24.06.2003 - Trepca.net

Dhoma e Pėrfaqėsuesve pėrshėndet Shqipėrinė, Kroacinė, Maqedoninė


24 qershor 2003  /  Zėri i Amerikės

Dhoma e Pėrfaqėsuesve e Kongresit Amerikan miratoi njė rezolutė pėr tė pėrshėndetur pėrpjekjet dhe vendosmėrinė e Shqipėrisė, Kroacisė dhe Maqedonisė pėr t’u anėtarėsuar nė aleancėn e NATO-s.

Rezoluta u paraqit nė Kongres nga ligjvenėsi Eliot Engel, anėtar i Komisionit pėr Marrėdhėniet me Jashtė dhe bashkėkryetar i grupit tė ligjvenėsve pėr ēėshjtet shqiptare.

Rezoluta, tha ligjvenėsi Engel, flet pėr angazhimin e Shteteve tė Bashkuara pėr tė ndihmuar Shqipėrinė, Kroacinė dhe Maqedoninė tė anėtarėsohen nė NATO.

Kėto tri vende, tha zoti Engel, po punojnė pėr t’i pėrmirėsuar institucionet e tyre ekonomike, ushtarake dhe politike nė pėrputhje me standartet e NATO-s.

Mė 2 maj Sekretari amerikan i Shtetit Colin Powell dhe ministrat e jashtėm tė Shqipėrisė, Kroacisė dhe Maqedonisė nėnshkruan nė Tiranė Kartėn e Adriatikut pėrmes sė cilės kėto vende angazhohen tė respektojnė vlerat dhe parimet e alencės sė Natos.

Rezoluta po ashtu pėrshėndet Shqipėrinė pėr dėrgimin e 75 anėtarėve tė forcave tė saj tė armatosura nė Irak pėrkrah forcave amerikane. Shqipėria ėshtė njeri nga vetėm tri vendet evropiane qė dėrguan trupa nė Gjirin Persik. //kk//

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.