17.06.2003 - Trepca.net

Lajme

E marte,  17 qershor 2003


 

Pėrmbajtja:

 • Nė Prishtinė sot po i zhvillon punimet Konferenca dyditore ndėrkombėtare pėr ndėrmarrjen moderne

 • Ngriten pėr 20 pėr qind rrogat e punėtorėve tė arsimi t e shėndetėsisė

 • Dibran Fylli ėshtė dėnuar me 7 vjet burgim

 • Sindikata e KEK-ut ka shkarkuar detyra kryetarin e saj Sherif Fejzullahun

 • Policia nė Prizren ka njoftuar pėr vdekjen tragjike tė dy personave nė kėtė fundjavė

 • U dėnua me 3.5 vjet burgim Xho Trashler ish-nėpunės tė UNMIK-ut pėr plaēkitjen e 4.3 milionė dollarėve

 • BE propozon qė suedezi Shori dhe italiani Armelini tė jenė kandidatė pėr pasardhės tė mundshėm tė Shtajnerit

 • Nė Maqedoni mbrėmė e sot kanė ndodhur dy shpėrthime, njė i vdekur e njė i lėnduar rėndė

 • Alarm i rremė pėr minimin e zyrave tė LDK-sė nė Deēan

 • Mė 21 e 24 qershor mbahet testi pėr klasėt e nėnta

 • Ministria e Arsimit tė Kosovės ka shtyrė pėr kohė tė pacaktuar testimin pėr nxėnėsit e klasėve tė nėnta

 • Nė Vjenė ėshtė formuar Nisma Ekonomike pėr Kosovėn (ECIKS)

 • Ministrat e BE-sė mbėshtesin bisedimet ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit pėr ēėshtje praktike

 • Shqiptarėt e Luginės sė Preshevės thirren pėr tė shėrbyer nė ushtrinė serbo-malazeze

 • Deklarata pėr bashkimin e BDI-sė me PDK-nė do tė shpallet deri nė fund tė kėsaj jave

 • Nė Tiranė u nėnshkrua njė memorandum pėr tė luftuar krimin e organizuar

 • Nė fabrikėn e aluminit nė Gostivar ka ndodhur njė shpėrthim i fuqishėm por pa pasoja nė njerėz

 • Uashingtoni thotė se Serbia ka plotėsuar kushtet pėr tė marrė ndihmė nga Shtetet e Bashkuara

 • Policia franceze ka arrestuar mbi 150 pjesėtarė tė njė grupi ekstremist iranian

 • Kryeministri palestinez Abaz nė Gaza pėr t'u kėrkuar ekstremistėve qė t’u japin fund sulmeve

 • Irani nėn presion nga BE

 • Berluskoni sot del nė gjyq

 • Uesli Klark mund tė hyjė nė garėn presidenciale

 • Nga njė zjarr snajperist ėshtė vrarė nė Bagdad njė ushtar amerikan

 • Tė paktėn 11 minatorė kanė humbur jetėn nė njė fatkeqėsi nė njė minierė thėngjilli nė Siberi

 • Forcat amerikane kanė arrestuar 371 irakianė

 • Policia franceze ka ndėrmarrė njė operacion kundėr njė grupi iranian nė Paris

 • India ka dėrguar armatėn nė viset e shkretuara nga vershimet


 
Nė Prishtinė sot po i zhvillon punimet Konferenca dyditore ndėrkombėtare pėr ndėrmarrjen moderne
 
Prishtinė, 17 qershor 2003 - Nė Prishtinė sot po i zhvillon punimet Konferenca dyditore ndėrkombėtare me temėn "Ndėrmarrja moderne: menaxhimi, inxhinieringu, teknologjia informative" (IEME).

Kjo konferencė ka si objektiv kryesor shkėmbimin e njohurive, tė pėrvojės dhe informacioneve pėr ndėrmarrjet, duke u fokusuar nė menaxhimin, inxhinieringun dhe teknologjinė informative.

Duke folur nė hapjen e kėsaj konference, Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova tha se pėrshėndet kėtė tubim i cili ka pėr diskutim njė temė shumė tė rėndėsishme - ndėrmarrjen moderne dhe gjithė domensionet e saj.

Kosova pėr kėto katėr vjet ka pasur njė progres tė gjitha fushat e jetės, tha nė vazhdim tė fjalės sė tij Presidenti Rugova, duke shtuar se nė kėtė progres paraqitet ēėshtja e zhvillimit ekonomik, ku njė rol tė rėndėsishėm dhe tė veēantė duhet tė ketė zhvillimi i ndėrmarrjeve moderne kosovare.

Ai vlerėsoi se pėrvoja e kosovarėve mė menaxhimin e ndėrmarrjeve e sidomos nė krijimin e tyre ėshtė e mirė, por ato duhet tė modernizohen.

"Sot mund tė themi se 50 pėr qind e ndėrmarrjeve nė Kosovė janė private dhe ėshtė njė shenjė e mirė qė pėr kėto katėr vite, pjesa e sektorit privat ka ecur pėrpara nė mėnyrė dinamike.
 
Ndėrkaq 50% e pjesės tjetėr qė janė nė pronėsi shtetėrore duhet tė privatizohen", theksoi zoti Rugova, duke u angazhuar pėr njė privatizim produktiv, i cili do tė pėrfshinte edhe transformimin e ndėrmarrjeve dhe nė ruajtjen e destinimit tė mėparshėm pėr tė pasur njė ekonomi tė fuqishme.

Njė problem tjetėr qė preku Presidenti ishte ēėshtja e komunikimit tė ndėrmarrjeve nė nivel ndėrkombėtar, si dhe bashkėpunimi i ndėrsjellė, duke bėrė thirrje qė institucionet e Kosovės, sė bashku me UNMIK-un tė heqin pengesat, qė njerėzit e biznesit tė mos kufizojnė veprimtarinė e tyre nė ndėrmarrjet e ndryshme.
 
Nė kėtė drejtim edhe Universiteti i Prishtinės duhet tė aftėsohet qė tė ketė njė lidhje mė tė madhe me prodhimin, tha ai.

Presidenti Rugova u shpreh pėr ndėmarrje tė hapur nė treg dhe kompatibile nė mėnyrė qė edhe prodhimet e Kosovės tė eksportohen. Njėherit u angazhua qė nė ndėrmarrjet e reja tė punėsohen tė rinjtė, sepse duhet bėrė njė ndėrrim tė gjeneratave nė ekonomi dhe nė bizens, tha ai.

Presidenti Rugova bėri tė ditur se ka formuar Ēmimim presidencial pėr cilėsi dhe aftėsi tė menaxhimi.

Kėtė konfrencė e kanė organizuar Ministria e Tregtisė dhe Industrisė dhe ajo e Ekonomisė dhe e Financave tė Kosovės, Universiteti Teknik i Vjenės, Universiteti i Prishtinės, Oda Ekonomike e Kosovės, pėrfaqėsia e Dhomės sė Tregtisė sė Austrisė nė Prishtinė etj.
 
 
Ngriten pėr 20 pėr qind rrogat e punėtorėve tė arsimi t e shėndetėsisė
 
Prishtinė, 17 qeshor 2003 - Njė komision pėr nivelizimin e pagave i ka referuar sot Qeverisė sė Kosovės pėr rritjen e pagave. Kėshtu rrogat e punėtorėve nė shėrbimet publike do tė ngriten pėr 20 pėr qind. Kjo ka tė bėjė sidomos pėr kategoritė e punėtorėve tė arsimi t, shėndetėsisė dhe tė informatikės teknologjike.
 
 
Dibran Fylli ėshtė dėnuar me 7 vjet burgim
 
Pejė, 17 qershor 2003 - Kolegji i Gjykatės sė qarkut nė Pejė sot ka dėnuar sot me 7 vjet burgim Dibran Fyllin, i cili akuzohej pėr pjesėmarrje nė vrasjen e Ali Rracit nga Siqeva e Klinės nė vitin 1998. Ndėrkaq i akuzuari i dytė Tahir Desku nė mungesė tė provave ėshtė liruar nga akuza.
 
 
Sindikata e KEK-ut ka shkarkuar detyra kryetarin e saj Sherif Fejzullahun
 
Prishtinė, 17 qershor 2003 - Sindikata e Pavarur e Energjetikės sė Kosovės ka shkarkuar nga detyra, kryetarin Sherif Fejzullahu, por ky i fundit nuk e njeh kėtė vendim. Anėtarėt e Kryesisė sė SPEK-ut e akuzojnė atė pėr shkelje statutore, ndėrkaq Fejzullahu kėtė vendim e konsideron jolegjitim.

"Prej sot mė 16 qershor 2003 mė nuk ėshtė kryetar i SPEK-ut z. Sherif Fejzullahu", ka shpallur kėtė vendim para pėrfaqėsuesve tė disa njėsive tė SPEK-ut, anėtari Isal Caka.
 
Sipas tyre kryesuesi Sherif Zejnullahu ka uzurpuar tė gjitha funksionet nė tė cilat ka qasje SPEK-u nė KEK dhe nė institucione tjera vendore dhe ndėrkombėtare dhe ka bėrė keqpėrdorime tė mjeteve financiare.
 
 
Policia nė Prizren ka njoftuar pėr vdekjen tragjike tė dy personave nė kėtė fundjavė
 
Prizren, 17 qershor 2003 - Policia nė Prizren njoftoi dje pėr vdekjen tragjike tė dy personave nė kėtė fundjavė njeri prej tė cilėve njėri ishte vrarė nė Therandė, ndėrkaq njė person tjetėr kishte njoftuar policinė se ėshtė sulmuar nga dy femra, ndėrkohė qė katėr persona tė tjerė janė arrestuar pėr fyerje dhe kėrcėnim ndaj pjesėtarėve tė SHPK-sė.
 
 
U dėnua me 3.5 vjet burgim Xho Trashler ish-nėpunės tė UNMIK-ut pėr plaēkitjen e 4.3 milionė dollarėve
 
Berlin, 17 qershor 2003 - Njė gjykatė gjermane e ka dėnuar me tri vjet e gjysmė burg, Xho Trashlerin ish-punonjės i UNMIK-ut pėr plaēkitjen e 4.3 milionė dollarėve. Kėto para u morėn nga fondi i Korporatė Energjetike tė Kosovės dhe ishin dėrguar nė xhirollogarinė personale tė Trashlerit nė Gjibraltar.
 
 
BE propozon qė suedezi Shori dhe italiani Armelini tė jenė kandidatė pėr pasardhės tė mundshėm tė Shtajnerit
 
Bruksel, 17 qershor 2003 - Bashkimi Evropian u ka propozuar Kombeve tė Bashkuara ambasadorin suedez Pjer Shori dhe ambasadorin italian Antonio Armelini, si kandidatė pėr pasardhės tė mundshėm tė Mihael Shtajnerit nė postin e shefit tė Misionit tė UNMIK-ut nė Kosovė.
 
Mandati i Shtajnerit skadon nė fund tė vitit, ndėrkaq BE ka propozuar dy kandidatė pėr shkak tė paralajmėrimit tė Shteteve tė Bashkuara se mund tė bllokonin zgjedhjen e ambasadorit Shor sepse mė herėt ai ka kritikuar sulmin amerikan nė Irak.
 
 
Nė Maqedoni mbrėmė e sot kanė ndodhur dy shpėrthime, njė i vdekur e njė i lėnduar rėndė
 
Shkup, 17 qershor 2003 - Mbrėmė e sot nė Maqedoni kanė ndodhur dy shpėrthime - njė nė fshatin Strazhė tė Kumanovės dhe njė tjetėr nė qendėr tė Tetovės.

Sot nė orėn 9.00 tė mėngjesit njė autoblindė e armatės maqedonase ka shkelur nė njė minė tė vendosur nė njė tė fshatit Strazhė afėr kufirit Kosovė-Maqedoni, ku ka humbur jetėn njė ushtar dhe njė oficer ėshtė plagosur rėndė.

Ndėrkaq mbrėmė nga njė shpėrthim nė qendėr tė Tetovės janė shkaktuar vetėm dėme materiale. Nė lokalin "Aba" ėshtė aktivizuar njė mekanizėm shpėrthyes nga i cili janė dėmtuar edhe lokalet pėrreth.
 
 
Alarm i rremė pėr minimin e zyrave tė LDK-sė nė Deēan
 
Deēan, 17 qershor 2003 - Sot nė orėn 11.00 policia e UNMIK-ut ka marrė njė thirrje anonime telefonike se nė zyrat e LDK-sė nė Deēan ėshtė vendosur njė mjet shpėrthyes.
 
Policia e UNMIK-ut, pjesėtarėt e SHPK-sė dhe tė KFOR-it pėr deminim, menjeherė largojnė nga zyrat personelin e LDK-sė dhe bėjnė kontrollin e tyre. Pas kontrollit tė hollėsishėm tė zyrave ata nuk gjejnė asnjė mjet shpėrthyes dhe konstatojnė se alarmi ka qenė i rremė.
 
 
Mė 21 e 24 qershor mbahet testi pėr klasėt e nėnta
 
Prishtinė, 17 qershor 2003 - Testi i parė i nxėnėsve tė klasės sė nėntė do tė bėhet mė 21 qershor dhe do tė pėrfshijė testin e gjuhėve dhe lėndėve shoqėrore. Ndėrkaq testi i dytė do tė mbahet mė 24 qershor dhe do tė pėrfshijė lėndėn e matematikės dhe lėndėt natyrore.
 
Rezultatet nga kėto dy teste sė bashkėu me suksesin e tėrėsishėm nė shkollėn fillore do tė jenė bazė pėr vlerėsimin e nxėnėsve gjatė konkursit pėr regjistrimin nė klasėn e dhjetė.

Vlerėsimi do tė jetė pėrfundimtar dhe nuk do ketė provime pranuese, tha ministri i Arsimit Rexhep Osmani.

"Nxėnėsve tė klasės sė nėntė qė konkurrojnė pėr klasėn e dhjetė do t'u merret parasysh suksesi nė shkollėn fillore, duke pėrfshirė edhe klasėn e nėntė, suksesi i pėrgjithshėm dhe do tė merret parasysh suksesi i testit, pra rezultatet nga testi qė do tė mbahet dhe suksesi nė lėndėn pėrkatėse pėr tė cilat konkurron nxėnėsi nė profilin e caktuar", tha ministri i Arsimit Rexhep Osmani.

Ndėrkaq 15 korriku ėshtė afati i fundit kur nxėnėsit do ta dinė se nė cilat klasė, nė cilat profile dhe nė cilat shkolla do tė regjistrohen. Deri nė fund tė qershorit do tė shpallet konkursi. Nė Ministri thonė se nė 10 shkolla profesionale do tė ketė profile tė reja tė ashtuquajtur "pilot shkolla".
 
 
Ministria e Arsimit tė Kosovės ka shtyrė pėr kohė tė pacaktuar testimin pėr nxėnėsit e klasėve tė nėnta
 
Prishtinė, 17 qershor 2003 - Ministria e Arsimit tė Kosovės ka shtyrė pėr kohė tė pacaktuar testimin pėr nxėnėsit e klasėve tė nėnta, ndonėse ky testim ishte paraparė qė tė mbahej dje. Nxėnėsit dhe profesorėt shprehen se nuk kanė asnjė informatė se kur do tė mbahet ky testim.

Nė tė vėrtetė, Ministria e
arsimi t deri nė kėtė moment, nuk ka dhėnė asnjė shpjegim, se cilat janė shkaqet e shtyrjes sė testimit pėr nxėnėsit e klasėve tė nėnta.
 
 
Nė Vjenė ėshtė formuar Nisma Ekonomike pėr Kosovėn (ECIKS)
 
Vjenė, 17 qershor 2003 - Nė Vjenė ėshtė formuar Nisma Ekonomike pėr Kosovėn (ECIKS), njė organizatė jofitimprurėse, tė cilėn e kanė krijuar nė prill tė kėtij viti studentė kosovarė dhe austriakė tė ekonomisė dhe tė multimedias nė universitetet e Vjenės.

Qėllimi kryesor i organizatės ėshtė pėrkrahja aktive e zhvillimit ekonomik nė Kosovė pėrmes: stimulimi dhe asistimi i investimeve tė huaja nė Kosovė; inkurajimi, pėrkrahja dhe asistimi i kompanive kosovare qė t'i kuptojnė mė mirė integrimet rajonale dhe evropiane si dhe tė gjejnė vendin e tyre nė kėto integrime.

ECIKS do tė bashkėpunojė me tė gjitha organizatat me qėllime tė ngjashme, qoftė nė Kosovė apo jashtė saj. Ekipi i ri i ECIKS beson qė ekziston hapėsirė e mjaftueshme pėr rrugė dhe mėnyra tė reja nė pėrkrahjen e zhvillimit ekonomik tė Kosovės.

ECIKS tashmė ka krijuar njė bazė tė tė dhėnave tė kompanive kosovare dhe investorėve potencialė dhe ėshtė nė proces tė zhvillimt dhe zgjerimit tė saj.
 
 
Ministrat e BE-sė mbėshtesin bisedimet ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit pėr ēėshtje praktike
 
Bruksel, 17 qershor 2003 - Ministrat e jashtėm tė vendeve tė Bashkimit Evropian gjatė takimit tė djeshėm nė Luksemburg kanė pėrshėndetur paralajmėrimin e Prishtinės dhe Beogradit qė tė fillojnė dialogun e drejtpėrdrejtė pėr ēėshtje praktike me interes reciprok.

Ministrat e jashtėm tė BE-sė harmonizuan edhe njė projektdokument qė do tė duhej tė miratohet nė takimin e Selanikut, nė tė cilin thuhet mes tė tjerash se Ballkani Perėndimor ėshtė pėrparėsi e rėndėsishme e BE-sė.
 
Kėto vende do tė kontribuojnė me 200 milion euro pėr vendet e Ballkanit Perėndimor pėr tri vitet e ardhshme. Nė kėtė kuadėr thuhet se duhet bėrė pėrgatitje pėr integrimin e ardhshėm tė kėtyre vendeve nė strukturat evropiane.

Shuma do t'i shtohet shtatėdhjetė milion eurove tė cilat pesė shtetet, Shqipėria, Bosnja, Kroacia, Maqedonia dhe Serbia e Mali i Zi pritet t'i marrin gjatė atyre viteve.

Udhėheqėsit e BE-sė do tė takohen me homologėt e tyre ballkanikė ditėn e shtunė nė samitin e Selanikut, pėr t'i siguruar ata se nuk do tė harrohen ndėrsa Bashkimi Evropian zgjerohet drejt Evropės Qendrore dhe Lindore.
 
 
Shqiptarėt e Luginės sė Preshevės thirren pėr tė shėrbyer nė ushtrinė serbo-malazeze
 
Bujanoc, 17 qershor 2003 - Shefi i shtatmadhorisė sė ushtrisė sė Unionit Serbi - Mali Zi Branko Kėrga ka paralajmėruar se tė gjithė tė rinjtė shqiptarė nė Luginėn e Preshevės, tė cilėn ndodhen nė evidencėn ushtarake do tė thirren pėr tė kryer shėrbimin ushtarak.

Siē dihet deri mė tash shqiptarėt e Luginės sė Preshevės nė vitet nėntėdhjeta kishin refuzuar tė shėrbenin nė ushtrinė jugosllave pėr shkak tė diskriminimit qė u bėhej atyre nga regjimi i Millosheviqit.
 
 
Deklarata pėr bashkimin e BDI-sė me PDK-nė do tė shpallet deri nė fund tė kėsaj jave
 
Shkup, 17 qershor 2003 - Kaėn pėrfunduar bisedimet njėmuajshe ndėrmjet pėrfaqėsuesve tė Bashkimit Demokratik pėr Integrim dhe Partisė Demokratike Kombėtare pėr bashkimin e kėtyre dy subjekteve politike.
 
Bisedimet i kanė zhvilluar Xhevat Ademi nga PDK-ja dhe Hysni Shaqiri nga BDI, ndėrkohė qė takim ėshtė zhvilluar edhe ndėrmjet kryetarit tė BDI-sė Ali Ahmeti dhe kryetarit tė PDK-sė Kastriot Haxhirexha.

Deklarata pėr bashkimin e BDI-sė me PDK-nė do tė shpallet deri nė fund tė kėsaj, ka deklaruar Hysni Shaqiri, koordinator i grupit Palamentar tė BDI-sė.

Ndėrkaq, deputeti i vetėm i Partisė Demokratike Kombėtare nė Parlamentin e Maqedonisė Xhezair Shaqiri ėshtė kundėr bashkimit tė PDK-sė dhe BDI-sė. Sipas tij nė radhėt e BDI-sė ka probleme tė pazgjidhura dhe kjo parti nuk ka bėrė sa duhet pėr avancimin e ēėshtjes shqiptare nė Maqedoni.
 
 
Nė Tiranė u nėnshkrua njė memorandum pėr tė luftuar krimin e organizuar
 
Tiranė, 17 qershor 2003 - Pėrfaqėsuesit e Qeverisė dhe Prokurorisė sė Shqipėrisė kanė nėnshkruar njė memorandum pėr tė bashkėpunuar nė luftėn kundėr krimit tė organizuar.
 
Me nėnshkrimin e kėtij Memorandumi konfirmohet ngritja e njė strukture tė re tė qyuajtur Taskforcė nė luftėn kundėr krimit tė trafiqeve nė Shqipėri.
 
 
Nė fabrikėn e aluminit nė Gostivar ka ndodhur njė shpėrthim i fuqishėm por pa pasoja nė njerėz
 
Gostivar, 17 qershor 2003 - Nė qytetin e Gostivarit nė Maqedoninė Perėndimore dje nė orėt e mėngjesit ka ndodhur njė shpėrthim cili shkaktoi dėme materiale nė njė fabrikė tė kėtij qyteti.

Ky shpėrthim ka dėmtuar laboratoriumin e fabrikės sė alumin-silikateve, e cila nuk punon njė kohė tė gjatė. Njoftohet se kėtė fabrikė nuk e ka siguruar as roja. Nuk bėhen tė ditura motivet e autorėve tė kėtij shpėrthimi, por sipas burimeve policore nuk pėrjashtohen motivet ekonomike, meqė kjo fabrikė ishte shitur kohė mė parė.
 
 
Uashingtoni thotė se Serbia ka plotėsuar kushtet pėr tė marrė ndihmė nga Shtetet e Bashkuara
 
Uashington, 17 qershor 2003 - Serbia ka plotėsuar kushtet pėr tė marrė ndihmė nga Shtetet e Bashkuara, ka bėrė tė ditur Departamentit amerikan i Shtetit. Fjala ėshtė pėr arrestimin e oficerit Shlivanēanin, vetėm dy ditė para skadimit tė afatit, me tė cilin kushtėzohej ndihma amerikane pėr Beogradin.

Zėdhėnėsi, Riēard Bauēer, tha se administrata amerikane ka marrė njė vendim tė tillė bazuar nė vendosmėrinė e Serbisė pėr tė bashkėpunuar me Gjykatėn e Hagės. Bėhet fjalė pėr njė ndihmė nė vlerė prej 110 milionė dollarėsh.
 
 
Policia franceze ka arrestuar mbi 150 pjesėtarė tė njė grupi ekstremist iranian
 
Paris, 17 qershor 2003 – Policia franceze ka arrestuar sot (e martė) mbi 150 veta gjatė njė operacioni kundėr grupit iranian "Muxhahidinėt e popullit", ndėr tė cilėt edhe gruaja e liderit tė grupit, Masud Raxhavi, me emrin Merijam Raxhavi, e cila konsiderohet nga grupi si "presidente e ardhshme e Iranit", njofton AFP.
 
Operacioni ėshtė ndėrmarrė njėherėsh nė 13 lokacione nė Paris dhe nė rajonin pėrreth. Po kėshtu, ėshtė arrestuar edhe vėllau i saj, Saleh Raxhavi. Tė dy janė arrestuar nė selinė e arganizatės sė tyre, qė ndodhej nė kompleksin e ndėrtesave nė veri tė Parisit.
 
 
Kryeministri palestinez Abaz nė Gaza pėr t'u kėrkuar ekstremistėve qė t’u japin fund sulmeve
 
Gaza, 17 qershor 2003 - Kryeministri palestinez, Mahmud Abaz, ndodhet nė Gaza, ku do tu kėrkojė ekstremistėve palestinezė qė t’u japin fund sulmeve kundėr Izraelit.

Zyrtarė palestinezė thanė se zoti Abaz do ti shfrytėzojė bisedimet e sotme pėr ti bindur udhėheqėsit ekstremistė palestinezė qė tė pranojnė njė armėpushim me Izraelin. Dje, ndėrmjetės egjiptianė u dhanė fund 2 ditė bisedimesh me ekstremistėt palestinezė nė Gaza pa arritur njė marrėveshje armėpsuhimi.
 
 
Irani nėn presion nga BE
 
Teheran, 17 qershor 2003 - Nėn presionin gjithmonė nė rritje tė komunitetit ndėrkombėtar, Irani pėrsėri ka ngulur kėmbė se jo vetėm qė nuk po prodhon, po as qė ka ndėrmend tė prodhojė armė tė shkatėrrimit nė masė.

Presidenti iranian, Mohammad Khatami, tha se Irani dėshiron qė armė tė tilla, tė mos ekzistojnė nė rajon.

Ai foli pasi ministrat e jashtėm tė Bashkimit evropian i bėn thirrje Iranit qė menjėherė dhe pa kushte tė lejojė inspektime mė tė hollėsishme nga jashtė tė uzinave tė veta bėrthamore.

Autoritetet iraniane thonė se do tė lejojnė inspektimet shpejt dhe mė nė hollėsi vetėm nėse hiqet pengesa qė i bėhet vendit pėr tė patur qasje nė teknologjinė paqėsore bėrthamore.
 
 
Berluskoni sot del nė gjyq
 
Romė, 17 qershor 2003 - Kryeministri italian, Silvio Berluskoni del tė martėn para njė gjykate nė Milano pėr t'u pėrballur me akuzat se ka korruptuar gjykatėsit nė rastin e shitjes sė njė konglomerati shtetėror ushqimesh nė vitin 1985.

Berluskoni, qė nuk ka marrė pjesė nė disa seanca pėr shkak tė angazhimeve qeveritare, pritet qė tė bėjė njė deklaratė spontane para trupit gjykues dhe jo tė merret nė pyetje nga prokurorėt.
 
 
Uesli Klark mund tė hyjė nė garėn presidenciale
 
Uashington, 17 qershor 2003 - Kandidati i fundit qė mund t'i shtohet garės presidenciale tė vitit tė ardhshėm nė Shtetet e Bashkuara do tė jetė ish-komandanti suprem i NATO-s, gjenerali nė pension Uesli Klark.

Gjenerali Klark i tha televizionit NBC se ai po e studion seriozisht kandidaturėn si demokrat pėr nė Shtėpinė e Bardhė dhe gjatė disa muajve tė ardhshėm do tė vendosė nėse do tė konkurrojė apo jo nė zgjedhjet paraprake brenda partisė.

Por dy grupe demokratėsh po pėrpiqen tani ta bindin atė tė hyjė nė garėn e zgjedhjeve paraprake, pra brenda partisė Demokrate. Njėri nga kėto grupe ka filluar reklamat nė radio, ku i bėn thirrje gjeneralit Klark qė tė marrė pjesė nė garėn e parė brenda partisė, qė tradicionalisht zhvillohet nė shtetin Nju Hampshajr.
 
 
Nga njė zjarr snajperist ėshtė vrarė nė Bagdad njė ushtar amerikan
 
Bagdad, 17 qershor 2003 – Njė ushtar amerikan ėshtė vrarė nga njė snajperist, i cili kishte hapur zjarr mbrėmė nė patrullėn, qė po patrullonte nė pjesėn veriore tė Bagdadit, ka bėrė tė ditur sot (e martė) zėdhėnėsi ushtarak amerikan, njofton Rojter.
 
Ai ka thėnė gjithashtu se ushtari ėshtė nga Divizioni I amerikan i blinduar. Qė nga njė maji, kur operacionet e mėdha luftarakle janė shpallur tė pėrfunduara, nė Irak janė vrarė nė sulme e prita 41 ushtarė.
 
 
Tė paktėn 11 minatorė kanė humbur jetėn nė njė fatkeqėsi nė njė minierė thėngjilli nė Siberi
 
Moskė, 17 qershor 2003 - Tė paktėn 11 minatorė kanė humbur jetėn nė njė fatkeqėsi nė minierėn e thėngjillit Ziminka nė Siberi, njofton agjencia ruse e lajameve Itar-Tass. Sipas deklaratave tė zyrtarėve lokalė ekipet e shpėtimit po pėrpiqen tė nxjerrin katėr minatorė pėr tė cilėt dihet se kanė mbetur tė ngujuar nė zgafellėn e minierės Ziminka.
 
 
Forcat amerikane kanė arrestuar 371 irakianė
 
Bagdad, 17 qershor 2003 - Forcat amerikane kanė arrestuar nė rrethinėn e Bagdadit dhe nė veri tė Irakut 371 veta nė kuadėr tė operacionit "Akrepi i shkretėtirės", ka njoftuar zėdhėnėsja e ushtrisė amerikane Majra O'Nil.
 
Kėtė operacion forcat amerikane e kanė ndėrmarrė nė kėrkim tė kundėrshtarėve tė pranisė amerikane nė Irak dhe nė kėrkim tė ithtarėve tė regjimit tė pėrmbysur tė Sadam Huseinit.
 
 
Policia franceze ka ndėrmarrė njė operacion kundėr njė grupi iranian nė Paris
 
Paris, 17 qershor 2003 – Policia franceze ka ndėrmarrė sot (e martė) njė operacion masiv nė rajonin e Parisit kundėr grupit opozitar iranian, "Muxhahidinėt e popullit", njofton BBCWorld. Nė kėtė operacion kanė marrė pjesė mbi 1300 policė pėr tė kėrkuar mbi 150 militantė tė tillė.
 
Operacioni ėshtė ndėrmarrė pas njė hetimi tė gjatė tė aktiviteteve tė kėtij grupi, i cili qe shpallur organizim terrorist nga ana e Iranit, e Shteteve tė Bashkuara dhe Bashkimi Evropian. Nuk dihet ende sa janė arrestuar.
 
 
India ka dėrguar armatėn nė viset e shkretuara nga vershimet
 
Guajati, 17 qershor 2003 – India ka dėrguar armatėn nė viset e shkretuara verilindore tė vendit pėr tė shpėtuar qindra mijėra njerėz nga vershimet e kėtoditshme, kanė bėrė tė ditur sot (e martė) zyrtarėt, njofton Rojter.
 
Armata do tė ndihmojė 300 fshatra nė pesė distrikte nė shtetin Asam, ku rreth 400 mijė njerėz janė zhvendosur. Ndėrkaq, qė andej deri tash janė evakuar vetė rreth 200 mijė njerėz nė kryeqytetin e Asamit, Dhemaxhi.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.