1.07.2003 - Trepca.net

Lajme

E marte, 1 korrik 2003


 

Pėrmbajtja:

 • Spektakėl muzikor pėr nder tė 2 Korrikut

 • Me vendim tė Shtajnerit "Guardi di financa" vazhdon punėn nė Kosovė

 • I zhvilloi punimet takimi i dytė i procesit tė asociim stabilizimit

 • Kuvendi pasnesėr diskuton procesin e privatizimit

 • Nexhat Daci dėnon arrestimin e djeshėm tė Hashim Thaēit nė Budapest

 • FR i LDK-sė nė Podujevės mbajti mbrėmje poetike me tė rinjtė

 • Lirohet nga arresti sportisti Driton Kukaj

 • Gjilan: Kryetari i Kuvendit komunal dhe tri subjektet politike biseduan pėr zhbllokimin e punės sė asamblesė

 • Nė Prishtinė filloi takimi dyditor i delegacionit tė KE pėr mekanizmin pėrcjellės tė asociim-stabilizimit tė Kosovės

 • Dje pasdite nė aeroportin e Budapestit ėshtė ndaluar Hashim Thaēi dhe mė vonė ėshtė liruar

 • Grupet e para nė fakultetet e UP iu nėnshtruan testit pėr regjistrim pėr vitin akademik 2003-2004

 • Nano ka kėrkuar dorėheqjen e Metės

 • Qeveria e Maqedonisė ka marrė vendim pėr hapjen e dy vendkalimeve kufitare me Kosovėn: Tanushė e Debellde

 • Italia do ta ndihmojė Shqipėrinė qė tė pėrmbushė kushtet e BE-sė nė procesin e stabilizim-asociimit

 • Del Ponte ėshtė e dėshpruar me qėndrimin e Beogradit

 • Bashkimi Evropian sot publikon "listėn e zezė"

 • Nga njė sulm janė vrarė 4 ushtarė amerikanė

 • Trupat izraelite kanė vrarė sot njė palestinez nė Bregun Perendimor

 • Nga njė shpėrthim nė Falluxha kanė humbur jetėn 5 irakianė dhe janė plagosur katėr tė tjerė

 • Gjatė protestave nė Nigeri kanė humbur jetėn 8 protestues


 
Spektakėl muzikor pėr nder tė 2 Korrikut
 
Prishtinė, 1 korrik 2003 - Me rastin e 13-vjetorit tė miratimit tė Deklaratės Kushtetuese pėr pavarėsinė e Kosovės, Forumi i Rinisė i LDK-sė, tė mėrkurėn, mė 2 korrik, organizon njė spektakėl muzikor.

Ky spektakėl muzikor mbahet nė amfiteatrin e pishinės Gėrmia dhe fillon nė orėn 20:00. Marrin pjesė yjtė e estradės sė Kosovės dhe hyrja ėshtė e lirė.
  
  
Me vendim tė Shtajnerit "Guardi di financa" vazhdon punėn nė Kosovė
 
Prishtinė, 1 korrik 2003 - Kryeadministratori i Kosovės Mihael Shtajner vendosi sot qė t'ia vazhdojė kontratėn njėsitit tė specializuar italian "Guarda di financa" i cili do tė kontrollojė shpėrdorimet eventuale financiare nė institucionet publike tė Kosovės.
 
Ky njėsit ka ardhur gjashtė muaj mė parė nė Kosovė me kėrkesėn e Shtajnerit dhe ishte financuar nga administrata e UNMIK-ut. Mė herėt ishte njoftuar se ky njėsit do tė largohet nga Kosova nė mungesė tė fondeve pėr financimin e aktivitetit tė tij.

Por, Shtajner tha se ka kėrkuar nga Qeveria italiane qė nga buxheti i saj tė financojė njėsitin "Guarda di financa", pėr shkak se UNMIK-ut i mungojnė fondet e domosdoshme pėr tė paguar kėtė njėsit.
 
Megjithatė, sipas Shtajnerit, edhe nėse Qeveria e italiane nuk pranon tė paguajė kėtė njėsit, ai do tė gjejė fonde brenda administratės sė UNMIK-ut qė "Guarda di financa" tė vazhdojė punėn e saj nė Kosovė.
 
 
I zhvilloi punimet takimi i dytė i procesit tė asociim stabilizimit
 
Prishtinė, 1 korrik 2003 - Pėrfaqėsuesit e Komisionit Evropian sė bashku me ata tė institucioneve tė Kosovės dhe pėrfaqėsuesit e administratės sė UUNMIK-ut, nė ditėn e dytė tė takimin tė mekanizmit pėrcjellės tė Procesit tė Asociim Stabilizimit, diskutuan kaptinat e pėrzgjedhura pėr drejtėsi dhe ēėshtje tė brendshme, politikėn mediatike, tė telekomunikacionit dhe transportit me ekspert nga UNMIK-u dhe institucionet e Kosovės.
 
Gjithashtu nė kėtė takim u fol pėr progresin e bėrė, pėr rekomandimet e mėhershme, tė dhėnat gjatė takimit tė parė tė mbajtur mė 13 mars 2003, mbi principet themelore tė demokracisė dhe sundimit tė sė drejtės, reformat kyēe tė ekonomisė sė tregut dhe politikės energjetike.

"Ne kemi biseduar pėr shumė ēėshtje teknike tė rėndėsishme pėr integrimet evropiane", tha pas takimit drejtori pėr Ballkanin Perėndimor nė Komisionin Evropian Rainhard Pribe.
 
Ēėshtja e pazidhidhur e statusit tė Kosovės nuk e pengon qė edhe ajo tė jetė pjesė e integrimeve evropiane, tha Pribe. Kosova, tha ai, duhet tė jetė mė afėr politikave evropiane dhe strandardeve.
 
 
Kuvendi pasnesėr diskuton procesin e privatizimit
 
Prishtinė, 1 korrik 2003 - Kuvendi i Kosovės nė seancėn e sė enjtes do tė diskutojė procesin e privatizimit dhe do tė shqyrtojė pėr herė tė dytė projektligjin pėr planifikim hapėsinor. Kėshtu vendosi kryesia e Kuvendit nė takimin e rregullt.
 
Ndonėse mė herėt ishte paraparė qė tė enjten tė shqyrtohet rregullorja pėr kodin doganor tė Kosovės dhe shqyrtimi i dytė i projektligjit pėr prokurim publik, kėto ēėshtje u shtynė pėr mė vonė pėr shkak tė pėrgatitjeve tė pamjaftueshme.
 
 
Nexhat Daci dėnon arrestimin e djeshėm tė Hashim Thaēit nė Budapest
 
Prishtinė, 1 korrik 2003 - Kryetari i Kuvendit tė Kosovės Nexhat Daci ka dėnuar arrestimin e djeshėm tė kryetarit tė PDK-sė Hashim Thaēi nė Budapest. Daci ka thėnė se ėshtė e papranueshme qė policia e njė vendi evropian tė arrestojė liderin e njė partie tė Kosovės nė bazė tė aktakuzės nga e kaluara tė njė regjimi i cili ėshtė dėnuar nga mbarė bota.
 
Veprimet e tilla janė nė kundėrshtim tė bashkėjetesės sė ardhshme tė serbėve dhe shqiptarėve nė Kosovė dhe dialogut direkt tė Prishtinės dhe Beogradit, pėr tė cilin angazhohet edhe zoti Thaēi, ka thėnė Daci.

Ndėrkaq, mbrėmė nė njė prononcim tė Muhamet Hamitit, zėdhėnės i Presidentit tė Kosovės, lidhur me ndalimin i Thaēit, thuhet se "ėshtė akt krejtsisht i papranueshėm i autoriteteve hungareze ndalimi pėr njė kohė i shtetasit tė Kosoėvs, figurės sė njohur politike tė vendit, z.Hashim Thaēi, nė bazė tė fletarrestit tė Serbisė, tė ndėrtuar mbi akuza politike tė kohės sė rezistencės ndaj okupimit serb".

Pėrmes njė komonikate edhe Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės e konsideron "tė papėrgjegjshėm ndalimin e djeshėm nga policia hungareze nė aeroportin e Budapestit dhe mbajtjen pėr disa orė nėn arrest tė politikanit dhe emrit tė njohur tė luftės pėr liri dhe demokraci nė Kosovė, z. Hashim Thaēi".

"Aktin e djeshėm nė Aeroportin e Budapeshtit, AAK-ja e konsideron si papėrgjegjėsi tė organeve tė punėve tė brendshme dhe tė qeverisė sė Hungarisė, e cila duket qė s'e ka kuptuar se nė Ballkan kanė ndryshuar epokat dhe se edhe vetė ajo ėshtė nė rrugėn drejt Bashkimit Evropian", thuhet nė kėtė komunikatė.
 
 
FR i LDK-sė nė Podujevės mbajti mbrėmje poetike me tė rinjtė
 
Podujevė, 1 korrik 2003 - Nė vazhdėn e aktiviteteve kulturore verore dhe me qėllim tė nxitjes sė tė rinjve pėr t'u marrė me krijimtari letrare dhe aktivitete kulturore, mbrėmė nė Podujevė, FR i LDK-sė, mbajti njė mbrėmje poetike me tė rinjėt. Nė konkursin letrar pėr kėtė moshė krijuesish kishin arritur mbi 30 poezi.
 
Juria nė pėrbėrje Fadil Halimi, poet, Mynavere Abdullahu, poete dhe Zekri Mulliqi, anėtar i Kryesisė sė FR tė LDK-sė nė Podujevė, pas vlerėsimit tė tė gjitha poezive tė arritura nė konkurs, bėri tė ditur se kishte vendosur qė ēmimin e parė, nė vlerėn prej 50 euro, ta shpėrblejė poezinė "Mė mirė ėshtė", tė Blertė Havollit, tė dytin poezisė “Jeta”, tė Zejnie Musės dhe tė tretin poezisė “Nė pritje”, tė Bahrie Muēollit.

Pos fitueseve tė kėtij konkursi letrar, krijimet e tyre i lexuan edhe Qefser Sadiku, Minavere Abdullahu, Shkurtė Kadriu, Vlorė Luta, Egzonė Muēolli, Blertė Thaqi e Qėndresė Hyseni.
 
 
Lirohet nga arresti sportisti Driton Kukaj
 
Pejė, 1 korrik 2003 - Ėshtė liruar nga arresti sportisti Driton Kukaj, pasi prokurori ndėrkombėtar ka hequr dorė nga akuza, ka bėrė tė ditur avokati i tij. Driton Kukaj ėshtė arrestuar dy muaj mė parė nė Pejė dhe ai akuzohej pėr vrasje gjatė vitit 1999.
 
 
Gjilan: Kryetari i Kuvendit komunal dhe tri subjektet politike biseduan pėr zhbllokimin e punės sė asamblesė
 
Gjilan, 1 korrik 2003 - Ėshtė bėrė njė pėrpjekje e kryetarit Kuvendit komunal nė Gjilan Lutfi Haziri me udhėheqės tė tri subjekteve politike qė pėrfaqėsohen nė asamble pėr tė zhbllokuar punėn e Kuvendit.

Seanca e fundit ishte ndėrprerė pasi tetė anėtarė tė asamblesė nga radha e LDK-sė e braktisėn sallėn ku mbahej mbledhja, ndėrsa ata tė PDK-sė nuk merrnin pjesė fare pėr shkak tė mospajtimeve qė kanė shfaqur rreth udhėheqjes sė Komiteteit pėr planifikim, resurse natyrore, urbanizėm dhe ambient.

Pas kėtij takimi, z. Haziri deklaroi se nė njė debat konstruktiv, ėshtė biseduar pėr gjendjen e tashme si dhe mundėsitė pėr tejkalimin e bllokadės nė Kuvendin e Komunės.

Si angazhim i pėrbashkėt dhe me qėllim tė funksionalizimit tė Kuvendit, u arrit marrėveshje qė tė punohet veē e veē me grupe tė kėshilltarėve dhe pėrmes njė fryme tė bashkėpunimit tė gjendet zgjidhja e domosdoshme, tha Lutfi Haziri.
 
 
Nė Prishtinė filloi takimi dyditor i delegacionit tė KE pėr mekanizmin pėrcjellės tė asociim-stabilizimit tė Kosovės
 
Prishtinė, 1 korrik 2003 - Nė Prishtinė filluan bisedimet dyditore tė delegacionit tė Komisionit Evropian me pėrfaqėsuesit e Kosovės pėr mekanizmin pėrcjellės tė asociim-stabilizimit, ku Kosova nė kuadėr tė kėtij procesi tė integrimeve evropiane ėshtė pėrfshirė si etnitet nė vete.
 
Ndėrkaq delegacioni i Komisionit Evropian kryesohet nga drejtori pėr Ballkanin Perėndimor Rejnhard Pribe. Bėhet e ditur se nė kėtė takim, ku po marrin pjesė edhe pėrfaqėsuesit e Misionit tė OKB-sė, Qeverisė sė Kosovės, si dhe pėrfaqėsuesit e zyrave tė vendeve tė BE-sė nė Prishtinė, ku po shqyrtohet mundėsia e pėrfshirjes sė Kosovės nė strukturat evropiane, pavarėsisht se cili do tė jetė statusi i saj i ardhshėm politik.

Ky takim ėshtė i dyti me radhė nė kuadėr tė mekanizmit tė ri dhe do tė vazhdojė edhe sot punėn e filluar me dyer tė mbyllura, kur edhe pritet publikimi i rezultateve tė bisedimeve.
 
 
Dje pasdite nė aeroportin e Budapestit ėshtė ndaluar Hashim Thaēi dhe mė vonė ėshtė liruar
 
Budapest, 1 korrik 2003 - Dje pasdite nė aeroportin e Budapest ėshtė ndaluar Hashim Thaēi, kryetar i PDK-sė. Disa orė mė vonė autoritetet hungareze e kanė liruar Thaēin dhe ai e ka vazhduar rrugėn pėr nė Paris.
 
Sipas zyrtarėve tė PDK-sė, Thaēi ėshtė ndaluar nė bazė tė njė fletarresti tė lėshuar nga autoritetet serbe nė vitin 1993 dhe se ai ėshtė liruar pas ndėrhyrjes sė kryeadministratorit Mihael Shtajner.

Ndėrkaq Ministria e Jashtme e Hungarisė konfirmoi largimin e Thaēit drejt Francės dhe tha se ndalimi i tij nuk ishte arrestim. Nė anėn tjetėr, zėdhėnėsja e Tribunalit tė Hagės pėr krime lufte Florans Hartman deklaroi se arrestimi i Thaēit nė Budapest nuk ka tė bėjė me Hagėn.
 
 
Grupet e para nė fakultetet e UP iu nėnshtruan testit pėr regjistrim pėr vitin akademik 2003-2004
 
Prishtinė, 1 korrik 2003 - Grupet e para nė disa fakultete tė Universitetit tė Prishtinės iu nėnshtruan dje testit pėr regjistrim nė vitin akademik 2003-2004. Konkurrenca pėr regjistrim nė vitin e ri akademik ishte e madhe.
 
"Numri i gjithmbarshėm i studentėve qė duhet tė pranohen nė kėtė vit akademik ėshtė 5516, kurse nė disa fakultete numri i atyre qė kanė aplikuar ėshtė dyfish mė i madh",- thotė prorektori i UP Musli Bajraktari.
 
Nė Fakultetin Juridik janė paraqitur mbi 2500 kandidatė pėr 500 vende, nė Fakultetin e Arkitekturės pėr 40 vende janė paraqitur 300 kandidatė. Ka raste qė pėr njė indeks konkurrojnė 8 e ndoshta mė shumė kandidatė.

Dje janė mbajtur provimet pranuese nė Fakultetin Juridik, nė Arkitekturė, Elektronikė, dega kompjuteristike dhe nė Fakultetin Filologjik, dega e anglishtes.

Edhepse ishte njoftuar se nė kėtė vit akademik UP do tė regjistrojė studentė me vetėfinancim prej 1000 eurosh, kjo gjė nuk do tė ndodhė, thonė pėrgjegjėsit nė UP.
 
 
Nano ka kėrkuar dorėheqjen e Metės
 
Tiranė, 1 korrik 2003 - Duket se kanė pėrfunduar pėrkohėsisht polemikat rreth mosmarrėveshjeve midis krerėve tė Partisė Socialiste nė pushtet. Mbledhja e filluar tė hėnėn pas dite ka zgjatur plotė tetė orė dhe ka pėrfunduar me miratimin e njė rezolute pėr inkurajimin e ndėrmarrjes sė reformave nė sektorėt mė jetikė tė vendit.

Kjo nėnkupton konsolidimin dhe forcimin e bashkėpunimit edhe me partitė qė pėrbėjnė bllokun "Aleanca pėr Shtetin", por edhe ndryshime nė qeveri.

Diskutimet e zhvilluara ishin nė fakt vazhdim i polemikave tė nisura tė premten midis zėvendėskryeministrit e ministėr i jashtėm Ilir Meta dhe kreut tė socialistėve e tė qeverisė, Fatos Nano.
 
Kryeministri Nano madje ka kėrkuar edhe dorėheqjen e Metės, kėrkesė kjo qė ėshtė hedhur poshtė nga ky i fundit.
 
 
Qeveria e Maqedonisė ka marrė vendim pėr hapjen e dy vendkalimeve kufitare me Kosovėn: Tanushė e Debellde
 
Shkup, 1 korrik 2003 - Qeveria e Maqedonisė ka marrė vendim pėr hapjen e dy vendkalimeve kufitare me Kosovėn. Kėto vendkalime tė reja kufitare do tė jenė nė pikat Tanushė-Debellde dhe Trezimir-Restelicė. Kabineti i kryeministrit maqedonas ėshtė i mendimit se tashmė ka ardhur ēasti pėr hapjen e kėtyre dy vendkalimeve kufitare.
 
Qeveria ka angazhuar Ministrinė e Transportit dhe Lidhjeve t'i rregullojė punėt teknike, ndėrkaq Ministrinė e Punėve tė Brendshme tė sigurojė personelin i cili do tė punojė nė vendkalimet kufitare nė Tanushė dhe Debellde. Kėto vendkalime kufitare do tė punojnė vetėm gjatė ditės e jo edhe natėn.
 
Zėdhėnėsi i Qeverisė maqedonase Sasho Ēollakovski deklaroi se fillimi i punės nė kėto dy pika kalimi do tė pengojė kalimet ilegale tė kufirit, ndėrkaq banorėve tė kėtij brezi kufitar do t'i mundėsohet qė t'i punojnė arat e tyre nė tė dy anėt e kufirit.
 
 
Italia do ta ndihmojė Shqipėrinė qė tė pėrmbushė kushtet e BE-sė nė procesin e stabilizim-asociimit
 
Tiranė, 1 korrik 2003 - Italia do tė pėrpiqet ta ndihmojė Shqipėrinė qė tė pėrmbushė kushtet e Bashkimit Evropian nė procesin e stabilizim-asociimit, deklaroi ministri i jashtėm italian Franko Fratini. Ai i bėri kėto komente nė Tiranė nė njė konferencė tė pėrbashkėt shtypi me ministrin e jashtėm shqiptar Ilir Meta nė pėrfundim tė njė takimi tė ministrave tė jashtėm tė rajonit pėr Korridorin e tetė.

Ministri Fratini tha se vendet e BE-sė kanė tė drejtėn dhe detyrėn qė t'i kėrkojnė vendeve mike tė Ballkanit Perėndimor, qė tė bėjnė shumė mė tepėr pėr tė pėrparuar me reformat, sidomos nė sektorėt e drejtėsisė, tė ligjeve tė tė drejtės, tė administratės publike dhe tė korrupsionit dhe nė luftėn kundėr krimit tė organizuar, por edhe t'u japim shenja besimi dhe nxitje.
 
 
Del Ponte ėshtė e dėshpruar me qėndrimin e Beogradit
 
Berlin, 1 korrik 2003 - Kryeprokurorja e Tribunalit tė Hagės, Karla del Ponte ėshtė e dėshpruar me qėndrimin e Serbisė dhe Malit tė Zi pasi konsideron se pushteti nė Beograd nuk po i plotėson premtimet lidhur me dorėzimin e tė gjithė tė akuzuarve pėr krime lufte.
 
Nė njė konferencė pėr media nė Berlin, Del Ponte ka thėnė se informatat mė tė reja se i akuzuari Ratko Mlladiq ndodhet nė Serbi nuk i ka dėrguar nė Beograd por nė instanca tė tjera pasi autoritetet nė Beograd deri tash nuk kanė reaguar nė informacione tė tilla.
 
 
Bashkimi Evropian sot publikon "listėn e zezė"
 
Bruksel, 1 korrik 2003 - Bashkimi Evropian do tė publikojė sot nė Bruksel listėn e personave tė cilėve do t'u ndalohet hyrja apo kalimi nėpėr vendet e BE-sė. Mediat njoftojnė se nė listė ndodhen 12 persona nga B e H tė cilėt i bėjnė obstruksione Marrėveshjes sė Dejtonit dhe financiarisht apo politikisht mbėshtesin tė akuzuarit pėr krime lufte.

Mirėpo, nga Komisioni Evropian bėjnė me dije se personat nga "lista e zezė" nuk do tė ndodhen nėn sanksione financiare ēfarė i kanė aplikuar SHBA-tė. Nga Brukseli bėhet e ditur se nė kėtė listė mund tė gjenden rreth 100 persona. Ndėrkaq sipas gazetės "Zėri" nė kėtė listė nuk ndodhet asnjė shqiptar.
 
 
Nga njė sulm janė vrarė 4 ushtarė amerikanė
 
Bagdad, 1 korrik 2003 – Katėr ushtarė amerikanė janė vrarė sot (e martė) dhe dy tė tjerė janė plagosur nga njė sulm me granatė raketore nė automjetin e tyre, tė cilin e kanė kryyer sulmues tė panjohur nė qendėr tė Bagdadit, njofton AFP.
 
Viktimat janė hequr menjėherė nga vendi i ngjarjes. Po kėhtu, nė kėtė incident ėshtė plagosur edhe njė civil irakian, i cili ėshtė dėrguar nė spital. Ndėrkaq, njė autobus i parkuar afėr stacionit tė gasit, ėshtė djegur tėrėsisht. Pėr sulmin dhe viktimat ende s’ka pasur konfirmim nga ushtria amerikane.
 
 
Trupat izraelite kanė vrarė sot njė palestinez nė Bregun Perendimor
 
Jerusalem, 1 korrik 2003 – Trupat izraelite kanė vrarė sot (e martė) njė palestinez, i cili kishte shtėnė mė parė me revole nqė ushtarėt, qė kujdestaronin nė pikėn e kontrollit nė pjesėn veriore tė Bregut Pderendimor, njofton Rojter. Burimet e sigurimit palestinez kanė thėnė se 20-vjeēari ėshtė vrarė nga ushtarėt nė pikėn e kontrollit ndėrmjet qyteteve Tulkarem dhe Kelkilia, por s'kanė detaje tė tjera pėr incidentin.
 
 
Nga njė shpėrthim nė Falluxha kanė humbur jetėn 5 irakianė dhe janė plagosur katėr tė tjerė
 
Falluxha, Irak, 1 korrik 2003 – Njė shpėrthim gjatė natės nė qytetin irakian Falluxha ka shkatėrruar xhaminė dhe ka shkaktuar vdekjen e sė paku pesė irakianėve dhe plagosjen edhe tė katėr tė tjerėve, kanė bėrė tė ditur sot (e martė) dėshmitrėt dhe zyrtarėt, njofton AP. Shpėrthimi ka ngritur tensionet nė rajon, ku edhe kėshtu po ndėrmerren vazhdimisht aktivitete kundėramerikane.
 
 
Gjatė protestave nė Nigeri kanė humbur jetėn 8 protestues
 
Lagos, Nigeri, 1 korrik 2003 – Forcat e sigurimit kanė vrarė 4 nigerianė, kurse 4 tė tjerė kanė humbur jetėn nga shpejtėsia e automjeteve gjatė protestave nė rrugė lidhur me ēmimet e lėndėve djegėse, ka bėrė tė ditur sot (e martė) policia vendore, njofton Rojter.
 
Policia ka thėnė se 4 viktimat janė vrarė nė kryeqytetin Abuxha, kur policia ka hedhur gaz lotsjellės dhe ka shtėnė me armė zjarri ndaj protestuesve gjatė pėrleshjeve tė ndėrsjella. Ndėrsa 4 viktimat e tjera kanė humbur jetėn kur automjetet me shpejtėsi tė madhe janė pėrplasur aksidentalisht nė njė grup demonstruesish gjatė protestave nė Lagos.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.