23.06.2003 - Trepca.net

Speciale

Dr. Bujar Bukoshi: Jam pėr fillimin e normalizimit tė raporteve Beograd - Prishtinė


Intervistoi: Elez BIBERAJ

23 qershor 2003 - "Zėri i Amerikės"

Ish kryeministri i qeverisė nė mėrgim tė Kosovės, Bujar Bukoshi, ishte njė prej politikanėve nga Kosova qė morėn pjesė ditėn e enjte nė takimin e komunitetit shqiptar tė Amerikės me ish presidentin Bill Klinton. Sot ai drejton Partinė e Re tė Kosovės. Zotin Bukoshi dha sot njė intrevistė pėr Zėrin e Amerikės:

Zėri i Amerikės: Zoti Bukoshi, ju para luftės vinit shpeshherė nė Washington, ku kėrkonit ndėrhyrjen e Shteteve tė Bashkuara dhe tė komunitetit ndėrkombėtar pėr t’i dhėnė fund represionit serb tė shqiptarėve nė Kosovė. Me sa di unė, kjo ėshtė vizita juaj e parė pas luftės kėtu nė Washington. Ēfarė pėshtypjesh keni nga kjo vizitė?

Dr. Bujar Bukoshi: Sė pari mė lejoni t’ju shpreh ngushėllimet e mia mė tė sinqerta pėr humbjen e bashkėpunėtorit tuaj Shefki Morina, vdekje qė na ka befasuar tė gjtihėve ne. Pėr sa i pėrket ardhjes sime kėtu, pėr mua ėshtė kėmaqėsi e veēantė, sepse pėr herė tė parė pas aq shumė vitesh vij si me thėnė, i relaksuar kėtu; pėrpara vija shumė i shtanguar pėr tė prezantuar ēėshtjen e Kosovės, pėr tė luftuar pėr tė drejtat e shqiptarėve etj, etj. Ajo tashmė ėshtė e kaluar, jemi nė njė fazė plotėsisht tjetėr, njė kostelacion tjetėr, njė situatė shumė e kėnaqshme, por unė them gjithmonė qė kemi kaluar gjysmėn e rrugės. Ta shohin si do ta kalojmė gjysmėn tjetėr tė rrugės.

Zėri i Amerikės: Zoti Bukoshi, siē thamė nė hyrje, ju ishit tė pranishėm nė takimin qė u zhvillua me Presidentin Klinton nė New York dhe kemi edhe disa fotografi nga takimi juaj dhe i bashkėshortes tuaj me Presidentin Clinton.

Dr. Bujar Bukoshi: Tema kryesore e fjalimit tė Presidentit ishte mundėsia e pajtimit midis shqiptarėve dhe serbėve. Presidenti Klinton tha: Unė mbėshtes vetėvendosjen pėr popullin e Kosovės dhe atij duhet t’i njihet e drejta tė vendosė vetė pėr tė ardhmen dhe nėse populli kėrkon pavarėsinė, kjo e drejtė duhet tė njihet. Por nėse doni shtetin tuaj, ju duhet tė doni njė shtet qė ta meritojė, ju duhet tė falni.

Zėri i Amerikės: Zoti Bukoshi, a e pranojnė shqiptarėt mesazhin e Presidentit Clinton pėr mundėsinė e pajtimit me serbėt?

Dr. Bujar Bukoshi: Po pėrgjithėsisht, shqiptarėt e pranojnė kėtė mesazh nė parim, edhe politika aktuale e Kosovės e pranon kėtė mesazh. Gjithshka qė ėshtė nė funksion tė progresit, qė punėt tė ecin pėrpara, do tė pranohet me kėnaqėsi. Nga ana tjetėr, mė duhet tė them menjėherė, se gjenocidi nuk harrohet lehtė, ėshtė shumė vėshtirė tė harrohet gjenocidi. Ju e pėrmendėt vetėm shkurtimisht, ju pėrkujtoj situatėn mes hebrejve dhe nazizmit gjerman. Ne do tė pėrshėndesnim ēdo lėvizje nga tė dy palėt po them, por edhe nga Beogradi, sidomos nėse heqet dorė nga pozicioni obstruksionist i politikės aktuale tė Beogradit. Unė me keqardhje, me pikėllim e them se pak ka ndryshuar retorika e Beogradit edhe pas Millosheviēit. Me fjalė tė tjera, shumė shkurt, pajtim po, me harru asnjėherė jo, ka ende domethėnė hesape, ka me u pagu fatura nga ana e Beogradit, dėmshpėrblime tė tjera, por tani qė ne jemi shpejt, shumė shpejt, si dy shtete shumė tė barabarta dhe sovrane tė bisedojmė pėr normalizimin e raporteve Beograd Prishtinė.

Zėri i Amerikės: Zoti Bukoshi, Presidenti e kishte fjalėn qė shqiptarėt t’i falin serbėt, jo qė t’i harrojnė krimet qė kanė kryer serbėt ose qeveritarėt serbė nė Kosovė.

Dr. Bujar Bukoshi: Edhe nga tė gjithė pothuajse civilėt serbė nė Kosovė, e kanė vendin nė Kosovė, janė tė mirseardhur, le tė kthehen tė gjithė ata qė dėshirojnė tė vijnė, nuk flas kėtu pėr ekstremistė dhe kriminelė, me tė cilėt do tė merret gjyqi, nuk ėshtė puna jonė. Por ne e pėrceptojmė Kosovėn jo vetėm si pronė, si tė thuash pronė private ekzkluzivisht e shqiptarėve, por e gjithė atyre njerėzve, edhe tė serbėve edhe tė pakicave tė tjera, qė tė jetojnė aty dhe tė marrin pjesė nė organet e jashtme. T’ju pėrkujtoj se aty ka probleme ende pėr shkak tė manipulimit, fatkeqėsisht tė manipulimit nga ana e Beogradit me fatin e serbėve civilė.

Zėri i Amerikės: Doktor Bukoshi, nė pėrfundim tė takimit tė nivelit tė lartė tė Bashkimit Europian nė Selanik, u tha se bisedimet midis shqiptarėve dhe serbėve pėr ēėshtje teknike mund tė fillojnė muajin e ardhshėm. Sot, dėgjuam nga Prishtina se ka tė ngjarė qė kėto bisedime tė mos zhvillohen muajin qė vjen, por diku nga vjeshta. Sa tė pėrgatitur janė shqiptarėt pėr bisedime tė tilla? A ka Prishtina njė strategji tė qartė pėr kėto bisedime?

Dr. Bujar Bukoshi: Une mendoj se shqiptarėt nė pėrgjithėsi janė tė pėrgatitur, por gjithmonė ka mundėsi tė bėhen vėrejtje. Edhe unė i takoj shpesh atyre njerėzve qė shpeshherė bėj vėrejtje ndoshta, edhe mė tė ashpra, me tė drejtė, pėr shkak se konsideroj se natyrisht, klasa politike kosovare, pėrfshirė edhe partinė time tė re, nuk ėshtė nė nivelin e duhur, por prapė se prapė, strategjia e shqiptarėve dhe Kosovės ėshtė sqaruar qysh nė vitin 1991 me referendum, do me thėnė nė strategjinė kryesore do ta kemi vullnetin politik tė shqiptarėve, se si ēdo popull, edhe shqiptarėt do ta kenė tė drejtėn tė vendosin pėr fatin e tyre politik. Tjetėr janė aspektet teknike. Unė mendoj personalisht se sa ma shpejt qė tė fillojnė kėto bisedime, aq mė mirė do tė jetė pėr tė dy palėt dhe unė jam pėr fillimin e normalizimit tė raporteve Beograd - Prishtinė. Mesazhet e shqiptarėve janė tė qarta. Edhe nė tė kaluarėn kemi qėnė njė faktor shumė kooperativ, kemi bashkėpunuar me bashkėsinė ndėrkombėtare, por ju them sot kėtu se ėshtė iluzore, ėshtė naive, politikisht e gabuar, qė tė ushqehen ato iluzione pėr ndonjė kthim eventual tė Kosovės nėn juridiksionin serb dhe ėshtė iluzore, nėse pėrdoret demagogjia nga politikanėt kosovarė pėr kėto bisedime. Duhet tė ulemi sinqerisht dhe tė bisedojmė pėr ēėshtje tė cilat na presin. Ėshtė nė interesin tonė.// lk //

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.