OPINIONE

   
13.06.2003 - Trepca.net

PAS ORGANIZIMIT TĖ SUKSESSHĖM TĖ 125 VJETORIT TĖ LIDHJES SĖ PRIZRENIT

Dr RUGOVA VAZHDON RRUGĖTIMIN E TIJ NĖ REALIZIMIN E MISIONIT KOMBĖTAR


   

Shpallja " Heronjė tė Kosovės " dhe nderimi i tyre me medalje tė artė tė gjithė themeluesit e Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit, ku ndėr ta me tė drejtė figuron edhe emri i Komandantit liridashės Adem Jashari, ėshtė njė nga veprimet mė tė fuqishme tė dr.Rugovės si president i Kosovės, i cili i pati premtuar qyterarėve tė Kosovės se tė gjithė ata qė meritojnė tė shpallen " Heronjė tė Kosovės " do tė shpallen nė mėnyrė instituciale dhe nė nivel shtetėror tė Kosovės, andaj shpallje heronjėsh sipas bindjeve politike e ideologjike nga ana e partive tė " dala " nga lufta ishin dhe janė veprime qė janė bėrė pėr interesa dhe pėrfitime politike tė kėtyre partive tė dehomogjenizuara.

13 qershor 2003 / Shkruan : Besim KRASNIQI, publicist

Nisma dhe organizimi spektakular i mbajtjes sė 125 vjetorit tė Lidhjes sė Prizrenit mė 10 qershor 2003 nė qytetin e vjetėr historik nė Prizren, bazėn e tyre e kanė qė nga Dega e Lidhjes Demokratike tė Kosovės nė Prizren, nė krye me kryetarin e Degės z.Eqrem Kryeziun e deri nė institucionin mė tė lartė tė Kosovės, presidentin e Kosovės dr.Ibrahim Rugovėn, i cili njėkohėsisht ėshtė edhe kryetar i Lidhjes Demokratike tė Kosovės.

Padyshim se kjo hierarki organizative, duke ia bashkėngjitur kėtu edhe aleatet politike tė LDK-sė, nuk i shkoi aspak pėrshtati spektrit tė majtė politik, i cili nuk do mend se edhe kėsaj rradhe (sikurse edhe me rastin e ngritjes sė shtatores sė Gjergj Kastriotit - Skėnderbeut nė Prishtinė) mbeti nėn hijen e kėtij organizimi mbarėkombėtar, organizim ky historik i cili simbolizon bashkimin e tė gjithė shqiptarėve tė tė gjitha trojeve etnike. 

Prezenca e Naltmadhnisė sė Tij Mbretit Leka Zogu I-rė nė Kosovė, trashėgimtar i Mbretit Zog, i njohur pėr antikomunizmin e tij tė rreptė, e sidomos takimi i Tij me Presidentin e Kosovės dr.Rugovėn si dhe pjesėmarrja e Tij nė shėnimin e 125 vjetorit tė Lidhjes sė Prizrenit ishte njė deklasim politik i llojit tė vet pėr majtistėt dhe autonomistėt e Kosovės, tė cilėt edhe sot e kėsaj dite vazhdojnė tė krijojnė situata konfuze rreth ēėshtjes sė Kosovės (Ballkania, Autonomia, Moratoriumi etj. etj.) si dhe tė denigrojnė politikanė tė dėshmuar pėr kombėtarizėm (ndėr ta edhe kryetarin e respektuar tė Degės sė LDK-sė nė Prizren z.Eqrem Kryeziun), ushtarakė profesionistė, liderė djathtistė, mediat djathtiste, pra ēdo gjė qė u dėshmua si kombėtare dhe e dobishme pėr ēėshtjen e Kosovės, e deri edhe nė denigrimin e figurės sė lavdishme tė presidentit tė Kosovės, njeriut tė pėrparimit nacional dhe tė mirėkuptimit brendashqiptar dr.Ibrahim Rugovės.

Shpallja " Heronjė tė Kosovės " dhe nderimi i tyre me medalje tė artė tė gjithė themeluesit e Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit, ku ndėr ta me tė drejtė figuron edhe emri i Komandantit liridashės Adem Jashari, ėshtė njė nga veprimet mė tė fuqishme tė dr.Rugovės si president i Kosovės, i cili i pati premtuar qyterarėve tė Kosovės se tė gjithė ata qė meritojnė tė shpallen " Heronjė tė Kosovės " do tė shpallen nė mėnyrė instituciale dhe nė nivel shtetėror tė Kosovės, andaj shpallje heronjėsh sipas bindjeve politike e ideologjike nga ana e partive tė " dala " nga lufta ishin dhe janė veprime qė janė bėrė pėr interesa dhe pėrfitime politike tė kėtyre partive tė dehomogjenizuara. Kjo tashmė shihet edhe mė qartė, sidomos kur shohim se presidenti i Kosovės e qė njėkohėsisht ėshtė e kryetar i LDK-sė, me medalje tė artė ka dekoruar edhe personalitete qė nuk bėjnė pjesė nė organizimin e ngushtė tė LDK-sė, por qė megjithatė janė dėshmuar me veprimtarinė e tyre atdhetare nė dobi tė ēėshtjes kombėtare dhe ēėshtjes sė Kosovės.


Dr.Rugova vazhdon misionin e tij kombėtar

Udhėtimi i dr.Rugovės nė Bruksel nė cilėsinė presidentit tė Kosovės, ku do tė elaborojė pranė institucionit tė Bashkimit Evropian, qė nėnkupton aktivitetin e tij zyrtar politik, tė filluar qė nė vitet e ' 90-ta, ku do ta pėrsėritė vullnetin e qytetarėve shumicė tė Kosovės, pra dėshirėn pėr pavarėsinė e Kosovės, tregon qartė mbi pėrmasat e seriozitetit tė dr.Rugovės dhe partisė sė tij nė realizimin e synimit kryesor tė tyre politik. Dr.Rugova vazhdon tė mbajė intensitetin e aktivitetit tė tij politik, duke mos iu ndarė asnjėherė misionit tė tij kombėtar, i cili mision ėshtė nė pėrputhje tė plotė me aspiratat e qytetarėve shumicė tė Kosovės.

Nė njėrin nga artikujt e mėparshėm me titull "Programi politik e kombėtar i dr.Ibrahim Rugovės tė jetė themel i mendimit tonė politik"  kemi shkruar : "Nuk do tė shfrytėzojmė kohėn kėtu duke i pėrmenduar meritat politike tė LDK-sė dhe tė dr.Ibrahim Rugovės (edhe pse ndoshta do tė duhej ripėrsėritur ato merita pėr hir tė disa "harrestarėve" tė taborreve tjera politike), por janė pikėrisht veprimtarėt e LDK-sė anembanė botės dhe kryetari i Kosovės dr.Ibrahim Rugova tė cilėt nė mėnyrėn mė dinjitoze artikuluan vullnetin tonė politik brenda kancelarive tė politikanėve mė tė njohur dhe mė tė fuqishėm tė politikės ndėrkombėtare, e qė nė fjalorin politik kjo quhet internacionalizim i ēėshtjes sė Kosovės, rėndėsinė e sė cilės po tentojnė ta zhvlerėsojnė kundėrshtarėt politik tė LDK-sė pėr hesape tė veta politike".

Ky citat i yni tregon se tendencat e majtistėve nė Kosovė nė margjinalizimin e aktivitetit politik tė LDK-sė dhe tė dr.Rugovės nuk kanė patur tė ndalur, por dr.Rugova dhe bashkėveprimtarėt e tij nuk u tronditėn asnjėherė nga frazat spekulative dhe kėrcėnuese tė adoleshentėve politik tė vetėquajtur "liderė politik", por vazhduan dhe sot akoma vazhdojnė rrugėtimin e tyre tė nisur drejt pavarėsimit dhe bashkimit tė shqiptarėve, dhe kjo veprimtari diplomatike nuk mbėshtetet nė deklarata dhe komunikata, por me aktivitete konkrete politike duke qenė prezentė nė instancat mė tė larta politike ndėrkombėtare, ashtu siē ka bėrė edhe ideologu i Lėvizjes Gjithkombėtare Hasan Prishtina, i cili hartoi programin kombėtar prej 14 pikave qė janė tė njohura nė historiografinė tonė kombėtare  si 14 pikat e Hasan Prishtinės.


Tė gjitha akuzat majtiste treten si kripa nė ujė

Opinionit tonė i janė tė njohura akuzat tejet bajate tė mediave majtiste ndaj personaliteteve tė shquara tė Kosovės, si ndaj Eqrem Kryeziut, Kolė Berishės, Nekibe Kelmendit, vėllezėrve Geci nga Llausha  etj. duke ngritur deri nė qiell padronėt e tyre ideologjikė, pa ndonjė meritė as mė tė vogėl pėr tė mirėn e sė ardhmes sė Kosovės. Mirėpo me kohė, sado vonė tė jetė, roli i vėrtetė i perosnaliteteve tė marrura nėpėr gojė nga mediat e paskrupullta moratoriumiste, do tė dalė nė pah sikurse po shihet nė ēdo sferė tė jetės politike brenda organizimit tė Lidhjes Demokratike tė Kosovės.

Riorganizimet dhe freskimet brenda rradhėve tė organizatės rinore tė LDK-sė (Forumit Rinor), dorėheqjet dhe pakėnaqėsitė brenda subjekteve tė sė majtės politike (sikurse nė Kaēanik, Malishevė e gjetiu) qė  janė nė rritje e sipėr, aktiviteti diplomatik i akademik Dacit, i parlamentarėve demokrat si Sabri Hamiti, Mark Krasniqi, Fadil Kryeziu, Nekibe Kelmendi etj. si dhe i presidentit tė Kosovės dr.Rugovės janė treguese tė njė periudhe tė kristalizimit tė shumė ēėshtjeve aktuale dhe historike, tė manipuluara nga prapaskena pėr interesat e tyre meskine, pėr disa vite me rradhė nga mediat e lartėpėrmendura moratioriumiste. Kėshtu, edhe manifestimi kushtuar 125 vjetorit tė Lidhjes sė Prizrenit tė gjitha akuzat majtiste i treti sikur kripė nė ujė, duke vėnė nė pah se cilat ato janė forcat politike qė duan bashkimin e shqiptarėve dhe cilat janė ato qė dėshirojnė dezientegrimin e shqiptarėve drejt ideologjive tė tejkaluara moniste.

   


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.