20.06.2003 - Trepca.net

Speciale

Presidenti Klinton nderohet me ēmimin "Duart e Shpresės"


   
Arben Xhixho "Zėri i Amerikės"

20 qershor 2003

Presidenti Klinton u nderua tė enjten me ēmimin Duart e Shpresės nga Kėshilli Kombėtar Shqiptaro Amerikan, njė organizatė lobiste qė mbron ēėshtjet shqiptare nė Shtetet e Bashkuara. Duke marrė ēmimin presidenti Klinton i bėri thirrje popullit tė Kosovės qė ta lėrė tė kaluarėn pas, tė falė dhe ta hedhė vėshtrimin nga e ardhmja.
 
Nė ceremoninė e organizuar tė enjten nė Nju Jork presidenti Klinton shfrytėzoi rastin pėr t’i bėrė njė thirrje emocionale popullit tė Kosovės pėr tė falur. Kosova, tha ai, duhet tė nxjerrė Mandelėn e Evropės.
 
“Askush nuk ka vuajtur dhe nuk ėshtė keqtrajtuar mė shumė se shqiptarėt nė shekullin e 20-tė dhe deri kohėt e fundit ata ishin harruar. Nė se jeni tė inatosur, ėshtė e kuptueshme, se keni tė drejtė. Por unė dua qė Kosova tė nxjerrė Mandelėn e Evropės. Unė dua qė Kosova tė provojė se mund tė jetohet sė bashku.
  
Tė jeni modeli i asaj qė duam tė ndėrtojmė nė shekullin e 21. Nė kėtė jetė, dhe unė kam kaluar vėshtirėsitė e mia, tha presidenti Klinton, barazia nuk vendoset me hakmarrje. Hakmarrja mė e mirė ėshtė t’i lini gjerat mėnjanė, tė vazhdoni jetėn. Jepuni shpresė fėmijėve qė janė brezi i ardhshėm. Mos jetoni me tė kaluarėn. Drejtėsia nuk vendoset kurrė dhe falja nuk arrihet nė se viktimat, tė dėmtuarit nuk bėhen nismėtarė.”
 
Kėshilli Kombėtar Shqiptaro Amerikan dhe komuniteti shqiptar i Amerikės e nderoi presidentin Klinton pėr rolin e tij nė ndalimin e shtypjes sė shqiptarėve nė Kosovė. Nė njė gjest simbolik atij iu dhurua tabela origjinale e rrugės qė mban emrin Bill Klinton nė Kosovė dhe piktura e njė vajze kosovare qė shprehte dhimbjen e shqiptarėve gjatė konfliktit. Autori i pikturės dhe vetė vajza ishin tė pranishėm nė takim.
 
Gjatė vizitės sė tij nė Kosovė nė vitin 1999 presidenti Klinton u tha shqiptarėve se tani qė lufta pėrfundoi, paqen mund ta fitonin vetėm ata.
 
“Ne e fituam luftėn, por jeni ju ata qė duhet tė fitoni paqen”, tha presidenti Klinton. Por si e shikon gjendjen sot, ai qė shqiptarėt e Kosovės e shohin si hero, si shpėtimtarin e tyre?
 
“Unė ndihem krenar pėr ato qė kanė ndodhur qė nga viti 1999. Nė Kosovė janė zhvilluar zgjedhje tė lira, vendi ka presidentin, kryeministrin dhe institucione demokratike. Ju po bėni shumė pėrparim, por tė gjithė e dini se ka edhe shumė probleme. Njė ēift i moshuar serb dhe fėmija i tyre u vra nė prag tė takimit tė Bashkimit Evropian nė Selanik. Me lejoni t’ju kujtoj se Millosheviēi ėshtė larguar dhe atė e rrėzuan vetė serbėt. Ne e mundėm nė Bosnje dhe Kosovė, por vetė njerėzit e tij e rrėzuan nga pushteti. Sfida mė e madhe e shekullit tė 21 ėshtė tė kapėrcejmė ndarjet.”
 
Kosova tha presidenti Klinton duhet tė ketė tė drejtėn tė vendosė vetė si tė dojė pėr fatin e saj. Por pas vetėvendosjes shtrohet pyetja se si do tė ecė nė tė ardhmen. Presidenti Klinton foli edhe pėr vizionin e tij pėr rajonin e Evropės Juglindore. Sot kur lufta kundėr terrorizmit ėshtė pėrparėsia kryesore e Amerikės, presidenti Klinton tha se Evropa Juglindore ku jetojnė popuj me fe myslimane e tė krishterė, mund tė shėrbejė si njė portė pėr Lindjen e Mesme, pėr pajtimin e islamit me fetė e tjera.
 
“Nė se arrini tė provoni qė islami, ortodoksėt dhe katolikėt mund tė jetojnė pėrkrah njeri tjetrit, atėhere mė sė paku, Evropa Juglindore, nga Shqipėria, Kosova, Turqia, pėrfshirė edhe Greqinė, do tė jenė kundėr islamizmit radikal, dhe nė rastin mė tė mirė, do tė shėrbenin si njė portė pėr Lindjen e Mesme, pėr pajtimin e islamit me fetė e tjera. Ky ėshtė vizioni im. Kjo ėshtė rėndėsia strategjike e rajonit. Por kjo nuk mund tė ndodhė nė se populli i Kosovės, njė nga mė tė shtypurit e tė abuzuarit nuk gjen njė mėnyrė pajtimi”.
 
Nė takimin vjetor tė Kėshillit Kombėtar Shqiptaro Amerikan morrėn pjesė edhe senatori Bob Dole, njė nga pėrkrahėsit mė tė fortė tė shqiptarėve tė Kosovės gjatė viteve qė ishte nė senat. Nė takim ai theksoi pėrsėri se zgjidhjen e Kosovės ai e sheh tek pavarėsia.
 
Kėshilli Kombėtar Shqiptaro Amerikan nderoi me ēmimin “Arritje Gjatė Jetės”, biznesmenin e njohur shqiptaro-amerikan Xhim Xhema dhe me Ēmimin pėr Shėrbim tė Lartė, Ilir Zherkėn, i cili deri para njė viti ishte drejtor ekzekutiv i kėtij Kėshilli.
 
Kjo ishte mbrėmja e 7 vjetore qė organizon Kėshilli Kombėtar Shqiptaro Amerikan dhe siē u shpreh ligjvenėsi Eliot Engel, i cili gjithashtu ishte i pranishėm, takimi tregoi se komuniteti shqiptar, me organizatat e tij lobiste, po bėhet mė i efektshėm.

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.