16.06.2003 - Trepca.net

Lajme

E hėne, 16 qershor 2003


 

Pėrmbajtja:

 • Presidenti Rugova priti dje kryetarin e Akademisė Kombėtare tė Shkencave tė Italisė

 • Nė Prishtinė u nėnshkrua njė marrėveshje bashkėpunimi ndėrmjet ASHAK-ut dhe Akademisė sė Shkencave tė Italisė

 • Presidenti Rugova priti basketbollistėt kampionė MEB Prishtina

 • Ndihma Amerikane rehabiliton njė rrugė dhe Hallėn Sportive nė Vushtrri

 • Mbrėmė afėr Pejės janė rrėmbyer dy tė rinj nga persona tė panjohur

 • J. Hajndėl: Perspektiva e Kosovės mund tė jetė vetėm evropiane

 • Lulzim Zeneli u rizgjodh kryetar i Forumit Rinor tė LDK-sė

 • Anėtarėt e Kėshillit tė Forumit tė Rinisė tė LDK-sė

 • Kryetari KK tė Albanikut kundėrshton targat e Kosovės

 • Ismet Beqiri: “Nuk kam insistuar qė ta dorėzoj kupėn, por mirėnjohjet”

 • MEB Prishtina mbrojti titullin e kampionit tė Kosovės nė basketboll

 • U vetėdorėzua Bajram Ēun Malaj, i dyshuari pėr vrasjen e biznesmenit shqiptar Myftar Ēela

 • Ministri serb i drejtėsisė thotė se realizimi i idesė pėr Serbinė e pavarur nuk ka lidhje me humbjen e Kosovės

 • Partitė nė koalicionin qeveritar nė Maqedoni ende nuk janė pajtuar pėr ndarjen e pėrfaqėsive diplomatike

 • Serbia ėshtė shprehur kundėr fillimit tė bisedimeve shqiptaro - serbe nė samitin e Selanikut

 • Ministrat e BE-sė diskutojnė sot nė Luksemburg edhe pėr situatėn nė Ballkan

 • Nė jug tė qytetit Balad janė plagosur disa ushtarė amerikan

 • Nė Irlandėn e Veriut deaktivizohet bomba e rėndė 500 kg

 • Mohamed el Duri e vlerėson tė drejtė pėrmbysjen e Sadam Hyseinit

 • Kryeministri i Izraelit thotė se do ta respektonte njė armėpushim me ekstremistėt palestinezė

 • Arrestohen 8 ekstremistė dhe kapet njė sasi armėsh nė Irak

 • Dita e 6-tė e protestave nė Teheran

 • Ministrat e jashtėm tė BE-sė mbėshtesin pėrdorimin e forcės kundėr shteteve apo grupeve terroriste

 • Irani ia ka dėrguar njė protestė zyrtare SHBA-sė lidhur me pėrzierjen nė punėt e brendshme

 • Vershimet nė Indinė verilindore lanė pa shtėpi rreth 300 mijė njerėz

 • Nė njė sulm policor nė Mekė janė vrarė pesė “terroristė” dhe dy policė

 • Nisin bisedimet pėr paqe nė Lindjen e Mesme

 • Amerikanėt goditen nė njė pritė

 • Bekhami mund tė bėhet anėtar i Barcelonės


 
Presidenti Rugova priti dje kryetarin e Akademisė Kombėtare tė Shkencave tė Italisė
 
Prishtinė, 16 qershor 2003 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova priti dje nė njė takim kryetarin e Akademisė Kombėtare tė Shkencave tė Italisė, prof. Xhani Skarshia, i shoqėruar nga kryetari i Akademisė sė Shkencave dhe Arteve tė Kosovės Rexhep Ismajli.
 
Me kėtė radt Presidenti Rugova ka pėrgėzuar kryetarėt e dy akademive pėr nėnshkrimin e marrėveshjes pėr bashkėpunim nė mes kėtyre dy akademive.

Pasi ka shprehur kėnaqėsinė e tij pėr takimin me mysafirėt dhe ka pėrshėndetur marrėveshjen nė mes dy akademive, Presidenti Rugova e ka vlerėsuar si njė nder tė veēantė vizitėn e kryetarit tė Akademisė italiane i cili bėri njė gjest tė madh pėr njė bashkėpunim nė fushat shkencore, kulturore dhe nė fushėn e librave klasike, qė janė tė rėndėsishme pėr kohėn tonė, tha z. Rugova.

Pasi shprehu kėnaqėsinė pėr vizitėn nė Kosovė, pėr takimin me Presidentin Rugova dhe pėr nėnshkrimin e marrėveshjes me Akademinė e Shkencave dhe Arteve tė Kosovės, Dr.Xhani Skarshia Munjoza tha se ėshtė shumė i kėnaqur qė janė hapur mundėsitė pėr vendosjen e marrėdhėnieve nė fushėn e shkencės, qė ėshtė baza e progresit nė shoqėrinė civile tė Kosovės.

Nėnshkrimin e marrėveshjes me Akademinė Kombėtare tė Shkencave tė Italisė, si shumė tė rėndėsishme e ka vlerėsuar edhe kryetari i ASHAK-sė, akademik Rexhep Ismajli.

"Pėr Akademinė tonė kjo marrėveshje ka rėndėsi tė madhe, sepse ėshtė njė nga tė parat nė historinė e marrėveshjeje qė po bėjmė me akademitė e vendeve evropiane", tha akademik Ismajli, duke e konsideruar kėtė marrėveshje si njė rrugė pėr integrime nė rrjedhat e akademive evropiane edhe pėr bashkėpunim tė ndėrsjellė.

Akad.Ismajlit theksoi se kjo marrėveshje ka shumė rėndėsi pėr shkencat ekzakte, shkencat e aplikuara, siē janė shkencat bujqėsore, etj. Ai shprehu optimizėm se nėpėrmjet kėsaj akademie do tė ketė bashkėpunim tė frytshėm nė fushėn e agrikulturės dhe tė ngjashme, qė janė me rėndėsi pėr jetėn nė Kosovė.
 
 
Nė Prishtinė u nėnshkrua njė marrėveshje bashkėpunimi ndėrmjet ASHAK-ut dhe Akademisė sė Shkencave tė Italisė
 
Prishtinė, 16 qershor 2003 - Nė mjediset e Akademisė sė Shkencave dhe tė Arteve tė Kosovės, tė shtunėn nė njė ceremoni rasti ėshtė nėnshkruar njė marrėveshje bashkėpunimi ndėrmjet ASHAK-ut dhe Akademisė sė Shkencave tė Italisė.
 
Kėtė marrėveshje ndėrmjet dy institucioneve tė larta tė shkencės dhe kulturės e kanė nėnshkruar kryetari i ASHAK-ut, akademik Rexhep Ismajli dhe kryetari i Akademisė sė Shkencave tė Italisė, dr.Xhan Tomazo Skarashia.

Akademik Rexhep Ismajli tha se nėnshkrimi i kėsaj marrėveshjeje konfirmon vullnetin pėr bashkėpunim shkencor ndėrmjet dy akademive si dhe tė institucioneve tė tjera shkencore e kulturore tė tė dy vendeve. "Shpresojmė se ky bashkėpunim do tė jetė i frytshėm", tha ndėr tė tjera akademik Ismajli.

Dr.Skarashia foli pėr rėndėsinė e nėnshkrimit tė kėsaj marrėveshjeje, e cila do t'i ndihmojė nė tė ardhmen bashkėpunimit tė frytshėm shkencor ndėrmjet Kosovės dhe Italisė.

Pėrveē pranisė sė akademikėve nė kėtė ceremoni nėnshkrimi ishin tė pranishėm edhe pėrfaqėsues tė Zyrės italiane nė Kosovė, si dhe Ministri i Arsimit i Kosovės, Rexhep Osmani.
 
 
Presidenti Rugova priti basketbollistėt kampionė MEB Prishtina
 
   
Prishtinė, 16 qershor 2003 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova priti sot basketbollistėt dhe udhėheqjen e klubit tė basketbollit MEB Prishtina, kampion dhe fitues i Kupės sė Kosovės pėr vitin 2002/03.

Presidenti Rugova pėrgėzoi lojtarėt dhe udhėheqjen e klubit Prishtina pėr titullin kampion dhe sukseset e arritura sivjet nė kėtė sport.
 
Presidenti tha me kėtė rast MEB Prishtina si kampion i Kosovės do ta ketė pėrkrahjen e Presidencės pėr pjesėmarrje tė mėtejshme nė gara dhe pėr njė prani tė sportit tė Kosovės nė arenėn ndėrkombėtare.
 
Nė emėr tė klubit Nuredin Ibishi falendroi Presidentin Rugova pėr pritjen dhe i fali dy dhurata modeste sportive.
 
 
Ndihma Amerikane rehabiliton njė rrugė dhe Hallėn Sportive nė Vushtrri
 
Prishtinė, 16 qershor 2003 – Zyra e SHBA-ve nė Prishtinė njofton pėr pėrfundimin e projekteve tė infrastrukturės pėr bashkėsi, rehabilitimin e rrugės Tirana dhe rehabilitimin e Hallės Sportive tė qytetit nė Vushtrri.
 
Shefi i Misionit tė SHBA-ve nė Kosovė, Reno Harnish, do ta hapė kėtė projekt zyrtarisht nė emėr tė Shteteve tė Bashkuara nė njė ceremoni qė do tė mbahet, nesėr mė 17 qeshor. Solemniteti i parė do tė mbahet nė rrugėn Tirana, nė orėn 10:45, ndėrsa ceremonia e dytė nė Hallėn Sprotive.

Kėto projekte janė pjesė e dedikimit tė Qeveris sė SHBA-ve tė ndihmojė zhvillimin demokratik dhe ekonomik tė Kosovės.

Nėpėrmjet USAID-it, populli amerikan investoi 168,897 euro pėr tė rehabilituar njė gjatėsi prej 490 metra tė rrugės “Tirana” e cila kalon pėrmes qendrės sė qytetit. Kjo rrugė shėrben si lidhje kyēe nė mes tė dy rrugėve kryesore tė qytetit, andaj ėshtė me rėndėsi pėr qytetarėt e kėsaj komune.
 
Rehabilitimi i kėsaj rruge do tė ndikoj pozitivisht nė zhvillimin ekonomik tė kėsaj ane sepse nga ky projekt pėrfitojnė bizneset tė cilat shtrihen pėrgjatė kėsaj rruge.

Pėrveē z. Harnish, nė kėtė ceremoni do tė flasin: z. Muharrem Shabani, kryetar i Kuvendit Komunal tė Vushtrisė; dhe Behxhet Brajshori, ministėr pėr Sport dhe Kulturė, thuhet nė njė njoftim tė Zyrės amerikane nė Prishtinė.
 
 
Mbrėmė afėr Pejės janė rrėmbyer dy tė rinj nga persona tė panjohur
 
Pejė, 16 qershor 2003 - Mbrėmė rreth orės 21,00 nė aksin rrugor Pejė-Prishtinė, afėr doganės sė Pejės, nga persona tė panjohur janė rrėmbyer Valon Dreshaj (20) dhe Liridona Gashi (20), qė tė dy nga Peja.
 
Pas njė kohe rrėmbyesit e kanė liruar Liridona Gashin, ndėrkaq Valon Gashi e kanė marrė me vete dhe kanė shkuar nė drejtim tė panjohur. Valoni ėshtė i biri i biznismenit Muēė Dreshaj, pronar i firmės "Interkop" nga Peja.

Policia rajonal e Pejės ėshtė njoftuar pėr rastin dhe po i vazhdon hetimet.
 
 
J. Hajndėl: Perspektiva e Kosovės mund tė jetė vetėm evropiane
 
Berlin, 16 qershor 2003 - Johanes Hajndėl, drejtues i Shtabit tė Posaēėm pėr Ballkanin Perėndimor nė Ministrinė Gjermane tė Punėve tė Jashtme vlerėson se qė nga viti 1999 nė Kosovė ėshtė arritur shumė.
 
Ai kėtė e ilustron me faktin qė tė gjithė shqiptarėt e dėbuar kanė mundur tė kthehen nė Kosovė, rindėrtimi ka ecur shumė pėrpara, dėmet e luftės praktikisht janė eliminuar, ndėrkaq emergjenca e pasluftės ėshtė kapėrcyer, ngritja e policisė dhe drejtėsisė shumetnike pothuaj ka pėrfunduar, ka filluar procesi i privatizimit dhe janė marrė masa pėr luftėn kundėr krimit tė organizuar, tha ky zyrtar gjeman pėr "Dojēe velen".

Duke folur pėr angazhimin konkret tė Gjermanisė nė Kosovė, Johanes Hajndėl thotė se "ne jemi shumė tė pranishėm dhe tė pėrfaqėsuar nė tė gjitha fushat, qoftė nė plan dypalėsh qoftė nė plan ndėrkombėtar nė forumet, instancat dhe organizatat nė Kosovė".
 
Gjermanėt, tha ai, pėrbėjnė kontigjentin mė tė madh tė trupės policore ndėrkombėtare nė Kosovė, njė nga kontingjentet mė tė mėdha tė Kf0R-it dhe nė tetor do tė marrim sipas radhės dhe komandėn e KFOR-it.
 
"Ne jemi shumė tė angazhuar nė procesin e kthimit tė tė dėbuarve dhe pėrmes Ministrisė Gjermane pėr Bashkėpunim ekonomik nė fushėn energjitike. Pra unė besoj se kemi njė listė tė gjatė tė angazhimesh dhe tani ndihemi pėrgjegjės pėr suksesin nė Kosovė", theksoi ky zyrtar gjerman.

I pyetur se ku po shkon Kosova, Johanes Hajndėl, tha se udhėtimi mund tė ēojė vetėm nė Evropė. Kosova ashtu si dhe gjithė Ballkani perėndimor po kalon njė proces tė dhimbshėm transformimi.
 
Duhen kapėrcyer shtypjet e dekadave tė kaluara dhe duhen zbatuar reforma politike, ekonomike dhe shoqėrore. Sipas mendimit tė tij, perspektiva e Kosovės mund tė jetė vetėm evropiane, tha mes tjerash nė kėtė intervistė, Johanes Hajndėl.
 
 
Lulzim Zeneli u rizgjodh kryetar i Forumit Rinor tė LDK-sė
 
  
Prishtinė, 16 qershor 2003 - Nė Prishtinė dje pasdite i zhvilloi punimet Kuvendi i Pestė Zgjedhor i Forumit tė Rinisė sė LDK-sė. Nė kėtė kuvend morėn pjesė rreth 300 delegatė tė zgjedhur nė kuvendet e degėve. Punimet e Kuvendit tė FR tė LDK-sė i pėrshėndeti presidenti i Kosovės dhe kryetari i Lidhjes Demokratike tė Kosovės, Ibrahim Rugova. Duke folur nė kėtė kuvend, Presidenti Rugova tha me kėtė rast se Forumi Rinor i LDK-sė ėshtė e ardhmja dhe fuqia kryesore e LDK-sė, por edhe e vetė Kosovės.
 
"Forumi Rinor i LDK-sė gjatė ekzistimit tė vet, sidomos tash nė vitet e fundit ka kultivuar njė frymė shumė tė lartė demokratike, pastaj njė kulturė demokratike dhe njė kulturė shtetėrore", vlerėsoi Presidenti Rugova, duke shtuar se tė rinjtė e LDK-sė kanė treguar edhe njė aktivitet shumė tė rėndėsishėm nė bashkėpunim me organizatat e tjera rinore tė Kosovės dhe tė botės shqiptare nė planin ndėrkombėtar.

Ndryshe raportin pėr punėn e FR tė LDK-sė ndėrmjet dy kuvendeve e paraqiti Lulzim Zeneli, kryetar.
 
Ai theksoi se pėr 13 vjet tė veprimit FR i LDK-sė ka dhėnė njė kontribut pėr afirmimin dhe avancimin e vlerave pozitive tė shoqėrisė sė Kosovės dhe pėr realizimin e aspiratave tė popullit tė Kosovės pėr liri, pavarėsi e demokraci.
 
Gjithashtu Zeneli tha se tė rinjtė e LDK-sė edhe kėsaj u gjenden para shumė sfidave qė i shtroi koha, qė imponuan rrethanat dhe kushtet nė tė cilėn zuri shtrat e zhvillohej demokracia nė Kosovė, jeta plurale si dhe pėrpjekjet e vazhdueshme pėr tė krijuar hapėsira tė reja drejt njė perspektive tė sigurt pėr tė ardhmen e rinisė sė Kosovės.
 
Gjithashtu Zeneli tha se nuk ėshtė e rastit qė FR i ėshtė dhėnė epitetit i promotorit tė zhvillimeve poizituive brenda LDK-sė dhe mė gjerė nė hapėsita e zhvillimeve politike dhe shoqėrore nė Kosovė.
 
Tė rinjėt e LDK_sė ishin ata qė ngritėn kundėr dhunės me motive politike, ishin ata qė kėrkuan mė shumė hapėsirė pėr veprim dhe avancim tė brezit tė ri nė tė gjitha sferat e organizimit dhe tė zhvillimit tė vendit, tha ems tjerash Lulzim Zenel kryetar i FR tė LDK-sė.

Kuvendi i Pestė i Forumit Rinor tė LDK-sė zgjodhi Kėshillin drejtues 51 anėtarėsh. Kryetari i FR tė LDK-sė u rizgjodh me shumicė votash Lulzim Zeneli.
 
 
Anėtarėt e Kėshillit tė Forumit tė Rinisė tė LDK-sė
 
Prishtinė, 16 qershor 2003 - Nė Kuvendin e pestė tė Forumit tė Rinisė sė LDK-sė qė i pėrfunodi punimet mbėrėmė vonė nė Prishtinė, u zgjodhėn edhe anėtarėt e Kėshillit tė Pėrgjithshėm. Mė poshtė po e japim listėn e plotė me anėtarėt e zgjedhur me vota tė fshehta.

Sejdė Tolaj, Avni Gashi, Astrit Kurtaj, Sali Morina, Valon Bytyēi, Fadil Hoti, Trime Hajdaraj, Arian Krasniqi, Nderim Gashi, Asim Rraci, Merita Gashi, Florian Dushi, Arben Geci, Malėsore Gashi, Blerim Grainca, Shkodran Manaj, Jakup Haxhiu, Mimoza Rexhepi, Afrim Namani, Ilir Fetahu, Hyke Rexhaj, Bujar Kuqi, Valdet Hoxha, Anita Morina, Gjriokastra Barani, Arben Mehmeti, Bekim Kryeziu, Demush Bajraktari, Blerim Gashi, Merita I.Gashi, Abdyl Halimi, Petrit Makolli, Xhevdet Zekaj, Orhan Gashi, Agron Thaqi, Afėrdita Balaj, Heroina Saraēi, Besim Morina, Amir Ademaj, Safet Kamberi, Migjen Selmani, Albana Ramadani, Faruk Nura, Burim Preteni, Galdim Krasniqi, Blerim Bajraktari, Valbona Idrizaj, Nexhat Haziri, Nexhat Hajrullahu, Besart Jashari.
 
 
Kryetari KK tė Albanikut kundėrshton targat e Kosovės
 
Albanik, 16 qershor 2003 - Pėrfaqėsuesit e Kuvendit tė Komunės se Albanikut, ish-Leposaviqit dhe tė policisė sė UNMIK-ut nuk kanė arritur marrėveshje rreth riregjistrimit tė makinave me targa tė Kosovės.
 
Kryetari Kuvendit komunal tė Albanikut, Nebojsha Radulloviq ka deklaruar pas bisedimeve tė pasuksesshme se targat janė element i shtetėsisė dhe serbėt nga targat e Kosovės nuk do tė kenė dobi, sepse me ato nuk mund tė shkojnė askund!
 
 
Ismet Beqiri: “Nuk kam insistuar qė ta dorėzoj kupėn, por mirėnjohjet”
 
Prishtinė, 16 qershor 2003 - Kryetari i Kuvendit Komunal tė Prishtinės, Ismet Beqiri i dha sot Zyrės pėr Informim tė Kuvendit Komunal tė Prishtinės lėshoi sot njė deklaratė pėrmes sė cilės sqaron mosmarrėveshjet qė lindėn midis tij dhe z.Behlul Beqaj, kryetar i Federatės sė Basketbollit, nė fund tė ndeshjes finale tė Kupės sė Kosovės midis MEB Prishtinės dhe Mabetexit, e cila u zhvillua tė shtunėn mė 14 qershor tė kėtij viti nė Pallatin e Rinisė nė Prishtinė.

Ismet Beqiri thotė se pėr finalen e Kupės sė Kosovės midis dy klubeve basketbollistike MEB Prishtinės dhe Mabetexit i ka pėrgatitur mirėnjohjet pėr t'i ndarė nė emėr tė Kuvendit Komunal tė Prishtinės dhe pėr cilindo klub qė do ta fitonte Kupėn e Kampionit tė Kosovės. "Unė i kisha mirėnjohjet e pėrgatitura pėr kėto dy ekipe dhe lidhur me kėtė, unė e kam njoftuar edhe z. Beqaj rreth dhjetė minuta para se tė fillonte ndeshja", thotė Beqiri dhe shton:

"Afėrsisht njė minutė para se tė pėrfundonte ndeshja, z. Beqaj mė informoi se ju do ta dorėzoni kupėn e kampionit, por jo edhe mirėnjohjet!. Arsyetimi i tij pėr mosdorėzimin e mirėnjohjeve pėr mua ishte i papranueshėm, ndėrkohė qė z. Beqaj pohonte se mė pas mund tė organizosh njė ceremoni nė Kuvendin Komunal tė Prishtinės, ku do t'ua dorėzonit mirėnjohjet dhe se sipas tij pėr kėtė ėshtė dashur qė ai tė informohej me kohė! Njė gjė e kėtillė pėr mua ishte e papranueshme, sepse pėr dorėzimin e mirėnjohjeve unė isha i informuar nga Kryesia e KB MEB Prishtina dhe simpatizantėt e kėtij Klubi nėse ata fitojnė", pohon kryetari Beqiri.

Nė fund kryetari i KK tė Prishtinės, Ismet Beqiri, thekson se ai nuk ka insistuar qė ta dorėzojė Kupėn, siē ėshtė pėrfolur nė opinion, por ka insistuar qė t'i dorėzojė mirėnjohjet pėr cilindo klub qė do ta fitonte Kupėn e Kampionit tė Kosovės dhe dorėzimin e mirėnjohjeve do ta bėnte nė emėr tė kryeqytetit tė Kosovės.
 
 
MEB Prishtina mbrojti titullin e kampionit tė Kosovės nė basketboll
 
Prishtinė, 16 qershor 2003 – Edhe nė takimin e tretė final tė Ligės ABK nė basketboll, MEB Prishtina mundi skuadrėn Mabetex. Me kėtė fitore MEB Prishtina mbrojti titullin e kampionit tė Kosovės. Kjo ėshtė kurora e dytė me tė cilėn stolisen basketbollistėt e MEB Prishtina nė kėtė edicion, sepse ajo ka fituar edhe Kupėn e Kosovės.

Ndeshja u zhvillua nė njė atmosferė sportive me njė rivalitet tė madh nė parket, ku skuadra e Mabetexit gjatė gjithė takimit ishte nė epėrsi dhe ishte shumė afėr qė tė shėnonte fitoren e parė dhe tė zvoglonte rezultatin nė 2:1 (me ndeshje tė fituara).
 
Mirėpo, nė kėtė takim vendosi eksperienca e basketbollistėve tė MEB Prishtinės tė cilėt vetėm 52 sekonda para pėrfundimit tė takimit barazuan rezultatin 72:72. Nė vazhdim tė ndeshjes Mazreku i Mabetexit shėnon dhe edhe njė herė e sjell nė epėrsi skuadrėn e tij.
 
Pastaj shkaktohet gabim personal ndaj Edmond Azemit i cili nga dy gjuajtje tė lira shėnon vetėm njėrėn. Nėn koshin e Mabetexit topin e merr Forny dhe ia pason Azemit i cili menjėherė nga distanca 6,25 gjuan, dhe vetėm njė sekondė para pėrfundimit tė ndeshjes shėnon pėr tri pikė 76:74. Me kėto pikė tė Azemit MEB Prishtina shėnon fitoren e tretė dhe njėherit fiton edhe titullin e kampionit tė Kosovės nė baskėtboll pėr edicionin 2002/2003.

Kėtė atmosferė tė mirė sportive pak e zbehu njė mosmarrėveshje qė ndodhi nė mes tė kryetarit tė Federatės sė Basketbollit tė Kosovės, Behlul Beqaj, dhe kryetarit tė Kuvendit Komunal tė Prishtinės, Ismet Beqiri rreth dorėzimit tė mirėnjohjeve pėr basketbollistėt e MEB Prishtinės dhe Kupės sė Kampionit fituesit. Megjithatė pas njė vonesė rreth 15 minutėshe Kupėn MEB Prishtinės ia dorėzoi Ismet Beqiri.
 
 
U vetėdorėzua Bajram Ēun Malaj, i dyshuari pėr vrasjen e biznesmenit shqiptar Myftar Ēela
 
Shkodėr, 16 qershor 2003 - Biznesmeni i njohur dhe presidenti i Klubit tė fudbollit "Vėllaznia" e Shkodrės, Myftar Ēela ėshtė vrarė tė shtunėn nė mbrėmje, nė qytezėn e Tuzit nė Mal tė Zi. Vetėm disa orė pas ngjarjes, njėri prej atentatorėve ėshtė vetėdorėzuar nė policinė e Podgoricės.
 
Po kėshtu dje pasdite policia malazeze ka arrestuar edhe djalin e xhaxhait tė Bajram Ēun Mulajt, i cili ka qenė i pranishėm nė momentin e vrasjes.

Vrasja e z. Ēela ka arritur shqetėsimin nė rrethet e biznesit shqiptar.
 
 
Ministri serb i drejtėsisė thotė se realizimi i idesė pėr Serbinė e pavarur nuk ka lidhje me humbjen e Kosovės
 
Beograd, 16 qershor 2003 - Ministri serb i drejtėsisė dhe kryetari i Partisė Demokristiane tė Serbisė Vlladan Batiq ka deklaruar se realizimi i idesė pėr Serbinė e pavarur nuk ka lidhje thelbėsore shkak-pasojė me sovranitetin eventual dhe me humbjen e Kosovės.
 
Pohimet e disa politikanėve se Sėrbia do tė humbė Kosovėn me realizimin e idesė pėr pavarėsinė e saj, pra tė Serbisė, i arsyetoj si arsyetime tė thjeshta dhe tė lira.
 
 
Partitė nė koalicionin qeveritar nė Maqedoni ende nuk janė pajtuar pėr ndarjen e pėrfaqėsive diplomatike
 
Shkup, 16 qershor 2003 - Partitė nė koalicionin qeveritar LSDM dhe BDI nė Maqedoni edhe pas shtatė muaj tė formimit tė kėtij koalicioni, nuk janė pajtuar lidhur me emėrimet, pėrkatėsisht nuk kanė arritur tė ndajnė pėrfaqėsitė diplomatike.
 
Sipas BDI-sė ėshtė i rėndėsishėm fakti se partia e tyre duhet tė prezentohet me 23 pėr qind nė diplomaci, aq sa ėshtė edhe numri i shqiptarėve nė Maqedoni.

Burimet partiake bėjnė tė ditur se subjekti politik shqiptar nė qeveri kėrkon qė tė udhėheqė me njėrin nga pėfaqėsitė mlutlaterale, ndėrkaq interesim tė veēantė ka pėr njėrin nga dy misionet kyēe: Aleancėn Veriatlantike apo Kombet e Bashkuara.

BDI-ja insiston qė tė ketė ambasadorė nė tė gjitha nivelet.
 
 
Serbia ėshtė shprehur kundėr fillimit tė bisedimeve shqiptaro - serbe nė samitin e Selanikut
 
Prishtinė - Beograd, 16 qershor 2003 - Kryeministri i Serbisė Zoran Zhivkoviq dhe zėvendėsi i tij Nebojsha Ēoviq ia kanė dėrguar njė letėr shefit tė BE-sė pėr Polikė tė Jashtme dhe Siguri Havier Solana ku janė shprehur kundėr fillimit tė bisedimeve shqiptaro - serbe nė samitin e Selanikut.
 
Nė fakt zyrtarėt e lartė tė Qeverisė serbe kanė pėrkrahur fillimin e bisedimeve shqiptaro-serbe, por vetėm pas samitit tė Selanikut, pėrkatėsisht kah fundi i qershorit ose fillimi i korrikut. Ata kanė propozuar nė kėtė letėr si vendtakim Beogradin, por kanė thėnė se edhe Brukseli ėshtė plotėsisht i pranueshėm.
 
 
Ministrat e BE-sė diskutojnė sot nė Luksemburg edhe pėr situatėn nė Ballkan
 
Luksemburg, 16 qershor 2003 - Ministrat e vendeve tė BE-sė do tė diskutojnė sot nė Luksemburg edhe pėr situatėn nė Ballkan. Ndėrkaq pėr sa i pėrket samitit tė Selanikut ministrat e vendeve tė BE-sė do tė shyrtojnė propozimin e Greqisė pėr njė bashkėpunim mė tė ngushtė me shtetet e Ballkanit Perėndimor dhe pėr njė ndihmė mė tė madhe financiare pėr kėto vende.
 
Greqia ka propozuar qė 300 milionė euro nga buxheti i dhjetė shteteve qė do tė anėtarėsohen, tė livrohen pėr nevojat e vendeve tė Ballkanit.
 
 
Nė jug tė qytetit Balad janė plagosur disa ushtarė amerikan
 
Bagdad, 16 qershor 2003 - Nė Irak ėshtė sulmuar njė konvoj ushtarak amerikan pasi qė ushtarėt kishin filluar me aksione anekend vendit nė mbledhjen e armėve tė ndaluara. Si pasojė e sulmit qė ka ndodhur nė jug tė qytetit Balad janė plagosur disa ushtarė amerikan.
 
Pas kalimit tė afatit dyjavor pėr dorėzimin vullnetar tė armėve trupat amerikane filluan dje me operacionin e tyre pėr mbledhjen e armėve qė ende ndodhen nė duart e personave civilė nė Irak. Njėkohėsisht ushtarėt amerikanė vazhdojnė kėrkimet intenzive tė ithtarėve tė diktatorit irakian Sadam Hysein.
 
 
Nė Irlandėn e Veriut deaktivizohet bomba e rėndė 500 kg
 
Belfast, 16 qershor 2003 - Nė Irlandėn veriore ėshtė evituar njė sulm terrorist me njė mjet shpėrthyes. Siē njoftojnė zyrtarė tė policisė, ekspertėt kanė pasur sukses nė deaktivizimin e njė autobombe tė rėndė 500 kilogramė. Bomba ishte fshehur nė njė makinė transporti e cila ishte vendosur nė afėrsi tė njė ure.
 
Autoritetet mendojnė se sulmi ka qenė plan i tė ashtuquajturės "IRA e vėrtetė", krah i ndarė ky i Organizatės ilegale republikane irlandeze IRA. Ajo edhe mė tej vazhdon tė refuzoj procesin paqėsor pėr Irlandėn e veriut.
 
 
Mohamed el Duri e vlerėson tė drejtė pėrmbysjen e Sadam Hyseinit
 
Uashington, 16 qershor 2003 - Ish-ambasadori irakian nė Kombet e Bashkuara Mohamed el Duri e ka vlerėsuar si tė drejtė pėrmbysjen nga pushteti tė presidentit Sadam Hysein.
 
Megjithatė ndėrrimi i pushtetit nė Bagdat ėshtė dashur tė bėhet nga populli irakian e jo nga amerikanėt dhe britanikėt, tha El Duri pėr stacionin televiziv britanik BBC. Irakianėt janė tė gėzuar qė mė nuk qeverisen nga Sadam Hyseini por nuk janė tė lumtur me trupat pushtuese nė vendin e tyre.
 
 
Kryeministri i Izraelit thotė se do ta respektonte njė armėpushim me ekstremistėt palestinezė
 
Tel Aviv, 16 qershor 2003 - Kryeministri i Izraelit, Ariel Sharon, thotė se do ta respektojė njė armėpushim me ekstremistėt palestinezė, por do tė vazhdojė ta godasė tė ashtuquajturėn "bombė me sahat".

Njė zyrtar i kabinetit izraelit tha se Kryeministri deklaroi nė takimin javor tė kabinetit dje se Izraeli do tė ndėrpresė vrasjet e udhėheqėsve terroristė, nė qoftė se Hamasi dhe Xhihadi Islamik, shpallin njė armėpushim.

Por zyrtari tha se zoti Sharon u zotua se do tė vazhdojė ta mbajė nė shėnjestėr atė qė Izraeli e quan “bombė me sahat”, njė terrorist i gatshėm tė godasė dhe komandantin qė dha urdhėr pėr sulmin.
 
 
Arrestohen 8 ekstremistė dhe kapet njė sasi armėsh nė Irak
 
Bagdad, 16 qershor 2003 - Trupat amerikane nė Irak arrestuan 8 ekstremistė dhe kapėn njė sasi armėsh ditėn e parė tė njė operacioni tė ri pėr tė shtypur pėrkrahėsit besnikė tė Saddam Husseinit.

Komanda Qendrore e Shteteve tė Bashkuara e quan operacionin qė po zhvillohet nė veri dhe nė perėndim tė Bagdadit, Akrepi i Shkretėtirės. Qindra ushtarė amerikanė hynė nė qytetin Fallujah mbrėmė gjatė natės. Shumė banorė tė qytetit Fallujah u ankuan se ishin detyruar tė ngriheshin nga krevati nė mes tė natės dhe tė shtriheshin nė dysheme.

Trupat amerikane ēuan nė Falluxha mė vonė njė kamion tė mbushur me ushqime, ujė dhe lodra. Forcat amerikane ndėrmorėn Operacionin Akrepi i Shkretėtirės pasi skadoi afati qė irakianėt tė dorėzonin armė.
 
 
Dita e 6-tė e protestave nė Teheran
 
Teheran, 16 qershor 2003 - Protestuesiit kanė proestuar edhe tė dielwn nėpėr rrugėt e kryeqytetit Teheran duke kėrkuar reforma politike. Protesta erdhi pasi rreth 250 intelektualė iranianė nėshkruan njė letėr tė hapur ku kritikojnė ashpėr udhėheqjen e klerikėve nė Iran.
 
Ata thonė se njerėzit kanė tė drejtė tė mbikėqyrin, kritikojnė veprimet e pushtetarėve dhe t'i shkarkojnė ata nėse ėshtė nevoja.

Presidenti amerikan Bush e ka mirėpritur valėn e protestave nė Iran kundėr autoriteteve si njė zhvillim pozitiv.
 
 
Ministrat e jashtėm tė BE-sė mbėshtesin pėrdorimin e forcės kundėr shteteve apo grupeve terroriste
 
Luksemburg, 16 qershor 2003 - Ministrat e jashtėm tė Bashkimit Evropian kanė mbėshtetur sot pėrdorimin e forcės kundėr shteteve apo grupeve terroriste nė rastet kur me rrugė diplomatike nuk ėshtė e mundur tė pengohen qė ato tė shtien nė dorė ose tė pėrdorin armėt bėrthamore, biologjike dhe kimike.
 
 
Irani ia ka dėrguar njė protestė zyrtare SHBA-sė lidhur me pėrzierjen nė punėt e brendshme
 
Teheran, 16 qershor 2003 – Irani ka thėnė sot (e hėnė) se ia ka dėrguar njė protestė zyrtare SHBA-sė lidhur me, siē e ka quajtur, pėrzierjen nė punėt e brendshme pasi Uashingtoni ka inkurajuar protestat gjashtėditore prodemokratike, njofton Rojter.
 
Pas luftės nė Irak, Uashingtoni ka bėrė trysni mbi Iranin, duke akuzuar pėr armė bėrthamore, pėr mbėshtetje tė terrorizmit dhe ka pėrshėndetur demonstratat kundėr qeverisjes sė klerikėve islamikė, tė cilat shpėrthyen javėn e kaluar.
 
“Ne i kemi dėrguar notė zyrtare amerikanėve nėpėrmjet Ambasadės sė Zvicrės dhe kemi kundėrshtuar aksionet e tyre”, ka thėnė zėdhėnėsi i Ministrisė sė Jashtme tė Iranit nė njė konferencė tė sotme shtypi.
 
 
Vershimet nė Indinė verilindore lanė pa shtėpi rreth 300 mijė njerėz
 
Guajati, Indi, 16 qershor 2003 – Turma fshatarėsh janė pėrleshur nė njė shesh para ndėrtesės qeveritare pas vershimeve nė Indinė verillindore, tė cilat lanė pa shtėpi rreth 300 mijė njerėz, ka bėrė tė ditur sot (e hėnė) njė zyrtar, njofton Rojter.
 
Vershimet nė shtetin e largėt Asam kanė shkaktuar shirat e monsuneve stinore, tė cilat i kanė shkatėrruar ose i kanė dėmtuar rreth 300 fshtara, knė rrėnuar rrugė, ura dhe dhe hekurudha. Pėr ditėt e ardhshme parashikohen edhe mqė shumė tė reshura.
 
Nė njė sulm policor nė Mekė janė vrarė pesė “terroristė” dhe dy policė
 
Mekė, Arabia Saudite, 16 qershor 2003 – Televizioni saudit ka njoftuar se forcat e sigurimit mbrėmė kanė sulmuar njė grup terroristėsh, qė kanė banuar nė Mekė, tė cilėt kishin planifikuar njė sulm terrorist, i cili do tė kryhej sė shpejti, njofton Rojter.
 
Gjatė pėrleshjeve me rastin e kėtij sulmi policor janė vrarė pesė “terroristė” dhe dy policė. Nė apartment janė gjetur 72 bomba, pushkomitraloza, munidcion, mjete komunikimi dhe substanca kimike. Po kėshtu. njoftohet se janė arrestuar edhe pesė militantė tė tjerė.
 
 
Nisin bisedimet pėr paqe nė Lindjen e Mesme
 
Jerusalem, 16 qershor 2003 - Njė ditė negociatash intensive pėrgatitet tė hėnėn pėr tė ēuar pėrpara pėrpjekjet e nisura nė kuadėr tė planit tė ri pėr paqe nė Lindjen e Mesme.

I dėrguari i posaēėm i presidentit Bush nė Lindjen e Mesme, John Wolf, pritet tė takohet pas disa orėsh me kryeministrin izraelit Ariel Sharon.

Kryeministri palestinez, Mahmud Abbas, pritet tė zhvillojė bisedime nė Gaza me grupe palestineze, qė vijnė pas bisedimeve tė djelėn mes negociatorėve egjiptianė dhe grupit militant Hamas.

Egjiptianėt po pėrpiqen ta bindin Hamasin tė ndalė sulmet kundėr izraelitėve.
 
 
Amerikanėt goditen nė njė pritė
 
Bagdad, 16 qershor 2003 - Njė numėr ushtarėsh amerikanė janė plagosur nė njė sulm mbi kolonėn e tyre ushtarake qė po shkonte nga Bagdadi pėr nė qytetin verior Balad.

Njė kamion i ushtrisė amerikane u pa tė digjej pas sulmit qė ndodhi rreth 70 kilometra larg Bagdadit.

Heliktopterė Apaēi u thirrėn nė ndihmė pėr tė kėrkuar autorėt e kėtij sulmi qė i kapėn nė befasi ushtarėt amerikanė tė pambrojtur duke udhėtuar tė shkujdesur nė karocerinė e kamionit.
 
 
Bekhami mund tė bėhet anėtar i Barcelonės
 
Barcelonė, 16 qershor 2003 - Ekipi spanjoll i Barcelonės ka zgjedhur si president tė ri Huan Laportėn, i cili e bazoi tė gjithė fushatėn e tij nė premtimin pėr tė blerė kapitenin e Anglisė, Dejvid Bekham, nga kampionėt e Manēester Junajtedit.

Manēesteri ka thėnė se ėshtė i gatshėm ta shesė Bekhamin, por lojtari ka thėnė se nuk ka nė plan tė takohet me zotin Laporta.

Bekham ka njė vlerė prej rreth 50 milion dollarėsh. Besohet se rivalėt spanjollė tė katalonjasve, Reali i Madridit, mbetet favoriti nė blerjen e yllit anglez, njofton BBC.

Laporta ndodhet tani nėn presion tė konsiderueshėm pėr tė mbajtur premtimin qė duket se i solli fitoren, pėr tė punuar pėr tė sjellė nė ekip yllin e Manēesterit.

"Na duhet tė bindim pėrfaqėsuesit e Dejvid Bekhamit dhe shpresoj se tani qė fituam do tė jemi nė gjendje tė bindim pėrfaqėsuesit e tij dhe lojtarin," tha Laporta.

Festimet e fitores pėr Laportan do tė jenė tė shkurtra. Pėrveē hapjes sė negociatave tė menjėhershme me pėrfaqėsuesit e Dejvid Bekhamit, atij i duhet tė pėrballet edhe me borxhin prej rreth 220 milion eurosh tė klubit.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.