25.06.2003 - Trepca.net

Dhoma e Pėrfaqėsuesve miraton 30 miliardė dollarė pėr sigurinė kombėtare


25 qershor 2003 / Dan Robinson / "Zėri i Amerikės"

Dhoma e Pėrfaqėsuesve tė Kongresit amerikan, me shumicė votash miratoi fonde prej mė se 30 miliardė dollarėsh pėr rritjen e sigurisė sė vendit ndaj rreziqeve terroriste.

425 ligjvėnės u shprehėn nė favor tė projektligjit dhe vetėm dy vota ishin kundėr. Njė pjesė e madhe e kesaj shume do tė pėrdoret pėr tė ndihmuar autoritetet nė shtetet dhe qytetet amerikane nė rast tė njė sulmi terrorist.

Ėshtė hera e parė qė Kongresi miraton fonde tė rregullta vjetore qė nga krijimi i Departamentit tė ri tė Sigurimit tė Vendit i cili ka pėr qėllim tė bashkėrendojė pėrpjekjet e qeverisė kundėr rreziqeve nga terrorizmi.

Pozita republikane dhe opozita demokrate nė Kongres ishin tė njėzėshme nė miratimin e kėtij projektligji i cili parasheh mė shumė fonde pėr departmentin nė fjalė dhe pėr administratėn e sigurisė sė transportit, e cila gjithashtu u krijua pas sulmeve tė 11 shtatorit.

Ligji i sapo miratuar vė nė dispozicion rreth 30 miliardė dollarė pėr vitin financiar 2004. Ėshtė kjo njė rritje rreth gjysėm miliardė dollarė mė shumė nga viti i kaluar dhe mė se njė miliardė mė tepėr nga ē’kishte propozuar presidenti Bush.

Mirėpo demokratėt thonė se republikanėt po e pengojnė shtimin e fondeve pėr ekipet e emergjencės dhe pėr Rojet Bregdetare qė pėrgjigjen pėr mbrojtjen e porteve.

Ligjvėnėsi i shtetit Viskonsin nė Kongresin amerikan, David Obei propozoi njė miliardė dollarė mė tepėr pėr kėtė ligj. Ai dhe demokrati nga Teksasi, Martin Frost bėnė komente nė kongres pėr sa i pėrket projektligji: “ Ky ligj ėshtė i pamjaftueshėm pėr tė pėrmbushur interesat e sigurisė dhe tė nevojave tė Shteteve tė Bashkuara,” tha zoti Obey.

“Siē ėshtė paraqitur, ky ligj nuk pėrmbush nevojat pėr pėrmirėsimin e dobėsive nė mbrojtjen e atdheut”, u shpreh ligjvėnėsi Frost.” Amendamenti i propozuar nga zoti Obei, qė parashihte njė shtim nė shumėn e miratuar nga Kongresi, u hodh poshtė. Kjo rritje parashikohej tė kompensohej duke pakėsuar shkurtimin e taksave pėr tė pasurit.

Harold Roxhers, i cili foli nė emėr tė republikanėve, iu pėrgjigj kėshtu akuzave demokrate:

“Le ta kemi tė qartė se ne po japim fonde tė mjaftueshme pėr mbrojtjen e atdheut. Ēdo koment qė thotė tė kundėrtėn ėshtė vetėm oportunizėm politik”, tha zoti Rogers. Udhėheqėsi i shumicės nė kongres, Tom Dilei tha se votimi pėr kėtė ligj ishte njė sprovė e besimit tė publikut se si presidenti Bush dhe republikanėt po i pėrdorin fondet nė mbrojtjen e atdheut:

Projektligji nė fjalė pėrfshin edhe fonde pėr tė vėnė zbatim masat kundėr bioterrorizmit si dhe fonde pėr teknologjitė e reja ndaj rreziqeve nga armėt bėrthamore dhe kimike. Ai parashikon gjithashtu fonde pėr inspektimet e porteve si dhe kėrkimet pėr krijimin e mjeteve qė synojnė mbrojtjen e aeroplanėve tė udhėtarėve.//kk//

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.