13.06.2003 - Trepca.net

Zyra amerikane: Katėr vjet nga ardhja e KFOR-it nė Kosovė


   
Prishtinė, 13 qershor 2003 - Mė 12 qershor, bashkėsia ndėrkombėtare dhe qytetarėt e Kosovės shėnojnė katėrvjetorin e ditės kur pėr herė tė parė trupat e NATO-s hynė nė Kosovė dhe ndihmuan qė ti ipet fund armiqėsive dhe trazirave qė shqetėsuan rajonin me vite.

Gjatė asaj kohe, 101 ushtarė tė KFOR-it dhe 26 nėnpunės tė UNMIK-ut dhanė jetėrat e tyre nė Kosovė, duke u pėrpjekur t'i ndihmojnė rajonit. 
  
Rasti mė i fundit ishte ai i dy pilotėve amerikanė, oficerėve Andrew D. Robbins dhe Devon E. DeSouza, qė humbėn jetėn nė afėrsi tė Gjilanit duke ndihmuar qė Kosova tė jetė njė vend i qetė dhe i sigurtė, - thuhet nė kumtesė tė Zyrės amerikane nė katėrvjetorin e hyrjes sė trupave tė KFOR-it nė Kosovė.

Gjatė katėr viteve tė kaluara, bashkėsia ndėrkombėtare ndihmoi Kosovėn tė ecė pėrpara nė shumė drejtime pozitive.
  
Ne ndihmuam qytetarėt qė u larguan nga rajoni pėr tu kthyer nė shtėpitė e tyre dhe ne vazhdojmė tė punojmė fuqishėm nė kthimin e tė gjithė Kosovarėve.
 
Ne ndėrtuam themelet pėr zhvillim ekonomik dhe krijuam njė kornizė pėr policinė dhe sisteme gjygjėsore ashtu qė Kosova ti pėrmbahet besnikėrisht sundimit tė ligjit. Ne vazhdojmė tė bėjmė pėrmirėsime nė kėto fusha.
 
Organizuam tri zgjedhje tė suksesshme lokale dhe ne vazhdojmė me pėrpjekjet tona tė vendosim tė gjithė mekanizmat qė do ta bėjnė Kosovėn njė shoqėri funksionale demokratike.

Ne bėmė tė gjitha kėto pėr vetėm katėr vite. Por nuk i bėmė kėto vetė.

Kosovarėt e tė gjitha pėrkatėsive etnike gjithashtu kanė bėr shumė nė kėto katėr vite prej kur trupat e NATO-s ndihmuan tė pėrfundoj konflikti. Ju jeni kthyer nė atdheun tuaj dhe rindėrtuat shtėpitė dhe jetėt tuaja. Ju keni krijuar dhe implementuar njė shėrbim policor multietnik i cili vazhdon t'i zgjerojė detyrat dhe profesionalizmin e vetė.
 
Nė numėr tė madh keni participuar nė zgjedhjet e lira dhe bėt qė zėri juaj tė dėgjohet pėrmes kutive tė votimit. Keni krijuar njė sistem politik multipartiak ku idetė e ndryshme, zgjidhjet dhe vizionet pėr tė ardhmen do tė mund tė bisedohen – mu ashtu si liderėt e zgjedhur nga Evropa dhe SHBA-tė bėjnė nė parlamentet e tyre dhe nė Kongres.
 
Ju, qytetarė tė Kosovės, keni bėr shumė pėr tė lėvizur rajonin pėrpara nė kėto katėr vite tė fundit.

Shtetet e Bashkuara ishin prezente nė Kosovė qė nga hapja e Zyrės pėr Shėrbime Informative tė cilėn Shtetet e Bashkuara e hapėn kėtu mė 1996.
 
Ne ishim dėshmitarė tė sakrificės, ne ndihmuam tė lehtėsohen vuajtjet dhe ne punuam me tė gjithė qytetarėt qė dėshironin tė shohin pėrfundimin e luftimeve dhe fillimin e pajtimit. SHBA-tė do tė vazhdojnė tė punojnė me Kosovarėt pėr ta ēuar rajonin kah njė e ardhme mė e ndritshme.

Duke parė energjinė dhe entuziazmin e qytetarėve tė Kosovės gjatė kėtyre katėr viteve, ne jemi tė sigurtė se do tė shohim kėtė tė ardhme mė tė ndritshme, thuhet nė fund tė kėsaj kumetse tė Zyrės amerikane nė Prishtinė.

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.