19.06.2003 - Trepca.net

Votėn e lirė tė zgjedhėsve e shkelin  9 kėshilltarė tė LDK-sė me ndihmėn e UNMIK-ut dhe OSBE-sė


Podujevė, 19 qershor 2003 (TN) – Seanca urgjente e KK tė Podujevės e cila u thirr nga kryetari Agim Veliu u anulua pėr shkak se 15 kėshilltarė tė LDK-sė kėrkuan qė ajo tė anulohet pasi qė mė parė zv. pėrfaqėsuesja e UNMIK-ut An Sofi i kishte dėrguar njė shkresė kryetarit Veliu.
 
Nė arsyetimin pėr anulimin e kėsaj mbledhjeje nga ana e zv. pėrfaqėsueses sė UNMIK-it thuhet se Kuvendi komunal qė ju  e thirrėt (drejtuar kryetarit ), mė datėn 18 qershor nė ora 10.30 nuk mund tė mbahet pėr shkak tė disa parregullsive.
 
“Prandaj nė bazė tė nenit 42.2 tė Statutit dhe nenit 15.2 tė Rregullores 2000/45, 23 kėshilltarėt e Kuvendit komunal mė parė kanė thirrur mbledhjen e Kuvendit komunal pėr t’u mbajtur seancė urgjente nė tė njėjtėn ditė dhe kohė”, thuhet nė shkresėn e z. Sofi.
 
Sipas saj ēdo mbledhje e jashtėzakonshme duhet tė thirret nė bazė tė kėrkesave tė nenit 15.3 tė Rregullores 2000/45, nenit 42 alinea 3 tė Statutit tė komunės dhe nenit 13 tė Rregullave komunale pėr mbajtjen e mbledhjes sipas sė cilės  tri ditė pune janė tė nevojshme pėr thirrjen e saj.
 
Ndėrkaq nė prononcimin e grupit tė kėshilltarėve tė LDK-sė thuhet se nė takimin e grupit tė kėshilltarėve tė LDK-sė ku morėn pjesė 15 kėshilltarė, pas shqyrtimit tė situatės konsiderohet se vėrejtja pėr afatin prej 3 ditėsh qėndron.
 
Prandaj grupi i kėshilltarėve tė LDK-sė kėrkon nga kryetari qė kjo mbledhje me kėtė rend dite tė anulohet dhe tė thirret seanca e radhės sipas Rregullave tė parapara me Statut, Rregullores 2000/45 dhe rregullave tė procedurės. “Sa pėr mbledhje tjetėr me rend tjetėr tė punės, sipas shkresės sė zv. pėrfaqėsueses sė UNMIK-ut, ne nuk kemi marrė kurrėfarė materiali dhe nuk jemi nė dijeni”, thuhet nė arsyetimin e grupit tė kėshilltarėve.
 
Kryetari Veliu dhe 15 kėshilltarė dolėn nga salla, kurse pėr 24 kėshilltarė mbajtėn mbledhje nė restaurantin “Beni Dona” pas paralajmėrimit pėr mjetin shpėrthyes pėr ēka policia e UNMIK-ut zbrazi ndėrtesėn e komunės.
 
Pėrkundėr takimit tė para dy ditėve me kryetarin Rugova qė e patėn pėrfaqėsuesit e degės sė LDK-sė nė Podujevė, fraksioni i LDK-sė nė krye me Skender Gashin dhe Vehbi Rushitin, Mustafė Halitin, Adlie Hamitin, Fahri Hoxhėn, Bajram Hoxha, Ibadete Syla, Ilmie Cakiqi dhe Shefki Zeqiri qėndruan nė njė seancė tjetėr me 12 kėshilltarėt e PDK-sė, 1 tė BK, AAK-sė dhe tė PD-sė.
 
Fraksioni i LDK-sė qė tashmė publikisht u rreshtua pas opozitės duke shkelur mbi votėn e lirė tė 60% tė elektoratit llapjan u ndihmua edhe nga zv. pėrfaqėsuesja e UNMIK-ut  Anne-Sophie Ducreux dhe pėrfaqėsuesit e OSBE-sė.
 
Nė pyetjen si mund tė nėnshkruajė pėr materialin ish kryeshefi ekzekutiv Ejup Visoka (anėtar i kryesisė sė degės sė LDK-sė) nė vend tė kėshilltarit tė AAK-sė Bajrush Ibishi, z. An Sofi nuk diti ta sqarojė pėrveē se ajo mendon se ēdo gjė nga ana ligjore ėshtė nė rregull.
 
Elektorati i LDK-sė nė Llap vlerėson se ky ėshtė njė tentim grushteti nė Kuvendin e komunės sė Podujevės dhe shkelje e vrazhdė e votės sė lirė, kurse pėr veprimet e UNMIK-ut dhe tė OSBE-sė pėrgjegjėsinė pėr implikimet e mėtejshme dhe tensionimin e gjendjes nė Llap do ta mbajnė Anne-Sophie Ducreux dhe Catherin Clarke tė cilat edhe kanė merita tė veēanta pėr gjendjen e rėndė qė po mbretėron nė Podujevė.

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.