16.06.2003 - Trepca.net

HESHTET PĖR DUKURINĖ E PEDOFILISĖ


Prishtinė, 16 qershor 2003 / Nadie AHMETI / Evropa e lirė
 
Abuzimi seksual i tė miturve nė Kosovė ėshtė njė dukuri, e cila ēdo ditė po shėnon njė rritje tė madhe, thotė Sevdije Ahmeti, drejtuese e Qendrės pėr Mbrojtjen e Grave dhe Fėmijėve nė Kosovė. Ajo tha se ka shumė raste, tė cilat qendra e saj i ka paraqitur tashmė nė gjykatė, por nuk dėshiron tė japė mė shumė hollėsi pėr shkak tė sigurisė sė viktimave.
 
Zonja Ahmeti mendon se arsyeja kryesore pse fėmijėt nė Kosovė pėsojnė nga dukuria e pedofilisė, qėndron nė mungesėn e tė drejtave tė kėtyre fėmijėve, shumica e tė cilėve qėndrojnė nė rrugė deri nė orėt e vona tė natės, nė pėrpjekje pėr tė siguruar jetesėn.

" Pedofilia merr pėrmasa pak mė tė mėdha, jo vetėm nga aspekti i mospasjes sė marrėdhėnieve gjinore, ose familjare por edhe ndėrfamiljare, pasi incesti ėshtė njė pjesė e pedofilisė. Fėmijėt me tė vėrtetė janė tė rrezikuar.
 
Ata vetė nuk e lajmėrojnė rastin, nga frika se kanė bėrė turp, janė tė frikėsuar, tė manipuluar", thotė zonja Ahmeti. Ajo mė tej vazhdon se kjo dukuri heshtet nė Kosovė, ngaqė shoqėria e saj nuk ėshtė e gatshme tė dėnojė shfrytėzuesin, por vetė viktimėn. Shfrytėzuesit e viktimave ndėrkaq, sipas zonjės Ahmeti janė vendorė dhe ndėrkombėtarė.

" Do citoja njė rast qė kemi patur njė polic ndėrkombėtar, i cili vetė ka qenė i arrestuar pėr shkak tė abuzimit tė njė viktime, e cila ka qenė 13 vjeēare. Ai vetė pranon qė sė paku 9 herė ka patur marrėdhėnie seksuale me fėmijėn.
 
Mirėpo nė anėn tjetėr gjyqėsia ka dėshtuar nė kėtė aspekt. Megjithėse ka qenė ky krim i denoncuar, polici ndėrkombėtar ka qenė i paraburgosur dhe nė rastin e gjykimit ai ėshtė liruar nga prokurori ndėrkombėtar", thotė zonja Ahmeti.

Flora Brovina, udhėheqėse e Qendrės pėr Rehabilitimin e Nėnės dhe Fėmijės, thotė se qėndra tė cilėn e udhėheq, angazhohet nė kėshillimin e fėmijėve pėr t'u mbrojtur nga dukuria e shfrytėzimit tė tyre.

" Fėmijėt pas kėsaj nė shumicėn e rasteve marrin rrugė shumė tė kėqija, bėhen delikuentė pėr tėrė jetėn. Shumė nga meshkujt e abuzuar nė moshė tė re marrin rrugėn e seksualizmit, tė drogės dhe rrugė tė tjera delikuente. Prandaj asaj i duhet thėnė stop para se tė shfaqet dhe tani, nė kėtė fazė qė ndodhet shoqėria," thotė zonja Brovina.

Ndryshe rasti i fundit i dyshuar i pedofilisė ėshtė shėnuar nė Pejė, pėr ēka autoritetet ndėrkombėtare kanė paditur katėr persona, njėri prej tė cilėve polic ndėrkombėr nga Pakistani, nėn dyshimin se kanė keqtrajtuar njė grup fėmijėsh tė pėrkatėsisė rome.
 
http://www.europaelire.org/programs/other/2003/06/20030616152125.asp

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.