24.06.2003 - Trepca.net

BAROMETRI DIPLOMATIK

PĖR KOSOVĖN DHE SHQIPTARĖT E KOLONIZUAR ASGJĖ TĖ RE NĖ  SAMITIN E BALLKANIT PERĖNDIMOR


23 qershor 2003 / Prof.Dr. Mehdi HYSENI
 
   
Si nė prag  tė thirrjes, ashtu edhe gjatė zhvillimit tė punimeve tė samitit tė Bashkimit Evropian(BE) nė Selanik tė Greqisė (19-21 qershor 2003), u spekulua nė mėnyrė euforike dhe tė pakontrolluar nga ana e qarqeve tė caktuara tė politikės propagandistike shqiptare, se kjo konferencė e  nivelit tė lartė e 15 vendeve anėtare tė Bashkimit Evropian(BE) pėr “Ballkanin Perėndimor”, ndėr tė tjera, do tė shqyrtone edhe mundėsitė dhe modalitetet e mundshme pėr zgjidhjen e problemit kolonial tė Kosovės. Mirėpo, Deklarata e saj e pėrbashkėt pėrfundimtare, e miratuar nga pjesėmarrėsit e kėtij samiti, praktikisht e vėrtetoi  (pėrpos pikės 5. tė saj, ku thuhet se duhet tė respektohet dhe tė zbatohet me konsekuencė Rezoluta 1244 e Kėshillit tė Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara  pėr Kosovėn) tė kundėrtėn, asgjė tė re nė “rend dite” as pėr Kosovėn, as pėr problemet e tjera rėnduese dhe tė “nxehta” tė shqiptarėve tė kolonizuar dhe tė terrorizuar nė hapėsirat e tjera tė Shqipėrisė Etnike.
 
Pėr nga pėrmbajtja e “kaptinės shqiptare”, Samiti i Selanikut ishte plotėsisht simetrik dhe identik me atė tė Konferencės sė Londrės pėr ish-Jugosllavinė(1992), ku ishte i pranishėm njė delegacion shqiptar, i prirė nga Ibrahim Rugova (nė ēfarė cilėsie ka qenė i thirrur ai delegacion shqiptar, kėtė vetėm udhėheqėsi i tij, dr.Ibrahim Rugova, e ka tė ditur, askush tjetėr), mirėpo, kishte qenė i shkurtuar, qė tė merrte pjesė drejtpėrdrejt nė sallėn e Konfrencės, ku zhvilloheshin punimet e saj, mbase nuk kishte “legjitimitetin e kėrkuar” sipas organizatorit tė saj. Si rrejdhim, (edhe pse e vetmja gazetė e pėrditshme shqiptare e Kosovės “Rilindja” nga Londra raportonte dezinformacione lidhur me ēėshtjen e Kosovės nė kėtė Konferencė) delegacioni shqiptar me dr. I.Rugovėn nė krye pat ngelur  nė njė “lokal suplementar”, duke i ndjekur debatet (jo, asnjė pėr Kosovėn) nga jashtė, nė cilėsinė e “vrojtuesit vullnetar”, pa drjetė pjesmarrėjeje, dhe pa tė drejtė vote.
 
Si duket, kėshtu diē ndodhi, edhe nė samitin e BE-sė sė Selanikut, ku Kosova nuk ishte nė “rend dite”, edhe pse ishin tė pranishme dy delegacione shqiptare, ai nga Republika e Shqipėrisė, i pėrfaqėsuar nga kryetari, Alfred Moisiu, dhe nga premieri Fatos Nano, si dhe ai Kosovės, i pėrfaqėsuar nga Ibrahim Rugova (kryetar), Bajram Rexhepi (kryeministėr). Fatkeqėsisht, anashkalimi i debatimit tė ēėshtjes sė Kosovės, si dhe i problemeve tė tjera shqiptare nė Ballkan nė samitin e Selanikut tė Bashkimit Evropian(BE), provon qartė  simetrinė politike tė Konferencės sė Londrės(1992), sepse pjesėmarrja e delegacionit shqiptar  nga  Kosova, i kryesuar nga dr. Ibrahim Rugova, edhe dikur, para njė dekade, (edhe sot i mbėshtetur dhe i kryesuar nga kryeadministratori i UNMIK-ut, Mihael Shtajner) nė thelb kishte tė njėjtin trajtim as mė pak, as mė shumė. Vetėm prani dhe pėrshėndetje  “kurtoazie diplomatike” (ditėn e tretė tė mbarimit  tė Konferencės) dhe  duarshtrėngim para kamerave  tė reporterėve ndėrkombėtarė  me liderėt e Pesėmbėdhjetshes Evropiane, pa  tė drejtė diskutimi ( pėrkitazi me Kosovėn) dhe pa tė drejtė vote.
 
Ky ishte efekti dhe bilanci “politik” pozitiv i pjesėmarrjes sė delegacionit shqiptar nga Kosova nė samitin e BE-sė pėr “Ballkanin Perėndimor”, bėrė nė pushimoren Porto Karas disa kilomtera afėr  Selanikut, mė 19-21 qershor tė vitit 2003. Gjithashtu, efekt tjetėr “pozitiv” i pjesėmarrjes sė delegacionit shqiptar nga Kosova nė kėtė samit, ishte se kryeministri i Republikės sė Shqipėrisė, Fatos Nano nuk bėri asnjė replikė lidhur me kontestimin e “rendit tė ditės” sė Samitit, kur ėshtė fjala pėr ēėshtjen e Kosovės, sepse njė gjė e tillė, as qė u kėrkua nga pjesėmarrėsit e tė dy delegacioneve shqiptare.
 
Kėtė dakordim tė heshtur tė pėrfaqėsuesve shqiptarė, deshi ta zhbalancojė kryeadministratori i UNMIK-it, Mihael Shtajner, mirėpo kėrkesėn e tij e hudhi poshtė kryeministri i qeverisė sė Serbisė, Zoran Zhivokiviq, duke iu pėrgjigjur “diplomatikisht”, se delegacioni i SMZ-sė paraprakisht  kishte rėnė nė ujdi me liderėt e lartė tė Bashkimit Evropian(BE), pikėsėpari me shefin e  diplomacisė sė BE-sė, Havier Solana, qė  tė mos hapej kurrfarė debati lidhur me Kosovėn nė samitin e theksuar nė Selanik. Parimisht (nė kuadrin e ndonjė brifingu miqėsor dhe pa protokoll, gjatė pauzave tė kėsaj konference nė Selanik) ėshtė arritur pėlqimi qė, shqiptarėt dhe serbomalazezėt ta fillojnė dialogun e bisedimeve lidhur me ēėshtjet “prioritare” dhe aktuale tė Kosovės (por jo, edhe  pėr statusin pėrfundimtar tė saj), ku do tė marrin pjesė BE-ja, OKB-ja dhe SHBA-ja, i cili (siē ėshtė njohtuar nga  qarqet zyrtare tė BE-sė) do tė mbahet nė Bruksel  tė Belgjikės nga fundi i muajit korrik 2003.
 
 
Pozitivja e integrimit tė Ballkanit Perėndimor nė koniunkturėn e Evropės Juglindore
 
Gjatė samitit treditor tė Bashkimit Evropian(BE) pėr Ballkanin Perėndimor, bėrė  nė Porto Karas nė afėrsi tė Selanikut tė Greqisė, temė bosht  ishte propozimi i Kushtetutės sė re tė  Bashkimit Evropės, tė cilėn e paraqiti kryetari i Konventės pėr ardhmėrinė e Evropės, Valerij Zhiskar d’ Esten (Vlarey Giscard D’Estaing). Me gjithė  pajtueshmėritė dhe me divergjencat lidhur me propozimin e kėtij ligji mė tė lartė kushtetues tė Evropės, vendimi definitiv pėr miratimin e saj, do tė merret nė vitin 2004 nga Konferenca Ndėrqeveritare (Inter-Governmental Conference-IGC).
 
Sipas draftit tė tanishėm, tė propozuar, parashikohen ndryshime rrėnjėsore nė sfondin e funksionimit dhe tė institucioneve tė Bashkimit Evropian. Ndėr dryshimet mė relevante, konsiderohet “heqja e deritashme e metodės rrotative e Presidencės; funksioni i ri i kryetarit tė Kėshillit tė BE-sė, i cili nė saje tė shumicės dėrrmuese tė kualifikuar tė votave, do tė zgjedhet nga ana e shefave tė shteteve dhe tė qeverive me mandat dy-vjeēar e gjysmė; emėrtimi i ministrit tė Punėve tė Jashtme tė BE-sė, i cili njėkohėsisht do tė jetė edhe nėnkryetar i Komisionit Evropian; forcimi i rolit tė Parlamentit Evropian; zvogėlimi i numrit tė ēėshtjeve pėr tė cilat vendimet merren me konsensus (njėzėrit); Kushtetuta e ardhshme e re e Bashkimit Evropian, do t’i zėvendėsojė tė gjitha marrėveshjet e deritaashme nė fuqi, kėshtu qė BE-ja, do tė fitojė statusin juridik pėrkatės.” ( The  Economist, 22.VI.2003).
 
Ēėshtje tė tjera me rėndėsi strategjike dhe komplementare pėr BE-nė dhe pėr pesė partnerėt e ardhshėm tė Ballkanit Perėndimor (Shqipėria, Kroacia, BeH, FYROM dhe SMZ-ja), qė u debatuan nė konferencėn e Selanikut tė BE-sė ishin edhe imigrimi ilegalė, politika e strehimit tė azilkėrkuesve, lufta pėrbashkėt kundėr korrupsionit dhe kriminalitetit tė organizuar, reformat ekonomike dhe politike me prioritet pėr Procesin e stabilizimit dhe tė Asocimit tė pesė vendeve tė theksuara tė Ballkanit Perėndimor. Pėrpos kėtyre ēėshtjeve, shefat e shteteve dhe tė qeverive tė Pesėmbėdhjetshes Evropiane, debatuan edhe pėr Irakun, Lindjen e Afėrt, pėr armėt dhe aramatimet e shkatėrrimit nė masė, si dhe nė veēanti pėr zhvillimin e situatės nė Iran dhe nė Korenė Veriore.
 
Si rezultat i arritjes sė harmonizimit tė qėndrimeve dhe tė pikėpamjeve politike lidhur me ēėshtjet e parashtruara dhe tė debatuara  nė samitin treditor,  vendet-anėtare tė BE-sė me pesė vendet e Ballkanit Perėndimor, qė i pėrkasin “zonės sė rezervuar” tė Paktit tė Stabilitetit tė Intgerimit tė Evropės Juglindore,  miratuan edhe Deklaratėn e pėrbashkėt sipas tė cilės formalisht u konkretizua “Agjenda e Selanikut pėr Ballkanin Perėndimor”. Rėndėsia dhe prioriteti i kėtij dokumenti qėndron nė faktin se, ky ėshtė njė hap i ri nė marrėdhėniet e privilegjuara ndėrmjet Bashkimit Evropian dhe vendeve tė Ballkanit Perėndimor. Sipas  pėrmbajtjes sė “Agjendės sė Selanikut pėr Ballkanin Perėndimor” del se “perimetri gjeopolitik, ekonomik, integrues dhe demokratik” i Bashkimit Evropian(BE) nuk mund tė quhet i pėrfunduar pėrderisa tė mos pėrfshihen nė tė edhe vendet e Ballkanit Perėndimor (Shqipėria, BeH, Mali i Zi, Serbia, Kroacia dhe FYROMI).  Mirėpo, pėr t’u pėrmbushur njė “imperativ historik” i kėtillė, vendet e theksuara ballkanike, duhet tė bėjnė njė punė tė madhe nė zhvillimin e reformave ekonomike, politike, qeverisėse, demokratike nė kuptimin e dimensionit rajonal integrues. Shikuar realisht, edhe pas arritjes sė “Agjendės sė Selanikut pėr Ballkanin Perėndimor”, kėto ēėshtje edhe mė tej mbeten si sfida kryesore me tė cilat , do tė pėrballen partnerėt-kandidatė pėr tė hyrė nė “familjen e pėrbashkėt” evropiane.
 
Veēori thelbėsore e Deklaratės sė theksuar tė samitit tė Selanikut ėshtė dimensioni rajonal, qė parashikon forcimin e Procesit tė Stabilizimit dhe tė Asocimit (Kroacia, Shqipėria, BeH, SMZ-ja dhe FYROMI) pėrmes kėtyre masave konkrete: “Vendosjen e partnerizmit pėr integrimet evropiane, intensifikimin e mbėshtetjes sė ndėrtimit tė institucioneve demokratike, pėrmirėsimin e bashkėpunimit politik, ndihmėn e zhvillimit ekonomik, jetėsimin e lirive dhe tė drejtave tė njeriut, tė qeverisjes, pėrmirėsimin e bashkėpunimit nė fushat e legjislacionit dhe tė punėve tė brendshme, si dhe krijimin dhe zgjerimin e mundėsive, qė vendet e Ballkanit Perėndimor, tė participojnė nė programet relevante tė BE-sė, me synimin e fundit, qė tė forcojnė bashkėpunimin demokratik-integrues mbi bazėn e dimensionit rajonal.”(The Guardian, 22,VI.2003).
 
Nė frymėn e Deklaratės sė Selanikut, janė shprehur edhe hartuesit dhe nėnshkruesit e saj tė Bashkimit Evropian(BE), se samiti i Selanikut i ka pėrmbushur parashikimet e vendeve-kandidatė, qė nė tė ardhmen (deri nė mbylljen e dekadės sė parė tė shekullit XXI) tė aderojnė nė Bashkimin Evropian. Ky pohim “unanim” mbėshtetet nė qasjen, nė vizionin  dhe nė kapacitetin e aftėsive “individuale” tė partnerėve tė ardhshėm tė Ballkanit Perėndimor, qė pretendojnė tė jenė nė mesin e anėtarėve tė sotėm tė BE-sė, si dhe nė dimensionin e theksuar rajonal tė bashkėpunimit tė tyre (duke i margjinalizuar lidhjet dhe pėrvojėn e tyre tė deritashme historike- ndėrfqinjėsore), dimension ky, tė cilin BE-ja sė bashku me partnerėt e saj, e konsideron si normė dhe kriter absolut tė njėsimit tė tyre nė kuadrin e integrimeve tė iniciativave dhe tė  Paktit tė Stabilitetit pėr shtetet e Evropės Juglindore.
 
S’ka dyshim se, sipas paragrafėve tė Deklaratės sė Selanikut, lė tė kuptohet se objektivi kryesor i mbjatjes sė samitit tė Selanikut ishte pasqyrimi i vendosmėrisė dhe i rikonfirmimit tė stretgjisė politike dhe ekonomike  afatgjatė tė Bashkimit Evropian(BE) nė mbėshtetjen e sigurt tė perspektivės evropiane, se vendet e  Procesit tė Stabilizimit dhe Asocimit (tė Ballkanit Perėndimor), do tė bėhen anėtarė me tė drejta tė plota, sapo t’i kenė pėrmbushur kriteret e Deklaratės sė Kopenhagės, e sė kėndejmi edhe tė Deklaratės sė Selanikut, tė miratuar mė 21 qershor 2003, si dhe pasi t’i kenė zbatuar reformat e nevojshme ekonomike, sosciale, politike dhe institucionale, tė pėrcaktuara nga Bashkimi Evropian(BE).
 
Shprehur nė vija grosso modo, ky ėshtė mesazhi konkludues i samitit tė Selanikut, tė organizuar nga BE-ja pėr   vendet-kandidatė tė Ballkanit Perėndimor (Shqipėria, Kroacia, BeH, SMZ-ja dhe FYROMI), qė brenda shtatėvjeēarit tė ardhshėm, tė aderojnė nė Bashkimin Evropian(BE) jo nė formė grupore (siē morėn pjesė bashkėrisht nė konferencėn e Selanikut), por nė mėnyrė individuale, veē e veē, varėsisht nga kryerja e “detyrave tė shtėpisė”, qė rezultojnė nga Deklarata e pėrbashkėt, pėrkatėsisht nga “Agjenda e Selanikut pėr Ballkanin Perėndimor”.
 
Me t’u pėrmbushur ky spektėr i objektivave politike dhe ekonomike nga pesė vendet e theksuara ballkanike, mirėfilli, do tė vinte nė shprehje edhe realizimi i konceptit vizional integrues i kryetarit tė Komisionit Evropian, Romano Prodi, i cili nė mbyllje tė samitit tė Selanikut, deklaroi se :”Bashkimi nuk do tė rrumbullakohet pėrderisa vendet e Ballkanit tė mos jenė anėtarė tė Bashkimit Evropian.”(The Guardian, 23.VI.2003). Edhe mesazhi i kėsaj deklarate tė Romano Prodit vė nė dukje faktin se, “fati” i vendeve tė Ballkanit Perėndimor, ėshtė vetėm nė aderimin e detyrueshėm tė strukturave integruese, ekonomike, politike dhe demokratike tė Bashkimit Evropian(BE). S’ ka dyshim se, kjo platformė strategjike e BE-sė, ėshtė pozitive pėr tė gjitha vendet e Evropės Juglindore, dhe ato tė Ballkanit Perėndimor, tė cilat kanė status tė pavarur politik, ekonomik, kombėtar dhe territorial, ndryshe nga Kosova dhe pjesėt e tjera tė kolonizuara tė shqiptarėve, qė pėrbėjnė 50% tė territorit tė Shqipėrisė Etnike, e cila sot gjendet nė sovranitetin kolonial tė Serbisė, tė Malit tė Zi, tė FYROMIT dhe tė Greqisė.
 
 
Negativja e samitit tė Selanikut godet vetėm 50% e Shqipėrisė sė kolonizuar        
 
Federalizimi i Ballkanit Perėndimor, parashikohet tė jetė nė favor tė stabilizimit tė ardhshėm tė rajonit, dhe tė priorioteteve strategjike tė Bashkimit Evropian(BE). Mirėpo, pėr interesat vitale tė shqiptarėve tė kolonizuar, qė edhe sot ndodhen nėn zgjedhėn e imperializmit serbo-malazez dhe greko-maqedon sllav, njė koncept i kėtillė gjeopolitik dhe strategjik i Bashkimit (BE) ėshtė tejet negativ dhe me  pasoja tė paparashikuara  si pėr stabilitetin dhe paqen nė Ballkan,  ashtu edhe pėr vetė Evropėn, sepse  vetėm shqiptarėve tė copėtuar dhe, tė aneksuar nga “fronti” ortodoks sllav po iu mohohet e drejta elementare demokratike, qė tė deklarohen pėr statusin e tyre politik dhe kombėtar pėr tė jetuar tė lirė dhe tė pavarur nga mbeturinat e sistemit kolonial shekullor sllav.
 
Vetėm prania  fizike (pa njohjen e statusit tė pavarėsisė dhe tė shtetėsisė sė Kosovės) e Kosovės sė kolonizuar me “padronėt” e tyre kolonialistė sllavė nė strukturat pėrkatėse tė Bashkimit Evropian(BE), nuk mund tė quhet (as politkisht, as juridikisht) integrim i mirėfilltė mbi baza tė barabarta demokratike nė shkallė rajnole e evropiane as pėr Kosovėn, as pėr vendet e tjera tė Shqipėrisė sė kolonizuar, veēse  “formė e re simuluese” e  njė protektorati tė  hapur kolonial, tė legalizuar nga Bashkimi Evropian(BE) dhe tė nėnshkuar e votuar edhe nga  5 vendet e Ballkanit Perėndimor, mė 21 qershor, 2003 nė Selanik. Deklarata pėrfundimtare e samitit tė Selanikut, nuk ėshtė dashur tė nėnshkruhet, as tė miratohet nga palėt pjesėmarrėse shqiptare, sepse ėshtė nė disfavor tė pavarėsimit dhe  tė ēlirimit antikolonial tė Kosovės, dhe tė territoreve tė tjera tė kolonizuara tė Shqipėrisė Etnike.
 
Rreziku potencial i prapavijės politike, i pėrfshirjes fizike tė pėrfaqėseuesve politikė tė Kosovės nėpėr iniciativat dhe trupat integruese tė BE-sė, pasqyrohet pikėspari nė faktin se, me kėtė formė simuluese tė diplomacisė sė BE-sė  me partnerėt e saj serbosllavė tė Ballkanit Perėndimor, pėrkatėsisht tė Evropės Juglindore, synohet tė lihet i pazgjidhur statusi kolonial i Kosovės, si  dhe i pjesėve tė tjera tė Shqipėrisė Etnike, gjė qė kjo “formulė integruese” e Ballkanit Perėndimor (ku fatkeqėsisht gjednet edhe Republika e Shqipėrisė) nė BE-nė, ėshtė instrumenti mė efektiv strategjik dhe taktik, qė Kosova dhe territori tjetėr i okupuar i Shqipėrisė sė kolonizuar, tė ngelin edhe mė tutje me status tė pandryshuar nė kuadrin e sovranitetit dhe tė tėrėsisė territoriale tė Serbisė, tė Malit tė Zi, tė FRYOM-it, dhe tė Greqisė. Nė kėtė “garė joshėse” tė diplomacisė sė metropoleve perėndimore pėr Ballkanin Perėndimor, nė veēanti  “me shumė tė panjohura” nė llogari tė sė drejtės historike dhe, tė sė drejtės sė vetėvendosjes sė kombit shqiptar dhe tė Shqipėrisė Etnike tė kolonizuar, parapėlqehet qė tė mos marrin pjesė as nė formė statike (siē ka filluar kjo, t’i “shishmohet”, siē thotė populli,  edhe Rugovės me liderėt e tij qeveritarė, sepse vetė heshtja dhe prania e tyre quhet miratim i statu quo-s) “garuesit” e  qeverisė sė Tiranės, as ata tė qeverisė sė Prishtinės, sepse, kėshtu, do tė ndikojnė drejtpėrdrejt, qė tė “vetėvulosin” statusin ekzistues kolonial tė Kosovės, pėrkatėsisht tė Shqipėrisė Etnike.
 
Nė kontekstin mė tė gjerė tė realcioneve tė politikės ndėrkombėtare, pėrfshirja (me ēdo kusht, nė faza tė caktuara kohore, sipas “itinerarit” tė agjendave integruese) e 5 vendeve tė Ballkanit Perėndimor (sė kėndejmi edhe Shqipėrinė, dhe Kosovėn pa kurrfarė statusi juridik-shtetėror) nė nomeklaturėn integruese tė Bashkimit Evropian(BE), do tė thotė edhe eliminimin  gradual tė interesave strategjike dhe politike tė Shteteve tė Bashkuara nė Ballkan, gjė qė kjo do tė ishte fatale, jo vetėm pėr gjysmėn e Shqipėrisė sė kolonizuar, por pėr gjithė shqiptarėt nė Ballkan. Nė njė mėnyrė, kėtė prognozė afatgjatė tė politikės strategjike dhe ushtarake tė BE-sė nė Ballkan, e dėshmon edhe krijimi i forcave ushtarke tė BE-sė pėr ndėrhyrje tė shpejtė nė vatrat e krizave nė Ballkan, pėrkatėsisht nė Evropė.
 
Kėtė, tanimė e dėshmon edhe dislokimi i konitngjentit tė forcave ushtarake tė “Concordias” nė FYROM, qė ka pėr qėllim zėvendėsimin shkallėzor tė trupave tė NATO-s nė Kosovė, nė BeH dhe nė FYROM, pėrkatėsisht nė Ballkan. Mė thjesht, kjo nėnkupton “diplomacinė preventive” tė Bashkimit Eropian(BE) pėr tė “paralizuar” sa mė parė tė jetė e mundur, shtrirjen e interesave strategjike tė Amerikės nė Ballkan. Mirėpo, pavarėsisht nga  “lista e dėshirave” tė strategėve evropianė, dhe e partenrizmit tė tyre me primesa integruese kolonoliste, qė ta eliminojnė  SHBA-nė nga Ballkani, kjo  tash pėr tash ėshtė vetėm njė “ėndėrr e shkretė”, mirėpo, politika shqiptare,duhet ta shfrytėzojė rastin, qė pėr hir tė mbėshtetjes dhe tė favorizimit tė verbėr tė njė kombinatorike antishqiptare tė rrezikshme tė BE-sė dhe partnerėve tė saj, qė i pėrkasin “hemisferės” sė interesit sllav, tė mos defaktorizohet, dhe tė mos “vetėpėrjashtohet” nga strategjia e interesave afatgjatė tė diplomacisė dhe tė politikės sė jashtme tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, sepse do tė ngelė sėrish nė raportet ekzistuese vasale tė kolonializmit sllavo-bizantin.
 
 
Autori ėshtė bashkėpunėtor shkencor i “American Diplomacy”, North Carolina, USA.

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.