OPINIONE

   
30.06.2003 - Trepca.net

ME SHKAS

KISHA ORTODOKSE SERBE VAZHDON POLITIKĖN E SAJ ULTRASHOVINISTE DHE HEGJEMONISTE NDAJ KOSOVĖS..!?


29 qershor 2003 / Shkruan: Rexhep ELEZAJ
 
Se Kisha ortodokse serbe ka qenė strumbullari kryesor (i tė keqės) qė ka inspiruar dhe qė ka vėnė nė veprim hegjemonizmin ultranacional-shovinist serb nė Ballkan, sidomos ndaj kombit shqiptar dhe ate pėr tė satėn herė me rradhė gjatė historisė sė vjetėr dhe tė re, kėtė e dėshmoi qartė tubimi i Saborit tė kishės serbe i mbajtur pardje nė Graēanicė me rastin e shėnimit tė njė feste fetare. Vetė pjesėmarrja nė kėtė tubim e patriarkut Pavle bashkė me sinodėt tjerė nga Serbia si dhe fjalimi i tij politik para besimtarėve, i cili mė sė paku kishte tė bėntė mė fenė, e ku ishte i pranishėm edhe koordinatori pėr ēėshtje tė sėrbėve tė Kosovės, nėnkryetari i qeverisė sė Serbisė N. Ēoviē, fletė pėr karakterin nacional-shovinist tė kėtij tubimi “fetar” i organizuar nė zemėr tė Kosovės nga kishtarėt serbė.
 
Para sė gjithash, ėshtė i qartė fakti se tubimi i pardjeshėm i serbėve nė Graēanicė vie menjėherė pas mbajtjes sė samitit tė BE-sė nė Selanik, tė cilit i kishte paraprirė vrasja e tre minoritarėve serbė nė Kastriot (Obiliq), pra, vie nė kohėn kur nė qarqet politike ndėrkombėtare gjithnjė e mė shumė po flitet pėr fillimin e dialogut shqiptaro-serb, nė kohėn kur nė opinionin ndėrkombėtar ēdo ditė nė mėnyrė mė tė theksuar po shumohėn zėrat se zgjidhja e vetme e drejtė dhe e qėndrueshme e statusit final tė Kosovės ėshtė pavarėsia e saj. Kjo, sepse edhe zogjėt nė mal e kanė kuptuar se shqiptarėt e Kosovės nuk do tė pranojnė kurrė qė sėrish tė jetojnė nėn thundrėn dhe hegjemonizmin serb.
 
Pra, pjesėmarrja e patriarkut Pavle (i linur nė Kosovė) nė tubimin e pardjeshėm nė Graēanicė dėshmon pėr pėrpjekjet e vazhdueshme tė tij dhe tė kishės tė cilėn ai udhėheq, se serbėt pas gjithė atyre krimeve qė kanė bėrė nė Kosovė, ende nuk janė mbushur mendė qė njėherė e pėrgjithmonė bashkė me politikanėt serbė tė heqin dorė nga politika e hegjemonizmit dhe nacional-shovinizmit ortodoks ndaj tokave shqiptare, ose thėnė mė ndryshe; qė njėherė e pėrgjithmonė ta kuptojnė dhe pranojnė faktin historik se Kosova nuk ka qenė, nuk ėshtė dhe kurrė nuk do tė jetė tokė serbe, ashtu siē e kanė gėnjyer (serbėt) Europėn pėrgjatė 10-tė shekujve tė kaluar.
  
Patriarku Pavle dhe tė gjithė serbėt padallim duhet ta pranojnė pėrfundimisht edhe faktin tjetėr se tė gjitha kishat nė Kosovė janė ndėrtuar nė trevat iliro-dardane qysh nė shekujt e parė tė erės sonė (shek. –I-IV-), dhe qė tė gjitha kanė qenė pronė e shqiptarėve tė kristianizuar tė cilėt me pėrsosjen e organizimit kishtar nė qytetet kryesore ndėrtuan kishat dhe peshkopatat qė shtrinin jurisdikcionin e tyre fetar nė tė gjitha dioqezat shqiptare deri nė fillim tė shekullit tė –V-tė, kur u shtuan pėrpjekjet e Patrikanės sė Konstadinopojės pėr t’i shkėputur peshkopatat e Ilirikut Lindor nga Roma e pėr t’i futur nėn varėsinė e saj, siē ndodhi nė praktikė nė vitin 1054, kur pėrfundimisht bėhėt ndaraja e kishave, nė ate katolike tė Perėndimit dhe nė ate ortodokse tė Lindjes. Pėrpjekjet e kishės ortodokse serbe pėr t’i pėrvetėsuar kishat e shqiptarėve nuk janė ndėrprerė asnjėherė deri nė shekullin e –XIII-tė, kur pothuajse gati tė gjitha kishat e shqiptarėve nė Kosovė do tė sllavizohen (lexo: uzurpohėn) nga dinastitė serbe duke filluar qė nga koha e Stefan Dushanit, e qė do tė ngelin nėn pushtimin dhe diktatin e kishės ortodokese serbe deri nė ditėt e sotme.
 
Nuk ka asnjė dyshim se pjellė e mendėsisė uzurpuese tė kishės ortodokse serbe kanė qenė mė vonė tė gjitha programet serbe antishqiptare siē ishte ai i ministrit serb Ilia Garashanin, i shpallur nė vitin 1844, dhe i njohur me emrin “Naēertania” me tė cilin synohej qė principatėn e vogėl serbe ta shndėrronte nė njė shtet tė madh jugosllav, nė tė cilėn do tė pėrfshiheshin tė gjitha tokat shqiptare nga Veriu i Shkumbinit, sė bashku me Kosovėn, tė cilėn atėbotė filluan ta quanin “Serbi e vjetėr” (Stara Srbija), dhe kėshtu me radhė (?!). Pra, lirisht mund tė thuhet se qė nga shekulli i –V-tė e deri nė ditėt e sotme pėrpjekjet e kishės ortodokse serbe pėr sllavizimin e tėrė hapėsirės shqiptare nė Ballkan nuk kanė pushuar pėr asnjė ēast, si gjithnjė e bazuar nė modelin piratesk-grabitēar dhe kolonialist tė shprehur qartė nė thėnjėn e tyre bizare: “se aty ku jeton vetėm njė serb, aty ėshtė tokė serbe”?! Kėtė shprehje fashizoide serbėt gjatė historisė u pėrpoēėn disa herė qė ta bėjnė realitet duke u grabitur shqiptarėve tokat e tyre, dhe poashtu tė inspiruar nga predikimet absurde tė klerit ortodoks serb se: “serbėt janė popull hyjnor tė zbritur nga qielli”, d.m.th. se janė tė privilegjuar nga Zoti, tė cilėve, gjithnjė sipas kėsaj logjike raciste, iu takon e drejta qė t’i nėnshtrojnė popujt joserbė?!
 
Siē thamė mė lartė, tė gjitha kishat e shqiptarėve nė Kosovė janė ndėrtuar nė kohėn e forcimit tė kristianizmit tek shqiptarėt (shek. –V-tė p.e.r.), siē ishin kishat nė Butrint, Lezhė, Bylis, Apoloni, Vlorė, Nikopojė, Sarandė, Ohėr, Rubik, Shkodėr, Shkup, Prizren, Deēan, Pejė, Trepēė, Graēanicė, etj, tė cilat me rastin e pushtimit tė tokave shqiptare nė kohėn e zhupanit serb Stefan Nemanjės, i cili arriti t’i shtrijė kufijtė e shtetit serb deri nė Shqipėrinė e sipėrme, duke pėrfshirė Dioklenė dhe Kosovėn, do tė shndėrrohėn me dhunė nė kisha ortodokse serbe. Pra, “nė vendet e pushtuara, paria shqiptare u shpronėsua, qytetet u ngarkuan me tatime tė rėnda, ndėrsa nė Kosovė dhe Diokle kishat e manastiret shqiptare u uzurpuan nga pushtuesit qė dėbuan nga andej klerin vendas shqiptar duke vėnė pranė kėtyre kishave klerikė sllavė (lexo: serbė, v.j.). Shumė shpejtė mbretėrit serbė e zhvendosėn rezidencėn e tyre nė qendrat e pasura tė sapopushtuara. Me 1250 edhe kisha serbe, tashmė autoqefale, e transferoi selinė e saj nga Ziēa nė Pejė. E mbeshtetur fuqimisht nga mbretėrit serbė, ajo iu vu punės pėr asimilimin fetaro-kulturor tė popullsisė shqiptare nėpėrmjet konvertimit (ndėrrimit) tė dhunshėm tė saj nė ortodoksinė serbe”, (Historia e popullit shqiptar pėr shkollat e mesme, f. 32, Tiranė, 1994).
 
Prandaj, sot e gjithė ditėn pėr shqiptarėt ishte dhe mbetet e qartė politika uzurpuese dhe hegjemoniste e kishės dhe shtetit serb ndaj tyre e ushtruar gjatė gjithė shekujve, nga e cila ēmenduri, siē duket serbėt nuk e kanė ndėrmend tė heqin dorė, as pas ndėrrimeve tė mėdha historike tė cilat pasuan pas ramjes sė Murit tė Berlinit me 1989, gjegjėsisht pas ramjes sė perandorisė komuniste me 1990, kur bota hyri nė fazėn e ndėrtimit tė marrėdhėnieve krejtėsisht tė reja nė tė gjitha fushat e bashkėpunimit ndėrkombėtar, kur popujt e Europės me intensitet tė shtuar vazhdojnė ta ngrisin objektin e quajtur “Bashkėsi europiane” (BE), ndėrtimin e tė cilit po e bėjnė ekskluzivisht mbi principe tė barazisė etnike, fetare dhe kulturore midis popujve.
 
Pra, po bėjnė ndėrtimin e njė Bashkėsie multikulturore nė tė cilėn vlerat e demokracisė do t’i gėzojnė tė gjithė popujt njėsoi, ku mė nuk do tė ketė popuj tė sunduar dhe tė diskriminuar nga njėri-tjetri, ku tolerenca etnike dhe konfesionale do tė jenė vlera konstante mbi tė cilat do tė zhvillohet bashkėpunimi midis popujve, pa marrė parasysh gjenezėn dhe prejardhjen e tyre kombėtare e rajonale, ku ligji dhe drejtėsia do tė respektohen dhe zbatohen njėsoi nga tė gjithė dhe ndaj tė gjithėve. Por, ku nė tė njėjtėn kohė secili popull do tė kultivojė dhe ruaj edhe mėtej vlerat dhe specifikat e veta kombėtare, fetare dhe kulturore, tė cilat nuk mund tė tjetėrsohėn, por as tė shėrbejnė si shkak pėr pėrēarje dhe hegjemoni “moderne”, vlera kėto qė do tė trajtohen si pasuri natyrore e dhuruar nga Zoti pėr secilin popull veē e veē, qė nė fakt pėrbėjnė dhe paraqesin koloritin mė tė bukur njerėzor i cili vetėm sa do t’i begatojė dhe pėrparojė edhe mė shumė marrėdhėniet midis popujve dhe kulturave tė tyre.
 
Kjo ėshtė rruga e tė ardhmės sė Europės dhe popujve tė saj, e jo ajo qė predikonte pardje kreu i kishės ortodokse serbe nė Graēanicė, nga i cili tubim opinionit iu bė edhe njėherė e qartė se bartėsit e nacional-shovinizmit serbo-ortodoks nė krye me patriarkun Pavle nuk kanė hequr dorė pėr asnjė milimetėr nga politika e tyre gllabėruese-pushtuese ndaj Kosovės dhe shqiptarėve. Sepse, tė predikosh nė njė tuim tė tillė “fetar” fakte tė rrejshme dhe trillime tė pacipėta se “para katėr viteve nė Kosovė janė shkatėrruar tė gjitha faltorėt (kishat) serbe, siē nėnkuptohej nga konteksti i fjalimit tė tij nga “terroristėt” shqiptarė, tė flasėsh vetėm pėr vuajtjet e serbėve nė Kosovė dhe me tone aq vajtuese siē bėri kryekleriku serb Pavle nė kėtė tubim, ose tė lansosh ēdo ditė nė mjetet e informimit serb tezėn: “se serbėt qė  kanė ikur nga Kosova gjatė luftės sė fundit (1998/99) nuk do tė pranojnė kurrė tė kthehėn nė njė Kosovė tė pavarur”, etj, ashtu siē ka agjituar gjatė kėtyre katėr viteve tė pas luftės N. Ēoviē bashkė me shovinistėt tjerė serbė tė Kosovės dhe ata tė Beogradit, etj, etj, pa i pranuar krimet masive dhe gjenocidin qė kanė bėrė ushtria dhe policia serbe ndaj shqiptarėve nė Kosovė para dhe gjatė gjithė shekullit tė 20-tė, pėrfshirė kėtu edhe gjenocidin e vitit 1998/99, sė paku pa iu kėrkuar falje publike shqiptarėve, dėshmon nė mėnyrė tė prerė se pėr ēfarė raportesh me shqiptarėt angazhohet aktualisht kreu i kishės ortodokse serbe, por edhe udhėhqėsit zyrtarė tė Beogradit.
  
Nuk ka dyshim se serbėt (pa dallim niveli dhe pozite) do tė bėjnė ē’mos qė ta pengojnė pavarėsinė e Kosovės, do tė ndėrmarrin tė gjitha hapat e mudshėm politik dhe diplomatik, qoftė pėrmes ndikimit tė kishės nė opinionin ndėrkombėtar, qoftė pėrmes politikės zyrtare tė shprehur pėrmes zavendėskryeministrit serb Ēoviēi, qė Kosova tė mos pavarėsohet kurrė. Dhe ky bashkėdyzim i rolit tė kishės me pjesėn e politikės zyrtare tė shtetit serb, kur ėshtė nė pyetje Kosova dhe shqiptarėt, tregon katėrcipėrisht se bėhėt fjalė pėr njė koordinim tė thellė qėndrimesh dhe veprimesh midis kėtyre dy faktorėsh brenda politikės serbe ndaj shqiptarėve dhe Kosovės, tė cilėt (faktorė) kėtu dhe 13-tė shekuj mė parė kanė bashkėvepruar (nė duet) me qėllim qė shqiptarėt dhe tokat e tyre pėrgjithmonė t’i mbajnė nėn hegjemoninė dhe pushtimin serb, bashkė edhe me objektet e kultit fetar tė shqiptarėve me qėllim tė asimilimit tė tyre dhe zhdukjes sė elementit shqiptar nga hapėsirat e Ballkanit. Ndaj, takimi serbėve nė Graēanicė tregoi edhe njėherė se Kosova dhe i gjithė Ballkani edhe mėtej vazhdojnė tė mbetėn peng e mendėsisė sė kalbur dhe hegjemoniste serbe, pa ndryshimin e sė cilės (politikė) vėshtirė se nė rajonin e Ballkanit perėndimor do tė dominojė paqja dhe stabiliteti i mirėfilltė. Kėtė, para sė gjithash, duhet ta kenė tė qartė faktorėt ndėrkombtarė qė veprojnė nė Kosovė, nė tė kundėrtėn nuk u mbetet tjetėr veēėse edhe nė tė ardhmėn tė ballafaqohen me sfida tė reja tė kurdisura nga Beogradi zyrtar dhe kisha ortodokse serbe!

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.