21.06.2003 - Trepca.net

NĖ LEKO (LECCO- ITALI), MBAS TRI DITĖ GREVĖ URIE NĖ FAMILJEN SHQIPTARE QOKAJ, DRAMA MBYLLET ME NJĖ FIJE SHPRESE:

GJYKATA PEZULLON DEKRETIN E KUESTURĖS PĖR DĖBIMIN E FAMILJES PESĖANĖTARĖSHE NGA ITALIA


Leko (Lecco) ITALI, 21 qershor 2003 / QIKSH Albeuropa / Engjėll KOLIQI
 
Familja Qokaj, Drita me bashkėshortin dhe tre fėmijėt, nga peripecitė e varfėrisė nė Shqipėri, nė vitin 1998 bashkė me njė grup kosovarėsh tė ikur nga lufta, nga Shqipėria kishin mbėrritur nė qytetin e Lecco-s. Ata nė organet e punėve tė brėndshme tė Italisė, nga frika se do t'i rikthejnė pėr Shqipėri, ishin paraqitur si kosovarė dhe kishin marrė lejeqėndriomin me motiv pėr mbrojtje tė pėrkohshme, sipas dekretit tė Ministrisė sė Brėndshme tė Italisė, qė vlente vetėm pėr qytetarėt e Kosovės.
 
Sikurse edhe kosovarėt qė nuk ishin kthyer pas luftės, edhe familja Qokaj, ishin integruar mirė nė rrethin shoqėror - burrė e gua ishin punėsuar, kurse fėmijėt vijonin mėsimet nė shkollat italiane. Njė integrim dhe njė sistemim pėr t'u pasur lakmi.
 
Mirėpo sikur (s')ishte pritur, prapė familja Qokaj u gjend para peripecive tė reja. Derisa qytetarėt e Kosovės, qė ishin sistemuar si ata, mbas luftės - tashmė kishin sjellur nė kuesturė dokumente personale nga Kosova, ata nuk mund t'i sillnin ato, sepse ishin qytetarė tė Shqipėrisė. Pas kėrkesave tė pėrsėritura tė zyrtarėve tė Kuesturės sė Lecco-s, ata detyrohen tė tregojnė tė vėrtetėn dhe i paraqesin dokumentet personale, tė lėshuara nga administrata civile e Shqipėrisė.
 
Sapo kuptuan se janė qytetarė tė Shqipėrisė, zyrtarėt e kuesturės sė Leccos, pa u hamendur pėrgatisin dekretin, me tė cilin familja pesėanėtarėshe - Qokaj, urdhėrohen ta lėshojnė territorin e Italisė, nė akuzat pėr falsifikim dokumentesh dhe mashtrim tė institucioneve shtetėrore italiane. Ishin tė kota shpjegimet dhe arsyetimet e bashkėshortėve Qokaj. Pėrgjigja e organeve, gjithnjė ishte kėrcėnuese: "do ikni vetė, apo po prisni dėbimin e forcuar!?" Ata ishin shumė tė vendosur: "pė sė gjalli nuk na dėboni dot! Mund tė na dėrgoni nė Shqipėri, vetėm nė arkivole!".
 
Edhepse tė dy bashkėshortėt punojnė me tė gjitha rregullat dhe paguajnė kontribute shtetit italian, edhepse fėmijėt vijojnė mėsimet nė shkollėn publike italiane, organet administrative tė Kuesturės sė Lecco-s nuk lėshojnė pe. Duke mos pasur tjetėr zgjidhje, Znj Drita Qokaj merr vendim tė preerė dhe shumė tė guximshėm. Tė mėrkurėn e 18 qershorit, bashkė me tė tre fėmijėt, nė banesėn e saj fillon grevėn e urisė, me afat tė pacaktuar - derisa tė shfuqizohet dekreti pėr dėbimin e tyre, ose deri nė vdekje!!!
 
Avokati i Familjes Qokaj - Marcello Perillo, alarmon nė tė gjitha instancat shtetėrore tė Rrethit tė Lecco-s. Duke u gjetur para njė sfide tė paparamenduar, organet e pushtetit mobilizohen, pėr tė gjetur njė zgjidhje. Njėfarė gjysmėzgjidhje gjendet dje (tė premten pasdite) nė Gjykatėn e Lecco-s, ku gjykatėsi Gianmarco De Vincenzi - siē ka thėnė - pėr motive humanitare pezullon dekretin e Kuesturės pėr dėbimin e Fmiljes Qokaj nga Italia. Mirėpo ky pezullim ėshtė i pėrkohshėm.
 
Gjykatėsi i ka caktuar avokatit tė Familjes Qokaj afatin prej 15 ditėsh pėr ta bėrė kėrkesėn pėr zgjidhjen e kėtij problemi, nė gjykatėn pėr tė miturit, ku mund tė merret njė vendim i favorshėm, duke pasur parasysh tė drejtat dhe liritė qytetare tė fėmijėve, mbi tė cilat, nė njė vend demokratik, ėshtė vėshtirė tė shkilet.
 
Shoqata Shqiptare "Nėna Tereze" nė Lecco dhe Qendra Koordinuese Integruese Kulturore e Humanitare "Albeuropa", edhepse tė informuara vonė me dramėn e Familjes Qokaj, kanė ndėrmarrė masa. Tė dy kryetarėt e kėtyre dy organizmave shqiptare kanė ndėrhyrė sot nė insitucionet shtetėrore nė Leko dhe kanė paralajmėruar protesta publike dhe denoncim tė institucioneve italiane pėr shkeljen e tė drejtave tė njeriut, nėse nuk zgjidhet ky problem nė favor tė Familjes Qokaj, qė dosido tashmė janė integruar mirė nė shoqėrinė italiane dhe se niuk ekziston kurrėfarė arsye pėr dėbimin e tyre. Tash kur e dijmė kėtė problem - familja Qokaj nuk ėshtė mė vetėm, por do tė ketė ēdo pėrkrahje tė mijėra bashkėkombasve qė janė tė sistemuar nė kėto anė - na thanė pėrfaqėsuesit e kėtyre dy organizmave shqiptare.

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.