OPINIONE

   
17.06.2003 - Trepca.net

KUSHTETUTA E BASHKĖSISĖ ISLAME E KOSOVĖS APO A MUND TĖ KENĖ KUSHTETUTĖ BASHKĖSITĖ FETARE?


Niedersachsen (Gjermani), 17 qershor 2003 / Agim BERISHA

Bashkėsia Islame e Kosovės punėn e saj e organizon nė bazė tė librit tė Allahut, me synnetin  e tė dėrguarit tė Allahut dhe nė bazė tė Kuhstetutės sė Bashkėsisė Isame tė Kosovės tė vitit 1994(www.bashkesiaislame.net).

Bashkėsia islame e Kosovės, sipas dispozitave tė pėrgjithshme tė Kushtetutės sė saj, neni 1,  “ėshtė  e vetmja bashkėsi e pavarur fetare, tė cilėn e pėrbėjnė tė gjithė besimtarėt e besimit islam tė regjionit tė Ferizajt, tė Gjilanit, tė Mitrovicės, tė Prishtinės, tė Prizrenit, tė Pejės dhe tė Preshevės, si dhe besimtarėt, qė gjenden me punė dhe me qėndrim tė pėrkohshėm nė botėn e jashtme”.

Kushtetuta e Bashkėsisė Islame e Kosovės nė Preambulėn e saj thotė, “Islami ėshtė fe e Allahut” dhe imanente pėr tė janė: “besimi, kultura, civilizimi, paqja, toleranca dhe respektimi i lirive dhe tė drejtave tė njeriut, tė cilat burimin e kanė nė parimet e Kur’anit famėlartė dhe nė synnetin e Pejgamberit a.s.” Islami, thuhet mėtutje, pėrman qėndrim aktiv ndaj jetės dhe ndaj veprimtarive shoqėrore nė pėrgjithėsi e qė janė drejtėsia shoqėrore dhe sfera ekonomike.

Bashkėsia Islame e Kosovės shkruan nė hymjen e Kushtetutės sė saj: “Duke qenė se e kemi fenė tonė, historinė tonė, kulturėn tonė dhe tokėn tonė, vlera me tė cilat nėnkuptohet vetidentifikimi ynė, vetafirmimi ynė dhe filozofia jonė, nėpėrmjet tė cilave synohet arritja e mirėqenies nė tė gjitha sferat e jetės njerėzore,” dhe duke potencuar se, “ ėshtė e drejtė e patjetėrsueshme e besimtarėve qė nė kuadėr tė Bashkėsisė Islame tė organizohen dhe duke u nisur ata nga vullneti i shprehur vendosmėrisht pėr njė pozitė tė re kushtetuese tė Bashkėsisė Islame tė Kosovės”, Kuvendi i Bashkėsisė Islame i Kosovės nxjerrė Kushtetutėn, nė bazė tė sė cilės ajo organizon punėn e saj.

Kjo Bashkėsi vepron nė bazė tė mėsimeve tė Kur’anit, tė Synetit, tė rregullave tė nxjerra nga ato nė bazė tė shkollės juridike hanefite dhe nė bazė tė kėsaj Kushtetuteje, si dhe nė bazė tė dispozitave ligjore.

Njė pjesėn e dytė tė Kushtetutės sė Bashkėsisė Islame ku janė tė sanksionuara tė drejtat dhe obligimet e pjesėtarėve tė Bashkėsisė Islame, thuhet: “Me kėtė Kushtetutė janė tė barabartė tė gjithė pjesėtarėt e besimit Islam me tė gjitha tė drejtat dhe obligimet, pa dallim pėrkatėsie nacionale, racore e gjinore”. Pjesėtari i Bashkėsisė ėshtė i obliguar, post ė tjerash, “t`iu pėrmbahet rregullave, zakoneve dhe traditave Islame”.

Aspekte juridike rreth termit “kushtetutė” dhe “tė drejtat e njeriut”

S΄ka dyshim, tė gjithė njerėzit, pa dallim pėrkatėsie gjinore, fetare apo ngjyre, kanė tė drejtė tė organizohen nė forma tė ndryshme si shoqata, bashkėsi fetare, organizata joqeveritare. Dhe kjo e drejtė del drejtpėrsėdrejti nga parimet demokratike tė njė shteti dhe nga pėrcaktimet e dhėna nė Konventėn e tė Drejtave tė Njeriut dhe akteve tė tjera ndėrkombėtare. Nisur nga ky aspekt, edhe besimtarėt e mysliman tė Kosovės kanė tė drejtė tė praktikojnė besimin e tyre, dhe tė organizohen nė institucion.

Ēka ėshtė Kushtetuta?

Pėr ta dhėnė njė definicion tė kėtij koncepti, le tė orientohemi fillimisht nė fjalorin e ri tė gjuhės shqipe e Akademisė sė Shkencave tė Shqipėrisė. Aty thuhet, kushtetuta ėshtė “Ligji themelor i njė shtetit, qė pėrcakton rendin politik dhe ekonomik e shoqėrorė tė tij, sistemin e zgjedhjeve. Organet e larta dhe lokale tė pushtetit shtetėror e tė administratės shtetėrore, organizimin e mbrojtjes sė vendit e tė forcave tė armatosura, tė gjykatave e tė prokurorisė, si dhe tė drejtat e detyrat themelore tė shtetasve.” Ndėrsa nė fjalorin e gjuhės gjermane hasim kėtė definicion: “kushtetuta rregullon formėn e njė shteti dhe pėrcakton tė drejtat dhe detyrat e qytetarėve tė saj” (Duden Wörterbuch fq.1641, botimi i tretė).

Rrėnjėt e tė drejtave tė  njeriut

Mėtutje nė preambulėn e “Kushtetutės sė Bashkėsisė Islame tė Kosovės” thuhet: “toleranca dhe respektimi i lirive dhe tė drejtave tė njeriut, tė cilat burimin e kanė nė parimet e Kur’anit famėlartė dhe nė synnetin e Pejgamberit a.s.” Duke u bazuar nė fakte juridike, me plotė pėrgjegjėsi mund tė themi se, tė drejtat e njeriut, nė kuptimin juridik, bazėn e kanė diku tjetėr, e jo nė Kur`an, e jo si thuhet nė nė kėtė kushtetutė.  (Ri)kujtojmė se: Mileniumi i II ka dhėnė Magna Carta-n, 1215, parlamentarizimin britanik, republikėn amerikane, 1776, Renaissansen, Humanizmin, Iluminizmin, Deklaratėn e tė drejtave tė Njeriut dhe Qytetarit mė 1789, idetė sociale tė shekullit tė XIX, si dhe Lidhjen e Kombeve nė shekullin tonė. Por, marshi historik i botės sė qytetėruar arriti suksein mė tė madh vetėm pas katastrofės ndėrkombėtare tė shekullit XX- fashizmi, nazizmi, komunizmi- qė shkatėrroi jetėn e Evropės, kushtoi jetėn e miliona viktimave tė pafajshme, rrezikoi seriozisht qytetėrimin tonė mijėvjeēar. Karta e OKB-s, 1945, Akordet e Helsinkit, Konventa pėr Mbrojtjen e tė drejtave tė njeriut, Kopenhagen dhe Karta e Parisit, 1990, e sidomos Deklarata Universale pėr tė Drejtat e Njeriut, 1948, kanė krijuar atmosferėn dhe kanė vėnė bazat e njė bote tė re, tė lirė, me drejtėsi, pluraliste dhe demokratike. (S. Rapishi, Shqiptarėt kanė ēdo arsye tė shpresojnė se e ardhmja e tyre do tė jetė mė e mirė dhe mė e sigurtė se e kaluara e hidhur, ose e tashmja e zhgėnjyese, nė: Phoenix, E pėrkohshme kulture, Nr. 1-2, Shkodėr 2000, fq.13-14)

Ose ma saktė ti sjellim nė kujtesė: Virginia Bill of Rights (1776), Déclaration des droits de l'homme et du citoyen (1789), Déclaration des droits de l'homme et du citoyen (1793), Constitution du Grand-Duché de Luxembourg (1868), Allgemeine Erklärung der Menschenrechte (Vereinte Nationen, 1948), Convention européenne de sauvegarde des droits de l'homme et des libertés fondamentales (Conseil de l'Europe, 1950), Pacte international relatif aux droits civils et politiques (Nations Unies, 1966), Helsinki Final Act (Conference on Security and Co-operation in Europe [CSCE], 1975), Erklärung über die Beseitigung aller Formen von Intoleranz und Diskriminierung aufgrund der Religion oder der Überzeugun  (Vereinte Nationen, 1981), Concluding Document of the Vienna Meeting (Conference on Security and Co-operation in Europe [CSCE], 1989, Grundrechtscharta der Europäischen Union etj. 

Kjo ėshtė evdente nga kėto tė dhėna se, tė gjitha kėto karta, deklarata kanė lindur nė njė kulturė tjetėr, pėrendimore qė ėshtė edhe kjo rezultat i njė kulture krejtėsisht tjetėr nga ajo islamike apo kuranike.

Gjatė njė studimi jo tė vogėl qė kamė bėrė, askund nuk kemi hasur nė ndonjė burim ku thuhet se, tė drejtat e njeriut e kanė burimin nė Kur`an. Se tė drejtat e njeriut burimin nuk e kanė nė Kur`an e vėrtetojnė edhe ato vende ku jeta organizohet nė parimet e Kur`anit dhe realiteti nė kėto vende.

Qė tė vėrtetohet kjo qė u tha mė lartė, po e pėrforcojmė edhe me vlerėsimet qė i japin ekspertėt e islamit. Njėri prej kėtyre ekspertėve tė njohur ėshtė edhe Bassam Tibi, njė analist qė trajton edhe ēėshtjen e tė drejtave tė njeriut nė dy cvilizimet, tė cilat kanė etikėn e vetė, atij nė islam dhe pėrendimor. Tibi nė librin e tij «Krieg der Zivilisationen» (Lufta e Civilizimeve) shkruan,  katėrdhjetėepesėvjet pas miratimit tė Deklaratės sė tė Drejtave tė njeriut, nė qershor tė vitit 1993, nė Konferencėn e OKB-s pėr tė drejtat e njeriut nė Vjenė, nė mėnyrė tė pėrsėritur janė proklamuar vlerat e Kartės se OKB pėr tė Drejtat e Njeriut. Mirėpo, pėrfaqėsuesit e civilizimit jo pėrendimor e kanė kuptuar konceptin e tė drejtave individuale tė njeriut si diēka «pėrendimore» dhe ata kanė proklamuar etikėn e vetė tė tė drejtave tė njeriut, qė si thelb kanė jo individin, por kolektivin kulturorė (Tibi, Lufta e Cvivilizimeve, fq.128, khs. poashtu Tibi, Im Schaten Allahs, der Islam und Menschenrechte).

Dhe nėse nisemi nga ky pozicion, atėherė konstatohet dhe vėrtetohet se « individi » nuk qėndron nė qendėr tė tė drejtave islame tė njeriut, por « kolektivi », ndėrsa ėshtė e pakontestushme sė nė qendėr tė tė drejtave tė njeriut ėshtė individi si person, andaj si ėshtė e mundur qė kėto tė drejta ta kenė burimin nė Kur`an? Dhe mėtutje, kemi tė bėjmė me dy vlera tė ndryshme, pra ajo e tė drejtave tė njeriut dhe Shari`a islame apo lex divina islame. Tė drejtat e njeriut janė tė drejta qė i siguron njė mbrojtje dhe tė drejtė individit tė mbrohet kundėr pushtetit shtetėror apo kundėr mė tė fortit, dhe kėto tė drejta burojnė, vėrteton edhe Tibi, nga filozofėt e sė drejtės natyrore moderne evropiane.

Nė tė vėrtetė atje ku nuk respektohen tė Drejtat individuale tė Njeriut, nuk mund tė flitet as pėr shet tė sė drejtės e as pėr demokraci. Sepse tė drejtat e njeriut janė paraprijėse tė shtetit tė  sė drejtės dhe demokracisė. Kėtė konstatim e vėrtetojnė shetet pėrendimore qė pėr bazė kanė respektimin e tė drejtave tė njeriut.  

Pėrfaqėsues tė mendimit se Shari`a  ėshtė e vetmja bazė ekskluzive legale e pėrhershme dhe e pranueshme pėr tė gjithė myslimanėt, janė fundamentalistėt mysliman laik dhe ata klerik tradicional tė shkolluar Ulema (Krs. Tibi, Lufta e Civilizimeve, fq. 131). Duke u bazuar me kontaktet e tija qė ka pasė Tibi, si profesor univerzitar me studentėt e universitetit tė Maghreb, ai thotė se studentėt e kėtij universiteti kanė vlerėsuar se, demokracia pėrendimore po lejojka qe me vetė mjetet e saja tė shkatėrrohet, ndersa Sheri`a nuk po e tolerojka kundėrshtarin (Krs. Tibi, Der Islam, und das Problemder kulturelen Bewältigung socialen Wandels, botimi i tretė, fq. 79). Dhe se ndryshimi i Sheria`s ėshtė i pamundshėm pėr arsye se ai ėshtė „ligj i zotit“, dhe se kėto ligje vijnė nga Allahu dhe pėr kėtė arsye kėto janė tė pandryshueshme.

Sheih Mohammed al-Ghazali, autor i njohur i librit mbi „tė drejtat islamike tė njeriut“, nė njė analizė juridike (Fetwa) thotė: ēdo myslimani cili publikisht vihet pėr ndryshimin e Sheri`as, trajtohet si i pabesė dhe pėr kėtė arsye ai guxon tė vritet. Dhe se pėr vrasėsin e njė apostati tė tillė nė islam nuk ka fare denim (B. Tibi, Die Vershwörung. Das Trauma arabischer Politik, botimi i dytė, fq. 161). Tibi vie nė pėrfundim se kjo Fetwa (analizė juridike) mbi Shari`an bie nė kundėrshtim tė drejtpėrdrejtė me etikėn universale tė tė drejtave tė njeriut.

Nė vend tė pėrfundimit

Kėtu ėshtė fjala pėr njė herezi (juridike) nė kuadėr tė Kushtetutės sė Bashkėsisė Islame tė KOsovės, meqė kėtu flitet pėr tė drejtat e njeriut, ndėrsa mė vonė thuhet se, pjesėtari i Bashkėsisė ėshtė i obliguar, post tė tjerash, “t`iu pėrmbahet rregullave, zakoneve dhe traditave Islame”. Me njė anė flitet pėr lirin e tė drejtave tė njeriut, tolerancėn, autonominė, principin demokratik (zgjedhja e organeve nė mėnyrė demokratike) dhe njėkohėsisht kėto rregulla kufizohen me obligimin qė t`iu pėrmbahet rregullave, zakoneve dhe traditave Islame.

Nisur nga logjika juridike, ēdo pjesėtar i Bashkėsisė Islame tė Kosovė, sipas kushtetutės sė sajė, ka tė drejtė t`i thirė nė mbrojtje pėrcaktimet e nė tė drejtave tė njeriut. Mirėpo vlerat qė i sigurojnė tė drejtat e njeriut dhe ato vlera qė i siguron ligji i zotit Sheria`a, Kur`ani, apo syneti bien nė kundėrshtim tė me tė drejtat univerzale tė njerut.

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.