20.06.2003 - Trepca.net

Shtėpia Botuese “NAJI NAAMAN”- Bejrut

Poeti Shaip Emėrllahu botohet nė Liban


Poetit Shaip Emėrllahu para njė muaji iu nda Cmimi letrar “Naji Naaman” pėr krijimtari  dhe u shpall anėtar nderi Qendrės Kulturore “Naji Naaman”. Sipas rregullores ky cmim poetin Emėrllahu e vendos nė vendin e njė anėtari tė jurisė, i jep mundėsine tė propozojė njė krijues shqiptar pėr konkurim vitin e ardhshem, si dhe i hap derėn qė tė botoj njė libėr tė tij me 40 poezi  nė gjuhėn arabe ne kete shtėpi botuese
 
Shtėpia e njohur botuese ”Naji Naaman” e Bejrutit botoi kėto dite  librin me poezitė e poetėve konkurues nga e gjithė bota nė Konkursin letrar pėr  Ēmimin  “NAJI NAAMAN 2003”. Nė kete vellim eshtė pėrfshirė edhe cikli i poezive “Mollėt e Tetovės” i poetit shqiptar Shaip Emėrllahu. Ky cikėl eshte botuar paralelisht shqip dhe frengjisht. Pėrkthimin nė gjuhėn fringe e ka bėrė  pėrkthyesi  i njohur nga Tirana, Nonda Varfi. Ciklin e pėrbėjnė poezitė “Mollėt e Tetovės”, “Majat”, “Dromca jete”, “Brezi im”, “Kah po shkojmė”, “Demantuesit kanė vdekur” dhe “Maratona shqiptare”. Poezitė janė shoqėruar me njė biografi tė shkurtėr dhe njė fotografi artistike tė poetit Shaip Emėrllahu.
 
Poetit Shaip Emėrllahu para njė muaji iu nda  Ēmimi letrar “Naji Naaman” pėr krijimtari  dhe u shpall anėtar nderi I Qendrės Kulturore “Naji Naaman”. Sipas rregullores ky  ēmim poetin Emėrllahu e vendos nė vendin e njė anėtari tė jurisė pėr konkursin e vitit tė ardhshėm, i jep mundėsine tė propozojė njė krijues shqiptar pėr konkurim vitin e ardhshem, si dhe i hap derėn qė tė botoj njė libėr tė tij me 40 poezi  nė gjuhėn arabe ne kete shtėpi botuese.
 
Nė kėtė libėr janė prezentuar edhe disa krijuesė tė tjerė qė kanė konkuruar nė kėtė konkurs nė tė gjitha gjinitė letrare nė mesin e tė cilėve edhe poeti i njohur Antoine Michel Azar nga Libani, Khamrich Elarbi nga Maroko, Igor Rems nga Mali i Zi, Ghaniyya Ismail nga Egjipti, Badr’ Umar Al-Mutiri nga Arabia Saudite, Gabriel Berceanu nga Rumania, Said Hadef nga Algjeria, Manigeh Muhibbi nga Irani, etj.
 
Nė fillim tė librit jepen edhe rezultatet e fituesve tė konkursit letrar pėr kėtė vit si dhe tė dhėna tė tjera mbi kushtet e zhvillimit tė konkursit.
 
Libri ka 120 faqe dhe njė pėrgatitje tė lartė teknike.

A. M.


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.