18.06.2003 - Trepca.net

Lajme

E mėrkure, 18 qershor 2003


 

Pėrmbajtja:

 • Rugova, Shtajner, Rexhepi e Todoroviq e pėrbėjnė delegacionin e Kosovės nė samitin e Selanikut

 • Presidenti Rugova ka marrė njė letėr pėrgėzimi nga Presidenti Moisiu me rastin e Ditės sė Lirisė

 • Qeveria e Kosovės kėrkon anulimin e urdhėresės administrative pėr regjistrimin civil

 • Sot u shpall konkursi pėr regjistrimin e studentėve tė rinj nė Universitetin e Prishtinės

 • Sipas njė sondazhi, 85,9 pėr qind e qytetarėve janė pėr Kosovėn shtet i pavarur

 • KMDLNJ kėrkon nga UNMIK-u ta shfuqizojnė Udhėzimin Administrativ 2003/1 si akt diskriminues

 • Kundėrshtohet i Bordit kėshilldhėnės nė Mitrovicė edhe me dy serbė

 • Lidhja Shqiptaro-Amerikane kėrkon nga administrata e presidentit Bush qė Kosovės qysh tani t'i jepet pavarėsia

 • P. Majko thotė se pavarėsia e Kosovės ėshtė e vetmja mundėsi pėr tė pasur njė rajon tė qetė

 • Klaus Rajnhard thotė se pėrpara zgjidhjes sė ēėshtjes sė statusit ėshtė kusht mosndarja e Kosovės

 • Nė Bosnjė arrestohen tre shqiptarė pėr trafikim me njerėz

 • Masa tė mėdha sigurie pėr samitin e Selanikut

 • Priten protesta kundėr samitit tė Selanikut

 • Trupat amerikane kanė vrarė dy protestues irakianė

 • Pauell thotė se s'ka ēėshtje me rėndėsi mė tė madhe pėr SHBA-tė se programet e armėve bėrthamore tė Koresė Veriore

 • Vazhdon dhuna izraelito-palestineze

 • Mbytet njė anije me emigrantė nė Itali

 • Nė Irak do tė krijohet njė gjykatė e re

 • Vazhdojnė protestat nė Iran

 • Dy ish ministra britanikė akuzojnė Blerin

 • OKB dėrgon vėzhgues nė Liberi

 • Ėshtė vrarė sot nė Bagdad edhe njė njė ushtar amerikan, kurse njė tjetėr ėshtė plagosur

 • Ēeēenėt kanė vrarė sot 3 policė rusė nė Grozni

 • Njė gjykatė nė Hanoi ka dėnuar me 13 vjet burg njė doktor vietnamez

 • Nė Mozambik tė paktėn 87 viktima nga epidemia e kolerės

 • Njė grua iraniane ėshtė vetėndezur sot gjatė protestave nė Paris

 • Nga dy aeroplanė tė rrėzuar nė Floridė janė gjetur katėr trupa tė pajetė tė viktimave

 • Futboll: Sot zhvillohet ndeshja finale e Kupės sė Kosovės, Prishtina - KEK-u

 • Bekham do tė shkojė nė Real Madrid


 
Rugova, Shtajner, Rexhepi e Todoroviq e pėrbėjnė delegacionin e Kosovės nė samitin e Selanikut
 
Prishtinė, 18 qershor 2003 - Kryeadministratori i Kosovės Mihael Shtajner bėri tė ditur se nė delegacionin e pėrbashkėt tė UNMIK-ut dhe institutucioneve tė Kosovės nė samitin e BE nė Selanik do tė marrin pjesė Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova, kryeministri Bajram Rexhepi dhe bashkėrenduesi ndėrministror nė kabinetin e kryeministrit pėr persona tė zhvendosur Milorad Todoroviq.
 
Shtajner, i cili do tė kryesojė delegacionin ka publikuar kėta emra nė orėt e vona tė pasditės sė djeshme nė fund tė njė vizite nė komunėn e Artanės, ku u takua me anėtarėt e familjeve serbe tė kthyera ditė mė parė nė kėtė lokalitet tė Kosovės.

Shtajner tha se ėshtė e rėndėsishme qė delegacioni ka pėrbėrje shumetnike, sikundėr edhe komuna ku ai kishte zgjedhur tė publikojė emrat e pjesėtarėve tė delegacionit dhe kjo do tė jetė njė porosi e mirė qė Kosova do tė dėrgojė nė Selanik, theksoi ai. Sipas Shtajnerit, ky do tė jetė njė rast i mirė pėr institucionet e pėrkohshme nė Kosovė qė tė bisedojnė me tė gjithė.
 
Selaniku do tė ketė rregullat e veta tė lojės qė nėnkupton se tė gjithė duhet tė flasin me tė gjithė, prandaj kjo do tė mundėsojė qė tė dėshmohet se pėrparimi nė Kosovė ėshtė i mundshėm megjithė vėshtirėsitė ekzistuese. Ai tha se nė kėtė takim do tė ketė kontakte edhe ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit, ndėrkaq dialogu i mirėfilltė do tė fillojė sė shpejti pėr zgjidhjen e ēėshtjeve teknike me interes tė dyanshėm.

Shtajner citohet po ashtu tė ketė thėnė se qėllimi i pėrfaqėsuesve tė Kosovės nė Selanik do tė jetė qė t'i bindin udhėheqėsit e BE-sė se e ardhmja e Kosovės ėshtė nė Evropė. Sipas tij udhėheheqėsit evropianė duhet tė pranojnė dhe tė njohin rėndėsinė e Ballkanit dhe pėrgjegjėsitė qė kanė ndaj kėtij rajoni.
 
 
Presidenti Rugova ka marrė njė letėr pėrgėzimi nga Presidenti Moisiu me rastin e Ditės sė Lirisė
 
Prishtinė, 18 qershor 2003 - Presidentit tė Kosovės, Ibrahim Rugova, i ka arritur njė letėr pėrgėzimi nga Presidenti i Shqipėrisė Alfred Moisiu, me rastin e 12 Qershorit - Ditės sė Lirisė sė Kosovės. Nė kėtė letėr pėrgėzimi thuhet:

I nderuari Zoti President Rugova,

Me rastin e Ditės sė Lirisė, katėrvjetorit tė hyrjes sė trupave tė NATO-s nė Kosovė, kam kėnaqėsinė T'ju uroj pėrzemėrsisht Juve personalisht dhe nėpėrmjet Jush tė gjithė qytetarėve tė Kosovės.

12 qershori do tė mbahet mend gjatė dhe do tė kujtohet me respekt e nderim tė veēantė, nga tė gjithė shqiptarėt, banorėt e Kosovės dhe mbarė admiruesit e paqes e tė humanizmit nė botė.
 
Ajo shėnoi ēlirimin e Kosovės nga regjimi i Milosheviēit, duke parandaluar njė prej katastrofave mė tė mėdha humanitare, si dhe duke hapur njė epokė tė re paqeje, ndryshimesh demokratike, bashkėjetese dhe integrimi pėr tė gjithė banorėt e Kosovės dhe tė rajonit tonė.

Ne tė gjithė i jemi mirėnjohės koalicionit ushtarak tė NATO-s, tė udhėhequr nga SHBA, pėr rolin e tyre vendimtar nė kėtė ngjarje me rėndėsi historike. Nderimi ynė nė kėtė pėrvjetor shkon tek ato bij e bija tė Kosovės qė dhanė jetėn e tyre qė Kosova tė jetė e lirė dhe tė jetojė realitetin e sotėm.

Unė shpreh kėnaqėsinė time, i dashur Rugova, qė tė konstatoj se brenda njė kohė tė shkurtėr Kosova ka ndryshuar shumė nė rrugėn e saj drejt njė shoqėrie tė bazuar mbi vlerat demokratike.
 
Arritjet e shėnuara nga Ju dhe UNMIK nė zhvillimin e demokracisė, realizimin e zgjedhjeve, formimin e institucioneve si dhe parimit tė bashkėjetesės, janė tė admirueshme dhe njė pėrgjigje domethėnėse ndaj pėrpjekjeve tė miqve dhe aleatėve tanė ndėrkombėtarė qė mė 1999 mundėsuan ēlirimin e Kosovės nga ushtria e Millosheviqit.

Shpreh bindjen time se Kosova dhe banorėt e saj do tė arrijnė t'ia dalin me sukses nė pėrpjekjet e tyre pėr forcimin e shoqėrisė demokratike e shumetnike, si dhe bashkimin e saj me rrjedhat integruese.
Edhe njėherė, zoti President, gėzuar festėn dhe mbarėsi pėr Ju e popullin e Kosovės.

Me respekt tė veēantė,

Alfred Moisiu, - thuhet nė fund tė letrės sė Presidentit tė Shqipėrisė.
 
 
Qeveria e Kosovės kėrkon anulimin e urdhėresės administrative pėr regjistrimin civil
 
Prishtinė, 18 qershor 2003 - Qeveria e Kosovės ka kėrkuar anulimin e urdhėresės administrative tė Shtyllės sė Dytė tė UNMIK-ut pėr regjistrimin civil sipas sė cilės qytetarėt e Kosovės duhet tė rikonfirmojnė dokumentet e tyre nėpėrmjet dokumenteve tė mėparshme tė Serbisė apo ish-Jugosllavisė.
 
Qeveria thotė se kjo urdhėresė ka konotacione negative politike dhe se kjo mund tė ndėrlidhet me tendencėn qė nė shtetet e Evropės t'u bėhet presion qytetarėve tė Kosovės tė shkojnė nėpėr konsullata dhe tė pajisen me dokumentacione serbe.

Para disa ditėsh edhe tri grupet parlamentare tė komunės sė Prishtinės pėrmes njė deklarate tė pėrbashkėt kanė kundėrshtuar ashpėr urdhėresės administrative tė Shtyllės sė Dytė tė UNMIK-ut pėr regjistrimin civil.
 
 
Sot u shpall konkursi pėr regjistrimin e studentėve tė rinj nė Universitetin e Prishtinės
 
Prishtinė, 18 qershor 2003 - Universiteti i Prishtinės ka shpallur sot konkursin pėr regjistrimin e studentėve tė rinj nė vitin e ri akademik 2003/04.
 
Kėshtu nė vitin e parė tė studimeve nė kėtė universitet do tė regjistrohen 5516 studentė tė rregullt. Nė fakultete do tė regjistrohen 5011 ndėrkaq nė shkolla tė larta 505 studentė.

Nė rektoratin e UP thonė se provimet pranuese do tė jenė tė mgjashme me ato tė vitit tė kaluar, ndėrkohė qė nuk paralajmėrohen krijime tė departamenteve tė reja nė UP.

Studentėt e viseve tė tjera shqiptare do tė trajtohen si edhe studentėt e Kosovės.

Konkursi i UP sot ėshtė publikuar nė shtypin e pėrditshėm tė Kosovės me hollėsitė e nevojshme pėr kushtet dhe afatet pėr provimin pranues dhe dokumentet e nevojshme.
 
 
Sipas njė sondazhi, 85,9 pėr qind e qytetarėve janė pėr Kosovėn shtet i pavarur
 
Prishtinė, 18 qershor 2003 - Sipas njė sondazhi tė organizatės joqeveritare KACI (Aksioni Kosovar pėr Shoqėri Civile) tė Prishtinės, 85,9 pėr qind tė qytetarėve tė anketuarve nga tė gjitha komunitetet janė tė mendimit se Kosova duhet tė bėhet shtet i pavarur, i pėrfshirė nė strukturat euroatlantike.
 
Ndėrkaq 61 pėr qind e konsiderojnė shumė tė rėndėsishėm takimin e Selanikut, por vetėm 30 pėr qind janė pro takimir tė pėrfaqėsuesve tė Kosovės me ata serbė nė Selanik, e 28% janė kundėr, ndėrkohė qė 95% janė shprehur pro pjesėmarrjes sė delegacionit tė Kosovės nė samitin e Selanikut.
 
 
KMDLNJ kėrkon nga UNMIK-u ta shfuqizojnė Udhėzimin Administrativ 2003/1 si akt diskriminues
 
Prishtinė, 18 qershor 2003 - Miratimi i Udhėzimit Administrativ 2003/1 nga Zyra Qendrore pėr regjistrim civil e UNMIK-ut ka ngjallė shumė pakėnaqėsi te qytetarėt e Kosovės. Shkak pėr kėtė ėshtė se me kėtė udhėzim, qytetarėve tė interesuar pėr marrjen e dokumenteve tė udhėtimit tė UNMIK-ut (dhe pėr vazhdimin e tyre) pos dokumenteve tė tjera, po u kėrkohet edhe njė dokument i ish-Jugosllavisė (letėrnjoftimi apo pasaporta).

Arsyetimi i zyrtarėve tė UNMIK-ut se miratimi i udhėzimit administrativ paraqet shtim tė masave tė kontrollit tė dėshmive me shkrim tė aplikuesve pėr regjistrim si banorė tė pėrhershėm tė Kosovės dhe pėr nxjerrjen e dokumenteve tė udhėtimit, pėr shkak se “njė numėr i madh i rasteve tė regjistrimit ėshtė i bazuar nė dėshmi tė falsifikuara” dhe se “dokumetet e udhėtimit janė marrė nė mėnyrė tė paligjshme” ėshtė mjaft jobindėse dhe tejet provokative pėr qytetarėt e Kosovės dhe lirisht mund tė thuhet se ka prapavijė politike, thuhet nė njė prononcim tė KMDLNJ-sė.

Pro KMDLNJ thekson se nėse dikush nga qytetarėt e Kosovės ka paraqitur dėshmi tė rrejshme pėr regjistrim civil dhe pėr dokument tė udhėtimit atėherė ai duhet tė pėrballet me normat ligjore. Mundėsia e paraqitjes eventuale tė ndonjė shėnimi tė rrejshėm ose jo tė plotė nuk guxon kurrsesi tė rezultoj me sanksione tė pėrgjithshme ndaj tė gjithė qytetarėve tė Kosovės, siē ėshtė rasti me Udhėzimin Administrativ 2003/1.

Kėshilli pėr Mbrojtjen e tė Drejtave e tė Lirive tė Njeriut e konsideron Udhėzimin Administrativ tė UNMIK-ut 2003/1 si dokument me tė cilin cenohen tė drejtat e qytetarėve tė Kosovės pėr t'u regjistruar si banorė tė pėrhershėm tė Kosovės dhe pėr t’u pajisur me dokumente pėrkatėse tė identifikimit dhe tė udhėtimit dhe si rrjedhojė e pamundėson nė masė tė mafdhe lėvizjen jashtė territorit tė Kosovės, duke ua mohuyar tė drejtėn e posedimit tė dokumentit pėr udhėtim.

KMDLNJ kėrkon nga autoritetet ndėrkombėtare ta shfuqizojnė Udhėzimin Administrativ 2003/1 si akt diskriminues tė drejtuar kundėr shumicės sė qytetarėve tė Kosovės nė pėrgjithėsi dhe shqiptarėve nė veēanti. KMDLNJ po ashtu kėrkon pėrgjegjėsi pėr pėrpiluesit e kėtij udhėzimi si dhe ndaj atyre qė janė duke e zbatuar.
 
 
Kundėrshtohet i Bordit kėshilldhėnės nė Mitrovicė edhe me dy serbė
 
Mitrovicė, 18 qershor 2003 - Faruk Korenica i vetmi shqiptar nė Bordin kėshilldhėnės nė pjesėn veriore tė Mitrovicės i emėruar nga kryeadministratori Mihael Shtajner i ka dėrguar njė letėr administratores komunale tė Mitrovicės nėpėrmjet sė cilės kundėrshton idenė pėr zgjerimin e Bordit nga 7 nė 9 anėtarė.
 
Ai e ka quajtur kėtė ndėrrim tė qėndrimit tė administratės sė UNMIK-ut pėr zgjerimin e kėtij Bordi si hapje tė "Kutisė sė Pandorės".

Ai ka rikujtuar administratoren ndėrkombėtare nė Mitrovicė se nė vnedimin e z. Shtajner theksohet se Kėshilli multietnik do tė pėrbėhet nga katėr serbė, njė shqiptar, njė boshnjak dhe njė ndėrkombėtar dhe ka shfaqur habinė pėr gatishmėrinė e saj pėr zgjerimin e kėtij kėshilli edhe me dy anėtarė serbė, ka thėnė Korenica.
 
 
Lidhja Shqiptaro-Amerikane kėrkon nga administrata e presidentit Bush qė Kosovės qysh tani t'i jepet pavarėsia
 
Nju-Jork, 18 qershor 2003 - Lidhja lobisete shqiptaro-amerikane po pėrpiqet t'i pėrcjellė administratės sė Presidenti Bush mesazhin e saj se Kosovės duhet t'i jepet qysh tani pavarėsia e plotė.
 
Lidhja Qytetare Shqiptaro-Amerikane me qendėr nė Nju-Jork, siē ka njoftuar mbrėmė "Zėri i Amerikės", ka konstatuar se synimi i saj ėshtė qė ēėshtja e pavarėsisė sė Kosovės, e cila tash pėr tash kundėrshtohet nga Departamenti i Shtetit tė qėndrojė nė platformėn e politikės sė jashtme tė administratės amerikane.

Ky mesazh, doli nga njė solemnitet, qė u mbajt nė Kongresin amerikan nė Uashington, ku iu dhuruan tri mirėnjohje tre pėrkrahėsve tė njohur tė pavarėsisė sė Kosovės: Tom Lantosh, Henri Hajd dhe Benxhemin Gilman.
 
 
P. Majko thotė se pavarėsia e Kosovės ėshtė e vetmja mundėsi pėr tė pasur njė rajon tė qetė
 
Tiranė, 18 qershor 2003 - Ministri i Mbrojtjes tė Shqipėrisė, Pandeli Majko, ka theksuar se pavarėsia e Kosovės nuk ėshtė njė nga mundėsitė, pavarėsia e Kosovės ėshtė e vetmja mundėsi pėr tė pasur njė rajon tė qetė, tė stabilizuar dhe pėr tė kaluar dramat e tė sė kaluarės.
 
Kriza aktualisht nuk qėndron te padurimi i shqiptarėve tė Kosovės pėr tė pasur pavarėsinė e tyre, por qėndron tek njė lloj krize e institucioneve serbe tė Beogradit, i cili tashmė duhet tė mėsohen tė kuptojnė se ėshtė Beogradi i Serbisė dhe jo i Jugosllavisė, ka thėnė ministri Majko nė njė intervistė pėr "Dojēe velen".
 
 
Klaus Rajnhard thotė se pėrpara zgjidhjes sė ēėshtjes sė statusit ėshtė kusht mosndarja e Kosovės
 
Berlin, 18 qershor 2003 - Ish-komandanti i KFOR-it nė Kosovė, gjenerali gjerman, Klaus Rajnhard, duke shfaqur qėndrimin e tij rreth statusit pėrfundimtar tė Kosovės tha se "ēėshtja e statusit politik tė Kosovės nuk mund tė shtyhet nė njė periudhė afatgjatė.

"Kusht pėrpara zgjidhjes sė ēėshtjes sė statusit ėshtė sipas mendimit tim mosndarja e Kosovės. Kosova nėpėrmjet shumicės duhet t'u japė pakicave siguri ligjore tė tillė, qė tė mos gjenden nė njė presion tė madh.
 
Nėse kjo nuk zgjidhet e kam tė pamundur tė paraftyroj njė status qė ofron mėvetėsi, apo edhe mundėsinė e integrimit tė Kosovės nė federatėn serbo-malazeze", ka thėnė gjenerali gjerman, Klaus Rajnhard.
 
 
Nė Bosnjė arrestohen tre shqiptarė pėr trafikim me njerėz
 
Sarajevė, 18 qershor 2003 - Policia e Bosnjės e Hercegovinės ka arrestuar dy persona pėr tė cilėt dyshohet se janė organizatorė tė njė zinxhiri tė orginizuar tė trafikut me njerėz, ka njoftuar Ministria e Brendshme e B e H.

Ndėrprerja e kėtij trafiku me njerėz ėshtė bėrė mė 14 qershor kur pėrveē dy vendorėve janė arrestuar edhe tre shqiptarė, identiteti i tė cilėve nuk ėshtė dhėnė.
 
 
Masa tė mėdha sigurie pėr samitin e Selanikut
 
Selanik, 18 qershor 2003 - Autoritetet greke kanė marrė masa tė mėdha sigurie nė prag tė fillimit tė punimeve tė samitit tė Bashkimit Evropian qė nis tė enjten nė ishullin e Halkidikit afėr Selanikut.

Kėto masa, sipas autoriteteve imponohen sidomos nga demonstratat e paralajmėruara tė rreth 100 mijė aktivistėve antiglobalistė qė pritet tė mbėrrijnė tė mėrkurėn nė Greqi nga gjithė Europa.

Operacioni pėr sigurinė e samitit vlerėsohet si njė provė gjenerale edhe pėr sigurinė e Lojėrave Olimpike qė do tė zhvillohen nė Athinė vitin e ardhshėm.

Sipas burimeve tė cituara nga shtypi, shuma e shpenzimeve pėr samitin e BE-sė, kap shifrėn 34 milionė euro, por pėrgatitjet pėr tė pritet tė pėrfundojnė nė sekondėn e fundit.

Tė mėrkurėn pasdite nė Greqi do tė mbėrrijnė udhėheqėsit e 25 vendeve anėtare tė BE-sė. Ky do tė jetė samiti i parė pas nėnshkrimit nė Athinė para dy muajsh tė Traktatit tė Zgjerimit tė BE-sė me 10 anėtarė tė rinj.
 
 
Priten protesta kundėr samitit tė Selanikut
 
Selanik, 18 qershor 2003 - Lėvizjet antiglobaliste do tė zhvillojnė antisamitin e tyre nė Selanik, 120 kilometra nga Porto Karasi dhe do tė tentojnė tė demostrojnė edhe pranė mjediseve ku do tė zhvillohet takimi i nivelit tė lartė i BE-sė.

Nė Selanik pritet qė deri pasdite tė mbėrrijnė rreth 100.000 aktivistė tė majtė. Kėta do tė vendosen nė kampe tė posaēme, tė cilat janė financuar nga fonde tė qeverisė greke dhe tė pushtetit lokal.

Policia ka bėrė tė ditur se askush qė nuk disponon akreditimet e posaēme, nuk do tė lejohet tė kalojė pranė kėtyre mjediseve.

Shtetet e Bashkuara tė Amerikės kėshilluan shtetasit amerikanė qė gjatė tri ditėve tė samitit, tė evitojnė qarkullimin nėpėr zonat e nxehta.

Por zėdhėnėsi i qeverisė greke shprehu pezmatim pėr kėtė, duke thėnė se nuk ėshtė nevoja pėr rekomandime tė tilla, pasi Greqia ėshtė njė vend i sigurt.
 
 
Trupat amerikane kanė vrarė dy protestues irakianė
 
Bagdad, 18 qershor 2003 – Irakianėt kanė protestuar sot (e merkurė) afėr zyrave qendrore amerikane nė Bagdad, andaj trupat amerikane kanė hapur zjarr nė turmė dhe kėshtu kanė vrarė dy veta dhe kanė plagosur edhe dy tė tjerė, njofton Rojter.
 
Protestuesit kanė thėnė se viktimat janė marrė brenda ndėrtesės presidenciale, qė tash shėrben si seli e administratės sė udhėhequr nga amerikanėt, e cila qeveris Irakun.
 
 
Pauell thotė se s'ka ēėshtje me rėndėsi mė tė madhe pėr SHBA-tė se programet e armėve bėrthamore tė Koresė Veriore
 
Pnom Pen, 18 qershor 2003 – Sekretari amerikan i Shtetit, Kolin Pauell, ka deklaruar sot (e merkurė) nė njė takim me ministrat e jashtėm tė ASEAN-it se s'ka ēėshtje me rėndėsi mė tė madhe pėr Shtetet e Bashkuara se programet e armėve bėrthamore tė Koresė Veriore komuniste, ka bėrė tė ditur njė zyrtar i lartė i Departmentit tė Shtetit, njofton Rojter.

"Ne nuk mund tė ndihmojmė Korenė e Veriut derisa nuk heq dorė nga qėllimi pėr tė pasur armė bėrthamore", ka shtuar ai.
 
 
Vazhdon dhuna izraelito-palestineze
 
Gaza, 18 qershor 2003 - Njė vajzė izraelite 7 vjeēare u vra dhe motra e saj 5 vjeēare u plagos rėndė nga njė sulm me tė shtėna armėsh nė Izraelin qendror afėr Bregut Perėndimor.

Nga sulmi dje vonė pėrgjatė njė autostrade tė madhe afėr qytetit palestinez Kalkilja u plagos edhe shoferi i veturės. Asnjeri nuk ka marrė pėrgjegjėsinė pėr tė sulmin, por ushtria izraelite thotė se beson qė tė shtėnat erdhėn nga Bregu Perėndimor.

Zyrtari i qeverisė izraelite, Zalman Shoval, tha se tė shtėnat provojnė qė Izraeli duhet tė veprojė pėr tė ndaluar terrorizmin palestinez.
 
 
Mbytet njė anije me emigrantė nė Itali
 
Romė, 18 qershor 2003 - Njė anije me rreth 70 emigrantė ilegalė nė bord ėshtė mbytur nė bregdetin jugor tė Italisė.

Ekipet e shpėtimit, qė vazhdojnė kėrkimet, kanė mundur tė gjejnė deri tani trupat e shtatė personave nga anija e mbytur pranė ishullit Lampeduza.

Dihet se tre persona tė tjerė kanė shpėtuar dhe ekziston frika se tė gjithė tė tjerėt mund tė jenė mbytur.

Sipas BBC-sė, nėse konfirmohet numri atyre qė mund tė jenė mbytur, ky do tė ishte njė nga aksidentet mė tė rėnda me emigrantė qė pėrpiqen tė mbėrrijnė nė Itali.

Besohet se tė gjithė pasagjerėt kanė qenė nga Afrika qėndrore dhe veriore.

Ndėrsa numri i emigrantėve ilegalė qė mbėrrijnė nė Itali ka rėnė vitin e shkuar, kėtė muaj nė Lampeduza kanė mbėrritur disa mijėra vetė.
 
 
Nė Irak do tė krijohet njė gjykatė e re
 
Bagdad, 18 qershor 2003 - Shtetet e Bashkaura njoftuan krijimin e njė gjykate tė re nė Irak nė pėrpjekje pėr tė gjykuar kriminelėt mė tė rrezikshėm dhe besnikėt e Sadam Huseinit.

Kryeadministratori amerikan pėr Irakun, Pol Bremer, tha se ngritja e gjykatės synon t'uu tregojė irakianėve se sigurimi nė vend ėshtė njė aspekt shumė serioz pėr Shtetet e Bashkuara.
 
Gjykata do tė gjykojė tė akuzuarit pėr vepra penale tė kryera pas fillimit tė luftės sė koalicionit tė udhėhequr nga Shtetet e Bashkuara mė 19 mars kundėr Sadam Huseinit.
 
Gjykata do tė respektojė shtetin juridik dhe tė drejtat e njeriut. Provat e siguruara pėrmes torturės do tė konsiderohen tė papranueshme.
 
 
Vazhdojnė protestat nė Iran
 
Teheran, 18 qershor 2003 - Nė kryeqytetin Tehran ka vazhdur edhe nė ditėn e tetė protestat e nisura tė studentėve kundėr qeverisė sė vendit. Sipas njoftimeve tė korrespondentėve, nė mbrėmje demonstruesit janė shprndarė mė qetė se ditėve tė tjera.
 
Ndėrkaq, nė Gjermani janė arrestuar 50 protestues iranianė, tė cilėt gjatė protestės sė tyre para konsullatės iraniane nė Hamburg kishin pasur sjellje vandaliste. Sipas tė dhėnave tė policisė, demonstruesit kishin pasur pėr qėllim tė pėrkrahnin demonstratat nė Iran dhe tė reagonin pėr arrestimin e njė disidenti tė Iranit nė Francė.
 
 
Dy ish ministra britanikė akuzojnė Blerin
 
Londėr, 18 qershor 2003 - Dy ish ministra britanikė kanė akuzuar kryeministrin Toni Bler se nė rastin e luftės sė Irakut ka zhgėnjyer opinionin britanik. Para njė komisioni hetimor ish-minsitri Robin Kuk ka theksuar se deri mė tani nė Irak nuk janė gjetur kurrfarė armė tė shkatėrrimit nė masė Ish ministrja pėr zhvillim Klara Short ka theksuar se qeveria qėllimisht ka bėrė njė seleksionim tė materialeve tė shėrbimeve tė fshehta, pėr tė pėrligjur luftėn kundėr Irakut.
 
Aleanca midis SHBA-sė dhe Britanisė sė Madhe ishte argumentuar veēmas me luftėn kundėr armėve biologjike dhe kimike, tė cilat thuhej se i posedonte regjimi i Sadam Huseinit.
 
 
OKB dėrgon vėzhgues nė Liberi
 
Nju Jork, 18 qershor 2003 - Pas nėnshkrimit tė njė marrveshje pėr armpushim nė Liberia, Kombet e Bashkura kanė vendosur dėrgimin e njė trupe vėzhguesish nė kėtė vend. Nė Liberia, Qeveria dhe kryengritėsit pas njė lufte trevjēare kanė aritur njė marrėveshje pėr armėpushim. Marrėveshja parashikon dorėheqjen e presidneit Ēarls Tejlor dhe formimin e njė qeverie transitore.
 
 
Ėshtė vrarė sot nė Bagdad edhe njė njė ushtar amerikan, kurse njė tjetėr ėshtė plagosur
 
Bagdad, 18 qershor 2003 – Njė ushtar amerikan ėshtė vrarė sot (e merkurė), kurse njė tjetėr ėshtė plagosur nga njė zjarr, qė ėshtė shkrehur nga njė automjet nė lėvizje, njofton Rojter.
 
Ky ėshtė rasti mė i ri i sulmeve dhe pritave tė ushtarėve amerikanė dhe ngre numrin e ushtarėve tė vrarė nė tė pakten 42 sish qė nga pėrfundimi i luftės nė Irak. Prapa serisė sė sulmeve tė fundit besohet tė jenė lojalėt guerilė, por shumė irakianė thonė se dhuna rrjedh nga armiqėsia e gjerė kundėr forcave okupuese.
 
 
Ēeēenėt kanė vrarė sot 3 policė rusė nė Grozni
 
Moskė, 18 qershor 2003 – Tre policė janė vrarė sot (e merkurė) nė njė veturė, e cila ėshtė sulmuar me pushkomitralez dhe granata dore nė kryeqytetin e Ēeēenisė seperatiste, njofton Rojter sipas agjencisė ruse Itar-Tass. Kėto vrasje nė Grozni ndodhėn pas amnestisė pėr kryengritėsit ēeēenė, qė ishte njė pėrpjekje ruse pėr tė sjellė paqen pas luftimeve dhjetėvjeēare.
 
 
Njė gjykatė nė Hanoi ka dėnuar me 13 vjet burg njė doktor vietnamez
 
Hanoi, 18 qershor 2003 – Njė doktor vietnamez, i akuzuar pėr botimin e teksteve kundėrqeveritare nė internet, pėrfshirė kėtu edhe pėrkthimin e eseve amerikane pėr demokraci ėshtė dėnuar me 13 vjet burg pėr spiunazh nga njė gjykatė e Hanoit, njofton Rojter. Fam Hong Son, pėrpos dėnimit prej 13 vjetėsh, do tė vuajė edhe 3 vjet tė tjera burg shtėpiak, pas vuajtjes sė dėnimit, thuhet nė aktgjykimin e gjykatės.
 
 
Nė Mozambik tė paktėn 87 viktima nga epidemia e kolerės
 
Johanesburg, 18 qershor 2003 - Tė paktėn 87 njerėz kanė vdekur nga kolera nė Mozambik qė nga fillimi i kėtij viti, njoftoi sot radioja e Afrikės Jugore, duke u mbėshtetur nė shėnimet zyrtare tė Organizatės Botėrore tė Shėndetėsisė.

Nė kėtė periudhė janė shėnuar 11.796 raste tė sėmundjes nga kolera, prej tė cilėve vdekshmėria mė e lartė ėshtė shėnuar nė provincėn Maputo, ku ndodhet edhe qyteti po me ketė emėr.
 
Epidemia e kolerės ka pėrfshirė edhe disa rajone nė Afrikėn Jugore dhe nė Svazilend, qė ndodhen nė fqinjėsi tė drejtpėrdrejtė tė Mozambikut.
 
 
Njė grua iraniane ėshtė vetėndezur sot gjatė protestave nė Paris
 
Paris, 18 qershor 2003 – Njė grua iraniane ėshtė vetėndezur sot (e merkurė) gjatė protestave nė Paris kundėr arrestimit masiv tė emigrantėve iranianė nė Francė njė ditė mė parė, pėrfshirė edhe lideren Merijam Raxhavi, njofton Rojter.
 
Marzie Babakhani, e cila ėshtė vetėndezur duke protestuar para Ministrisė sė brendshme afėr Kullės sė Ajfelit, ėshtė dėrguar nė spital me disa plagė tė rėnda djegieje.
 
"Ne dėnojmė marrėveshjen e turpshme me mullahėt", kanė brohoritur protestuesit duke akuzuar Francėn pėr arrestimet nė favor tė Republikės islamike, tė cilėn e kundėrshtojnė. Babakhanit, 40-vjeēare, autoritetet iraniane ia kanė vrarė dy vėllezėr dhe jeton si refugjate nė Francė.
 
 
Nga dy aeroplanė tė rrėzuar nė Floridė janė gjetur katėr trupa tė pajetė tė viktimave
 
Majami, 18 qershor 2003 – Dy aeroplanė tė vegjėl njėmotorėsh janė rrėzuar gjatė natės pasi kishin prekur krahėt njėri me tjetrin nė ajėr mbi bregdet nė Florida, njofton Rojter. Sipas njė zyrtari tė Rojes bregdetare, katėr trupa tė pajetė, dy meshkuj dhe dy femra, janė gjetur nga njė varkėtar privat.
 
Nuk dihet ende se sa veta kanė qenė nė bordin e tė dy aeroplanėve, por nuk mund tė bėhet fjalė pėr tė shpėtuar nga ky aksident.
 
 
Futboll: Sot zhvillohet ndeshja finale e Kupės sė Kosovės, Prishtina - KEK-u
 
Prishtinė, 18 qershor 2003 - Sot nė stadiumin e qytetit nė Prishtinė, do tė zhvillohet ndeshja finale e Kupės sė Kosovės nė futboll. Finalistė tė edicionit tė sivjemė, janė Prishtina dhe anėtari i Ligės sė Parė tė Kosovės KEK-u nga Kastrioti (ish Obiliqi).
 
Favorit i kėtij takimi ėshtė Prishtina, pasi nuk arriti tė kurorėzohet me titillin e kampionit ajo tė gjitha forcat i ka pėrqendruar nė kėtė takim, por nuk duhet harruar as faktin se skuadra e KEK-ut ėshtė mjaft cilėsore e cila di tė befasojė.
 
Kėtė mė sė miri e dėshmoi nė gjysmėfinale tė garave tė Kupės, kur pas humbjes nė Gjakovė me rezultat 3:1, nė ndeshjen e kthimit KEK-u, deklasoi Vėllaznimin duke e mundur me rezultat bindės 5:1 dhe kualifikohet nė finale.

Ndeshja fillon nė ora 17.00 dhe hyrja pėr shikues ėshtė gratis. Gjithashtu ndeshja transmetohet drejtpėrdrejt nė RTV21.
 
 
Bekham do tė shkojė nė Real Madrid
 
   
Londėr, 18 qershor 2003 - Klubi anglez i futbollit Manēester Unajted dhe ai spanjoll Real i Madridit kanė arritur njė marrėveshje me kusht pėr transferimin e kapitenit tė kombėtares angleze, David Beckham me njė vlerė prej 40 milionė dollarėsh.

Ky hap vjen pas shumė njoftimeve tė mėparshme se Real i Madridit do tė ishte destinacioni eventual i yllit tė Manchester United para pretendimeve pėr tė nga ekipi i Barcelonės. Tani duket se 2 korriku do tė shėnojė formalisht fundin e karrierės sė David Beckham nė Old Trafford tė Manēesterit.

Reali i Madridit njihet se blen emrat mė tė famshėm tė futbollit - atje luan Zinedin Zidane, Ronaldo, Raul dhe Figo, por blerja e Dejvid Bekhamit do t'i shtojė llogarisė sė tyre financiare emrin mė tė madh tė marketingut tė lojės futbollit nė kėtė moment.

Por shitja e tij ėshtė bixhoz i madh pėr trajnerin e Manēesterit, sėr Aleks Ferguson. Si ai ashtu dhe Bekham i bėnė komplimenta njėri-tjetrit pėrmes deklaratave tė pėrgatitura me shumė kujdes, por marrėdhėniet mes tyre sė fundmi ka qenė shumė tė ndera.

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.