27.06.2003 - Trepca.net

QEVERIA KA APROVUAR DEKRETIN MBI FLUKSIN E EMIGRACIONIT 2003:

ITALIA HAP DYERT EDHE PĖR 19.500 PUNĖTORĖ TĖ HUAJ


   
Romė (ITALI), 27 qershor 2003 / Engjėll KOLIQI
 
Pas njė vonese dhe pritjeje disamuajshe, Qeveia e Italisė pėrfundimisht ka miratuar Dekretin pėr fluksin e emigracionit nė Itali, pėr vitin 2003, duke hapur kėshtu kanalet pėr hyrje tė rregullt me viza pune, tė atyre qė kanė siguruar njė punė stinore, apo tė pakufizuar.
 
Kjo masė autorizon 8.500 hyrje pėr punė stinore, 10.000 hyrje pėr punė tė rregullt me kohėzgjatje tė pakufizuar, 800 pėr veprimtari tė pavarur vetanake dhe 200 hyrje pėr ēfarėdo pune qoftė tė rezervuara pėr shtetasit e Argjentinės me origjinė italiane - thuhet nė njoftimin qė shoqata «Cittadini del Mondo» (Qytetarėt e Botės) i ka dėrguar QIKSH Albeuropa.
 
Nė kėtė njoftim bėhe tė ditura edhe tė dhėna tė detajuara, mė sa vijon:
 
Hyrjet pėr punė stinore u mundėsohen qytetarėve tė vendeve qė kanė nėnshkruar marrėveshjen pėr hyrje nė BE (Sllovenia, Polonia, Hungaria, Estonia, Letonia, Lituania, Republika Ēeke e Sllovakia), tė vendeve qė do tė nėshkruajnė nė vitin 2007 (Serbia, Kroacia, Mali i Zi, Bullgaria e Rumania) dhe tė vendeve qė kanė nėnshkruiar marrėvershje bashkėpunimi me Italinė, nė lqmin e emigracionit (Tunizia, Shqipėria, Maroko, Nigeria, Moldavia, shri Lanka dhe Egjipti). Pavarėsisht nga pėrkatėsia kombėtare dhe nga vijnė, mund tė hyjnė punėtorėt qė kanė pasur lejeqėndrimi pėr punė stinore nė Itali, nė vitet 2001 e 2002.
 
800 hyrjet pėr punė tė pavarur janė rezervuar pėr hulumtuesit shkencorė, ndėrmarrėsit qė i kontribuojnė ekonomisė italiane, profesionistėt e lirė, bashkėpronarėt dhe administratorėt e shoqėrive afariste (jo kooperativa) dhe artistėt e famshėm e ekspertėt e kėrkuar nga entet punlike dhe private. Nė kėtė kuadėr hyjnė edhe ata qė m,arrin lejeqėndrim pėr motive studimesh dhe tė ngritjes profesionale.
 
Nga 10.000 lejeqėndrimi pėr punė tė rregullt me kohėzgjatje ė pakufizuar - 500 janė rezervuar pėr udhėheqės profesionalė me kualifikime tė larta, 3.600 qytetarėve tė vendeve qė kanė nėshkruar me Italinė marrėveshje bashkėpunimi nė lėmin e emigracionit, mė sa vijon: 1.000 shqiptarė, 600 tunizianė, 500 marolienė, 300 egjiptianė, 200 nigerianė, 200 maldavė, 500 nga shri Lanka dhe 300 qytetarė tė Bangladeshit.
 
Ministria e Punės, veē ka pėrcaktuar ndarjen e kuotave nėpėr krahina (regjione) - sipas nevojave tė punės, nė tė gjitha qendrat e rretheve (provincave). Punėmarrėsit mund t'i paraqesin kėrkesat e tyre pėr punėtorėt e nevojshėm, nė zyrat e punės tė rretheve, prej nga do tė lėshohen lejet pėr punėtorė tė rinj.
 
Ėshtė detyrė e shoqatave shqiptare qė tė kontaktojnė me punėmarrės nė rrethe tė ndryshme tė Italisė dhe t'u propozojnė pranimin e punėtorėve shqiptarė. Edhe Ministria e Punės e Qeverisė sė Kosovės ka detyrė dhe pėrgjegjėsi tė kujdeset pėr t'u hapur dyert e mėrgimit tė rregullt punėtorėve kosovarė, duke pasur parasysh pėrmasat e mėdha tė papunėsisė dhe rrjetet e kriminalizuara tė trafikimit me njerėz, duke i kaluar ata nėpėr kufinjt e vendeve europiane, si klandestinė e mes shumė rreziqesh.

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.