19.06.2003 - Trepca.net

Nė intervistėn pėr "TemA" shkrimtari dhe skenaristi Ylljet Aliēkaj 


Fati qė kapėrcen kufijtė e Ylljet Aliēkaj 

19 qershor 2003 / Ēerēiz LOLOĒI

Me tregimtarin shqiptar Ylljet Aliēka ka ndodhur njė fat i ēuditshėm qė me librin e tij tė parė tė pritet pozitivisht. Dhe jo vetėm kaq, por libri i parė i tij botohet nė Francė, Itali, ndėrkohė qė bėhet edhe film dhe filmi pėrzgjidhet nė konkurrimin zyrtar tė festivalit tė Kanės, nė maj 2001, dhe fati nuk e ka kursyer as kur nderohet me ēmime tė tjera speciale. Shkrimtari Ylljet Aliēka pothuajse pėr ēdo krjimtari tė bėrė rishtas, ka marrė ēmime. Tri ēmime ndėrkombėtare pėr letėrsinė nė Francė e nė Itali. Librin "Parrulla me gurė" nė Francė e ka pėrkthyer ish ambasadori francez nė Tiranė, Patrick CHRISMANT. Kėshtu Aliēka nisi njėkohėsisht tė jetė sa shkrimtar shqiptar, po aq edhe pėrfaqėsues i shkrimtarėve tė zgjedhur europianė. Dikur nė njė tė pėrditshme u shkrua se "nė listėn e 62 shkrimtarėve nga bota tė detyruar pėr t'u studiuar nga studentėt e letėrsisė, filozofisė e sociologjisė sė njė prej universiteteve mė tė vjetėr nė Europė, Jagiellonski tė Krakovit (viti 1367) bėjnė pjesė dhe dy shkrimtarė shqiptarė: Ismail Kadare dhe Ylljet Aliēka. Sipas vlerėsimit tė studiuesve tė kėtij Universiteti, Kadare me librat "Pėrbindėshi" dhe "Dosja H" i jep studentit 10 pikė nga ky total, kurse Aliēka me librin e tij "Kompromisi", 5 pikė". Por Ylljet Aliēka pohon se erdhi nė rrugėn e letėrsisė me thjeshtėsi e spontanitet. Edhe tregimet e tij shquhen nga njė dukje e tillė por kanė gjithashtu prurje origjinale. Komunikon thjesht ku duket njė mirėkuptim njerėzor. Vetė Aliēka dėshmon se rruga e krijimtarisė sė tij pėrshkohet duke gjykuar rrethanat, jetėn dhe problemet e epokės ku ne jetojmė.

Patrick CHRISMANT Ambasador i Francės shkruan pėr tė "Tė mos harrojmė megjithatė se Ylljet Aliēka shkruan nė njė kohė kur ėndrrat janė shembur: ėndrra e njė shoqėrie tė drejtė dhe pa klasa, ėndrra e ēuarjes marramendasi drejt njė sistemi ekonomik tė urryer pėr njė gjysėm-shekulli, ėndrra e integrimit tė pėrshpejtuar nė gjirin e bashkėsisė politike dhe ushtarake euro-atlantike." Dhe kėshtu duke krijuar me kurajon qė e karakerizon fiton njė hapėsirė edhe nė kinematografi me skenare filamash, ku merr kurajo nga "Slogan" qė fitoi nė Kanė. Filmi e ka zanafilėn nė librin e tij tė parė. Nė librin e dytė pėrsėri gjen njė skenar tjetėr dhe kėto ditė nxjerr nė dritė librin e ri "Parrullat me gurė". 

TEMA: Zoti Ylljet, ndjeheni mė i vlerėsuar me tre ēmimet ndėrkombėtare nė fushėn e letėrsisė, apo me ato qė keni patur nė Shqipėri?

Y. Aliēkaj: Nuk dua tė pėrdor klishe pėr mėnyrėn e vlerėsimit. Unė kam fituar ēmime nė Shqipėri, si ēmimi pėr prozėn mė tė mirė dhe kjo shkon paralelisht, nėse tė gjithė shkrimtarėt do tė rendin pas njė suksesi jashtė nė arenėn ndėrkombėtare kėtė e bėjnė tė gjithė shkrimtarėt, kjo ka rėndėsi, por unė nuk e veēoj nga sukseset kėtė tė fundit. Vlera e kujtdo artisti nis brenda vendit dhe pastaj tejēohet jashtė vendit. Si rrjedhojė e mungesės sė tė dhėnave pėr hierarkinė kulturore jashtė vendit nė Shqipėri abuzohet, nėse nė ēdo provincė organizohet njė konkurs letrar, kjo s'do tė thotė se ėshtė njė vlerėsim i madh nė shkallė ndėrkombėtare, kėtu duhet pasur kujdes.

TEMA: Iu kthyet zanatit tė shkrimtarit nė njė moshė tė madhe, kur ju kishit njė profesion tjetėr, si nisi?

Y. Aliēkaj: Ka nisur pak si rastėsisht, do tė mendoja se kush vazhdon tė shkruajė letėrsi nė moshė tė madhe, ose ėshtė i marrė, ose diēka do tė bėjė, besoj se nuk e nisa si i marrė, dikur shokėt mė pėlqenin mėnyrėn se si i rrėfeja gjėrat. Kėshtu nisi.

TEMA: Vazhduat pas kėsaj tė shfaqeni njėkohshėm i suksesshėm nė gjininė e tregimit edhe nė kinematografi...

Y. Aliēkaj: Ashtu siē nisa tė provoj tė shkruaj me ndjenjėn e pėrgjegjėsisė si shkrimtar dhe u bėra shkrimtar, e provova veten dhe kėshtu bėra edhe nė fushėn e skenarėve. Ėshtė e vėrtetė qė unė po e vazhdoj fushėn e skenarėve pak mė me vrull dhe ėshtė bėrė fakt lidhja ime me botėn e filmit. Madje kam edhe njė skenar tjetėr qė ėshtė mbaruar, i cili pothuajse po miratohet nga tė huajt, po me sa shoh unė po e vazhdoj nga pėrvoja qė kam para se tė shkruash njė skenar duhet tė kesh parasysh qė duhet njė industri e madhe realizuese e filmit. Skenari i tretė do tė vihet paralelisht nė proces.

TEMA: dėrkohė qė kinematografia shqiptare hesht dhe pėr vite tė tėra nė monizėm u "prodhuan" skenaristė, vjen koha qė fitojnė skenare me bazė nga vepra e Kadaresė dhe nė rastin tuaj njė skenar nga krjimtaria juaj. Do tė ishte kjo kthesė njė sfidė ndaj produksioneve tė vjetra?

Y. Aliēkaj: Unė kam mendimin se Shqipėria ka kaq shumė ngjarje dhe nė botė ka po kaq shumė ngjarje qė pėrbėjnė njė subjekt interesant pėr filmin. Por mendimi im specifik ėshtė se njė gjetje e mirė ėshtė njė gjetje e mirė si pėr njė libėr tė mirė dhe pėr njė film tė mirė. Pra, po flas pėr skenarin pastaj tė tjerat kuptohet dhe letėrsia e Kadaresė ėshtė e spikatur pėr gjetjet e mira dhe pėr kėtė vepra e tij ėshtė njė gjetje e mirė edhe pėr kėndvėshtrimin. Potenciali i njė vepre ka tė gjitha gjasat edhe pėr sukses nė kinematografi. Kėshtu ndodh edhe me filmat e suksesshėm botėrorė, filmat mė tė mirė qė kanė fituar, kanė bazė njė vepėr tė mirė letrare.

TEMA: Ēfarė sheh nė horizont pėr xhirimet e skenarit tė aprovuar nga QKK, kėtė vit?

Y. Aliēkaj: pari qė duket nė kėtė horizont ėshtė regjisori Artan Minarolli dhe pas vjen ekipi francez qė do tė asistojė. Nuk avancoj dot nė parashikime, sepse shumė shpejt do tė kemi surpriza. Xhirimet do tė bėhen nė qytetetin e Gjirokastrės, Tiranės, Beratit ku do tė shėrbejnė si sfond edhe objektet e kultit.

TEMA: Po skenari i tretė si do tė jetė, si titullohet ai?

Y. Aliēkaj: Skenari i tretė pėrsėri do tė ketė njė ngjarje tė ditės, lėnda e tij vjen pikėrisht nga ndėrtimi i paradokseve nė kohėt qė jetojmė. Mua mė nxiti njėherė njė artikull nė gazetė pėr shitjen e kėtyre ēmimeve tė fisnikėrisė. U thellova pak mė tepėr pėr kėtė fenomen dhe m'u duk se kjo temė ngėrthehet edhe me paradokset e realitetit shqiptar, edhe tragjedinė e realitetit tė sotėm, qoftė edhe njė ēikė mė tej dhe deri diku dhe universale, pėr tė ashtuquajturin frustim qė i bėhet ēdo njeriu pėr vlerat qė ka nė tė vėrtetė dhe nuk ia kanė ditur, ēdo njeri qoftė ky, qoftė njė marangoz qoftė njė shkencėtar qė lidhet me dėshirėn pėr tė qenė dikushi duke blerė dhe shitur titujt. Kjo ėshtė njė gjė jo e mirė qė ndodhi nė Shqipėri, ku u bė njė manipulim i madh me tė huajt ku u shitėn ēmime tė tilla si "Njeriu mė i shquar i shekullit" etj., dhe ku thelbi ėshtė se tė gjitha kėto ēmime u shitė n. Pra nėse njė institucion tė jep ēmimin material e shpirtėror pėr veprėn tėnde, ėshtė e natyrshme, por jo tė kėrkojė, nė atė kohė u kėrkonin 5 dollarė. Fatkeqėsisht u gėnjyen shumė shqiptarėt, ranė nė grackėn e saj dhe ai ėshtė njė manipulim i kulluar dhe u bė nga Oksfordi, nga Kembrixhi nėpėrmjet shoqatave me ato biografitė e botės. Vendet e manipuluar me shumicė janė Afganistani, Kazakistani dhe kėto janė vendet ku ndodhėn mė shumė kėto, meqė nė kėtė manipulim u pėrfshinė shumė shqiptarė, shitja e titujve tė fisnikėrisė ėshtė edhe tema e skenarit tė tretė.

TEMA: Po ju vetė mbėshteteni tek mendimi se jeni nė njė vend nderi nė raport me krijimtarinė tuaj dhe komunikimin e saj me botėn?

Y. Aliēkaj: Jo se jam fare indiferent, por sė pari do tė thosha nuk merrem tėrė ditėn me letėrsi, unė kam njė punė timen, punė tė mirė qė paguhem mirė, Pėrgjegjės pėr Informacionin dhe komunikimin pranė delegacionit tė Bashkimit Europian, me njė kontratė tė pafund. Ėshtė njė punė e pėr mua, e pandikuar nga ndryshimet politike tė vendit. Qė mė garanton qetėsi. E thashė kėtė sepse pjesa e letėrsisė ose artistikja ėshtė shndėrruar nė njė hobi ose kėnaqėsi qė unė e ndjek. Sa tė ma japė kėnaqėsi kjo punė, unė do tė vazhdoj. Unė nuk jam partizan i klisheve se mund tė shkruash pėr kėnaqėsinė tėnde. Nė thelb ēdo shkrimtar e ka kėtė kėrkesė tė shkruajė qė ta pėlqejnė tė tjerėt. Nėse kujtoj qė ėshtė hapur njė shkallė hierarkike letrare tek gazeta "Albania" qė do thoshte 20 tregimtarėt mė tė mirė, unė futem tek kėta 20 tregimtarė. Librat e mi kanė dalė nga shtėpitė botuese mė elitare, austriake, gjermane. Pra pėr mua vetėm ky fakt i vjel vetė pastaj pasojat positive. Nė Rusi po botohet libri im nė njė shtėpi botuese tė mirė, po ashtu edhe nė Itali del libri im tani nė nėntor qė ėshtė pranė shtėpisė botuese Guaraldi, njė shtėpi botuese elitare. Nganjėherė kjo mė bėn edhe shpeshherė domosdo edhe indiferent ndaj lavdeve dhe kritikave.

TEMA: Kur keni qenė nė udhėkryq gjatė jetės suaj ka qenė njė motiv shpirtėror pėr tė dalė nga kjo gjendje deri nė zgjidhjen e duhur?

Y. Aliēkaj: Ka qenė vetėm fati.

TEMA: Cilėt janė pėrkthyesit e librave tuaj?

Y. Aliēkaj: Nė Gjermani kam pėrkthyes shumė seriozė, nė Itali gjithashtu ėshtė Amik Kasoruho. Nė Poloni gjithashtu, nė Francė kam pėrkthyes ambasadorin qė ėshtė njė pėrkthyes i shkėlqyer dhe librin e dytė qė unė tani e botoj nė Francė e ka vėrtetė njė pėrkthim tė kulluar. Por nė Francė jam botuar para se ambasadori francez tė mė pėrkthente mua. Kėtė e ka bėrė njė botues francez.

TEMA: Sa miq jeni me shkrimtarin e madh Ismail Kadare?

Y. Aliēkaj: Me tė nuk jam shumė mik, por e ndej si tė tillė, se e vlerėsoj shumė. Pėrveē letėrsisė, unė e vlerėsoj shumė nė impenjimin e tij nė atė qė do ta quaja fjalė e madhe pėr ēėshtjen shqiptare, qoftė brenda vendit. Duke lėnė mėnjanė atė qė ėshtė krenaria e letėrsisė shqipe, ai po jep njė kontribut tė madh ndaj njė pjese tė shqiptarėve qė po e denigrojnė Shqipėrinė me psikologjinė e nėnshtrimit. Ndaj njė opinioni tė huaj. Nė kėtė kuptim Kadereja ėshtė njė nga shembujt mė tė shkėlqyer.

TEMA: Ēfarė planesh tė tjera keni nė rrugėn e krijimtarisė artistike?

Y. Aliēkaj: Libri im tani del sė shpejti nė Itali dhe Rusi. Ndėrkohė Altin Basha dhe Gazmend Gjoka do tė marrin njė pjesė timen pėr njė dramė dhe do ta realizojnė nga shtatori dramė. Kur dy librat e parė u shitėn, mendova tė bėja diēka mė tė mirė duke ndjekur vlerat nė librat qė kam bėrė, fakti qė librat u shitėn, vijnė nga kjo logjikė shtytėse, qė tė botoj librin "Parrulla me gurė". Ėshtė po i njėjti libėr ku u mbėshtet filmi "Parullat" me regji tė Xhuvanit dhe skenarin tim tė ri po e mbėshtes mbi njė nga tregimet e mia pėrsėri, ky skenar po ndjek fatin financiar tė filmit "Slogan". Ėshtė aplikuar nė komisionin e qendrės sė kinemasė franceze. Ka fituar aty, u publikua nė qendrėn e kinemasė shqiptare dhe tani ka filluar faza pregatitore.  

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.