OPINIONE

   
23.06.2003 - Trepca.net

Kur nostalgjikėt mundohen tė shpėrlahen nga mėkatet e tyre


- Reagim ndaj shkrimit tė z. Latif Kelmemdi “ Mos e d’vet se t’kallxon vetė”
 
Ēamėri (Greqi), 22 qershor 2003 / Kosotaq KOSTURI
     
Me kėto gjėra (shkarravina) mirren vetėm ata, qė kan qenė apo ende janė bashkėpuntorė tė UDB-sė. Pra  vetėm me njė pretekst tė asajė fjale popullore:" Mbajma Kopilin sa s'mė ke thėnė ti"!...
 
Eh(!...), kur nė Trepca.net shkarravisin edhe  “intelektualė” tė mėdhenjė si ē’ėshtė z.Latif Kelmendi, dhe soji i kėtyre “ntelektualėve” qė  kanė shum kohė tė paēmueshme. Prandaj, si pasion qė e kanė gjuetinė, kėta zotrinjė mirren besa edhe me gjuetinė e mizave!
 
Tė mirresh me kėto punė s’iē mirret artikulshkruesi “Latif  K” ėsht njėsoj sikurse  zotit t’ia vjedhėsh ditėt. Mirėpo mua aspak nuk mė brengosė kjo punė, sepse nuk i takojė atyre qė para tė drejtės dhe realitetit i mbyllin sytė dhe gojėn!
 
Pra, edhe pse mendonė artikullshkruesi se kjo ėshtė e drejtė e tijė demokratike sipas kutit tė tijė, dhe s’iq shprehet e mendon zotriu nė fjalė nė Trepēanet, mua kjo aspak nuk mė brengosė. A i pėlqejnė, apo jo zotriut nė fjalė, jeta dhe sjelljet e mia kjo pėr mua ėsht nė rendė tė dytė , dhe sė fundi, kush je ti he burrė qė edhe ty tė tė japi llogari, pėr punėt dhe tė bėmet e mia(!)?...
 
Kryesorja ėsht se po e them vetėm tė vėrtetėn, prandaj, tė pėlqen a s’tė pėlqen ty dhe bashkėmendimtarėve  tė t’u ėsht problem i juajė ,nuk kam nevojė qė t'i japė llogari as kujtė e mė sėpaky ty z.”Lata”, apo jo?... A thua a edhe unė duhet tė veproj dhe tė mendoj s’iqė mendon ti dhe soji i
yt z. “Lata”?
 
Pra sipas teje, nga dėshira pėr t’a patur mė mirė pasaportėn e UNMIK-ut  dhe tė identifikohesh me te, ky  qenka njė KRIM(!)?...Sipas “intelektit” dhe kėndvėshtrimt tėndė, qenka KRIM edhe nėse deklarohesh se je shqiptarė dhe shtatas i Kosovės, apo jo(!)?...
 
Me fjalė tė tjera po u dashka dhe do tė ishte mė mirė, qė, edhe unė tė identifikohem dhe legjitimohem si ti z. “Lata” vetėm me pasaportė serbe. Prandaj, edhe nuk ėsht aspak pėr t’u habitur,  qė,  statusi i Kosovės ende ka mbetur dhe po mbetet i pa definuarė! Duke vepruarė kėshtu si artikullshkruesi “Lata” dhe shumė “Latif Kelmenda”  tjerė, tė cilėt para dhe gjatė luftės sė Kosovės i kan marrur pasaportat e serbisė.
 
Aspak nuk mė habitė fakti se, edhe tani “Latifat” tė tillė pa fije TURPI  presin nė rreshta tė gjatė, para konsullatės sė shtetit inegzistent  “Serbi- Mali Zi”. Kėta tė shkretė ani mburren dhe memzi presin, qė  vetėm qė tė pajisen me pasaporta serbė e, qė tė udhėtojnė mė mirė nėpėr Serbi se sa nėpėr Shqipėri. Pra, KRIMI mė i madhė ėshtė se, kjo krijesė e paqenė po legjitimohet, nga vetė nostalgjikėt jugosllavė si qė ėshtė artikullshkruesi i ynė i madhė “LATA”!...
 
A, nuk na qenka edhe ky njė krim mė i madhe se krimi i im qė nuk e kam dashur atė pasaportė(!)?...
 
Nė kėt kontekst dua tė them se, soji i njerėzėve si q’ėsht “shiftari i ndershėm Lata” dhe jugo-nostalgjikėt e tjerė tė mėdhenjė. Tė cilėt dokumentin e shtetit inegzistent “Serbi-Mali i Zi” e pranojnė si tė vetin, e, qė pėr shqiptarėt ky dokument ėsht jovalid! Kėta qė e bėjnė punėn e djallit, duke e pranuarė kėt dokument, nuk janė asgjė tjetėr pos TRADHTARE lere mė tė vetėvehtes. Por, edhe tė kombit dhe tė atyre qė derdhėn gjak pėr kėt liri tė brishtė!
 
Kėta zotrinjė me vetėdėshirė e pranojnė se janė ende TRADHTAR dhe shtetas tė tyre, e njėjta gjė ėshtė, se, duke e marrė pasaportėn serbe ti  z. “LATA” dhe soji i ytė, me nėnshkrimet e juaja po e vulosni vetė Kosovėn si krahinė tė  Serbisė duke ia pranuarė edhe shtetėsinė!...
 
Pra, as ky nuk na qenka krim sepse e keni bėrė ju, e jo unė Kostaqi(!)? Mė lehtė e kam patur t’a posedojė pasaportėn e ish RFSJ-sė se sa tani tė serbisė, por si po duket, shum nga ju e paskeni harruarė se asokohe ne shqiptarėt ishim tė ndarė vetėm nė tri shtete Shqipėri, Kosovė, Greqi - Ēamėria, apo jam gabim???
 
Kurse tani, ne si komb po identifikohemi ende si SHKIE dhe jemi nė tė ndarė nė gjashtė pjesė; Shqipėri, Kosovė, Kosovė Lindore, Maqedoni, Mal tė Zi, Ēamėri (Greqi), sa pėrparim qė paskemi bėrė apo(!)? Me sa po duket, llogaria e matematikės e t’uajė ėshtė kėshtu; njė plus njė, bėjnė tre, apo edhe kėtu jam gabim unė z. “LATA”(!)?...
 
Eh, more z. “Latė”  ju ende jeni nė kllapi (agoni tė vdekjes), kllapi prej sė cilės nuk mund tė zgjoheni, sepse kėshtu e keni mė merak  qė t’i  bėni vedit qejf!...
 
Kjo ėshtė mėse e qartė se, ju ende po e ėndrroni  njohjen "FORMALE" tė  parajsės tuajė qė, pėr ēdo ditė po ua trumpeton shefi i juajė! Nė kėto mrekullira besojnė vetėm ata tė cilėt i frigohen punės, sepse duke ėndrruarė mrekullira nuk bėhet asgjė.  Nė tė kundėrtėn ne tė gjithė humbim edhe mė shumė se ē’kemi humbur!
 
Prandajė, tani  ėsht koha qė tė punojmė pėr bashkim tė tė gjitha forcave politike tu Kosovės, e jo ende tė ėndrroni se pa punė do bėhet mirė... Derisa nė kosovė shumė "Veprimtarė tė moderuarė" ti z. “Lata”,  mirren me punėt edhe tė Kostaqit, ne do tė mbetemi ende aty, ku edhe tani jemi, pra vetėm njė PROTEKTORAT i shkretė.
 
Prandajė, edhe pse nuk e kam patur ndėrmendė qė tė mirrem me ty z. “LATA”, mirėpo prapė nuk munda tė pėrmbahem sepse, ju po e njollosni fisin e madhė Kelmend!...
 
Pra ju pėrshėndes dhe tė mirėmbetshi nga,
 
Kostaq Kosturi - Ēamėri

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.