OPINIONE

   
27.06.2003 - Trepca.net

Kundėr klanizimit tė brenshėm tė LDK-sė

FORCAT PROGRESIVE BRENDA LDK-sė NUK DUHET TĖ HESHTIN


Kur ėshtė fjala te largimi i "detyrueshėm" i veprimtarėve tė LDK-sė nga rradhėt e saj, tė cilėt u treguan mjaft tė shkėlqyeshėm nė organizimin e brendshėm politik, ėshtė detyrė urgjente e udhėheqjes sė lartė tė LDK-sė nė Prishtinė tė formojė njė "komision pėr ēėshtje emergjente brendapartiake", i cili do tė merrej me sqarimin e rasteve tė njohura tė largimit tė disa aktivistėve tė LDK-sė nga ky organizim politik si dhe i cili do tė merrej me shkarkimin e fajtorėve respektivisht tė shkaktarėve tė krijimit tė pakėnaqėsive brendapėrbrenda rradhėve tė LDK-sė.

27 qershor 2003 / Shkruan: Besim KRASNIQI

Si subjekti mė i organizuar politik shqiptar dhe me anėtarėsi mė masive nė Kosovė ėshtė padyshim Lidhja Demokratike e Kosovės, e cila pėr fat tė keq ka patur nė rradhėt e saj vazhdimisht individė tė tillė, tė cilėt pėr interesa tė veta meskine apo grupore, por nė emėr tė kinse "dashurisė sė madhe" ndaj LDK-sė kanė qenė dhe janė vėnė nė shėrbim tė staginimit tė proceseve demokratike brenda vetė LDK-ės, qė do ta qonin kėtė subjekt politik deri te transformimi edhe mė i cilėsor i tij. Tė mos themi shumė herė, por ka ndodhur qė individė tė tillė tė jenė kapur edhe nė majat e udhėheqjes sė LDK-sė nė nivele tė ndryshme organizative tė kėsaj partie, pėr t'i arritur qėllimet e tyre tė mbrapshta.

Pėrgjatė tendencave pėr realizimin e qėllimeve tė errėta tė tyre (bllokimi i aktivitetit tė anėtarėve tjerė tė LDK-sė, marrja e vendimeve pa e pyetur kryesinė e ngushtė apo atė qendrore apo edheanėtarėsinė e aktivit, mospėrfillja e propozimeve tė anėtarėve tjerė, manipulimet gjatė zgjedhjeve brenda aktivit, moslejimin e depėrtimit tė veprimtarėve tė dalluar dhe intelektualėve tė rinjė nė udhėheqje etj.) janė krijuar klane qoftė familjare apo edhe farefisnore, tė cilat e dėmtonin vazhdimisht imazhin pozitiv tė LDK-sė para vetė anėtarėsisė sė gjerė tė LDK-sė por edhe para subjekteve tjera opozitare, tė cilat padyshim se tė gjitha kėto dukuri negative tė kėtyre individėve tė pandėrgjegjshėm dhe tė uritur pėr "karrierė partiake"  i kanė shfrytėzuar pėr krijimin e poentave tė veta politike.

Lidhja Demokratike e Kosovės qė nga themelimi i saj ėshtė dėshmuar me tė drejtė si subjekti mė i pėrkrahur politik nga shumica e shqiptarėve tė Kosovės, sidomos falė aktivitetit dhe angazhimit tė pjesės mė tė madhe tė intelektualėve shqiptarė brenda rradhėve tė saj dhe veprimtarėve tė saj tė dėshmuar pėr korrektėsi, besueshmėri, besnikėri, trimėri dhe atdhedashuri. Kėto janė disa nga elementet pozitive qė e karakterizuan  nė tė kaluarėn dhe e karakterizojnė famitrėsisht edhe sot e kėsaj dite LDK-nė, sepse brenda LDK-sė kemi shumė e shumė aktivistė tė devotshėm tė ēėshtjes kombėtare, intelektualė tė spektreve tė ndryshme profesionale, anėtarė tė gatshėm ēdoherė pėr nisma tė reja e progresive nė dobi tė realizimit tė besimit tė dhėnė nga qytetarėt shumicė tė saj.

Andaj, dukuria negative e kohėve tė fundit, sikurse qė ėshtė tėrheqja e veprimtarėve tė dalluar nga organizimi i brendshėm i LDK-sė mu pėr shkak tė bajraktarizimit dhe klanizimit tė individėve tė caktuar nė disa nėndegė dhe  degė tė LDK-sė nė Kosovė dhe diasporė nga ana e drejtuesve tė tyre karrieristė, duhet tė ndalet sa mė parė, dhe kjo arrihet vetėm nėse LDK-ja lirohet apo thėnė mė konkretisht spastrohet nga individė tė tillė brenda rradhėve tė saj.

Kur ėshtė fjala te largimi i "detyrueshėm" i veprimtarėve tė LDK-sė nga rradhėt e saj, tė cilėt u treguan mjaft tė shkėlqyeshėm nė organizimin e brendshėm politik, dhe pėr t'a respektuar gjithė atė aktivitet tė tyre tė pandalshėm kombėtar, ėshtė detyrė urgjente e udhėheqjes sė lartė tė LDK-sė nė Prishtinė (Kryesia Qendrore) tė formojė njė "komision tė pėrkohshėm" pėr ēėshtje emergjente brendapartiake, i cili do tė merrej me sqarimin e rasteve tė njohura tė largimit pa dėshirė tė disa aktivistėve tė LDK-sė nga ky organizim politik, si dhe i cili do tė merrej me shkarkimin e menjėhershėm fajtorėve respektivisht tė shkaktarėve tė krijimit tė pakėnaqėsive brendapėrbrenda rradhėve tė LDK-sė.

Ky "spastrim" nga karrierisėt, servilėt, shpirtėngushtėt por edhe nga shpirtėshiturit tek partitė e sė majtės ekstreme duhet tė ndodhė sa mė parė, nė qoftė se duam qė edhe nė tė ardhmen tė kemi njė LDK stabile, vitale, serioze dhe me vlerė kombėtare. Tė gjithė ata aktivistė dhe veprimtarė tė LDK-sė dhe simpatizantėt e saj qė i janė besnik parimeve kombėtare tė LDK-sė si dhe qė e duan tė kenė njė parti politike tė moderuar nuk duhet tė brengosen gjithaq pėr ndonjė shkarkim eventual tė ndonjė individi nga pozita e tij e deritanishme, qė mund tė ndėrmerr Kryesia Qendrore nė tė ardhmen e afėrt, sepse me kėtė nuk dėmtohet organizimi politik i LDK-sė, por pėrkundrazi do t'i lirohej vendi atyre veprimtarėve tė vjetėr por edhe tė rinjė qė dijnė t'i ēmojnė vlerat e demokracisė, e me kėtė edhe tė respektojnė vullnetin edhe tė bashkėveprimtarėve tė tyre qė kanė merita tė mėdha nė organizimin e jetės politike nė Kosovėn e paraluftės dhe tė pasluftės, kuptohet si kuadėr politik i LDK-sė.

Me veprime dhe masa energjike tė Kryesisė Qendrore ndaj stopuesve tė rritjes sė aktivitetit tė LDK-sė nė shėrbim tė Kosovės dhe qytetarėve tė saj do tė humbej edhe dyshimi mbi atė se kėta keqdashės tė kėtij subjekti politik e kanė pėrkrahjen edhe "nga lartė", pra nga Kryesia Qendrore e LDK-sė...!?

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.