26.06.2003 - Trepca.net

Partitė shqiptare nė Mal tė Zi, dakord pėr njė platformė mbi kėrkesat e shqiptarėve


26 qershor 2003 / Elez Biberaj / "Zėri i Amerikės"

Tė martėn dhe tė mėrkurėn nė Uashington, Kėshilli Kombėtar Shqiptaro-Amerikan dhe Qendra pėr Studime Strategjike Ndėrkombėtare organizuan njė konferencė mbi ēėshtjen e shqiptarėve nė Mal tė Zi. Nė konferencė morėn pjesė 20 politikanė, intelektualė, dhe veprimtarė shqiptarė nga Mali i Zi si dhe pėrfaqėsues tė komunitetit shqiptaro-amerikan. Udhėheqėsit e dy partive kryesore politike, Ferhat Dinosha, kryetar i Unionit Demokratik, dhe Mehmet Bardhi, kryetar i Lidhjes Demokratike dhanė tė enjten njė intervistė pėr Zėrin e Amerikės.

Zėri i Amerikės: Fillojmė me ju zoti Dinosha. Qėllimi i organizuesve tė konferencės ku mori pjesė pothuajse e gjithė elita politiko-shoqėrore e shqiptarėve tė Malit tė Zi, ishte arritja e njė platforme tė pėrbashkėt pėr kėrkesat e shqiptarėve nė Mal tė Zi. Sa u arrit ky qėllim?

Ferhat Dinosha:Mendoj se ishte njė konferencė jashtėzakonisht e rėndėsishme, njė takim jashtėzakonisht i rėndėsishėm i shqiptarėve tė Malit tė Zi dhe nga diaspora shqiptaro-amerikane e Malit tė Zi dhe kemi rezultate konkrete. Ėshtė lidhur marrėveshja, ėshtė rėnė dakord qė tė fillojė puna pėr hartimin e njė platforme tė pėrbashkėt tė cilėn do ta firmosnin tė tri partitė politike shqiptare lidhur me statusin e shqiptarėve nė Mal tė Zi.

Kjo punė nuk mund tė zvarritet. Kjo punė do tė kryhet pėr 90 ditė, ndoshta do tė kryhet edhe mė parė, por afati i caktuar ėshtė 90 ditė. Unė dua tė them se platforma e ardhshme do tė bazohet nė kėrkesat e deritashme themelore politike tė partive shqiptare nė Mal tė Zi dhe ėshtė shumė e rėndėsishme se edhe diaspora, edhe organizmat shqiptaro-amerikane e shohin se punėn e pėrparimit tė shqiptarėve nė Mal tė Zi dhe tė definimit tė statusit tė tyre nė Mal tė Zi, e shohin mes partive shqiptare, pra ato janė subjektet qė tė vetme mund ta ēojnė kėtė punė pėrpara.

Natyrisht partitė politike kanė ndonjė nuancė dallimi nė projektet e veta, programet e veta. Pėrsa i takon Unionit Demokratik tė shqiptarėve, ne qė para tre vjetėsh kemi dalė me platformėn tonė e cila synon tė definojė statusin e shqiptarėve nė Mal tė Zi, por vazhdimisht kemi thėnė se ēdo propozim i ri qė pasuron, qė ėshtė mė i mirė, qė sjell argumenta tė reja pėr tė definuar sa mė mirė statusin e shqiptarėve nė Mal tė Zi ėshtė i mirėseardhur dhe unė do tė kisha theksuar njė rėndėsi tjetėr tė kėtij tubimi dhe ky ėshtė se komunikimi me diasporėn e cila edhe deri tani ka qenė shumė e rėndėsishme nė avancimin e kauzės shqiptare, kam parasysh ēėshtjen e Kosovės natyrisht, ke qenė shumė e angazhuar pra nė avancimin e kėsaj ēėshtjeje, dhe kjo diasporė ėshtė tani e gatshme tė angazhohet edhe pėr ne nė Mal tė Zi, ajo do tė ēelė dyert amerikane tė cilat, edhe ne deri tni aty kėtu kemi ditur t’i ēelim, por me ndihmėn e diasporės jam optimist qė do tė dalim me rezultate edhe mė tė mėdha.

Zėri i Amerikės: Zoti Bardhi, nga pikėpamja juaj, cila janė disa nga aspektet mė tė rėndėsishme tė kėsaj marrėveshjeje, ose projekt-marrėveshjeje qė keni arritur kėtu?

Mehmet Bardhi:Njėherė duhet tė pėrshėndesim dhe falenderojmė organizatorin, Kėshillin Kombėtar Shqiptaro-Amerikan dhe tė gjithė ata qė bėnė qė ne tė vijmė kėtu dhe tė ulemi rreth njė tryeze tė rrumbullakėt dhe tė diskutojmė problemet e shqiptarėve nė Mal tė Zi dhe pastaj tė shohim se cila do tė ishte rruga mė e mirė pėr definimin e statusit tė shqiptarėve nė Mal tė Zi, i cili tani pėr tani nuk ėshtė i definuar, as me kushtetutėn ekzistuese tė Malit tė Zi, ku thuhet se shteti i Malit tė Zi ėshtė shtet i malazezėve dhe nė anėn tjetėr kėrkesat tona qė ishin tė vazhdueshme qė nga themelimi, flas edhe nga pikėpamja e Lidhjes Demokratike nė Mal tė Zi nė krye tė sė cilės unė jam, e cila u formua qė nga fillimi i viteve ’90 dhe qė nė vitin 1992, para se tė shkonim nė konferencėn e paqes pėr ish-Jugosllavinė, Bruksel, Londėr dhe Gjenevė, nė atė kohė ne bėmė disa dokumenta politike.

Nė vazhdėn e kėtyre dokumentave politike u diskutua edhe nė kėtė konferencė nė Washington dhe u arritėn besoj disa dakordime qė janė si tė themi parime themelore, njė kornizė pėr tė definuar nė njė platformė tė ardhshme tė pėrbashkėt. Flas kėtu si njė prej anėtarėve tė koalicionit demokratik “Shqiptarėt Bashkė”, qė jemi nė parlamentin e Malit tė Zi, prandaj edhe barrėn kryesore do ta mbajmė ne nė kėtė drejtim.

Njėra prej tyre ėshtė se duhet tė definohet patjetėr statusi i shqiptarėve, qė tė realizojmė tė drejtat tona, nė kuadėr tė rregullimit shtetėror tė Malit tė Zi, por nė trojet ku ne jetojmė, ku jemi autoktonė, qė tė jemi zot nė shtėpinė tonė, do tė thotė qė tė mund tė udhėheqim edhe me tė mirat materiale dhe me tė tjera, kjo pra njėra prej tyre u definua, qė u tha pastaj qė duhet tė gjendet mekanizmi, instrumenti qė tė drejtat e shqiptarėve tė mos varen prej politikės qė do tė vijė nė pushtet, por qė ato tė jenė tė definuara edhe njė herė, tė jenė tė realizueshme nė tė gjitha kohėt.

Nė anėn tjetėr besoj qė pamė qė edhe komuniteti shqiptar nga Mali i Zi qė ėshtė nė Amerikė, ėshtė i interesuar shumė nė kėtė drejtim, sepse gjatė gjithė kėtyre kohėve ai ishte i orientuar qė tė ndihmojė ēėshtjen e Kosovės, ēėshtjen shqiptare nė Maqedoni, besoj qė ėshtė radha qė tani tė ndihmohen edhe shqiptarėt nė Mal tė Zi.

Zėri i Amerikės: Zoti Dinosha, a keni ndonjė ide sesi mund tė reagojnė malazezėt ndaj kėtij takimi qė zhvilluat kėtu, ndaj kėsaj marrėveshjeje pėr tė dalė me njė platformė tė pėrbashkėt. A ekziston rreziku qė ata t’i interpretojnė kėto zhvillime si sulm ndaj sovranitetit dhe tėrėsisė territoriale tė Malit tė Zi?

Ferhat Dinosha: Opinioni politik nė Mal ytė Zi dhe opinioni mė i gjerė e di se shqiptarėt kanė subjektet e veta politike dhe se ata veprimtarinė e tyre bėjnė haptaz, e bėjnė nė skenėn politike nė Mal tė Zi, por edhe nė atė ndėrkombėtare.

Pra nėse do tė ketė pyetje nė kėtė drejtim ne do t’ua shpjegojmė tė gjithėve atyre qė janė tė interesuar, se takimet tona kudo qė tė zhvillohen kanė pėr qėllim zhvillimin e demokracisė nė Mal tė Zi, pėrparimin e rrjedhave demokratike nė rajon, forcimin e stabilitetit nė rajon, por ne natyrisht duam tė arrijmė aty qė shteti tė garantojė statusin tonė atje, qė shteti tė dijė se shqiptarėt janė subjekt edhe politik edhe shoqėror nė Mal tė Zi, se duan partneritet pėr pėrparimin e demokracisė atje dhe se pėr tė arritur kėtė partneritet natyrisht qė duhen mekanzma konkrete ligjore dhe kjo ėshtė kėrkesa jonė. Nė kėrkesėn tonė do ta bazojmė mbi standardet demokratike evropiane.

Kėshtu kemi bėrė edhe nė kohė mė tė vėshtira nė Mal tė Zi, kėshtuqė ēdo mėdyshje se nė Washington bėhet diēka qė shkon nė dėm jo vetėm tė shqiptarėve, por edhe tė Malit tė Zi, ose tė rajonit, do tė bjerė poshtė pėr arsye se ne sillemi ashtu siē thashė, ne veprojmė publikisht me subjekte konkrete, me projekte konkrete dhe kėto projekte asnjėherė nuk kanė dalė nga ajo qė mundėsojnė standardet demokratike evropiane.

Zėri i Amerikės: Zoti Bardhi, edhe nė tė kaluarėn forcat politike shqiptare nė Mal tė Zi kanė bėrė pėrpjekje pėr bashkėrendim tė veprimtarive tė tyre, por nuk kanė patur aq shumė sukses. A mendoni se kėtė radhė do tė jetė ndryshe?

Mehmet Bardhi:Mendoj se pėr kėto vite tė pluralizmit politik, kėto 12 vjet, subjekti politik shqiptar ėshtė nė skenė nė Mal tė Zi, por pėr arsye tė ngushtimit tė mundėsisė tė veprimtarisė nga partia nė pushtet dhe nga vetė pushteti, ka bėrė qė synimet dhe programet tona tė mos realizoheshin nė atė pėrmasė qė ne kemi menduar.

Mendoj qė ėshtė bėrė qė pėrparim, se vetė fakti qė jemi nė skenėn politike, nė parlamentin e Malit tė Zi, tjetė duhet tė themi se nė komunėn e Ulqinit qė me krijimin e shumėpartiakėsisė, qeverisjen lokale e mban subjekti politik shqiptar, tani pėrsėri koalicioni politik shqiptar “Shqiptarėt Bashkė”, do tė thotė qė edhe votuesit, edhe qytetarėt janė ata qė asnjėherė nuk na kanė zhgėnjyer nė kėtė drejtim, por qė qeveria aktuale ėshtė munduar gjithherė qė kėtė sukses ta shndėrrojė nė mossuksesin tonė duke na ngushtuar fushėveprimin, duke centralizuar pushtetin dhe njė prej kėrkesave tona qė duhet tė jetė nė platformė, qė ėshtė edhe sot, qė e kemi definuar edhe dje nė kornizėn tonė, ėshtė qė tė bėhet decentralizimi i pushtetit, do tė thotė qė qeverisjes lokale t’i kthehen kompetencat, e kemi fjalėn ku janė shqiptarėt, pra nė komunėn e Ulqinit, nė Malėsi duhet tė kthehet statusi qė tė krijohet komuna, nė mėnyrė qė qytetarėt tė kenė vend ku duhet tė zbatojnė dhe tė realizojnė tė drejtat e tyre dhe interesat e tyre, dhe e njėjta gjė tė bėhet edhe nė Plavė dhe nė Rrėzhajė.

Mendoj se nė kėtė drejtim atė qė nuk e kemi bėrė deri tani, duhet tė tentojmė qė ta bėjmė. Nė kėtė drejtim duhet tė kemi edhe pėrkrahjen e subjektit ndėrkombėtar, tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės dhe pėr kėtė punė jemi edhe kėtu, pėr t’ua bėrė tė qartė tė tjerėve se ēfarė duam, pra qė nuk duam diēka qė nuk kanė tė tjerėt, nuk duam diēka qė tė kėrcėnojmė tė tjerėt, pėrkundrazi.//kk//

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.