OPINIONE

   
29.06.2003 - Trepca.net

Pse forcat e majta politike nė Kosovė, duan qė parlamenti i Kosovės tė shpallė pavarėsinė e Kosovės edhe pse kėtė e bėri populli i Kosovės qysh nė vitin 1991


27 qershor 2003 / Osman AHMETGJEKAJ

Bota shqiptare ėshtė botė e paradokseve, deformimeve dhe laborator i patologjive njerėzore, sociale nė rrafshin individual dhe atė kolektiv. Tė flasėsh sot pėr kėto gjėra qė po ndodhin, d.m.th: t“i ekspozohesh rreziqeve, por ajo mė kryesorja ėshtė se vėshtirė e ke t“a zbulosh tė vėrtetėn. Mirėpo e vėrteta dhe faktikja megjithatė dihen fare mirė edhe pse shumė herė nuk janė thėnė, por janė ditur dhe janė heshtur nga frika nga pasojat e mundshme. Sot ėshtė rrezik poqėse rastėsisht ke konstatuar ndonjė tė vėrtetė, atėbotė i nėnshtrohesh inkuizicionit majtist shqiptar, i cili ėshtė i pėrbėrė nga disa ish-gazetar dhe poltronė mediokritė dhe gjysmėanalfabetė, tė cilėt sot kanė marrė rolin e telalleve tė denigruara ku pėr qėllim kanė qė kėtijė populli t“i binin nė shpind dhe t“a shalojnė nė bazė tė interesave tė armiqėve, ashtu siē bėjnė vėllezėrit e tyre ideologjik tė pushtetit tė Tiranės nė krye me kuislingun dhe marcenarin Nano. Kosova tani mė shumė se kurrė ka nevojė pėr njė stabilitet, i cili do tė shpejtonte statusin final. Ne e dimė shumė mirė se cilėt ishin dhe janė ata qė shkaktojnė destabilitet, vrasje, pasiguri politike, krim tė organizuar ekonomik, gjė qė tėrė kjo e solli situatėn nė kėtė nivel.

"Statusi pas standardeve" – kėshtu kishte deklaruar Shtajner. Kosova kurrė nuk do tė kthehet aty ku ka qenė. Nuk ka ndarje territoriale tė Kosovės dhe se nuk ka institucione paralele. Kėta poteza politik perėndimor shumė mirė i nuhati i ashtuquajturi "turiuri" tashmė i vdekur, Xhinxhiq, ku e ngriti zėrin pėr njė status final. Qėllimi i "turiurit" Xhinxhiq ishte qė Kosovėn t“a tėrhek nė konflikt qė pastaj tė dali me gjoja "domosdoshmėrinė pėr ndarjen e Kosovės". Dhe ēuditėrisht, analfabetėt politik dalin me deklarata pėr shpalljen e "Pavarėsisė sė Kosovės" thua se kjo "Pavarėsi" duhet tė bėhet ē“do ramazan. Duhet t“a dinė tė gjithė se Pavarėsia e vėrtetė e Kosovės arrihet vetėm duke qenė tė bashkuar rreth Presidentit Rugova, i cili pa dyshim ėshtė politikani dhe udhėheqėsi mė i shquar i botės shqiptare dhe atė qė nuk arriti t“a bėjė Hasan Prishtinam, do t“a bėjė Dr. Rugova. Andaj, nuk kanė nevojė forcat e djallit tė manipulojnė me ēėshtjen madhore kombėtare. Analfabetėt politik tė tipit Dugollian qė kanė zėnė vend nė Parlamentin e Kosovės, tė cilėt janė tė verbuar apo janė tė helmuar nga pehlivanėt e Nanosit, nuk e di se a janė nė dijeni qė Kosovės po i pregatitet njė tragjedi e re pėr ndarjen dhe copėtimin e saj. Kėtė mė sė miri e pamė me rastin e Ilir Metės, i cili filloi turneun Tiranė -Beograd – Moskė – Prishtinė – Athinė. Ne tė gjithė e dimė se pėrmes kėtijė "trekėndėshi" nuk ka asgjė tjetėr pėrpos lakut nė fyt, ashtu siē i“a vunė ata Shqipėrisė nė vitin 1997.

Pikėrisht pėr shkak tė pasigurisė mungojnė investimet nė Kosovė dhe Shqipėri.

Kosova sot ka nevojė pėr paqe, liri, qetėsi dhe drejtėsi. Kosovarėt disa herė e kanė pėrsėritur: stop vrasjeve, stop krimit ekonomik, tė luftohet kontrabanda me cigare, drogė dhe derivate tė ndryshme tė naftės. Kosova sot ka nevojė pėr krijimin e vendeve tė punės. Kosova sot ka nevojė pėr pėrkrahjen e faktorit politik dhe ekonomik ndėrkombėtarė. Kosova sot ka nevojė pėr t“i shėruar plagėt e luftės duke i zbardhur tė gjitha vrasjet, kidnapimet dhe zhdukjet e mijėrave shqiptarė. Kosova sot ka nevojė qė tė mbizotėroj ligji dhe shteti ligjor. Kosova ka nevojė pėr demokraci tė vėrtetė. Kosova sot ka nevojė pėr pėrkrahje humanitare pėr pjesėn e popullėsisė, e cila mė sė tepėrmi u dėmtua nė luftė. Kosova do t“a fitojė Pavarėsinė vetėm atėherė kur klasa politike e Kosovės aftėsohet pėr t“i njohur vlerat e vėrteta kombėtare. Nė botė historia e popujve matet pėrmes parametrave progresiv dhe civilizues, andaj nė bazė tė kėtyre parametrave del si histori e robėrisė, e stagnimit, e egzodit, e dajakut tė burgjeve, ndjekjes dhe gjenocidit. Sot duhet tė pėrfillen miqtė e vėrtetė tė Kosovės dhe tė pėrfillen politikanėt qė kanė vizion integrimet euro-perėndimore e jo marksiste-leniniste.

    


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.