21.06.2003 - Trepca.net

LDK DEGA NĖ SUEDI, PROPOZON QĖ PRESIDENTI I KOSOVĖS DR. IBRAHIM RUGOVA TĖ NOMINOHET PĖR ĒMIMIN NOBEL PĖR PAQE NGA KOMITETI NORVEGJEZ I NOBELIT PĖR PAQE


Kėshtu vendosi Kryesia e LDK-sė Dega nė Suedi nė mbledhjen e saj tė rregullt (tė katėrt) tė mbajtur nė qytetin e Hörby-t nė Suedi

21 qershor 2003 / Nga: Komisioni pėr Informim pranė Degės sė LDK-sė nė Suedi

Nė qytetin e Hörby-t nė Suedi, Kryesia e LDK-sė Dega nė Suedi, mbajti mbledhjen e saj tė katėrt ku morėn pjesė tė gjithė anėtarėt e Kryesisė sė kėsajė Dege, si: z. Osman Ahmetgjekaj nėnkryetar, z. Afrim Musliu sekretar, z. Avdi Rama arkėtar, z. Ali Rexhepi, z. Kamer Bytyqi, z. Fatmir Azemi, z. Sinan Hasani, z. Bajram Nikqi, z. Rexhep Ajdini dhe z. Ajet Meholli anėtarė tė Kryesisė, ndėrsa u kryesua nga kryetari i Degės, z. Hysen Ibrahimi.

Nė kėtė mbledhje pati shumė diskutime lidhur me aktivitetin e kėsajė Dege si dhe pėr situatėn aktuale politike dhe ekonomike nė Kosovė.

Lidhur me aktivitetin e Degės sė LDK-sė nė Suedi, ndėr tė tjera veēojmė projekt-propozimin "Ndihmė Familjeve Skamnore tė Kosovės", pėr tė cilėn foli kryetari i Degės, z. Hysen Ibrahimi, iniciativa dhe puna e tė cilit edhe ishte ky projekt. Ai ngriti zėrin edhe njė herė se Diaspora shqiptare nuk mund tė rrijė indiferente karshi gjendjes sė mjerueshme ekonomike nė Kosovė dhe se ne mėrgata shqiptare patjetėr duhet tė ndėrmarrim diēka nė kėtė drejtim. Ideja pėrkitazi me organizimin e mėrgatės pėr "Ndihmė Familjeve Skamnore tė Kosovės", ku kryesisht nė radhė tė parė do tė vijnė familjet me kushte tejet tė vėshtira sociale, qė pėr ēdo ditė numri i kėtyre familjeve shkon nė rritje e sipėr, kishte me qenė ide e qėlluar dhe e shkėlqyeshme, diēka fenomenale qė tė organizohemi dhe me anė tė njė fondi t“iu ndihmojmė atyre tė cilėt kanė nevojė. Izraeli ėshtė shtet qė nga viti 1948, kurse Lobi hebreit nė SHBA dhe vende tė tjera tė botės ende ndihmojnė shtetin e tyre, tė njejtėn gjė e bėjnė edhe kroatėt, e pse ne shqiptarėt tė mos ndihmojmė shtetin tonė, tė cilin e arritėm me aq mund dhe sakrificė, me aq heronjė, dėshmorė dhe martirė tė kombit. Ne poashtu kėtė propozim do ta paraqesim para Presidentit tė Kosovės dr. Ibrahim Rugova, Ministrit pėr Ekonomi dhe Financa z. Ali Sadriu si dhe para Odės Ekonomike tė Kosovės, Kryeministrit, etj., tha mes tjerash kryetari i kėsajė Dege z. Hysen Ibarhimi.

Fjalėn pastaj e mori sekretari i kėsajė Dege, z. Afrim Musliu, i cili paraqiti para Kryesisė sukseset e arritura nė bashkėpunimin me partitė kryesore politike suedeze, ku veēoi Moderatėt, Kristdemokratėt dhe Partinė Liberale (Folkpartiet), si dhe pėrkrahjen e tyre ndaj propozimit tė Degės sė LDK-sė nė Suedi, qė Presidenti i Kosovės dr. Ibrahim Rugova tė nominohet pėr Ēmimin Nobel pėr Paqe nga Komiteti Norvegjez i Nobelit pėr Paqe. Partitė politike nė Suedi ishin mjaft pozitive rreth propozimit tonė, tė cilėt sikurse gjatė vizitave qė i kam zhvilluar nė selitė e disa partive nė Stokholm, ashtu edhe gjatė bisedave telefonike me disa parti tė tjera, kemi fituar pėrkrahjen e plotė tė shumicės sė partive suedeze.

Dua ti veēojė takimin me liderin e partisė konzervative suedeze (Moderaterna), z. Bo Lundgren, i cili pėrveq se e pėrkrahi propozimin tonė, ai poashtu e ceku se Presidenti i Kosovės i ka lėnė pėrshtypje shumė tė mira gjatė takimit tė tyre nė vitin 2000 nė Stokholm dhe shfrytėzoi rastin, qė nė emrin e tijė personal dhe tė partisė sė Moderatėve, Presidentit tė Kosovės, dr. Ibrahim Rugova ti dėrgojė pėrshėndetjet mė tė pėrzemėrta, si dhe takimin me sekretarin e pėrgjithshėm tė partisė Demokristiane (Kristdemokraterna), z. Urban Svensson, i cili mė tha se sikurse lideri i kėsajė partie, z. Alf Svensson, ashtu edhe ai personalish kanė njė respekt tė veēantė ndaj Presidentit Rugova dhe luftės sė Tijė paqėsore kundėr regjimit tė Millosheviqit, kėshtu qė pėrveq se do ta pėrkrahin propozimin tonė, kandidat pėr Ēmimin Nobel pėr Paqe, Presidentin Rugova do ta propozojė edhe partia e tyre para Komitetit Norvegjez tė Nobelit pėr Paqe, tha mė tej z. Afrim Musliu sekretar, i cili poashtu lexoi propozimin qė ka pėrgatitur nė gjuhėn suedeze, angleze dhe norvegjeze ku kryesisht kishte cekur pėrpjekjet e mėse njė dekade tė Presidentit Rugova qė ta ruajė paqen nė Kosovė dhe nė rajon.

Lidhur me situatėn aktuale politike nė Kosovė, mori fjalėn nėnkryetari i Degės, z. Osman Ahmetgjekaj, i cili tha: Vrasjet e reja dhe thirrjet prap pėr vrasje janė tė atyre qė nuk janė ngopur me gjakun e mbi 20 personaliteteve tė shquara shqiptare tė Kosovės ku njėherit janė duke terrorizuar Kosovėn. Nxėnėsit e shkėlqyeshėm tė Fatos Nanos, thua qė dėshirojnė me ēdo kusht, Kosovėn ta mbajnė si rajon tė destabilizuar pėr qėllime tė tyre tė errėta parciale dhe klanore. Mirėpo nė anėn tjetėr duke u bazuar e mbėshtetur nė numrin e madhė tė forcave policore qė veprojnė nė Kosovė, formohet njė bindje se nuk dėshirohet qė tė zbulohen vrasėsit ose urdhėrdhėnėsit, apo thėnė mė mirė a mundet SHPK-ja dhe KFOR-i ti kontrollojė ashtu siē duhet 11000 km katrorė tė Kosovės. U kėputėn ato jetėra tė atyre njerėzve qė Kosovėn dėshironin ta bėnin shtet institucional me ligje dhe me tė gjitha mekanizmat shtetėrorė.

U kėputėn ato jetėra nga ata qė sot dalin me "Moratoriume" qė me fjalė tė tjera PDK-ja nuk e dėshiron shtetin e Kosovės, sepse ashtu i ka mėsuar babai i tyre, Nanosi. Pėrderisa Nanosi e dėgjoi deklaratėn emblematike tė diplomatit amerikan Hollbruk "Edhe sikur nė Sėrbi tė qeveriste Xhefersoni, shqiptarėt nuk do tė pranonin tė jetonin nė Sėrbi" e hodhi tezėn e "Moratoriumit" pėrmes dy xhokerėve tė tijė, Hashim Thaēit dhe Arbėr Xhaferovskit, ku edhe njėri edhe tjetri nuk janė asgjė tjetėr pos injorant dhe intrigant tė shpenzuar politikė. Diplomati me famė botėrore senatori Bob Doll e ka pėrcaktuar shkėlqyeshėm karakterin e Hashim Thaqit, duke e quajtur KLEPTOKRAT qė nė gjuhėn shqipe do tė thotė "Vjedhės i pushtetit". Njė ide tė tillė si Moratoriumi i Thaēit, e kishte lansuar edhe Veton Surroi, ku gjatė njė vizite nė Greqi, Surroi kishte thėnė: "Zgjidhja e Statusit tė Kosovės tė shtyhet pėr dhjetė vite". Kėtu pikėrisht kishte reaguar edhe Bob Doll i cili e shikonte si diēka jonormale kėtė vonesė pėr tė caktuar statusin pėrfundimtarė tė Kosovės.

Konstatim i tė gjithėve ishte se Moratoriumi i Thaēit, kishte pėr qėllim qė Thaēi tė dalė nė qendėr tė vėmendjes dhe qė atė e pėrkrahėn vetėm qarqet antikombėtare nė Beograd-Athinė-Tiranė dhe "Revolucioni i vonuar demokratik" (Rexhep Qosja). Thaēi mund tė gėzojė simpatitė e kėtyre qarqeve tė pėrmendura, por ai nuk ka forcė qė ta pengojė vullnetin e popullit tė Kosovės. Kosova mjaft ėshtė vonuar dhe nuk ka nevojė pėr vonesa tė tjera tė propozuara nga Kleptokrati Thaēi, ku tani sė shpejti edhe Kleptokrati tjetėr i shpenzuar politikisht dhe i dėshtuar totalisht, Arbėr Xhaferovski, do ti bashkangjitet Thaēit dhe pastaj kėta tė dy si "Tokshi dhe Bokshi" do ta hartojnė bukur "Moratoriumin" ku kurorėzimin nė fund pa dyshim do t`ua bėjė Patriati Qosja dhe babai i tyre kuisling, Fatos Nano.

Ne iu kujtojmė kėtyre "Revolucionarėve" se barometėr mė tė mirė se vota e popullit nuk ka, sepse nga tri zgjedhjet e kaluara qė u mbajtėn nė Kosovė, edhe pse Thaēi e mbante tė ozurpuar gati tėrė pasurinė e Kosovės dhe kishte dhe ka nė shėrbim RTK-nė sikur Milloshi nė vitet e 90-a, edhe pse mori rregullisht mėsime nga babai i tijė Nanosi, duke vrarė e tentuar tė frikėsojė popullin, nuk arriti tė fitojė mė shumė se njėzet pėrqind tė votave duke lėnė atė vetėm si kryetarė i njė partie politike dhe se "qyqja mbetet qyqe dhe asesi nuk mund tė jetė kanarinė". Shpallja e "Moratoriumit" tė Thaēit nė Kosovė, duket sikur ėshtė pjesė e kėrkuar nga Athina si deponim interesash pėr tė mirėn e Sėrbisė dhe pėr dėmtimin e tė gjitha proceseve nė interes tė Kosovės nė rrugėn e saj drejtė pavarėsisė.

Populli nuk ka harruar e as nuk do tė harrojė kurrė vonimin e nėnshkrimit tė marveshjes sė Rambujes nga zoti Thaēi pėr gjoja konsultime. Ato konsultime i kushtuan popullit shqiptarė shumė dhe njė gjė tė tillė ėshtė duke e bėrė edhe tani me "Moratoriumin" e tijė. Ka edhe disa tė tjerė qė kėtė "Moratorium" bizar e lidhin me domosdonė e imponuar personale nga kėrcėnimet e mundshme ndaj tijė, tė ligjeve ndėrkombėtare, sidomos pas arrestimit tė Fatmir Limajt nga Gjyqi Ndėrkombėtarė pėr krime tė luftės nė Hagė. Ndėrsa sa i pėrket ngjarjeve nė Deēan, ku me tė drejtė nė shumė shkrime janė quajtur "Pasardhėsit e Vlorės 97 nė Dukagjin" mund tė themi se maskat prapė janė aktualizuar, madje janė mjaftė shqetėsuese pėr popullin e Deēanit dhe tėrė Kosovės.

Ėshtė e ēuditshme shkuarja e kryeministrit, Bajram Rexhepit nė Deēan qė atyre t“iu japė "infuzion" dhe ti trimėrojė. Deēanasit e rrebeluar qė sot janė ngritur kundėr drejtėsisė Kosovare, duke iu kėrkuar falje Kryeministri pėr vonesėn nė pjesėmarrje nė kėto protesta "tė drejta" siē i quan ai. Pas kėtijė fjalimi tė kryeministrit, pason vrasja makabre nė Pejė tė njėrit nga dėshmitarėt nė procesin gjyqėsorė kundėr tė grupit tė Dukagjinit. Edhe kjo vrasje ėshtė njė krim i rėndė dhe kriminelėt nuk kursyen as fėmijėt e as gruan shtatzėnė. Vrasja e dėshmitarėve qė kanė denoncuar krimet ėshtė njė krim shumė i rėndė, ėshtė njė krim kundėr lirisė njerėzore, ėshtė njė krim kundėr drejtėsisė dhe njerėzit qė i kryejnė kėto krime, do tė jenė tė mallkuar pėrgjithmonė.

Kryeministri ėshtė dashur tė shkojė nė Deēan dhe tė iu thotė stop me protesta, stop me shantazhe, stop me vrasje, stop krimit tė organizuar, stop krimit ekonomik, etj, etj., por jo, kryeministri Rexhepi, si njė kirurg i njohur nė Mitrovicė ku me operacionin e tijė e ndau Mitrovicėn nė dysh, edhe kėsaj radhe shkoi nė pėrshtatje tė tyre duke vėrtetuar pikėpamjet e tijė dhe tė tyre tė caktuara tė soit enveristo-stalinist qė janė nė kundėrshtim me institucionet demokratike. Ata duhet ta dinė se shekulli i ri i rendit tė ri botėror nuk njef dhe nuk duron diktat, as shtypje e as pėrbuzje. Koha e komunizmit ka kaluar, kot krrokasin Enveristėt tė cilėt duan qė xhaxhin Enver ta zgjojnė si "lugat".

Ata krrokasin kot sepse Azem Hajdari dhe Sali Berisha e rrėzuan shtatoren e diktatorit Hoxha, rumunėt e vranė Ēausheskun, perėndimi e burgosi Millosheviqin, Amerika e pėrmbysi Sadamin, kėshtu qė edhe kėtyre sė shpejti do t“iu vijė fundi, kurse emrat e tyre do ti mbulojė pluhuri shekullorė e do tė jenė tė mallkuar pėrgjithmonė. Kot mundohen me kėrcėnime e me shantazhe, me pamfleta tė ndyra siē ėshtė "Epoka e re", "Java", "24 Orė", qė mundohen ta frikėsojnė popullin se ky apo ky e ka radhėn tani. Si nuk iu vie turp dhe tė skuqen para popullit pėr tė gjitha poshtėrsirat qė i kanė bėrė. Ata nuk mund tė skuqen sepse ata nuk njofin norma morale ose njerėzore.

Sot nė Kosovė kemi UNMIK-un si fazė kalimtare drejtė pavarėsisė, por si duket edhe UNMIK-u po i shfrytėzon kėto veprime destabilizuese tė partive "tė dala nga lufta" parti tė djallit tė kuq, dhe po vepron me njė neglizhencė dhe me njė komoditet sulltanesk, apo mė mirė ta quajmė "Byrokracija e administratorėve ndėrkombėtarė". Pas katėr vite administrimi tė UNMIK-ut nė Kosovė ku shtatėdhjetė pėrqind tė popullatės janė ndėr moshėn tridhjetė vjeēare, papunėsia ka arritur nė shtatėqind mijė tė papunė. Populli i Kosovės ēdoherė i ka pasur shpresat tek SHBA-tė si aleatin dhe shpėtimtarin mė tė sinqertė. Gjatė luftės "Iraku i lirė", shqiptarėt e Kosovės shprehėn pėrkrahjen e madhe ndaj SHBA-ve e kjo u shiqua me sy jo tė mirė nga disa qarqe Evropiane.

Ne do tė kishim propozuar njė protektorat Amerikan nė Kosovė, e jo njerėz nga India e pjesė tė tjera tė varfėra. Me protektoratin Amerikan do tė kishim njė Kosovė tė qetė e tė sigurtė pėr tė gjithė banorėt e saj, e cila siguri do ti shėrbente paqės afatgjate nė Evropėn juglindore dhe interesave afatgjate tė vet SHBA-ve, dhe tek e fundit vetėm Amerikanėt janė ata qė do t“i kishin zhdukur njėherė e pėrgjithmonė rrėnjėt e djallit tė kuq Stalinist nė Kosovė dhe nė rajon. Sot nė Kosovė duhet hapur vende pune qė rinisė sė Kosovės ti bėhet atraktive Kosova e jo perėndimi. Mjaftė ka shqiptarė tė humbur e tė tretur nėpėr botė, tė paktėn ata qė kan mbetur tė jetojnė tė lirė dhe tė qetė pa presione, me njė perspektivė tė qartė e jo me njė ankth tė ikjes apo me fenomenin e vėllavrasjes nė baza ideologjike. Administratorėve ndėrkombėtarė t“iu tregohet se administrimi i tyre ka pėrfunduar dhe tė gjitha kompetencat duhet tė barten tek vendorėt, ndėrsa ata mund tė mbeten nė rolin e kėshilltarėve nė nivele komunale.

Pasi qė u prekėn pika tė ndryshme si tė aktivitetit tė Degės sė LDK-sė nė Suedi ashtu edhe tė situatės aktuale nė Kosovė, poashtu u vendos qė pas pushimeve verore tė organizohet njė Kuvend Pune tė Degės sė LDK-sė nė Suedi ku do tė ftohen e gjithė anėtarėsia e gjėrė ku tė mirėseardhur do tė jenė edhe simpatizantėt e LDK-sė dhe tė gjithė bashkėatdhetarėt tanė tė cilėt jetojnė nė Suedi.

  


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.