19.06.2003 - Trepca.net

Paraqitet nė Kongresin amerikan njė projektligj pėr tė ndihmuar biznesin nė Kosovė


19 qershor 2003, Zėri i Amerikės

Anėtari i Dhomės sė Pėrfaqėsuesve tė Kongresit amerikan, Eliot Engel paraqiti tė enjten nė Kongres projektligjin pėr ngritjen e Fondit Kosovaro-Amerikan i Ndėrmarrjeve.

Ligjvėnėsi Engel thotė se derisa Kosova tė bėhet shtet i pavarur, gjė qė ai e mbėshtet me forcė, ėshtė e nevojshme qė Amerika ta ndihmojė popullin e Kosovės sa mė shumė qė tė jetė e mundur.

Ai theksoi se Fondi Kosovaro Amerikan pėrbėn njė hap tė rėndėsishėm nė kėtė drejtim. Fondi do tė shėrbejė pėr tė ndihmuar njėsitė e vogla dhe tė mesme tė biznesit nė Kosovė nėpėrmjet huave dhe formave tė tjera tė ndihmės financiare.

Projektligji pėr fondin po paraqitet edhe nė Senat nga senatorja demokrate Hillary Klinton e Nju Jorkut dhe republikani Mitch MaConnell i shtetit Kentaki.//kk//

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.