26.06.2003 - Trepca.net

Shteti shqiptar ende nuk ka asnjė statistikė tė saktė pėr gjendjen e drogės nė vend


26 Qershor 2003 / Armand Mero / "Zėri i Amerikės"

Duke filluar nga viti 1987, 26 qershori ėshtė caktuar nga Kombet e Bashkuara si dita ndėrkombėtare e luftės kundėr drogės. Nė Shqipėri, pėrdoruesit e drogės, nga viti nė vit po shtohen. Por ndonėse tė gjithė flasin pėr rrezikun drogės dhe rritjen e numrit tė pėrdoruesve, shteti shqiptar ende nuk ka asnjė statistikė reale pėr gjendjen.

Ashtu si shumė fenomene tė reja, edhe pėrdorimi i drogės nė Shqipėri njohu shpėrthim nė fillim tė viteve ’90. Nė njė shoqėri tė trazuar nga problemet e tranzicionit, droga nisi tė pėrhapej pa gjetur asnjė pėrpjekje pėr ta penguar. Kėmbana e alarmit ra nė vitin 1994 kur njė i ri nė kryeqytet u gjet vdekur nga njė mbidozė. Nė treg nisi pėrdorimi i heroinės dhe kokainės. Ndėrkohė edhe spitalet nisėn tė mbusheshin, ndėrsa vdekje tė tjera tė rinjsh pasuan njėra tjetrėn.

Sot tė gjithė flasin pėr rrezikun drogės, dhe rritjen e numrit tė pėrdoruesve, por ende shteti shqiptar nuk ka asnjė statistikė reale pėr gjendjen. 5 vjet mė parė ministri i atėhershm i rendit Perikli Teta dha tė parėn shifėr prej tė paktėn 30 mijė pėrdoruesve. Kjo shifėr vazhdon tė qarkullojė edhe sot nė raporte tė ndryshme. Por tė shumtė janė ato qė e kundėrshtojnė. Disa nga organizatat jo fitimprurėse qė merren me kėtė ēėshtje flasin pėr njė numėr dy herė mė tė pakėt, tė tjerė, shpjegojnė se numri ėshtė rritur.

Por pėrtej kėtij debati, ajo qė mbetet fakt, ėshtė se pėrdoruesit e drogės nė Shqipėri, nga viti nė vit po vijnė duke e shtuar. Pėr kėtė mjafton t’i referohesh numrit tė atyre qė kanė kėrkuar ndihmė pranė repartit tė Toksikologjisė nė spitalin ushtarak, ku tė paktėn dy vitet e fundit janė dyfishuar pacientėt. Kjo ėshtė dhe qendra e vetme nė tė gjithė vendin qė ofron trajtimin mjekėsor, ndėrsa po vetėm njė qendėr ka edhe pėr dizintoksikimin.

Sipas disa studimeve mosha mesatare e pėrdoruesve tė drogės ėshtė nga 17 deri nė 25 vjec. Ndėrsa sipas disa tė dhėnave tė Unicef-it nė njė studim tė bėrė me moshat deri 18 vjeē, pėrhapje mė tė madhe ka te adoleshentet 12-13 vjecar. Qytetet mė tė prekura janė Tirana, Durrėsi, Kavaja, Shijaku, Shkodra dhe Vlora. //ss//

Cdo vit debati pėr drogėn rihapet, por sėrish rithuhen tė njejtat gjėra, dalin tė njėjtat probleme dhe shumė pak ka ndryshuar. Strukturat e shtetit mbeten tė pėrqėndruara kryesiht nė luftėn kundėr trafikut dhe trafikantėve tė drogės

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.