14.06.2003 - Trepca.net

Lajme

E shtune, 14 qershor 2003


 

Pėrmbajtja:

 • Njė udhėheqės i policisė sė UNMIK-ut dhe tre persona vendorė akuzohen pėr keqpėrdorim seksual tė fėmijėve

 • Hollbruk thotė se ėshtė pėr pavarėsinė e Kosovės

 • Nesėr i zhvillon punimet Kuvendi V zgjedhor i FR tė LDK-sė

 • Bisedimet mes Prishtinės dhe Beogradit mund tė fillojnė vetėm pas samitit tė Selanikut

 • Ministri rus i Mbrojtjes thotė se tėrheqja e trupave ruse nga Kosova do tė pėrfundojė me njė gusht

 • Deri mė tash nė Kosovė kanė humbur 20 mijė hektarė tokė buke

 • Nė Prishtinė mė 17 e 18 qershor mbahet konferenca ndėrkombėtare me temėn "Ndėrmarrja moderne"

 • Me moton "Stop dhunės nė futbollin kosovar", zhvillohet ndeshja reviale Prishtina-Internacionalja

 • Basketboll: Sonte zhvillohet ndeshja e tretė MEB Prishtina-Mabetex

 • Prefekti i Haraēinės thotė se vrasja e Nexhmedin Demirit ėshtė e kurdisur nga policia maqedonase

 • Nė selinė e NATO-s u mbajt takim tripalėsh ndėrmjet ministrave tė mbrojtjes tė Shqipėrisė, Maqedonisė e Kroacisė

 • Bashkėpunimi ballkanik kundėr trafiqeve dhe kriminalitetit tė organizuar

 • Beogradi krijon struktura tė reja paralele serbe nė Kosovė

 • Pauell ka hedhur poshtė idenė pėr dėrgimin e forcave paqeruajtėse nė Lindjen e Mesme

 • Edhe sot pėr tė katėrtėn ditė me radhė kanė vazhduar protestat nė Teheran

 • Izraeli ka vrarė sot njė anėtar tė Hamasit dhe ka plagosur edhe rreth 30 palestinezė tė tjerė

 • Marina e Sri Lankės e ka fundosur njė anije Tigrave Tamilė dhe drohet se 12 pjesėtarė kanė humbur jetėn

 • Sulm i ri izraelit nė Rripin e Gazės


 
Njė udhėheqės i policisė sė UNMIK-ut dhe tre persona vendorė akuzohen pėr keqpėrdorim seksual tė fėmijėve
 
Prishtinė, 14 qershor - Njė udhėheqės i policisė sė UNMIK-ut dhe tre persona vendorė akuzohen pėr keqpėrdorim seksual tė fėmijėve. Zėdhėnėsi i policisė sė UNMIK-ut Beri Fleēėr tha se bėhet fjalė pėr diēka shumė serioze. Policit iu hoq imuniteti, por mbrohet nė liri. Fleēėr tha se tė gjithė tė dyshimtit do tė gjykohen nė Kosovė.
 
 
Hollbruk thotė se ėshtė pėr pavarėsinė e Kosovės
 
Sofje, 14 qershor - "Rasti i Kosovės nuk mund tė zgjidhet ndėrsa Mali i Zi nuk ndahet. Kur Mali i Zi tė ndahet, atėherė Kosova dhe Serbia duhet tė krijojnė lidhje, ose Kosova do tė pavarėsohet", ka deklaruar diplomati i njohur amerikan Riēard Hollbruk pėr njė gazetė bullgare. Hollbruk ka theksuar se personalisht ėshtė pėr pavarėsinė e Kosovės.
 
 
Nesėr i zhvillon punimet Kuvendi V zgjedhor i FR tė LDK-sė
 
Prishtinė, 14 qershor - Nesėr nė mjediset e hotelit "Grand" nė Prishtinė, nė orėn 11.00 i zhvillon punimet Kuvendi i Pestė zgjedhor i Forumit tė Rinisė sė LDK-sė. Ky Kuvend vjen si rezultat i realizimit me sukses tė plotė tė kuvendeve zgjedhore prej nivelit tė nėndegėve dhe atij tė degėve.

Nė kėtė Kuvend do tė pėrfaqėsohen tė gjitha degėt e FR tė LDK-sė, me mbi 300 delegatė tė zgjedhur nė kuvendet zgjedhore tė degėve.

Kuvendin do ta pėrshėndesė edhe Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova.
 
 
Bisedimet mes Prishtinės dhe Beogradit mund tė fillojnė vetėm pas samitit tė Selanikut
 
Beograd, 14 qershor - Pas bisedimeve tė kryeadministratorit Mihael Shtajner udhėheqėsit e Beogradit, kryeministri serb Zoran Zhivkoviq deklaroi se Selaniku nuk ėshtė vend i pėrshtatshėm pėr bisedimet Prishtinė- Beograd. Sipas tij, kėto bisedime mund tė fillojnė vetėm pas samitit tė Selanikut.
 
Tė dy bashkėbiseduesit kanė lėnė tė kuptohet se sė shpejti jo nė samitin e Selanikut, por nė Bruksel mund tė zhvillohet takimi i parė midis Prishtinės e Beogradit.

Edhe Shtajner ėshtė angazhuar pėr fillimin e bisedimeve Prishtinė -Beograd pėr ēėshtjet e rėndėsishme me interes tė pėrbashkėt.

Shtajner ka paralajmėruar se nė samitin e Selanikut do tė shkojė me njė delegacion shumetnik. Ai tha se fillimi i dialogut nuk nėnkupton edhe fillimin e zgjidhjes sė statusit pėrfundimtar tė Kosovės, duke konsideruar se pėr kėtė fazė tė bisedimeve ende ėshtė herėt.
 
Dialogu pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės nuk do tė nisė nė kėtė vit, ka thėnė Shtajner, duke sqaruar se bisedimet midis Prishtinės e Beogradit. Ai shtoi se statusi pėrfundimtar i Kosovės ėshtė ēėshtje, e cila do tė pėrfshijė mė shumė palė.
 
 
Ministri rus i Mbrojtjes thotė se tėrheqja e trupave ruse nga Kosova do tė pėrfundojė me njė gusht
 
Bruksel, 14 qershor - Ministri rus i Mbrojtjes Sergej Ivanov ka thėnė se Moska do t'i tėrheqė tė gjithė paqeruajtėsit nga Ballkani pėr mė pak se dy muaj. Ivanov tha se ushtarėt e fundit rusė do ta braktisin Kosovėn mė 1 gusht, ndėrsa Bosnjen pėr disa ditė.
 
 
Deri mė tash nė Kosovė kanė humbur 20 mijė hektarė tokė buke
 
Prishtinė, 14 qershor - Pėr tė ndėrprerė ndėrtimet e egra nė tokat bujqėsore nė Kosovė Ministria e Bujqėsisė, Pylltarisė dhe Zhvillimit Rural nė bashkėpunim me Ministrinė e Ambientit dhe Planifikimit Hapėsinor, ka shpallur fushatėn me moton: "Viti 2003 vit i mbrojtjes sė tokave bujqėsore.

Mbrojtja e tokave bujqėsore ėshtė obligim i tė gjitha strukturave nga ato qeveritare e deri tek ato komunale, u tha nė takimin e mbajtur nė Ministrinė e Shėrbimeve Publike ku morėn pjesė pėrfaqėsuesit e tė gjitha komunave tė Kosovės.

Deri mė tash, sipas tė dhėnave tė Ministrisė sė Bujqėsisė, nė Kosovė kanė humbur 20 000 hektarė tokė buke.
 
 
Nė Prishtinė mė 17 e 18 qershor mbahet konferenca ndėrkombėtare me temėn "Ndėrmarrja moderne"
 
Prishtinė, 14 qershor - Organizuar nga Instituti pėr Inxhiniering dhe Menaxhim tė Ndėrmarrjes (IEME), mė 17 dhe 18 qershor nė mjediset e hotelit "Grand" nė Prishtinė, mbahet konferenca ndėrkombėtare me temėn "Ndėrmarrja moderne". Kjo konferencė organizohet nė bashkėpunim me ministritė e Qeverisė sė Kosovės dhe me Universitetin e Prishtinės.
 
Nė Konferencė do tė referojnė shumė ekspertė ndėrkombėtarė dhe vendorė nga fusha e ekonomisė, inxhinierisė dhe e teknologjisė informative.

Objektiv kryesor i konferencės ėshtė qė tė mundėsojė njė forum aktiv qė do tė ofronte shkėmbimin e dijeve, pėrvojės dhe informatave pėr ndėrmarrjet, me fokus tė veēantė nė menaxhimin, inxhinieringun dhe teknologjinė informative.
 
 
Me moton "Stop dhunės nė futbollin kosovar", zhvillohet ndeshja reviale Prishtina-Internacionalja
 
Prishtinė, 14 qershor – Sot, nė stadiumin e qytetit nė Prishtinė, nė ora 17.30 do tė zhvillohet njė ndeshje reviale, ku do tė takohen skuadra e Prishtinės e viteve tė arta dhe futbollistėt shqiptarė qė kanė luajtur nė arenėn ndėrkombėtare. Kjo ndeshje zhvillohet me moton "Stop dhunės nė futbollin kosovar".
 
Nė pėrbėrjen e skuadrės sė Prishtinės do tė jenė kėta futbollistė: Fadil Vokrri, Agim Cana, Kujtim Shala, Edmond Rugova, Fadil Muriqi, Shefqet Sinani, Neshet Zhaveli, Ramadan Cimili, Skender Shengyli, Xhevdet Muriqi, Ramiz Krasniqi, Jusuf Tortoshi, Sahit Kelmendi, Faruk Domi, Mensur Nexhipi, Bedredin Gjinali, Gani Llapashtica, Arbnor Morina, Fadil Berisha, Afrim Toverlani, Avdyl Bellopoja dhe Isa Sadriu.

Trajner: Mirosllav Blazheviq – Qira

Ndėrkaq nė skuadrėn Internacionalja do tė luajnė kėta futbollistė: Vilson Gjoni, Ardian Kozniku, Erdogan Celina, Sokol Hadri, Sami Ahmeti, Fisnik Ademi, Shukri Paqarda, Rafet Prekazi, Sokol Kushta, Sylejman Demollari, Bruno Ceka, Burhan Beadini, Aqif Mehmeti, Gajur Sadiku, Aqif Shehu, Rexhep Gaxholli, Zenun Brovina, Luan Prekazi, Shefqet Lajqi, Harun Isa, Muharrem Sahiti dhe Bashkim Abdullahu.

Trajner: Luan Prekazi

Gjyqtarė tė kėsaj ndeshjeje do tė jenė: Shinasi Berisha, e fillon ndeshjen, ndėrkaq e vazhdojnė: Ismet Shurdhani, Fikri Krivaqa, Nijazi Shuleta dhe Rushit Selimi.
 
 
Basketboll: Sonte zhvillohet ndeshja e tretė MEB Prishtina-Mabetex
 
Prishtinė, 14 qershor – Sonte nė Pallatin e Sporteve e Rinisė nė Prishtinė zhvillohet ndeshja e tretė finale e garės pėrfundimtare tė Ligės ABK nė basketboll, ndėrmjet MEB Prishtina dhe Mabetex. MEB Prishtina nė dy ndeshjet e zhvilluara me Mabetexin udhėheq me rezultat 2:0.
 
Nėse sot MEB Prishtina shėnon fitore ndaj Mabetexit kjo do tė jetė fitorja e tretė dhe njėkohėsisht edhe mbrojtje e titullit tė kampionit.
 
Mirėpo, duhet tė presim orėn 20.15 kur edhe do tė zhvillohet takimi, pasi Mabetexi pėrkundėr dy humbjeve nga MEB Prishtina ėshtė skuadėr me shumė e fortė qė nė nė radhėt e veta ka basketbollistė mjaftė cilėsor, tq cilėt dijnė tė befasojnė ēdo skuadėr tė Ligės ABK.

Ndeshja fillon nė ora 20.15 dhe RTK do tė bėjė transmetimin e drejtėpėrdrejtė.

Sot gjithashu zhvillohet edhe takimi i parė final i Ligės sė parė nė basketboll nė konkurrencėn e femrave, ndėrmjet Universitetit dhe Bashkimit.

Ky takim fillon nė ora 16.00.
 
 
Prefekti i Haraēinės thotė se vrasja e Nexhmedin Demirit ėshtė e kurdisur nga policia maqedonase
 
Shkup, 14 qershor - Prefekti i komunės sė Haraqinės, Reshat Ferati thotė se vrasja e Nexhmedin Demirit nga Haraēina e Shkupit nga policia maqedonase ka tensionuar dukshėm gjendjen e atjeshme. Sipas tij vrasja e Nexhmedin Demirit ėshtė njė punė e kurdisur nga policia maqedonase.
 
Ai thotė se incidentet e tilla shkojnė nė favor tė pėrkeqėsimit tė situatės dhe sigurisė nė vend. Por falė angazhimit tė autoriteteve vendore dhe para se gjithash pėrfaqėsuesve tė misionit "Konkordia" tė BE-sė gjatė ditės sė djeshme nė Haraēinė gjendja ishte normale dhe e qetė.

Qytetarėt kanė sulmuar ekipin e gazetarėve tė TV tė Maqedonisė dhe atė tė Televizionit Sitel. Gjatė kėtij sulmi gazetarėt kanė marrė lėndime tė lehta dhe tė njėjtit me ndihmen e pėrfaqėsuesve tė misionit "Konkordia" janė dėrguar nė spitalin e qytetit.
 
 
Nė selinė e NATO-s u mbajt takim tripalėsh ndėrmjet ministrave tė mbrojtjes tė Shqipėrisė, Maqedonisė e Kroacisė
 
Bruksel, 14 qershor - Nė selinė e NATO-s nė Bruksel ėshtė zhvilluar njė takim tripalėsh ndėrmjet ministrave tė mbrojtjes tė Shqipėrisė, Maqedonisė e Kroacisė. Ministri shqiptar i Mbrojtjes Pandeli Majko tha pas kėtij takimi se ėshtė riafirmuar gatishmėria e kėtyre vendeve pėr tė ēuar pėrpara bashkėpunimin ushtarak midis kėtyre vendeve.
 
Majko tha se ky takim ishte me mjaft interes, duke shtuar se pėr Shqipėrinė ishte e veēanta qė u konformua koncepti i Kartės sė Adriatikut, pėrkatėsisht tė pjesėmarrjes nė rrugėn e reformave nė forcat e armatosura.
 
 
Bashkėpunimi ballkanik kundėr trafiqeve dhe kriminalitetit tė organizuar
 
Tiranė, 14 qershor - Ministri shqiptar i rendit publik Luan Rama u propozoi kolegėve tė tij ballkanikė krijimin e njė forumi ministror ballkanik me pjesėmarrjen e gjithė ministrave tė brendshėm pėr tė bashkėrenduar veprimet dhe bashkėpunimin rajonal kundėr trafiqeve dhe kriminalitetit tė organizuar.
 
Luan Rama i bėri kėto komente gjatė njė takimi qė mbajti mbrėmė me ministrat e brendshėm tė Maqedonisė, Serbisė, Malit tė Zi dhe njė pėrfaqėsuesi pėr sigurinė dhe drejtėsinė nė administratėn e UNMIK-ut nė Kosovė.
 
 
Beogradi krijon struktura tė reja paralele serbe nė Kosovė
 
Beograd, 14 qershor - Nėnkryetari i qeverisė serbe Nebojsha Ēoviq ka deklaruar tė premtėn se serbėt qė ndodhen nė Kosovė dhe ata qė janė zhvendosur nė Serbi dhe nė Mal tė Zi, bashkė me qeveritė e bashkėsisė sė shteteve do tė jenė tė lidhur nėpėrmjet koordinatorėve rajonalė, komunalė dhe lokalė.

Ēoviq ka biseduar, siē thuhet, me "pėrfaqėsuesit e rretheve tė Kosovės, Pejės dhe Prizrenit", krijesa dikur kėto tė regjimit tė Milloshevqit nė Kosovė dhe u ka dhėnė hollėsitė e modelit tė funksionimit tė rrjetit tė ashtuquajturės "bashkėsi nacionale serbe nė Kosovė".

Ēoviq kėta "koordinatorė" i ka quajtur "institucione reale tė organizimit dhe vetorganizimit tė bashkėsisė serbe", dhe sipas tij kjo mundėsohet edhe nė bazė tė rezolutės 1244 tė KS dhe Kornizės Kushtetuese tė Kosovės.
E gjithė kjo tregon se Beogradi jo qė nuk pezullon strukturat paralele serbe nė Kosovė, por ato i nxit dhe i mbėshtet.
 
 
Pauell ka hedhur poshtė idenė pėr dėrgimin e forcave paqeruajtėse nė Lindjen e Mesme
 
Uashington, 14 qershor - Sekretari amerikan i Shtetit Kolin Pauell ka hedhur poshtė idenė pėr dėrgimin e forcave paqeruajtėse nė Lindjen e Mesme pėr tė ndalė dhunėn ndėrmjet izraelitėve dhe palestinezėve.

Propozimi e ka paraqitur sekretari i pėrgjithshėm i OKB-sė Kofi Anan.

Pauell ka theksuar se mė e rėndėsishme ėshtė qė tė gjitha palėt tė fillojnė tė pėrmbushin obligimet nė pajtim me planin paqėsore tė hartuar nėn patronazhin e Shteteve tė Bashkuara, i njohur si harta e rrugės sė paqes.
 
 
Edhe sot pėr tė katėrtėn ditė me radhė kanė vazhduar protestat nė Teheran
 
Teheran, 14 qershor – Forcat e sigurimit dhe pėrkrahėsit e vijės sė fortė tė udhėheqjes konservative tė Iranit janė pėrleshur me njė turmė ta madhe demonstruesish nė kryeqytetin iranian, Tėheran, ku kanė proteshtuar edhe sot (e shtunė) pėr tė katėrtėn ditė me radhė, kundėr qeverisjes sė klerikėve, njofton BBCWorld. Pėr shpėrndarjen e protestuesve janė pėrdorur gas lotsjellės, shkopinj dhe dorėza hekuri.
 
Policia dhe ithtarėt e tyre kanė nxjerrė njerėzit nga makinat dhe i kanė rrahur. Janė dėgjuar edhe tė shtėna nga armė zjarri. Lideri iranian Hamnei ua ka tėrhequr vėrejtjen demonstruesve se pushteti nuk do tė tregojė mėshirė nėse vazhdojnė protestat e tyre.
 
 
Izraeli ka vrarė sot njė anėtar tė Hamasit dhe ka plagosur edhe rreth 30 palestinezė tė tjerė
 
Gaza, 14 qershor – Izraeli ka vrarė sot (e shtunė) njė anėtar tė grupit militant islamik Hamas dhe ka plagosur edhe rreth 30 palestinezė tė tjerė nė dy sulme raketore nga dy helikopterė nė qytetin Gaza, njofton BBCWorld.
 
Nė sulmin e parė, kanė thėnė dėshmitarėt, predha e ka goditur veturėn dhe ka vrarė 26-vjeēarin Fuad al-Lidavi. Burimet ushtarke izraelite kanė thėnė se nė veturėn e Hamasit ka pasur raketa pėr sulme nė Izrael.
 
 
Marina e Sri Lankės e ka fundosur njė anije Tigrave Tamilė dhe drohet se 12 pjesėtarė kanė humbur jetėn
 
Kolombo, 14 qershor – Marina e Sri Lankės e ka fundosur sot nė orėt e hershme tė mėngjesit (e shtunė) njė anije tė dyshimtė tė kryengritėsve Tigrat Tamilė dhe siē kanė thėnė vėzhguesit e armėpushimit drohet se tė 12 pjesėtarėt e bordit kanė humbur jetėn, njofton Rojter.
 
Njoftohet se ka qenė njė shpėrthim nė anije dhe pastaj ajo ėshtė fundosur. Ky aksident mund tė jetė njė grusht pėr procesin e paqes sė brishtė tė ujėdhesės.
 
 
Sulm i ri izraelit nė Rripin e Gazės
 
Gaza, 14 qershor - Helikopterė izraelitė kanė lansuar sulme tė reja me raketa nė Rripin e Gazės. Sipas dėshmitarėve palestinezė, tė paktėn dy raketa janė shkrepur nė sulmin e fundit.

Njė burim ushtarak izraelit e pėrshkroi shėnjestrėn si njė depo tė armėve, por palestinezėt njoftojnė se ajo ishte shtėpia e njė anėtari tė dyshuar tė Hamasit.

Nuk kishte njoftime pėr pasoja.

Mė heret njė anėtar i Hamasit u vra dhe tė paktėn tridhjetė persona tė tjerė u plagosėn pas njė sulmi tė helikopterėve izraelitė mbi njė makinė nė Rripin e Gazės.

Sulmi me raketa mbi makinėn e njė anėtari tė Hamasit ishte i gjashti me rradhė brenda javės ndaj shėnjestrave palestineze nga forcat izraelite.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.