22.06.2003 - Trepca.net

Bashkimi Evropian angazhohet pėr tė shqyrtuar anėtarėsimin pėr 5 vende tė Ballkanit Perėndimor


22 qershor 2003, – Barry Wood - Zėri i Amerikės

Bashkimi Evropian, nė takimin 6-mujor tė udhėheqėsve tė saj dje nė Greqi, shprehu angazhimin pėr tė shqyrtuar anėtarėsimin eventual pėr 5 vende, qė janė cilėsuar se Ballkani Perėndimor e qė janė Shqipėria, Bosnja, Kroacia, Maqedonia ai dhe Sėrbia e Mali i Zi.

Ministri i jashtėm i Bosnjes ishte mė optimisti nga tė gjithė. Ai deklaroi se Evropa ka dėrguar njė mesazh tė qartė se vendet e Ballkanit perėndimor do tė bėhen anėtare tė Bashkimit Evropian.

Por udhėheqės tė tjerė ballkanikė, qė morėn pjesė nė takim, u treguan mė tė matur nė shprehjen e mendimeve tė tyre. Presidenti i Kroacisė, Stipe Mesiē, tha se tani duket qartė qė anėtarėsia nė Bashkimin Evropian varet nga vetė vendet ballkanike. Para se tė anėtarėsohen, kėto vende duhet tė pėrmbushin disa kėrkesa shumė tė hollėsishme dhe tė gjithanshme.

Nė maj tė vitit tė ardhshėm, Bashkimi Evropian do tė zgjerohet me 10 anėtarė tė rinj, 8 prej tė cilėve janė nga Evropa qėndrore dhe lindore. Bullgarisė dhe Rumanisė u ėshtė premtuar anėtarėsia nė kėtė institucion nė vitin 2007. Ndėrsa disa vende tė Ballkanit perėndimor shpresojnė tė bėhen anėtare deri nė vitin 2007, pak analistė mendojnė se njė gjė e tillė ėshtė e mundur.

Kryeministri sėrb Zoran Zivkoviē u kthye nga Greqia nė njė gjendje tė trishtuar. Ai tha se ata qė pritėn mrekullira nė Selanik kishin pritur tepėr shumė. Mesazhi, tha ai, ishte i qartė, shpejtėsia e anėtarėsimit nė Bashkimin Evropian varet nga qeveritė individuale, ndėrkohė qė kushtet e anėtarėsimit janė tė ashpra.

Kryeministri Zivkoviē shprehu kėnaqėsi qė Beogradi sė shpejti do tė fillojė bisedimet e drejtpėrdrejta me udhėheqjen shqiptare tė Kosovės. Beogradi kėrkon qė bisedimet tė pėrqėndrohen nė ēėshtjet e sigurimit dhe tė kthimit tė refugjatėve sėrbė nė Kosovė.

Nė takimin e djeshėm, udhėheqėsit e Bashkimit Evropian e bėnė tė qartė se para se tė anėtarėsohen nė kėtė bashkim vendet e Ballkanit perėndimor duhet tė vendosin me tė vėrtetė shtetin juridik, tė ndalojnė korrupsionin dhe tė luftojnė krimin e organizuar.

Presidenti i Shqipėrisė, Alfred Moisiu, tha nė Greqi se lufta kundėr trafikut tė paligjshėm njerzor dhe drogės duhet tė jetė pėrparėsia kryesore e rajonit. Ai shtoi se fitorja e kėtyre betejave kėrkon bashkėpunim mes vendeve pėrkatėse, atė lloj bashkėpunimi pėr tė cilin po kėmbėngul Bashkimi Evropian.

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.