionin e rregullt tė KS tė OKB-sė

 • Njė prokuror ndėrkombėtar ka ngritur aktakuzėn kundėr Jetullah Qarrit

 • Invalidėt e punės pėr shkak tė gjendjes sė rėndė sociale prej sot do tė hyjnė nė grevė urie

 • Nė "listėn e zezė" tė BE-sė nuk ka persona apo organizata shqiptare

 • Pėrgėnjėshtrim i qeverisė greke

 • Njė nxėnės nė Gjermani ka bėrė vetėvrasje pasi mė parė kishte plagosur arsimtarin

 • Njė burrė ėshtė vetėvrarė nė Kabul nga mjetet plasėse

 • pakten 18 veta kanė humbur jetėn dhe 25 tė tjerė janė lėnduar nė Indinė Jugore

 • Njė ushtar amerikan, i cili qe plagosur dje nė njė sulm tė njė konvoji ushtarak, ka vdekur nga plagėt

 • Njė gjykatė e Sri Lankės ka dėnuar me vdekje pesė persona pėr rolin e tyre nė njė masakėr

 • Njė punėtor i njė fabrike ka vrarė tre bashkėpunėtorė dhe ka plagosur edhe disa tė tjerė

 • Italia mori dje nga Greqia presidencėn e radhės sė BE-sė pėr periudhėn gjashtėmujore

 • Sharon dhe Abaz: Ka shpresa pėr paqen

 • Presidenti Bush thotė se nė Irak nuk do tė kthehet tirania

 • Izraelitėt largohen nga Bethlehemi

 • Bush - nuk do tė largohemi nga Iraku


 
Presidenti Rugova ka pėrgėzuar qytetarėt e Kosovės me rastin e 2 Korrikut
 
Prishtinė, 2 korrik 2003 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova, me rastin e 2 korrikut - Ditės sė Pavarėsisė, me njė mesazh i ka pėrgėzuar qytetarėt e Kosovės.
 
"Me rastin e Ditės sė Pavarėsisė sė Kosovės, 2 korrikut, Ju shpreh urimet e mia tė pėrzemėrta.

Dita e 2 korrikut, kur u shpall Deklarata e Pavarėsisė para 13 vjetėsh, ėshtė njė datė e rėndėsishme nė historinė mė tė re tė Kosovės.
 
Me kėtė Deklaratė u vunė themelet e shtetit modern tė Kosovės, qė u pasua me Kushtetutėn e Republikės sė Kosovės, me referendumin pėr pavarėsi, me zgjedhjet presidenciale dhe parlamentare, si dhe me akte tė tjera madhore.

Pėr katėr vjet nė liri, Kosova ka bėrė njė progres tė madh nė tė gjitha fushat e jetės.
 
Objektivat e institucioneve shtetėrore tė Kosovės, nė tė cilat po punohet, janė: zhvillimi ekonomik, privatizimi, investimet dhe vendet e punės pėr tė rinjtė.
 
Poashtu, objektiv qendror ėshtė shpejtimi i integrimit nė BE dhe nė NATO, qenia nė miqėsi permanente me SHBA-tė, pra njohja formale e pavarėsisė sė Kosovės.

Nė kėtė ditė, pėrshėndesim UNMIK-un dhe zotin Shtajner, OSBE-nė me ambasadorin Fieski. Njėherėsh, pėrshėndesim komandantėt dhe ushtarėt e KFOR-it/NATO-s, tė drejtuar nga gjeneral Fabio Mini.

Poashtu pėrshėndesim pėrfaqėsitė diplomatike nė Prishtinė.

Nė kėtė ditė tė shėnuar pėr ne, pėrshėndesim Presidentin Bush, Kryeministrin Bler, Presidentin Shirak, Kancelarin Shreder dhe Kryeministrin Berluskoni.

Si gjithmonė pėrshėndesim Atin e Shenjtė, Papa Gjon Palin II, qė gjithnjė lutet pėr Kosovėn.

Zoti e bekoftė Ditėn e Pavarėsisė, 2 korrikun!

Zoti e bekoftė Kosovėn!", thuhet nė fund tė kėtij mesazhi tė Presidentit Rugova.
 
 
Presidenti Rugova: Me Deklaratėn e 2 korrikut janė vėnė themelet e shtetit modern tė Kosovės
 
  
Prishtinė, 2 korrik 2003 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova, pėr nder tė 2 korrikut - Ditės sė pavarėsisė sė Kosovės, priti sot nė njė takim deputetėt e Kuvendit tė Kosovės, tė cilėt para 13 vjetėsh e shpallėn Deklaratėn Kushtetuese tė Pavarėsisė sė Kosovės, mė 2 korrik tė vitit 1990.

Ky akt shumė i rėndėsishėm, tha me kėtė rast Presidenti Rugova, pastaj u pasua edhe me aktet e tjera madhore, siē ishte Kushtetuta e Republikės sė Kosovės, Referendumi i pavarėsisė mė 1991, zgjedhjet nacionale dhe aktet e tjera tė mbrojtjes sė Kosovės.
 
Presidenti Rugova 2 korrikun e vlerėsoi njė ditė tė rėndėsishme pėr Kosovėn dhe historinė e saj mė tė re.
 
Me kėtė Deklaratė janė vėnė themelet e shtetit modern tė Kosovės, pėrkujtoi Presidenti Rugova, duke u shprehur mirėnjohje tė gjithė deputetėve tė asaj legjislature qė e shpallėn kėtė deklaratė dhe shfaqi shpresėn se sė shpejti kjo ditė e rėndėsishme do tė jetė edhe ditė nacionale.
 
Presidenti Rugova vlerėsoi pozitivisht hapat pėrpara qė po bėn Kosova sot, dhe pret njohjen formale tė pavarėsisė nė tė cilėn ai insiston vazhdimisht.
 
Kėto ditė, tha nė vazhdim ai, nė Selanik Kosova u pėrfaqėsua nga zoti Shtajner dhe njė delegacion i Kosovės, ndėrkaq nė Krans Montana kėto ditė ishte njė debat pėr Evropėn Juglindore dhe Qendrore, ku Kosova u radhit nė pjesėn e shteteve, tha Presidenti Rugova, duke e vlerėsuar kėtė pjesėmarrje si njė moment tė rėndėsishėm.

"Ne insistojmė pėr njohjen formale tė pavarėsisė sė Kosovės, e cila do ta qetėsonte rajonin e Evropės Juglindore dhe tė kėsaj pjese tė botės, tė integruar nė NATO, nė BE dhe nė miqėsi tė pėrhershme me SHBA-tė", theksoi Presidenti Rugova para deputetėve, duke i pėrgėzuar edhe njeherė pėr Ditėn e pavarėsisė.

Iliaz Ramajli, nė emėr tė deputetėve tė legjislaturės sė atėhershme tė Kuvendit tė Kosovės, falėnderoi Presidetin Rugova pėr ftesėn e bėrė pėr ta shėnuar kėtė datė tė rėndėsishme bashkarisht pėr Kosovėn dhe qytetarėt e saj.
 
Zoti Ramajli tha se ky ėshtė edhe njė mesazh i fuqishėm, pėr faktorin ndėrkombėtar, pėr tė gjithė ata qė merren me ēėshtjen e Kosovės, sepse ajo po ecėn drejt qėllimit tė saj pėrfundimtar qė tė bėhet shtet sovran dhe i pavarur.

Edhe zoti Ramajli Deklaratėn Kushtetuese tė 2 korrikut 1990 e vlerėsoi se ditė tė rėndėsishme, e cila, siē u shpreh ai, "ėshtė njė bazė dhe njė fillim i cili u pasua pastaj me akte madhore dhe me shumė ngjarje tė tjera tė rėndėsishme qė ne sot tė jetojmė tė lirė dhe ndodhemi nė njė fazė pėrfumditare tė realizimit tė qėllimeve tona qė Kosova tė bėhet shtet i pavarur".

Duke e falėnderuar Presidentin Rugova pėr kėtė pritje Iliaz Ramajli tha: "Ne besojmė thellėsisht se ju me kėtė rast po rikujtoni njė kontribut tė gjeneratave mė tė hershme qė u angazhuan pėr lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės".
 
 
Shtajner pėrshėndet letrėn e liderėve kosovarė drejtuar personave tė zhvendosur qė tė kthehen nė shtėpitė e tyre
 
Prishtinė, 2 korrik 2003 - Kryeadministratori, Mihail Shtajner pėrshėndet, siē tha, hapat pozitivė nga ana e liderėve kosovarė qė pėrmes njė letre publike u janė drejtuar personave tė zhvendosur tė Kosovės, tė cilėt gjenden nė Serbi, nė Maqedoni dhe Mal tė Zi, duke i ftuar ata qė tė kthehen nė shtėpitė e tyre.

Apeli ėshtė nėnshkruar nga tė gjithė liderėt jo-serbė tė Kosovės, pėrfshirė kėtu, presidentin Ibrahim Rugova, kryeparlamentarin, Nexhat Daci, kryeministrin Bajram Rexhepi, liderin e PDK-sė, Hashim Thaēi dhe liderin e AAK-sė, Ramush Haradinaj.

"Kjo ėshtė ajo e cila na nevojitet pėr tė kthyerit. Ky apel ėshtė njė thyerje e gjuhės sė tė kaluarės dhe njė hap pozitiv drejt ndėrtimit tė njė Kosove shumetnike dhe drejt integrimit evropian", tha Shtajner para nisjes nė Nju Jork, ku do t'i drejtohet pėr herė tė fundit Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė, nė cilėsinė e kryeadministratorit tė Kosovės.
 
                         
Pėr serbėt edhe njė afat pėr regjistrimin e veturave me KS
 
Mitrovicė, 2 korrik 2003 - Pronarėt veturat e tė cilėve janė tė regjistruara nė Serbi apo nė Mal tė Zi mund tė marrin targat e regjistrimit tė Kosovės pa paguar doganė dhe taksa tė tjera deri mė 31 gusht tė kėtij viti.
 
Kjo u bėhet e mundshme atyre nėpėrmjet njė vendimi tė administratės sė UNMIK-ut 2003\5.
 
Me kėtė vendim shtyhet afati i regjistrimit tė autovetuave civile nė pjesėn veriore tė Kosovės deri mė 31 gusht, ka thėnė zėdhėnėsi i UNMIK_ut nė Mitrovicė Xhorxhi Kakuk.
 
Kjo ėshtė shyrja e tretė me radhė dhe serbėt nė dy afatet e mėparshme kanė bojkotuar regjistrimin e autovetura tė tyre me targa tė Kosovės.
 
 
Nė Tiranė janė arrestuar dy drejtues tė AKSH-sė
 
Tiranė, 2 korrik 2003 - Nė Tiranė janė arrestuar dy drejtues tė AKSH-sė, Gafurr Adili, i cili njihet si komandant i lartė dhe njė drejtues tjetėr i AKSH-sė, emri i tė cilit nuk u bė i ditur. Ndėrkohė autoritetet shqiptare priten tė pėrcaktojnė ēėshtjen hetimore dhe t'ua pėrcjellin gjykatės kėta dy persona.
 
Gjithashtu nga Tirana njoftohet se Gafur Adili mund tė pėrballet me akuzėn pėr nxitjen e urrejtjes ndėretnike dhe krim tė formacioneve tė armatosura.
 
Sipas policisė ai ka pasur pasaportė falco dhe dukumente tė tjera. Gafurr Adili ndodhet nė "listėn e zezė" tė presidentit amerikan dhe kjo ėshtė hera e dytė qė ai ka problem nė Shqipėri.
 
 
Gjilan: Shqiptarėt nuk kanė patur asnjė motiv pėr t`i ruajtur deri tani dokumentat serbe
 
Gjilan, 2 korrik 2003 - Rregullorja e administratės ndėrkombėtare nė Kosovė, e cila i detyron aplikuesit e dokumentacionit personal qė tė dėshmohen me pasaportat ose letėrnjoftimet e dikurshme tė Serbisė, ka shkaktuar revoltė edhe nė komunėn e Gjilanit.

Kėtė problem e ka diskutuar sot edhe Bordi i Drejtorėve, nė mbledhjen e kryesuar nga kryeshefi Enver Muja, ku iu dha pėrkrahje reagimit tė Qeverisė sė Kosovės ndaj kėsaj rregulloreje tė UNMIK-ut, e cila i ka irituar pa masė qytetarėt.

Drejtoria e sigurisė e sheh tė nevojshme qė tė shtohet mbikėqyrja nė qendrėn e regjistrimit civil, nga punėtorėt e saj, nė mėnyrė qė tė pengohen situatat e padėshirueshme qė mund tė ndodhin gjatė procedurave tė aplikimit pėr dokumentacion personal. Drejtori Hazir Mustafa tha se zyrtarėt e kėsaj qendre ndihen tė kėrcėnuar kur ua kėrkojnė qytetarėve letėrnjoftimet ose pasaportat e vjetra serbe.

Shqiptarėt nuk kanė patur asnjė motiv pėr t`i ruajtur edhe tash, katėr vite pas luftės dokumentat serbe qė mbanin shenjėn e njė pushteti qė e shkatėrroi Kosovėn dhe e tmerroi popullin e saj, tha Mustafa, duke i vlerėsuar tė arsyeshme reagimet e qytetarėve.

Ndėrsa Agim Mustafa, shef i shėrbimit tė ofiqarisė e ka quajtur kėtė rregullore tė UNMIK-ut si dokumentin mė diskriminues ndaj shqiptarėve. Duke shprehur mospajtim me sqarimet e kėshilltarit komunal tė UNMIK-ut, z. Bob Simons se dokumentacioni i vjetėr ėshtė i nevojshėm pėr tė hequr dyshimet nė falsifikimet qė mund tė bėhen, z. Mustafa tha se nėse qėndron ky konstatim, atėherė dokumentacioni i administratės sė UNMIK-ut paska qenė jolegjitim deri tani.

Bob Simons tha se UNMIK-u ėshtė duke u munduar qė tė krijojė lehtėsi nė kėtė procedurė, por sqaroi se shtetet tjera kėrkojnė dokumentacion tė vlefshėm dhe pėr t`i hequr dilemat e tyre, ėshtė e nevojshme tė bėhet kėshtu.
 
 
Koloneli Newell mohon tė ketė patur dje hyrje tė ushtrisė serbe nė Myēibabė
 
Gjilan, 2 korrik 2003 - Kryetari i komunės, Lutfi Haziri dhe komandanti i kampit "Montith", koloneli Newell e vlerėsuan tė mirė gjendjen e sigurisė nė rajonin e Gjilanit, nė njė takim tė shkurtėr qė patėn sot me gazetarėt.

Koloneli Newell, i cili para disa ditėsh e ka zėvendėsuar komandantin e mėparshėm tė kampit, Dejvid Sejxh, nė kuadėr tė ndėrrimeve tė zakonshme tė brigadave qė bėhen nga KFOR-i, tha se patrullat e tij, prej 7 deri nė 10 ditėt e fundit, nuk kanė njohuri pėr hyrjen e ushtrisė serbe nė territorin e Kosovės.

Ai tha se qytetarėt e Myēibabės duhet tė njoftojnė Shėrbimin Policor tė Kosovės ose KFOR-in, nėse vėrejnė lėvizje tė dyshimta tė makinave ose personave nė pjesėn e kėndejme tė kufirit.

"Neve na duhen detaje identifikuese qė t`i gjejmė ata", tha koloneli Newell, duke shtuar se nganjėherė ndodh qė njė person tė thotė se ka parė diēka tė dyshimtė dhe pėr kėtė i ka treguar fqinjit tė vet dhe kjo shkon nga njėri te tjetri, por askush prej tyre nuk lajmėron KFOR-in ose SHPK-nė.

Informata e djeshme nga Myēibaba, duket se nuk ishte shumė serioze. Kryetari Haziri tha se komuna u jep pėrkrahje banorėve tė atjeshėm qė tė mbeten nė pronat dhe shtėpitė e tyre, sepse KFOR-i do tė garantojė sigurinė e pėrgjithshme pėr ta.
 
 
Dr. Gashi: Demokracia ėshtė pėrcaktimi i LDK-sė dhe tani ajo ndodhet nė fazėn e jetėsimit tė pavarėsisė
 
Klinė, 2 korrik 2003 - Dr. Alush Gashi, anėtar i Kryesisė qendrore dhe deputet i Kuvendit tė Kosovės vizitoi dje degėn e LDK-sė nė Klinė dhe mori pjesė nė njė takim pune me kryesinė e kėsaj dege, e nė tė cilin u fol pėr zhvillimet politike dhe aktivitetin partiak.

Duke folur nė kėtė takim dr. Alush Gashi tha se demokracia ėshtė pėrcaktimi i kahmotshėm i LDK-sė dhe se tani ajo ndodhet nė fazėn tė jetėsimit tė pavarėsisė.

Nė vazhdim dr.Gashi tha se LDK-ja nuk i ndryshonte opsionet sipas nevojave ditore. "Edhe pėrkundėr presioneve dhe tentim izolimit diplomatik, ne qėndrojmė fuqimisht nė opsion tė pavarėsisė dhe kėrkesės pėr njohje ndėrkombėtare tė Kosovės - shtet i pavarur, me anėtarėsim tė plotė nė NATO dhe OKB dhe me pėrkushtim pėr arritje tė standardeve tė Bashkimit Evropian", nėnvizoi Dr. Gashi.
 
Sipas tij, pavarėsia ėshtė e panegociueshme, por ai tha se LDK mbėshtet bisedimet me fqinjėt pėr implementimin e ēėshtjeve me rėndėsi tė posaēme pėr Kosovėn - shtet i pavarur dhe faktor i stabilitetit.

"Nga LDK-ja nė Klinė kėrkojmė punė tė pėrditshme nė mbėshtetje tė organeve demokratike, nė mėnyrė qė pushteti tė jetė nė shėrbim tė qytetarėve dhe, mbi tė gjitha, angazhim pėr siguri dhe hapje tė vendeve tė reja tė punės", tha ai.

Alush Gashi duke folur lidhur me kthimin e tė zhvendosurve dhe refugjatėve, tha se LDK-ja mbėshtet pėrcaktimin e OKB-sė pėr tė drejtėn e kthimit nė vendin e origjinės pėr tė gjithė dhe insiston qė kjo ēėshtje mos tė politizohet.

Sa i pėrket krimeve qė i kanė bėrė forcat serbe dhe civilėt nė kėtė pjesė tė Kosovės, dr.Gashi tha se tė gjithė ata qė kanė tė dhėna pėr krime, le tė ngrisin padi nė gjyq. Drejtėsia duhet ta thotė fjalėn e vet pėr ata qė kanė bėrė krime, pavarėsisht se ku gjenden aktualisht, tha mes tjerash dr. Alush Gashi.
 
 
Bėhet renovimi i ndėrtesės sė Kuvendit tė Kosovės
 
Prishtinė, 2 korrik 2003 - Siē bėhet e ditur, kah gjysma e muajit korrik Kuvendi i Kosovės i fillon pushimet verore. Parashihet qė pushimet tė zgjasin rreth dy muaj dhe kjo bėhet pėr shkak tė renovimeve tė nevojshme nė ndėrtesėn e Kuvendit.
 
 
Nė tregun e veturave nė Pejė zbulohen 9 vetura tė shtrenjta tė vjedhura nė vendet evropiane
 
Pejė, 2 korrik 2003 - Nė njė aksion tė policisė sė trafikut, nė tregun e veturave ndėrmjet Pejės sdhe Deēanit, janė zbuluar nėntė autovetura tė vjedhura nėpėr vendet e ndryshme tė Evropės.
 
Policia mė parė kishte mbyllur tregun dhe pasi kontrollon 100 vetura, nėntė vetura tė shtrenjta janė zbuluar tė vjedhura dhe ato do t'u kthehen pronarėve, thuhet nė njė njoftim tė SHPK-sė.
 
 
Ashkalinjtė kėrkojnė tė kthehen nė Kosovė
 
Gjermani, 2 korrik 2003 - Njė shoqatė hashkalinj/egjiptian nė Gjermani u ėshtė drejtuar institucionve tė Kosovės me nje letėr nė tė cilėt kėrkohet qė tė bėhet i mundshėm kthimi i kėtij komuniteti nė Kosovė.

Pjesėtarėt e komunitetit hashkalinj/egjiptian tė Kosovės janė tė vetėdijshėm se institucionet e Kosovės kanė probleme tė shumta nė zgjidhjen e ēėshtjeve tė pėrdishme tė qytetarėve, por pjesėtarėt e kėtij komuniteti janė duke u pėrballur me probleme ekzistenciale nė kampe tė ndryshme refugjatėsh e sidomos nė kufirin maqedonas-grek, thuhet nė letėr.
 
Ndėrkaq, nė Kosovė shtėpitė dhe pronat e pakta qė i kanė poseduar ata janė shkatėrruar nga lufta ose janė uzurpuar nga personat e pandėrgjegjėshėm.

"Popullata hashkalinj/egjiptiane ka jetuar me shekuj nė Kosovė dhe e ndiejnė veten banorė autoktonė tė Kosovės, andaj i lutemi institucioneve pėrkohshme tė Kosovės tė marrin masa tė shpejta tė pėr zgjidhjen sa mė tė shpejtė tė problemeve tė shumta qė e preokupojnė popullatėn tonė nėpėr kampe ballkanike, nė qoftė se i konsideroni si qytetarė tė Kosovės", thuhet nė kėtė letėr tė kėsaj shoqate tė nėnshkruar nga kryetari i saj, Xhemail Mustafa.
 
 
Nė pikėn kufitare Kosovė-Serbi ėshtė gjetur njė granate dore
 
Mitrovicė, 2 korrik 2003 - Magjistralja e Ibrit dje ka qenė e bllokuar pėrreth tri orė pėr shkak tė gjetjes sė njė granate dore nė afėrsi tė kufirit Kosovė- Serbi, kanė njoftuar burimet e policisė ndėrkombėtare nė Mitrovicė. Por, ky burim nuk dha hollėsi tė tjera se ēfarė ka ndodhur me atė granatė dore.
 
 
Shtajner do tė raportojė sot pėr Kosovėn nė sesionin e rregullt tė KS tė OKB-sė
 
Prishtinė, 2 korrik 2003 - Kryeadministratori i Kosovės, Mihael Shtajner dje pasdite ėshtė nisur pėr nė Nju-Jork ku do tė raportojė sot pėr Kosovėn nė sesionin e rregullt tė KS tė OKB-sė. Ėshtė ky raportimi i fundit i Shtajnerit nė kėtė cilėsi, ngase ai qė nga java e ardhshme do tė pėrfundojė mandatin e tij nė Kosovė.
 
 
Njė prokuror ndėrkombėtar ka ngritur aktakuzėn kundėr Jetullah Qarrit
 
Prizren, 2 korrik 2003 - Burimet e Misionit tė OKB-sė bėnė ditur se njė prokuror ndėrkombėtar nė Prizren ka akuzuar njė shqiptar pėr armėmbajtje pa leje. Jetullah Qarri 44-vjeēar ish-pjesėtar i UĒK-sė i njohur me emrin e luftės si komandant "Guri" ėshtė arrestuar nė muajin shkurt tė kėtij viti meqė nė shtėpinė e tij ishte gjetur njė sasi e armėve dhe municionit, veē tjerash 40 mina antikėmbėsorike dhe po aq mina antitank.

Ndėrkaq, zėdhėnėsi i Misionit tė UNMIK-ut, Andrea Anjeli, citohet tė ketė thėnė se gjykimi i tė akuzuarit Jetullah Qarrit, pritet tė fillojė gjatė verės nė Gjykatėn e Qarkut nė Prizren.
 
 
Invalidėt e punės pėr shkak tė gjendjes sė rėndė sociale prej sot do tė hyjnė nė grevė urie
 
Prishtinė, 2 korrik 2003 - Invalidėt e punės tė pakėnaqur me gjendjen e rėndė sociale pėr sot kanė paralajmėruar grevė urie nė lokalet e selisė sė tyre nė Prishtinė. Kėtė lajm e konfirmoi edhe Shefki Miftari, sekretar i Organizatės sė Invalidėve tė Punės sė Kosovės.
 
Ai tha se prej sot ēkado qė do tė ndėrmarrin pushtetarėt e Kosovės, pėrfshirė kėtu edhe ministrin Ahmet Isufi, invalidėt e punės, nuk do tė tėrhiqen nga greva e urisė, ngase ata aktualisht ndodhen nė njė gjendje tė mjerueshme sociale. Ata kėrkuan qė t'u paguhen pensionet e tyre nga 100 euro.
 
 
Nė "listėn e zezė" tė BE-sė nuk ka persona apo organizata shqiptare
 
Bruksel, 2 korrik 2003 - Nė listėn e Bashkimit Evropian qė u publikua dje, nuk ndodhet asnjė shqiptar apo organizatė shqiptare nga Kosova, Shqipėria, apo nga Maqedonia.

Nė kėtė listė tė zezė janė pėrfshirė emrat e 14 personave tė cilėt janė qytetarė serbė tė Bosnjes, por edhe tė Serbisė dhe Malit tė Zi pėr tė cilėt dyshohet se kanė ndihmuar tė arratisurit nga Tribunali i Hagės dhe mė sė shumti Radovan Karaxhiqit, tė kėrkuarit kryesor pėr krime lufte nė territorin e Bosnje e Hercegovinės.
 
Nė kėtė listė ndodhen edhe zyrtarė tė lartė tė Kishės ortodokse serbe pėr tė cilėt dyshohet se nė manastirėt e tyre kanė strehuar Karaxhiqin. Nga ana tjetėr, nė kėtė listė janė edhe emrat e dy kroatėve tė cilėt kanė ndihmuar, siē thuhet strehimin e tė akuzuarit Ante Gotovina nė territorin e Hercegovinės.

Ėshtė bėrė e ditur se personave nga kjo listė do t'u ndalohet hyrja nė vendet e Bashkimit Evropian.

Lista evropiane nuk ka tė bėjė fare me listėn e mėparshme tė ngjashme qė ka miratuar presidenti amerikan Xhorxh Bush, sepse kjo listė ka tė bėjė vetėm me persona qė kanė ndihmuar tė ikurit nga Tribunali i Hagės.

Qėllimi i kėsaj liste ėshtė qė shtetet e rajonit tė Ballkanit Perėndimor tė pėrmbushin obligimin e tyre pėr tė bashkėpunuar sa mė shumė me Tribunalin e Hagės.
 
 
Pėrgėnjėshtrim i qeverisė greke
 
Athinė, 2 korrik 2003 - Qeveria greke ka pėrgėnjeshtruar zėrat se ka dhėnė shtyrje afati pėr dorėzimin e dokumentave nga emigrantėt me qėllim rinovimin e lejes sė qėndrimit.

Ndėrsa edhe pėr emigrantėt qė i kanė dorėzuar prej kohėsh dokumentat, dhe ndodhen nė pritje tė lejes, ministri i brendshėm Kostas Skandalidis tha se kėta nuk kanė tė drejtė tė udhėtojnė jashtė Greqisė.

Dje gjithė media greke ka pėrcjellė lajmin se ėshtė akorduar njė shtyrje katėrmujore pėr dorėzimin e kėrkesave me qėllim rinovimin e lejeve tė qėndrimit. Por qeveria reagoi pasdite, duke e pėrgėnjeshtruar kėtė lajm.
 
 
Njė nxėnės nė Gjermani ka bėrė vetėvrasje pasi mė parė kishte plagosur arsimtarin
 
Koburg, Bavari, 2 korrik 2003 – Njė nxėnės i shkollės sė mesme nė Koburg tė Bavarisė, 145 mila nga Munihu, ka bėrė vetėvrasje pasi mė parė kishte qėlluar me armė zjarri arsimtarin, tė cilin e kishte plagosur nė kėmbė, ka bėrė tė ditur zėdhėnėsja e policisė, njofton BBCnews.
 
Nxėnėsi 16-vjeēar kishte nxjerrė nė klasė armėn dhe kishte kėrcėnuar arsimtarin. Djaloshi ka shtėnė nė njė arsimtare tjetėr, qė kishte hyrė nė klasė pėr tė intervenuar dhe e kishte plagosur nė kėmbė. Emri i nxėnėsit ende nuk ėshtė publikuar. Nxėnės tė tjerė nuk janė lėnduar.
 
 
Njė burrė ėshtė vetėvrarė nė Kabul nga mjetet plasėse
 
Kabul, 2 korrik 2003 – Njė burrė ėshtė vrarė nė periferi tė kryeqytetit Kabul kur mjetet plasėse, qė i kishte mbėshtjellė pėr brezin e trupit, kanė shpėrthyer, ka bėrė tė ditur sot (e merkurė) policia, njofton Rojter.
 
Shpėrthimi ka ndodhur pak para mesnatės, rreth dy mila nga baza, qė pėrdoret nga trupat amerikane dhe franceze pėr trajnimin e ushtarėve afganė. Edhe baza e paqeruajtėsve gjermanė ėshtė gjithashtu nė kėtė zonė. Megjithatė, thuhet nė njoftim, nuk dihet nėse shpėrthimi ka ndodhur aksidentalisht apo i vrari ka pasur pėr qėllim ndonjė sulm vetėvrasės.
 
 
Tė pakten 18 veta kanė humbur jetėn dhe 25 tė tjerė janė lėnduar nė Indinė Jugore
 
Hajdarabad, 2 korrik 2003 – Tė pakten 18 veta kanė humbur jetėn dhe 25 tė tjerė janė lėnduar kur njė tren ka rėnė nga ura nė Indinė jugore, njofton BBCWorld. Dy vagona dhe lokomotiva e trenit ekspres ėshtė pėrplasur nė rrugė poshtė, kurse shumė vagona tė tjerė kanė mbetur tė kacavarur.
 
Aksidenti ka ndodhur afėr stacionit hekurudhor Varangal, rreth 170 km nė veri tė kryeqytetit Hajdarabad tė shtetit Andra Pradesh. Gjashtė nga tė vdekurit janė udhėtarė tė trenit, ndėrsa tė tjerėt kėmbėsorė nė rrugė nėn urėn hekurudhore.
 
 
Njė ushtar amerikan, i cili qe plagosur dje nė njė sulm tė njė konvoji ushtarak, ka vdekur nga plagėt
 
Bagdad, 2 korrik 2003 – Njė ushtar amerikan, i cili qe plagosur dje nė njė sulm tė njė konvoji ushtarak, ka vdekur nga plagėt, ka bėrė tė ditur sot (e merkurė) ushtria amerikane, njofton Rojter. Kėshtu, numri i ushtarėve tė vrarė nė luftimet armiqėsore ėshhtė ngritur nė 23 sish qė kur presidenti Bush i ka shpallur tė pėrfunduara luftimet nė Irak.
 
 
Njė gjykatė e Sri Lankės ka dėnuar me vdekje pesė persona pėr rolin e tyre nė njė masakėr
 
Kolombo, 2 korrik 2003 – Njė gjykatė e Sri Lankės ka dėnuar me vdekje pesė persona, ndėr tė cilėt janė dy policė, pėr rolin e tyre nė njė masakėr nė njė kamp pėrqendrimi, ku mbaheshin kryengritėsit e dyshimtė tė Tigrave Tamilė dhe fėmijėt e ish-ushtarėve, njofton Rojter. Dėnimi me vdekje i tyre ėshtė shndėrruar menjėherė nė dėnim tė pėrjetshėm pasi Sri Lanka e ka hequr dėnimin me vdekje qė nga viti 1976.
 
 
Njė punėtor i njė fabrike ka vrarė tre bashkėpunėtorė dhe ka plagosur edhe disa tė tjerė
 
Xheferson siti, SHBA, 2 korrik 2003 – Njė punėtor i njė fabrike pėrpunuese ka qėlluar me armė zjarri dhe ka vrarė tre bashkėpunėtorė dhe ka plagosur edhe disa tė tjerė nė kėtė fabrikė nė pereiferi tė qytetit, ka bėrė tė ditur policia.
 
Vrasėsi i dyshimtė pastaj ėshtė vrarė afėr stacionit policor rreth pesė mila nga vendi i ngjarjes gjatė disa shkėmbimeve tė zjarrit, por nuk dihet ende nė ėshtė vrarė nga policia apo ka bėrė vetėvrasje.
 
 
Italia mori dje nga Greqia presidencėn e radhės sė BE-sė pėr periudhėn gjashtėmujore
 
Romė, 2 korrik 2003 - Italia ka marrė dje nga Greqia presidencėn e radhės sė Bashkimit Evropian pėr periudhėn e ardhshme gjashtėmujore. Presidenti i Komisionit Evropian Romano Prodi deklaroi se pret qė marrėdhėniet midis presidencės sė re italiane tė BE-sė tė prirė nga kryeministri italian Silvio Berluskoni dhe zyrės sė tij tė jenė kooperative dhe tė ngushta.
 
 
Sharon dhe Abaz: Ka shpresa pėr paqen
 
Tel Aviv, 2 korrik 2003 - Udhėheqėsit izraelitė dhe palestinezė qė u takuan dje nė Jerusalem thanė se ka shpresa tė reja pėr paqe.

Kryeministri izraelit Ariel Sharon dhe ai palestinez Mahmoud Abbas i bėnė deklaratat pak para se tė fillonin bisedimet duke qendruar pranė njėri-tjetrit.

Zoti Sharon tha se pėrparimi varet nga ndalja e plotė e sulmeve terroriste. Udhėheqėsi izraelit deklaroi se ėshtė i gatshėm tė paguajė ēmimin e paqes. Ai shtoi se ėshtė e domosdoshme tė bėhen kompromise pėr tu dhėnė shpresa popujve tė tė dy vendeve, tė Izraelit dhe tė shtetit tė ardhshėm palestinez.

Nga ana e tij, zoti Abas tha se Izraeli duhet tė lirojė tė burgosurit palestinezė, t’u japė fund vrasjeve tė udhėheqėsve ekstremistė palestinezė dhe bastisjeve nė zonat vetqeverisėse palestineze.
 
 
Presidenti Bush thotė se nė Irak nuk do tė kthehet tirania
 
Uashington, 2 korrik 2003 - Presidenti amerikan Xhorxh Bush tha se nė Irak nuk do tė kthehet tirania. Presidenti Bush tha se besnikėt e Sadam Husienit fshihen pas sulmeve thuajse tė pėrditshme kundėr forcave tė koalicionit tė udhėhequr nga Shtetet e Bashkuara. Ai shtoi se ata qė kėrcėnojnė rendin dhe qėndrueshmėrinė e Irakut do tė pėrballen me shkatėrrimin, ashtu si u pėrball regjimi i Sadam Huseinit.
 
 
Izraelitėt largohen nga Bethlehemi
 
Betlehem, 2 korrik 2003 - Forcat palestineze tė sigurisė pritet tė marrin nėn kontroll qytetin e Betlehemit nė Bregun Perėndimor nė njė hap tjetėr drejt zbatimit tė planit mė tė fundit tė paqes nė Lindjen e Mesme.

Trupat izraelite do tė transferojnė kompetencat e sigurisė si pjesė e njė marrėveshjeje qė prosupozon qė ata tė tėrhiqen nė pozicionet qė mbanin para fillimit tė kryengritjes palestineze nė vitin 2000.
 
 
Bush - nuk do tė largohemi nga Iraku
 
Uashington, 2 korrik 2003 - Presidenti amerikan Xhorxh Bush thotė se Shtetet e Bashkuara nuk do tė detyrohen qė tė largohen nga Iraku megjithė sulmet e vazhdueshme mbi forcat amerikane atje.

Duke folur para njė auditori ushtarak, zoti Bush tha se angazhimi amerikan nė Irak ishte nje misison jetėgjatė dhe se trupat nuk do te largohen derisa, siē tha ai tė vednoset liria.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.