21.06.2003 - Trepca.net

Reportazh nga Llapi

Pėrkundėr se ka njerėz qė vetquhen politikanė qė duan tė pengojnė ecjen pa zgjedhur mjetet, LDK dhe Podujeva nuk ndalen


   
Mė kot po punohet nė shkatėrrimin e embrionit tė LDK-sė nga njerėz meskinė qė pėr njė banesė tė ofruar, pėr mijėra euro apo pėr ndonjė tender tė ofruar shkelin mbi votėn e 60% tė zgjedhėsve llapjanė qė i besuan LDK-sė, konceptit tė saj ndėrtues dhe programit zhvillimor tė saj. LDK nė Llap gjendet para njė sfide nė tė cilėn e kanė sjellė 7-8 njerėz tė pa pėrgjegjshėm qė edhe sot i thonė vetes kėshilltarė dhe qė pa kurrfarė ndėrgjegje shkelin parimet dhe programin e LDK-sė, marrėveshjen me Kryetarin Rugova dhe gjitha parimet njerėzore, morale e kombėtare.
 
21 qershor 2003 / Shkruan: Bekim TOĒANI
  
Mėngjeset e verės nė Llap ruajnė aromėn e virgjėr tė njė jete tjetėr pėr tė cilėn llapjanėt kanė ėndėrruar e punojnė pandalshėm. Nisja e njė dite ka shpresė e jetė, ndeshet dita pastaj me hallet e zakonshme dhe pėrsėritshėm mbyllet me njė madhėshti dhembėse e shpresėdhėnėse nė tė njėjtėn kohė. Flladi i muzgut nė Llap pėrcjell diellin dhe hapė jetėn tjetėr, atė tė tė rinjėve qė duan tė jetojnė dhe ta bėjnė vėrtetė tjetėr atė jetė. Ndėr hallegjinjtė e shumtė perėndimi i diellit mbyll edhe njė tregim e pėrpjekje mbinjerėzore pėr tė qenė.
 
Jo rrallė herė pėr Llapin ėshtė thėnė se vlon nga “demokracia e ēajit”. Kafe ēajtoret e shumta dhe bisedat qė nė tė shumtėn janė “pėr politikė” i japin njė ngjyrė dalluese e cila vėshtirė se ekziston nė fjalorin shqip.
 
 
Kriza morale njerėzore sjell edhe kriza tjera
 
Njerėzit e rėndomtė dhe njė pjesė e atyre qė kanė unin e vet kanė njė pyetje serioze dhe shumė tė diskutueshme. A ka krizė institucionale apo krizė morale nė Llap?! Sikur pėr Podujevėn dhe pse jo edhe Kosovėn pėrgjithėsisht, vlenė mė shumė kjo e dyta. Kriza morale ėshtė me gjithė pėrmasat e saj ka hyrė nė poret e shoqėrisė kėtu nė verilindje tė Kosovės, nė kufirin i cili ka filluar tė shkilet jo vetėm nga prerėsit ilegal tė pyjeve, por edhe nga ata qė deri dje ishin shkelės e sot i konsiderojmė si fqinj dhe asgjė mė shumė. Nėse nuk ėshtė njė problem i madh ėshtė shndėrruar nė njė temė qė do rrugėzgjidhje. Kėtu ėshtė e mira e njeriut llapjan qė kėrkon zgjidhje edhe pėr krizat, edhe pėr hallet dhe problemet.
 
Kriza morale ėshtė shkaku i asaj qė disa e konsiderojnė krizė institucionale vetėm pse edhe pas afro tetė muaj pas zgjedhjeve vendore, Podujeva nuk ka Qeverinė komunale. Ndėrkaq ekspertėt juridikė vlerėsojnė se komuna e Podujevės ka institucionet dhe se nuk mund tė bėhet fjalė pėr vakum juridik apo ngecje nė punėt dhe projektet e parapara. Asfaltimi i rrugės kryesore dhe hapėsirat e gjelbėruara nė qytet, ofrimi i shėrbimeve qė pėrditė punon pėr qytetarėt si dhe ecja e pandalshme nė kėrkim tė zgjidhjeve tė probleme janė vetėm disa nga shembujt se Llapi, megjithate ecėn. Pėrkundėr qė ka njerėz qė vetquhen politikanė, ka parti dhe ka smirėzi qė duan tė pengojnė ecjen pa zgjedhur mjetet, Podujeva dhe Llapi nuk ndalen. Ecja e natyrshme edhe pse e ngadalshme korrespondon aq bukur me mėngjeset e ēiltėra e plot diell dhe netėt plot gjallėri e jetė.
 
 
LDK di si dhe ka pėrkrhajen e zgjedhėsve pėr tejkalimin e gjendjes aktuale
 
Mė kot po punohet nė shkatėrrimin e embrionit tė LDK-sė nga njerėz meskinė qė pėr njė banesė tė ofruar, pėr mijėra euro apo pėr ndonjė tender tė ofruar shkelin mbi votėn e 60% tė zgjedhėsve llapjanė qė i besuan LDK-sė, konceptit tė saj ndėrtues dhe programit zhvillimor tė saj. LDK nė Llap gjendet para njė sfide nė tė cilėn e kanė sjellė 7-8 njerėz tė pa pėrgjegjshėm qė edhe sot i thonė vetes kėshilltarė dhe qė pa kurrfarė ndėrgjegje shkelin parimet dhe programin e LDK-sė, marrėveshjen me Kryetarin Rugova dhe gjitha parimet njerėzore, morale e kombėtare. Mirėpo strumbullar i gjithė kėsaj mbetet karriga apo siē pėshpėrisin nė Podujevė taxhia e cila dikujt i ėshtė ndėrpre. Kur elektorati i dha votėn LDK-sė nė zgjedhjet e para, veprimtarėt e saj tė rėndomtė patėn menduar se edhe po tė shkrihen pėr atė votė pak ėshtė.
 
Dikush ka menduar tė kundėrtėn, tė vijė sa mė shpejt te arka dhe kėshtu tė pasurohet dhe tė luajė me djersėn e mija veprimtarėve dhe mbi 65% tė votės. Tipat e tillė tashmė krijojnė aleacė me “ata qė i konsideronin si vrasės” nga tė cilėt ka asi qė nė llap njihen si dhunues edhe pse u prijnė partive majtiste. Ka nga kėta 7-8 jonjerėz qė veten e konsiderojnė alamet burrash sa mund tė merren me shit-blerje armėsh por tė lirohen nga pushteti serb dhe pėrsėri ta shohin veten “patriotė deri nė lotė”, ka nga kėta minj varresh edhe gra UDB-ashėsh qė shesin mend por kurr nuk mund ta ndėrrojnė biografinė e tyre.
 
E megjithate LDK po i kthehet njerėzve qė e krijuan, atyre qė i thanė JO komunizimit, stalinizmit dhe majtizmit. Tė 15 kėshilltarėt e LDK-sė qė i qėndruan besnik kryetarit tė degės, programit tė LDK-sė dhe qėndrimeve tė Kryetarit Rugova treguan se e djathta nė LDK po pastrohet pėrfudnimisht nga dyftyrėshit, tė pamoralshmit, melezėt dhe tė korruptuarit. Kjo duhej tė ndodhte dhe po ndodhė sepse ndryshe gjithēka do tė merrte teposhtėzėn pėr LDK-nė dhe ata mbi 60% qytetarė qė votuan pėr LDK-nė dhe pėr Rugovėn. Mirėpo edhe nė Prishtinė, ka individė qė duhet tė mendojnė mirė se ku i kanė mbesat dhe me kė bėjnė aleancė, pse hudhėn vaj nė zjarr pa ditur pse dhe pikėrisht ata duhet ta mbajnė peshėn e kryqit nė supet e tyre dhe kėshtu tė binden kė kanė mbrojtur dhe pse, cili ishte interesi i tyre dhe cili i LDK-sė?!
 
Herėt a vonė e vėrteta do tė dalė e zhveshur dhe pastaj mėkatarėt do tė rrėfehen pėr tė pabėrat e tyre. Nuk do tė bėjnė punė as kėrcėnimet telefonike, as mesazhet fyese por as premtimet pėr poste drejtorėsh e nėpunėsish, apo pėr ndonjė kafshatė qė mund tė ngjyhet nė tendera, konkurse apo benificione tjera. Pėr dikė do tė bėhet vonė, por tjerėt mund tė mbėshteten nė moralin dhe qėndrueshmėrinė e njerėzve qė edhe sot pėrsėritshėm qėndrojnė ashtu siē ditėn pėr 13 vjet.
 
 
A po luajnė lojė tė ndytė UNMIK-u dhe OSBE-ja...?!
 
Rreziku i tensioneve nė llap po rritet pėr shkak tė lojėrave tė ndyta tė disa pėrfaqėsuesve tė organizatave ndėrkombėtare. Parasėgjithash tė UNMIK-ut dhe OSBE-sė qė bashkėrisht po pėrkrahin ata qė 24 orė punojnė pėr rrėnimin e institucioneve tė dala nga vota e lirė. Njerėzit me tė drejtė pyesin nė mos UNMIK-u kėshtu tenton ta shtyjė afatin e qėndrimit nė Kosovė, pėr shkak tė pagave tė majme por edhe pėr shkak tė dobėsimit tė elementit nacionalist nė LDK dhe nė gjithė Kosovėn?! Pėrfaqėsuesve tė kėtyre dy organizatave u ėshtė bėrė me dije se nėse eskalon situata pėrgjegjėsinė do ta bartin vetė dy persona, pos atyre 7-8 individėve qė ende thirren nė LDK.
 
Sa pėr rolin destruktiv tė PDK-sė nuk ka nevojė tė shkruhet nėse shikohet struktura e atyre qė ngrisin gishtin pėr rrėnim! Njė mori njerėzish qė pa ego bėjnė punėn e robotėve duke shpresuar nė 5 drejtori siē kanė lidhur marrėveshje me ish funskionarė tė LDK-sė qė nuk kanė marrė besimin madje as nė aktivin ku jetojnė si fizikum si dhe me biznesmenė qė kanė investuar aq shumė pėr shkatėrrimin e LDK-sė. Pyetja kapitale qė shtrohet ėshtė se a thua Kreta nė njė farė mėnyre ka filluar tė prodhojė krimba edhe nė Llap, pse jo edhe nė Kosovė?! Shėrbime tė ndryshme ortodokse qė nė histori kanė provuar se janė kundėr shqiptarėve dhe rrjeti mafiozo-politik kanė krijuar njė strukturė tė pistė qė “rrevolucionin demokratik” ta bartin edhe kėtu. Ēdo konkludim tjetėr do tė ishte i mirėseardhur dhe pse tė gjitha rrugėt dhe njerėzit kanė emėr dhe mbiemėr.
 
Nė gjithė kėtė peisazh janė njerėzit ata qė influentohen nga pėrgjegjėsia apo mospėrgjegjėsia e atyre qė hapėrojnė pandalshėm dhe atyre qė pėrsėritshėm pengojnė. Mbi 70 % e qytetarėve janė tė papunė, ēmimet dhe jeta janė shtrenjtuar tej mase dhe shpesh mendohet qė mbijetesa ėshtė vetėm njė term gjuhėsor. Por njerėzit janė gjallė, askush nuk vuan nga uria dhe fundja jeta nuk po ndalet siē nuk po ndalen kurr sė qarkulluari gjithė ajo mori veturash qė nėnkupton shpenzime. “Dikush bre vlla ka sepse punon, dikush tjetėr ėshtė pasuruar me djersėn e tjerėve, ka asi qė jetojnė me para tė pista dhe jemi ne qė jetojmė ndershėm edhe me varfėrinė tonė”, thotė Salihu – njė ish luftėtar i lirisė qė edhe pa punė mbanė familjen e tij 4 anėtarėshe duke ecur tehut tė shpatės dhe ekzistencės. Madhėshtia e tij qėndron nė racionalitetin dhe buzėqeshjen e tij qė nuk i mungojnė edhe kur nuk ka 15 cent pėr ēaj apo mbetet pa duhan. Ai mendon se kriza morale prodhon edhe krizat tjera qė dėmtojnė shoqėrinė “demokratike” llapjane.
 
 
Kujdesi pėr njeriun dhe jetėn nė Llap
 
Megjithate kafenetė e shumta dhe kafiteritė qė janė shndėrruar nė monotoni dhembėse janė pėrplot. Janė plot edhe rrugėt me femrat e bukura qė ua kanė tejkaluar me modėn edhe evropianeve dhe me meshkujt qė pėshpėrisin pėr anomalitė dhe fshehin me mund ndjesitė pėrballė tė sė bukurės dhe shėmtisė. Askush saktėsisht nuk e di a mund tė flitet nė kėtė atmosferė pėr krizėn morale, bukurinė apo vizionin pėr njė jetė tjetėr.
 
Askush as pėrafėrisisht nuk ka dhėnė ndonjė vlerėsim se ku ėshtė dhe nga vete shoqėria llapjane, askush nuk flet pėr vlerat dhe jovlerat qė kanė vėrshuar ndėr ne. Ėshtė ndjeshmėrisht prekės fakti se ne shohim dhe prekim jetėn, anomalitė dhe realitetin pa diskutuar sė paku pėr kufirin nė mes tė normales, varfėrisė, amoralitetit, papėrgjegjėsisė dhe anės sė kundėrt tė atyre qė u pėrmendėn. Zėra tė paktė flasin e pėrpiqen ti eksplorojnė kėto tema dhe gjithė  biseda mbytet nė njė tavolinė ēaji e duhani. Tragjedia ėshtė se ne harrojmė njeriun e rėndomtė, qė nuk ka hapsirė pėr tu shprehur dhe pėr tė dhėnė mendimin e lirė, kritikėn apo rrugėzgjidhjen.
 
Prandaj edhe Llapi e Kosova me krijimin e hapėsirės pėr njeriun, pėr njeriun shqiptar qė pėrballet me jetėn, problemet dhe dėshirėn e mundėsinė pėr tė ecur, po bėn hapin e parė. Ai hap qė ka munguar meqė “tė mėdhenjtė medial” merren me probleme “e mėdha” duke harruar kėshtu atė qė gazetaria dhe shoqėria e civilizimi e kanė pikėnisje NJERIUN.
 
Ti kthehemi njeriut se kėshtu luftojmė banalitetet, anomalitė dhe krizėn e rrezikshme morale jo vetėm nė Llap. LDK ka strumbullar njeriun, politika e saj e udhėhequr nga dr. Rugova kėtė e kanė provuar pa ekuivoke kėtė filozofi praktike. Prandaj, para se tė bėhet vonė, njerėzit e LDK-sė duhet ti emėrojnė fajtorėt, duhet tė dalin nga kjo krizė pa “melezėt dhe dyftyrshat” dhe kėshtu tė vazhdojnė me kujdesin pėr jetėn e njeriut llapjan.

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.