30.06.2003 - Trepca.net

E-mailat komercialė - gangrena e internetit


29 qershor 2003 / David Mcalary / „Zėri i Amerikės“

Specialistėt thonė se interneti ėshtė dyndur me lloj-lloj gjėrash, si oferta pėr dieta, stimulantė seksualė, kredi me pėrqindje tė ulėt e tė tjera, me vlera tė dyshimta, qė bllokojnė rrjetet kompjuterike ēdo ditė me miliona mesazhe elektronike pėr njė publik gjithnjė e mė tė zemėruar. Nė fushėn e teknologjisė janė bėrė pėrpjekje tė mėdha pėr ta frenuar efektin e njė dukurie tė tillė, por pa shumė sukses.

Edhe ligjvėnėsit janė tė zemėruar dhe po punojnė pėr marrjen e masave kundėr problemit tė mesazheve tė padėshėruara elektronike apo siē quhen nė gjuhėn teknike, ”spam e-mails” (speem i-mejlls, shq.).

Si njė film me skena tė frikshme, pėrbindėshi i mesazheve elektronike po i kanoset botės duke hyrė nė mėnyrė tinzare nė jetėn private pėrmes internetit. Viktima tė tij janė 600 milionė pėrdorues tė postės elektronike nė mbarė botėn, 180 milionė prej tė cilėve vetėm nė Shtetet e Bashkuara.

Komisioni Federal pėr Tregėtinė vlerėson se mesazhet e padėshėruara pėrbėjnė rreth 40 pėr qind tė tė gjithė e-mailave, ndėrkohė qė kompanitė, tė cilat ofrojnė shėrbim interneti, druhen se kjo do ta ngadalėsojė qarkullimin e informacionit nė rrjet.

David Baker punon pėr njė kompani tė tillė. Ai thotė se “gjatė 18 muajve tė fundit, moria e mesazheve tė padėshėruara ėshtė rritur 5-fish, pra, ajo qė pėrbėnte vetėm njė bezidsje vitin e kaluar, tani po kap pėrmasa kritike”.

Autorėt e mesazheve tė padėshėruara pėrdorin programe kopmjuterike pėr tė depėrtuar nė llogaritė personale tė e-mailave. Njė prej metodave bazohet nė prodhimin e miliona adresave tė zakonshme dhe dėrgimin e po aq mesazheve tė padėshėrueshme me shpresėn se ato do tė mbėrrijnė tek sa mė shumė individė. Njė program tjetėr pėrpiqet tė thithė adresa nga interneti pėrmes faqeve komerciale, diskutimeve tė grupeve tė ndryshme pėrmes rrjeteve etj.

Ndėrkaq, ligjvėnės nė mbarė botėn po reagojnė. Njė ligj i ashpėr i Bashkimit Evropian hyn nė fuqi nė muajin tetor. Ky ligj parashikon qė dėrguesit e mesazheve-reklamė tė marrin leje nga pronarėt e adresave elektronike pėr pėrfshirjen e tyre nė lista.

Kongresi amerikan, i mbizotėruar nga Partia Republikane, po e trajton ndryshe kėtė problem. Pėr t’u mbrojtur nga mesazhet-komerciale tė bizneseve tė ligjshme, projekti-ligji i propozuar parashikon qė vetė pronarėt e adresave elektronike t’u kėrkojnė kompanive heqjen nga lista.

Mirėpo, mbrojtės tė ekonomisė sė lirė, besojnė se ligjet e reja nuk janė pėrgjigja ndaj kėtij problemi. Wane Crews i Institutit Cato thotė se zgjidhjet gjenden nė vetė tregun, pėrfshirė shpikjen e teknologjive anti-spam dhe duke detyruar dėrguesit e e-mailave komerciale tė paguajnė pėr atė qė tani pėr tani ėshtė falas.“Komandat legjislative nuk do tė merren parasysh nga mė tė pabindurit. Po qe se ligjislacioni bėn qė kėta tė fundit ta trasferojnė biznesin e tyre nė vende qė janė jashtė juridiksionit tė ligjit amerikan, atėherė ne vetėm sa kemi penguar veprimtarinė e bizneseve tė ligjshme dhe do tė bezdisim kompanitė qė tashmė kanė vėnė nė jetė praktika qė respektojnė kėto kėrkesa tė pashkruara ende”.

Zoti Crews druhet se legjislacioni anti-spam mund tė jetė gjithashtu nė kundėrshtim me tė drejtat e sanksionuara nė kushtetutė pėr lirinė e shprehjes. //az//

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.