24.06.2003 - Trepca.net

Metodė e re pėr heqjen e tumorit nė tru


24 qershor 2003 /  Zėri i Amerikės

Kjo procedurė e re kryhet nė spitalin e Houstionit nė Teksas dhe nė njė numėr qendrash spitalore nė Shtetet e Bashkuara. Duket se kjo ėshtė metoda mė e mirė kirurgjike deri mė sot. Pas operimit, pacientes nuk i mbetet asnjė shenjė, rreziqet janė tė shkallės minimale dhe ajo qėndron nė spital jo mė shumė se njė natė. Allison Dawson thotė se fillimisht ndjehej e lodhur e kishte dhimbje tė vazhdueshme koke.

Pas vizitave dhe analizave mjekėt pėrcaktuan se ajo kishte njė tumor nė tru nė gjendrėn e endokrinės qė prodhon hormone. Tumori ishte beninj, por me pasoja, pasi mund ta linte atė tė paaftė pėr tė lindur fėmijė. Pėr lehtėsimin e simptomave Allison filloi tė merrte ilaēe por pa efekt. Kėshtu qė mjeku David Baskin vendosi tė pėrdorte njė procedurė tė re me endoskop duke e kaluar aparatin nė hundė e deri nė tru nė vendin e tumorit.

Doktor Baskin pėrdor njė endoskop, njė tub nė fund tė tė cilit vendoset njė kamer e vogėl dhe njė instrument tė hollė i cili shėrben pėr gjetjen e turmorit nė gjėndrėn e endokrinės nė qėndėr tė trurit dhe pėr heqjen e tij. Mė parė heqja e njė tumori tė tillė kryehej duke hapur kafkėn e kokės e duke zbuluar trurin. Ndėrsa tani, thotė doktor Baskin i njėjti operacion kryhet duke kaluar endoskopin nė vrimėn e hundės e drejt e nė tru. Pacientja qėndron vetėm 24 orė nė spital dhe del e shėruar e pa asnjė shenjė operacioni nė lėkurė.

Ilaē i Ri Kundėr Virusit HIV

Administrata e ushimeve dhe ilaēeve miratoi ilaēin e ri Reyrtaz. Ky ilaē ėshtė prodhim i firmės farmaceutike Bristol-Myers Squib. Ai ndihmon pėr vėnien nėn kontroll tė virusit Hiv qė shkakton Sidėn. Ilaēi i ri i pėrket grupit tė ilaēeve protease. Ky grup ilaēesh shpesh pėrdoret me ilaēin tjetėr tė grupit transkriptase i cili bllokon shumėzimin e virusit Hiv.

Teleskop i Fuqishėm pėr Pėrdorim Publik

Zyrtarėt e qendrės Kabot pėr shkencė dhe hapėsirė nė Oakland tė Kalifornisė shpresojnė se teleksopi i ri, fjala e fundit e teknikės, do tė tėrheqė mė shumė vizitorė. Ky shikohet si teleskopi mė i madh qė ėshtė vėnė pėr pėrdorim publik nė Amerikėn e Veriut. Nėpėrmjet tij, tani ēdo kush mund tė vrojtojė yjet dhe objekte tė tjera nė hapėsirė. Qėndra shkencore Kabot tėrheq ēdo vit rreth 150 mijė vizitorė. Por me vėnin nė pėrdorim tė teleskopit tė ri, zyrtarėt e turizmit shpresojnė qė numri i vizitorėve tė rritet nė 250 mijė.

Pėr projektimin dhe ndėrtimin e teleskopit tė ri u shpenzuan rreth 1 milionė e 500 mijė dollarė. Kjo shumė u siguruar vetėm nga fonde private. Zyrtarėt parashikojnė njė rritje tė numrit tė vizitorėve veēanēėrisht gjatė muajit gusht, kur planeti Mars i afrohet tokės nė distancėn mė tė afėrt gjatė 15 mijė vjetėve tė fundit.

Deri nga fundi i vitit, imazhet e marra nga teleskopi i ri mund tė shihen edhe npėrmjet kompjuterit. Gjithashtu studentėt ose astronomėt amatorė nėpėrmjet kumpjuterit do tė jenė nė gjendje me telekomandė nga shtėpia ose klasa ta drejtojnė teleskopin drejt ēdo ylli ose objekti nė hapėsirė qė ata dėshirojnė tė vrojtojnė.//kk//

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.