24.06.2003 - Trepca.net

Komunikatė e Shoqatės sė Gazetarėve tė Podujevės

Gazetarėt llapjanė kėrcėnohen nga individė dhe klane politike


Megjithė kėrcėnimet, presionet, shantazhet e individėve dhe grupeve politike, gazetarėt llapjanė do tė jenė unik pėrballė kėtyre sfidave dhe tė vendosur nė plasimin e tė sė vėrtetės mbi gjithė atė qė po ndodhė nė komunėn e Podujevės
    
Podujevė, 24 qershor 2003 (TN) -  Shoqata e gazetarėve tė Podujevės me anė tė njė komunikate pėr media, njofton opinionin e gjerė se puna e pėrditshme e gazetarėve tė mediumeve tė shkruara dhe atyre elektronike lokale ėshtė rėnduar tej mase nga individė dhe grupe tė ndryshme politike.
 
Kjo gjendje e rėndė e gazetarėve ėshtė si pasojė e krizės politike dhe institucionale nė komunėn e Podujevės dhe e interesave tė ngushta klanore politike.  E gjithė kjo ka rėnduar lirinė e shprehjes sė gazetarėve pėr tė informuar objektivisht e paanshėm opinionin e gjerė.
 
Gazetarėt llapjanė, kėto ditėt e fundit, nėpėrmjet thirrjeve anonime telefonike dhe shantazheve janė kėrcėnuar disa herė pėr shkak tė shprehjes sė tyre dhe mendimit tė lirė. Nga ata kėrkohet qė tė fshehet e vėrteta mbi kaosin politik qė po mbretėron nė kėtė komunė.
 
Shoqata e Gazetarėve tė Podujevės, me anė tė kėsaj komunikate reagon ashpėr ndaj kėrcėnimeve dhe shantazheve qė u bėhen gazetarėve tė kėsaj komune.
 
Lidhur me kėto kėrcėnime dhe shantazhe nė gazetarėt llapjanė janė njoftuar edhe institucionet vendore dhe ndėrkombėtare, pėrfshirė kėtu edhe policinė e UNMIK-ut, SHPK-nė, KFOR-in dhe OSBE-nė.
 
Mirėpo megjithė kėrcėnimet, presionet, shantazhet e individėve dhe grupeve politike, gazetarėt llapjanė do tė jenė unik pėrballė kėtyre sfidave dhe tė vendosur nė plasimin e tė sė vėrtetės mbi gjithė atė qė po ndodhė nė komunėn e Podujevės, thuhet nė reagimin e SHGP tė nėnshkruar nga kryetari i saj Fadil Halimi.

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.