13.06.2003 - Trepca.net

Lajme

E premte, 13 qershor 2003


 

Pėrmbajtja:

 • Shtajner sot shkon nė Beograd

 • Njė analist i BBC-sė thotė se pas disfatės qė e pėsoi nga NATO, Beogradi humbi kontrollin mbi Kosovėn

 • Pas verifikimit KFOR-i thotė se nė Mirofc dhe Metehi nuk ka pasur shkelje tė kufirit nga ana e serbėve

 • Alush Gashi i bėri thirrje komunitetit ndėrkombėtar tė mbėshtesė pėrpjekjet e Kosovės pėr pavarėsi

 • Belgjika pas katėr muajve pėrgjysmon numrin e trupave tė saj nė Kosovė

 • Zyra amerikane: Katėr vjet nga ardhja e KFOR-it nė Kosovė

 • Departamenti amerikan i Shtetit konstaton se trafiku njerėzor ėshtė problem serioz nė Kosovė

 • Kooptohen katėr anėtarė tė rinj nė Kryesinė e Degės sė LDK-sė nė Gjilan

 • Autoritetet e Beogradit ua dorėzuan UNMIK-ut trupat e 22 shqiptarėve tė vrarė gjatė vitit 1999

 • Nė Pishinėn e Gėrmisė nė Prishtinė ka humbur jetėn Armend Iliaz Gashi nga Kieva e Malishevės

 • Policia arrestoi njė polic ndėrkombėtar dhe katėr persona tė tjerė nga Kosova dhe Mali i Zi

 • Valltaret llapjane marrin pjesė nė njė festival ndėrkombėtar nė Austri

 • Maroviq: Kosova dhe Mlladiqi, etapa tė pakapėrcyeshme nė rrugėn e Beogradit nė integrimet evropiane

 • Gjatė trazirave nė Beograd janė lėnduar 50 policė

 • Ėshtė arrestuar Veselin Shlivanēanin, i akuzuar pėr krime lufte nga Haga

 • Raporti i Departamentit tė Shtetit mbi trafikun njerėzor nė Shqipėri dhe nė Maqedoni

 • K. Galak ka shprehur bindjen shqiptarėt dhe serbėt javėn e ardhshme nė Selanik do t'ia zgjasin dorėn njėri-tjetrit

 • Policia maqedonase vrau dje njė shqiptar nė njė lagje tė Shkupit

 • Sipas ministrit tė brendshėm malazez ka paralajmėrime tė disa organizatave nga Kosova pėr "akte terroriste"

 • Ēoviq u ka bėrė thirrje pjesėmarrėsve tė samitit tė Selanikut ta bojkotojnė Shtajnerin

 • Anan: Paqeruajtėsit e KB-sė tė dėrgohen nė Lindjen e Mesme pėr tė ndalur ciklin e dhunės

 • Forcat amerikane kanė vrarė sot 27 militantė irakianė

 • Dje nė moshėn 87 vjeēare ndėrroi jetė aktori i njohur Gregori Pek

 • Gjashtė ushtarė afganė janė plagosur nė njė sulm me granatė nė jug tė vendit

 • Trupat amerikane kanė vrarė tė pakten 70 veta nė njė kamp trajnimi tė "terroristėve" nė Irak

 • Pauell u bėn thirrje udhėheqėsve tė Lindjes sė Mesme pėr masa kundėr grupeve ekstremiste palestineze

 • Hamasi fajėsohet pėr dhunėn nė Lindjen e Mesme


 
Shtajner sot shkon nė Beograd
 
Beograd, 13 qershor 2003 - Kryeadministratori i Kosovės Mihael Shtajner shkon sot nė njė vizitė pune nė Beograd. Sipas burimeve serbe ai do tė takohet me kryaeministrin serb Zoran Zhivkoviq, zėvendėskryeministrin Nebojsha Ēoviq.
 
Po kėto burime theksojnė se nė kėto takime ata do tė bisedojnė rreth situatės mė tė re nė Kosovė si dhe pėr kėrkesėn e Beogradit qė tė ndėrpritet bartja e kompetencave nga UNMIK-u tek institucionet e Kosovės.
 

Asambleja e Prishtinės kundėrshton udhėzimet e Zyrės Qendrore tė Regjistrimit Civil

Prishtinė, 13 qershor 2003 - Nė mbledhjen e sotme tė Asamblesė Komunale tė Prishtinės, kėshilltarėt e saj aprovuan njė deklaratė, e cila i kundėrshton udhėzimet e Zyrės Qendrore tė Regjistrimit Civil, tė lėshuar nė maj tė kėtij viti dhe e cila ka tė bėjė lidhur me kontrollin e dėshmisė sė dokumenteve tė paraqitura nga aplikantėt nė kohėn e regjistrimit si banorė tė pėrhershėm.

Nė deklaratėn e aprovuar sot nga Asambleja Komunale e Prishtinės, e cila ėshtė nėnshkruar nga tri grupet mė tė mėdha parlamentare thuhet: "Vendimi i Zyrės Qendrore tė Regjistrimit Civil, i cili ka filluar tė zbatohet qė nga data 9 qershor, 2003 kundėrshtohet nga Asambleja Komunale e Prishtinės, pasi ky vendim ėshtė diskriminues pėr pjesėn mė tė madhe tė qytetarėve tė Prishtinės.

Nėse vazhdon tė zbatohet ky Vendim, atėherė do tė krijohen konflikte midis qytetarėve dhe punėtorėve qė punojnė nė Shėrbimin Civil tė Kuvendit Komunal tė Prishtinės, tė cilėt janė viktimė e njė rregullative tė pamenduar dhe tė pabazuar nė realitetin e ri, i cili ėshtė krijuar nė Kosovė.

Kuvendi Komunal i Prishtinės insiston qė autoritetet serbe ta kthejnė tėrė dokumentacionin e rrėmbyer tė Kuvendit Komunal tė Prishtinės, thuhet nė fund tė Deklaratės sė aprovuar sot nga kėshilltarėt e Asamblesė Komunale tė Prishtinės dhe tė nėnshrkuar nga kryetarėt e tri grupeve parlamentare tė Asamblesė Komunale tė Prishtinės".

  
Njė analist i BBC-sė thotė se pas disfatės qė e pėsoi nga NATO, Beogradi humbi kontrollin mbi Kosovėn
 
Londėr, 13 qershor 2003 - Pas disfatės qė e pėsoi nga NATO, Beogradi humbi kontrollin mbi Kosovėn. Sipas Rezolutės 1244 tė KS tė OKB-sė Kosova administrohet nga UNMIK-u deri nė zgjidhjen afatgjatė tė statusit politik. Por, njė zgjidhje e tillė duhet tė jetė shumė larg, thotė analisti i BBC-sė Gabriel Partosh.
 
Arsye kryesore pėr kėtė janė qėndrimet diametralisht tė kundėrta tė shqiptarėve, tė cilėt duan njė pavarėsi tė menjėhershme pėr atė qė e konsiderojnė si republikė tė tyre. Ndėrkohė qė serbėt kėmbėngulin qė Kosova tė mos fitojė mė shumė se njė shkallė autonomie.
 
Sipas kėtij analisti, bashkėsia ndėrkombėtare nuk ėshtė e gatshme qė tė merret me statusin e Kosovės derisa nuk parashikon njė marrėveshje tė pranueshme pėr tė dyja palėt. Prandaj deri tash ka kėmbėngulur nė atė qė e quan fillimisht standardet e pastaj statusi pėrfundimtar i Kosovės.
 
Nėn administrimin e UNMIK-ut, siē thotė analisti Gabriel Partosh ka pasura ndryshime pozitive nė shumė fusha. Madje edhe vdekja e trefishtė e njė familje serbe javėn e kaluar, njė krim qė duket tė jetė me prapavijė etnike paradoksalisht thekson pėrmirėsimin e situatės sė sigurisė sepse ai ka qenė krimi mė i rėndė nė dy vitet e fundit, thuhet mes tjerash nė kėtė analizė tė BBC-sė.
 
 
Pas verifikimit KFOR-i thotė se nė Mirofc dhe Metehi nuk ka pasur shkelje tė kufirit nga ana e serbėve
 
Podujevė, 13 qershor 2003 – Nė konferencėn e sotme pėr gazetarė tė KFOR-it dhe policisė sė UNMIK-ut nė Podujevė u fol pėr disa incidente qė po raportohen kohėt e fundit lidhur me shkeljen e kufirit nga ana e serbėve pėr ēka autoritetet e KFOR-it thanė se nuk ėshtė verifikuar asgjė.

"Ēdo problem qė ndodh nė kufi nga tė dy anėt ne e verifikojmė dhe nuk bėjmė ndarje me etniteteve dhe popujve", tha zėdhėnėsi i Batalionit tė tretė ēeko-sllovak mbitogeri Mihail Prejzek. Ai pohoi se pas verifikimit tė KFOR-it dhe tė policisė sė UNMIK-ut u vėrtetua edhe nga banorėt vendas se ajo informatė ishte njė intrigė.
 
Kjo sipas KFOR-it ka ndodhur edhe nė fshatin Metehi ku dje ėshtė raportuar nga vendėsit se serbėt kanė hyrė dhe kanė shqetėsuar barinjtė vendas. "KFOR-i nuk mund tė jetė gjithėherė dhe ēdokund gjatė vijės kufitare, por ne pėrpiqemi t'i kryejmė detyrat tona nė bazė tė Rezolutės 1244 tė KB-sė", tha Prejzek.
 
Ndėrkaq, policia rajonale e UNMIK-ut ka raportuar sot se njė shqiptar e ka njoftuar policinė se 7 persona tė armatosur me uniforma kanė vjedhur 15 kafshė shtėpiake, nga tė cilat 9 janė kthyer mė vonė. Lidhur me kėtė rast u deklarua edhe komandanti i policisė sė UNMIK-ut nė Podujevė Uallas Skullion (Ėallace Scullion) i cili tha se ata marrin informata nga polica e Prishtinės dhe i bartin te KFOR-i ēek i cili ėshtė pėrgjegjės pėr kufirin.
 
"Kohėt e fundit ka pasur njė ritje tė ndieshme tė raporteve nga vendėsit pėr raste tė tilla po rnuk dua tė spekuloj", tha pėr QIK-in Skullion. Ai apeloi te mediat qė tė shpėrndajnė mesazhin pėr kufizimin e shpejtėsisė nė trafik meqė vetėm kėtė muaj kishte 9 aksidente trafiku dhe njė grua tė vdekur. Skullion njoftoi edhe pėr 5 vjedhje me thyerje, 6 armė ilegale tė konfiskuara, 2 sulme, etj.

Zv. komandanti i KFOR-it majori Vojteh Mojzes njoftoi pėr 2 aksione kėrkimi me ē'rast nė fshatin Segash janė zbuluar njė automatik, revole, thika, municion dhe fotografi e material tė UĒK-sė si dhe operacionin tjetėr nė Podujevė ku ėshtė konfiskuar njė revole, njė revole me gaz e municion.
 
"Prerja ilegale e drunjve po vazhdon, ėshtė gjetur njė UXO nga Lufta e Dytė Botėrore dhe nė fshatrat Bradash e Bajēinė janė ndaluar 2 ngasės veturash pa dokumente", njoftoi Mojzes.

Pėrkundėr kėtyre incidenteve KFOR-i dhe polica e UNMIK-ut konstatuan se gjendja e sigurisė nė regjionin e Podujevės ėshtė e qetė.
 
 
Alush Gashi i bėri thirrje komunitetit ndėrkombėtar tė mbėshtesė pėrpjekjet e Kosovės pėr pavarėsi
 
Londėr, 13 qershor 2003 - Deputeti i Kuvendit tė Kosovės nga LDK-ja, Alush Gashi, tha nė njė intervistė pėr BBC-nė se katėr vitet e fundit nė Kosovė demonstrojnė mė sė miri drejtėsinė e ndėrhyrjes sė Shteteve tė Bashkuara dhe aleatėve tė saj tė NATO-s pėr ta ndėrprerė gjenocidin nė Kosovė dhe pėr tė krijuar njė perspektivė pėr qytetarėt e Kosovės.

Alush Gashi i bėri thirrje komunitetit ndėrkombėtar tė mbėshtesė pėrpjekjet e Kosovės pėr pavarėsi.
"Bashkėsia ndėrkombėtare duhet tė jetė mė shumė e guximshme nė kuptimin e njė realiteti se Kosova ėshtė nė rrugėn e pashmangshme tė pavarėsisė dhe se Kosovės i duhen dhėnė ganaca mė tė fuqishme qė kjo ditė nuk ėshtė larg," tha Gashi.

"Me njė mbėshtetje tė tillė ndėrkombėtare forcat politike dhe qytetare tė Kosovės do tė kishin njė energji shtesė pėr afrimin mė tė fuqishėm ndaj pakicave pėr tė cilat ne kemi rezultate shumė tė mira," theksoi Alush Gashi.
 
 
Belgjika pas katėr muajve pėrgjysmon numrin e trupave tė saj nė Kosovė
 
Nju Jork, 13 qershor 2003 - Radio e Kombeve tė Bashkuara, bėri tė ditur sot se Belgjika do tė pėrgjysmojė kontigjentin e trupave tė saja paqeruajtėse nė Kosovė, nė kuadrin e trupave tė NATO-s. Duke humbur kėshtu dhe komandėn e batalionit Belukroko, theksuan burime ushtarake nga Kosova.
 
Forcat paqeruajtėse KFOR, siē dihet, hyn nė Kosovė pikėrishtė katėr vjet mė parė - 1999. Trupat paqeruajtėse belge do tė largohen nga Kosova pas katėr muajsh dhe nga 420 trupa qė ka kontigjenti aktual, do tė mbeten vetėm 250 trupa ushtarake.

Batalioni Belukroko, nė tė cilin bėnte pjesė kontigjeti i paqeruajtėseve belgė ėshtė i stacionuar nė veri tė Kosovės, nė Mitrovicė dhe tani do tė kontrollohet nga Franca pasi Belgjika humbi kontrollin e saj.
 
Kėshtu qė forcat paqeruajtėse belege tė mbetura (250) do tė operojnė nė kuadrin e forcave franceze, theksuan burime ushtarake nga Kosova tė cilave iu referua dhe Radioja e Kombeve tė Bashkuara.
 
 
Zyra amerikane: Katėr vjet nga ardhja e KFOR-it nė Kosovė
 
Prishtinė, 13 qershor 2003 - Mė 12 qershor, bashkėsia ndėrkombėtare dhe qytetarėt e Kosovės shėnojnė katėrvjetorin e ditės kur pėr herė tė parė trupat e NATO-s hynė nė Kosovė dhe ndihmuan qė ti ipet fund armiqėsive dhe trazirave qė shqetėsuan rajonin me vite.

Gjatė asaj kohe, 101 ushtarė tė KFOR-it dhe 26 nėnpunės tė UNMIK-ut dhanė jetėrat e tyre nė Kosovė, duke u pėrpjekur t'i ndihmojnė rajonit. Rasti mė i fundit ishte ai i dy pilotėve amerikanė, oficerėve Andrew D. Robbins dhe Devon E. DeSouza, qė humbėn jetėn nė afėrsi tė Gjilanit duke ndihmuar qė Kosova tė jetė njė vend i qetė dhe i sigurtė, - thuhet nė kumtesė tė Zyrės amerikane nė katėrvjetorin e hyrjes sė trupave tė KFOR-it nė Kosovė.

Gjatė katėr viteve tė kaluara, bashkėsia ndėrkombėtare ndihmoi Kosovėn tė ecė pėrpara nė shumė drejtime pozitive. Ne ndihmuam qytetarėt qė u larguan nga rajoni pėr tu kthyer nė shtėpitė e tyre dhe ne vazhdojmė tė punojmė fuqishėm nė kthimin e tė gjithė Kosovarėve.
 
Ne ndėrtuam themelet pėr zhvillim ekonomik dhe krijuam njė kornizė pėr policinė dhe sisteme gjygjėsore ashtu qė Kosova ti pėrmbahet besnikėrisht sundimit tė ligjit. Ne vazhdojmė tė bėjmė pėrmirėsime nė kėto fusha.
 
Organizuam tri zgjedhje tė suksesshme lokale dhe ne vazhdojmė me pėrpjekjet tona tė vendosim tė gjithė mekanizmat qė do ta bėjnė Kosovėn njė shoqėri funksionale demokratike.

Ne bėmė tė gjitha kėto pėr vetėm katėr vite. Por nuk i bėmė kėto vetė.

Kosovarėt e tė gjitha pėrkatėsive etnike gjithashtu kanė bėr shumė nė kėto katėr vite prej kur trupat e NATO-s ndihmuan tė pėrfundoj konflikti. Ju jeni kthyer nė atdheun tuaj dhe rindėrtuat shtėpitė dhe jetėt tuaja. Ju keni krijuar dhe implementuar njė shėrbim policor multietnik i cili vazhdon t'i zgjerojė detyrat dhe profesionalizmin e vetė.
 
Nė numėr tė madh keni participuar nė zgjedhjet e lira dhe bėt qė zėri juaj tė dėgjohet pėrmes kutive tė votimit. Keni krijuar njė sistem politik multipartiak ku idetė e ndryshme, zgjidhjet dhe vizionet pėr tė ardhmen do tė mund tė bisedohen – mu ashtu si liderėt e zgjedhur nga Evropa dhe SHBA-tė bėjnė nė parlamentet e tyre dhe nė Kongres.
 
Ju, qytetarė tė Kosovės, keni bėr shumė pėr tė lėvizur rajonin pėrpara nė kėto katėr vite tė fundit.

Shtetet e Bashkuara ishin prezente nė Kosovė qė nga hapja e Zyrės pėr Shėrbime Informative tė cilėn Shtetet e Bashkuara e hapėn kėtu mė 1996.
 
Ne ishim dėshmitarė tė sakrificės, ne ndihmuam tė lehtėsohen vuajtjet dhe ne punuam me tė gjithė qytetarėt qė dėshironin tė shohin pėrfundimin e luftimeve dhe fillimin e pajtimit. SHBA-tė do tė vazhdojnė tė punojnė me Kosovarėt pėr ta ēuar rajonin kah njė e ardhme mė e ndritshme.

Duke parė energjinė dhe entuziazmin e qytetarėve tė Kosovės gjatė kėtyre katėr viteve, ne jemi tė sigurtė se do tė shohim kėtė tė ardhme mė tė ndritshme, thuhet nė fund tė kėsaj kumetse tė Zyrės amerikane nė Prishtinė.
 
 
Departamenti amerikan i Shtetit konstaton se trafiku njerėzor ėshtė problem serioz nė Kosovė
 
Uashington, 13 qershor 2003 - Nė raportin e fundit tė Departamentit amerikan tė Shtetit, ku bėhet fjalė pėr trafikun njerėzor nė Shqipėri e Maqedoni, njė kaptinė i kushtohet edhe Kosovės. Nė kėtė raport theksohet se trafiku njerėzor ėshtė problem serioz edhe nė Kosovė dhe UNMIK-u ėshtė i ndėrgjegjshėm pėr kėtė gjendje.
 
Administrata e OKB-sė, thuhet nė raportin e Departamentit tė Shtetit, bėn pėrpjekje kundėr trafikut, ngase Kosova ėshtė destinacion pėr viktimat e trafikut tė grave dhe vajzave kryesisht nga Moldavia, Rumania, Hungaria dhe Bullgaria.

I dėrguari i posaēėm i sekretarit tė pėrgjithshėm i OKB-sė ka nxjerrė ligje dhe njė njėsi e specializuar e policisė pėr luftėn kundėr trafikimit tė njerėzve e zbaton kuadrin ligjor nė kėtė aspekt, thuhet ndėr tė tjera nė kėtė raport tė Departamentit tė Shatetit.
 
 
Kooptohen katėr anėtarė tė rinj nė Kryesinė e Degės sė LDK-sė nė Gjilan
 
Gjilan, 13 qershor 2003 - Nė njė mbledhje tė jashtėzakonshme Kryesia e Degės sė LDK-sė nė Gjilan kooptoi katėr anėtarė tė rinj - Abdyl Kadriun, Fehmi Mahmutin, Musa Qerimni dhe Shefqet Aliun.

Duke i konsideruar dorėheqjet e anėtarėve tė Kryesisė si akte personale, duke mos dashur tė merret me kualifikimet e pabaza e tė stėrpėrsėritura tė secilit dorėheqės, Kryesia e Deges ėshtė kėmbėngulėse nė zbatimin e Programit, Statutit dhe vendimeve tė LDK-sė.

Nė kėtė drejtim, Kryesia e Degės e ka mbėshtetjen edhe tė nėndegėve dhe aktiveve dhe tė shumices dėrmuese tė anėtarėsisė por edhe tė strukturave tė saj nė organet mė tė larta partiake.

Duke i injoruar akuzat boshe, Dega e LDK sė Gjilanit ėshtė e pėrcaktuar pėr punė dhe veprime konkrete nė shėrbim tė asaj pėr tė cilėn ėshtė mandatuar, thuhet nė njė kumetsė tė Degės sė LDK-sė nė Gjilan.
 
 
Autoritetet e Beogradit ua dorėzuan UNMIK-ut trupat e 22 shqiptarėve tė vrarė gjatė vitit 1999
 
Prishtinė, 13 qershor 2003 - Autoritetet e Beogradit u kanė dorėzuar dje pasdite autoriteteve tė UNMIK-ut trupat e 22 shqiptarėve tė vrarė gjatė konfliktit tė vitit 1999. Trupat ishin zhvarrosur nga njė varrezė masive nė Petrovosello.
 
Shefi i Zyrės sė UNMIK-ut pėr persona tė zhdukur Hoze Pablo Baraibar u tha gazetarėve nė vendkalimin kufitar tė Merdarit se kufomat janė nga rajoni i Drenicės, konkretisht nga komuna e Skėnderajt dhe e Gllogocit dhe se ishin vrarė gjatė masakrės sė Izbicės nė vitin 1999.
 
Z. Baraibar shprehu pakėnaqėsinė pėr zvarritjen nė transferimin e kufomave tė zbuluara dhe tha se nga rreth 1000 trupa tė zhvarrosur deri mė tash janė kthyer nė Kosovė vetėm 183.
 
Kjo ėshtė 6 pėr qind e atyre kufomave qė gjenden nė Serbi, tha ai dhe shtoi se bashkė me kėto kufoma janė sjellė edhe tė gjitha rrobat, tė cilat janė gjetur nė Petrovosello. Sipas tij, sė shpejti do tė ketė edhe njė ekspozitė tė rrobave nė mėnyrė qė tė bėhet identifikimi.

Zyra e UNMIK-ut pėr persona tė zhdukur ka tė dhėna pėr 3961 persona qė rezultojnė tė zhdukur, nga tė cilėt 3150 janė shqiptarė, ndėrkaq 853 joshqiptarė.
 
 
Nė Pishinėn e Gėrmisė nė Prishtinė ka humbur jetėn Armend Iliaz Gashi nga Kieva e Malishevės
 
Prishtinė, 13 qershor 2003 - Dje pasdite rreth orės 16.15 nė Pishinėn e Gėrmisė sė Prishtinės ka humbur jetėn Armend Iliaz Gashi, 26-vjeēar nga Kieva e komunės sė Malishevės me profesion ekonomist.
 
Kėtė lajm e konfirmoi Ismail Kosumi menaxher, pėrkatėsisht pėrgjegjės i Pishinės sė Gėrmisė. I riu Armend Gashi rreth orės 14.00 ėshtė futur nė pishinėn e Gėrmisė nė thellėsi rreth afro katėr metrave, mirėpo vdekja e tij ėshtė hetuar rreth orės 16.15. Tė gjitha ekipet e policisė dhe tė hetuesisė kanė dalė nė vendin e ngjarjes.
 
 
Policia arrestoi njė polic ndėrkombėtar dhe katėr persona tė tjerė nga Kosova dhe Mali i Zi
 
Pejė, 13 qershor 2003 - Gjatė bastisjes sė njė lokali nė qytetin e Pejės ėshtė arrestuar njė oficer i policisė sė OKB-sė nga Pakistani bashkė me katėr persona tė tjerė nga Kosova dhe Mali i Zi, si tė dyshuar pėr trafikimin e fėmijėve.
 
Policia beson se kėta pesė persona i takojnė njė rrjeti qė mendohet se ėshtė mė i madh. Zyrtarėt e OKB-sė thanė se pas bastisjes disa fėmijė nėn moshėn 15 vjeē mbaheshin tė mbyllur dhe gjatė bastisjes ata janė liruar dhe janė vendosur nė njė vend tė sigurtė. Njė zėdhėnės i OKB-sė nė Kosovė tha se arrestimet janė pjesė e njė hetimi qė po vazhdon.

Zėdhėnsi i policisė sė UNMIK-ut nė Prishtinė, Derek Ēapell, konfirmoi arrestimin e pesė personave dhe njėri prej tyre ėshtė polic ndėrkombėtar. Zyrtarėt e policisė po ashtu kanė theksuar se operacioni i bastisjes sė njė lokali nė Pejė ėshtė bėrė nė kuadėr tė hetimeve pėr trafikimin e tė miturve.
 

Sipas mediave lokale, kjo nuk ėshtė hera e parė qė policė ndėrkombėtarė tė pėrfshihen nė veprime tė paligjshme dhe ėshtė konfirmuar se sė paku 9 policė tė OKB-sė janė pėrfshirė nė prostitucion nė Kosovė.
 
Nė tė gjitha rastet ata janė pėrjashtuar nga detyra e tyre dhe janė kthyer andej kah kanė ardhur pa u ballafaquar me organet e drejtėsisė.
 
 
Valltaret llapjane marrin pjesė nė njė festival ndėrkombėtar nė Austri
 
Podujevė, 13 qershor 2003 – Njė grup valltaresh dhe drejtori i Qendrės sė Kulturės i Podujevės Nexhmi Balaj udhėtuan sot nė Insbruk tė Austrisė ku do tė marrin pjesė nė festivalin ndėrkombėtar tė quajtur "Magjia kolektive pėr paqe" ku do ta prezantojnė Kosovėn. Grupi i valltareve do tė paraqitet me vallen e paqes, me koreografi tė z.Balaj.
 
Pos valles grupi nga Kosova do ta pėrcjellė edhe njė mesazh paqeje nė shqip, gjermanisht dhe anglisht. Me kėtė rats do tė ekspozohen edhe rroba kombėtare, instrumente autoktone popullore shqiptare me ēka do ta identifikohet kultura e pasur shqiptare nė Austri.

Do theksuar se pjesėmarrja e grupit tė valleve nga Podujeva nė Austri ėshtė ndihmuar nga ministri nė Qeverinė e Tirolit, Peter Logar dhe zonja Melita Duma.
 
 
Maroviq: Kosova dhe Mlladiqi, etapa tė pakapėrcyeshme nė rrugėn e Beogradit nė integrimet evropiane
 
Beograd, 13 qershor 2003 - Sipas presidentit tė Unionit Serbi - Mali i Zi, Svetozar Maroviq, zgjidhja e problemit tė Kosovės dhe arrestimi i Ratko Mlladiqit janė etapa tė pakapėrcyeshme nė rrugėn e Beogradit nė integrimet evropiane.

Maroviq nė njė intervistė me Frans Press-in ėshtė shprehur pėr fillimin sa mė shpejt tė dialogut pėr tė ardhmen e Kosovės, nė tė cilin sipas tij, pėrveē Beogradit dhe Prishtinės do tė merrnin pjesė edhe pėrfaqėsuesit e bashkėsisė ndėrkombėtare.
 

Gjatė trazirave nė Beograd janė lėnduar 50 policė

Beograd, 13 qershor 2003 - Gjatė pėrleshjeve gjatė natės sė kaluar nė Beograd janė lėnduar rreth 50 policė dhe shumė mė pak civilė, ka deklaruar ministri serb i policisė Dushan Mihajloviq, i cili paralajmėroi ndjekje penale kundėr pjesėmarrėsve nė kėto trazira.

Kėto pėrleshje u shkaktuan gjatė trazirave me rastin e arrestimit tė ish-oficerit tė armatės jugosllave Veselin Shlivanēanin, i akuzur pėr krime lufte nga Tribunali i Hagės.

Njė mjek ka thėnė se nga Qendra emergjente 8 policė tė lėnduar janė dėrguar nė Akademinė mjekėsore ushtarake nė Beograd, ndėrkaq sipas tij nga civilėt vetėm dy vetė kanė marrė lėndime tė rėnda.

  
Ėshtė arrestuar Veselin Shlivanēanin, i akuzuar pėr krime lufte nga Haga
 
Beograd, 13 qershor 2003 – Komandosėt e policisė serbe kanė hyrė sot heret nė mėngjes (e premte) furishėm nė njė apartament nė Beograd dhe e kanė arrestuar tė dyshimtin e lartė pėr krime lufte dhe me kėtė rast policia u ndesh me pėrleshje tė ashpra me mbėshtetėsit e vijės sė fortė nacionaliste nė rrugė, njofton Rojter.
 
Njė burim i lartė i Ministrisė sė Brendshme serb ka konfirmuar se ish-koloneli i Armatės jugosllave, Veselin Shlivanēanin ėshtė arrestuar dhe ėshtė dėrguar nė burg, duke iu pėrgjigjur kėshtu kėrkesės amerikane pėr ta kapur atė nėse Serbia dėshiron qė Uashingtoni t'i ofrojė mėtej ndihma.

Shlivanēanin ėshtė akuzuar mė 1995 nga Tribunali i Hagės pėr krime lufte pėr pjesėmarrje nė masakrėn e 200 kroatėve dhe civilėve tė tjerė joserbė pasi trupat jugosllave e kanė pushtuan portin e Danubit nė Vukovar mė 1991.
 
 
Raporti i Departamentit tė Shtetit mbi trafikun njerėzor nė Shqipėri dhe nė Maqedoni
 
Uashington, 13 qershor 2003 – Nė botė ēdo vit trafikohen 800 mijė deri nė 900 mijė njerėz. Nė raportin qė Departamenti i Shtetit nxori mbi trafikun njerėzor, thuhet se ky lloj trafiku minon autoritetin e qeverive, lidhet me krime tė tjera dhe ėshtė nė thelb njė formė terrorizmi. Nė kėtė raport pėrfshihen edhe komente mbi gjendjen nė Shqipėri dhe Maqedoni nė kėtė drejtim.

Megjithėse nė raport flitet pėr pėrpjekje tė Shqipėrisė nė luftėn kundėr trafikut, mesa duket ato nuk kanė qenė tė mjaftueshme pėr ta radhitur Shqipėrinė mes vendeve qė i plotėsojnė standardet minimale pėr eliminimin e trafikut njerėzor.

Nė njė sistem me tre nivele, ku nė tė parin bėjnė pjesė vendet qė i plotėsojnė standardet minimale nė luftėn kundėr trafikut dhe nė tė tretin ata qė nuk i plotėsojnė dhe qė nuk po bėjnė pėrpjekje, ashtu si edhe vitin e kaluar Shqipėria bėn pjesė nė nivelin e dytė, tė atyre vendeve qė nuk i plotėsojnė standardet minimale pėr eliminimin e trafikut, por qė po bėjnė pėrpjekje tė konsiderueshme.

Nė pjesėn e raportit pėr Shqipėrinė thuhet se ajo shėrben si vend burimi dhe tranziti pėr trafikimin e grave dhe fėmijėve pėr shfrytėzim seksual dhe pėr tė lypur. Viktimat femra, thuhet nė raport ēohen nė Itali, Greqi dhe vende tė tjera tė Bashkimit Evropian, si Belgjika, Franca, Britania dhe Hollanda.
 
Femrat qė trafikohen pėrmes Shqipėrisė kryesisht vijnė nga Bullgaria dhe Ukraina. Ndėrsa fėmijėt sipas njoftimeve trafikohen nga Shqipėria pėr nė Itali dhe Greqi pėr tė lypur nė rrugė.

Ndėrkaq nė raportin vjetor tė Departamentit amerikan tė Shtetit pėr Maqedoninė thuhet se ky vend ėshtė shtet pėr kalimin por dhe destinacion pėr gra e fėmijė tė trafikuar pėr prostitucion nga ish Bashkimi Sovjetik dhe Evropa Lindore, nė veēanti nga Ukraina, Moldavia, Rumania dhe Bullgaria. Disa viktima mbeten nė Maqedoni derisa tė tjerėt trafikohen nė Shqipėri, Kosovė ose Itali, thuhet nė raport.
 
Qeveria ėshtė treguar e efektshme nė zbatimin e masave ligjore nė zonat e banuara nga shqiptarėt, tė cilat nuk ishin nėn kontroll tė qeverisė gjatė konfliktit nė vitin 2001, dhe nė pjesėt ku mbizotėronin aktivitetet e trafikut, thuhet mė tej nė raport.
 
Raporti permend shqetėsimet e shtypit dhe opinionit publik qė vėnė nė dyshim integritetin e gjykatėsve pėr shkak tė pėrqindjes sė ulėt tė dėnimeve.

Ambasadori amerikan nė Shkup Batler thotė se nė disa raste gjyqėsia maqedonase ėshtė treguar shumė e butė me trafikantėt.
 
 
K. Galak ka shprehur bindjen shqiptarėt dhe serbėt javėn e ardhshme nė Selanik do t'ia zgjasin dorėn njėri-tjetrit
 
Bruksel, 13 qershor 2003 - Bashkimi Evropian thotė se pavarėsisht nga deklaratat e fundit tė politikanėve serbė kontakti i parė ndėrmjet pėrfaqėsuesve serbė dhe atyre shqiptarė do tė ndodhė nė Selanik.

Prononcimet e fundit tė politikanėve serbė se ndoshta do tė refuzojnė kontaktin e parė me delegacionin e Kosovės nė Selanik, mbase nuk paraqesin qėndrimin final tė palės serbe, pohuan zyrtarėt e BE-sė nė Bruksel, duke thėnė se megjithatė ka ende kohė pėr ndryshim tė vendimeve.

Zėdhėnėsja e Havier Solanės, Kristina Galak, deklaroi se qėndrimet e BE-sė dhe porositė qė madje edhe vetė Solana i pėrcolli javėn e kaluar nė rajon nuk kanė ndryshuar. "Qėllimi ynė ėshtė qė vendet e Ballkanit t'i afrohen BE-sė", ka deklaruar Galak.

Galak ka shprehur bindjen e saj se megjithatė shqiptarėt dhe serbėt javėn e ardhshme nė Selanik do t'ia zgjasin dorėn njėri-tjetrit.
 
 
Policia maqedonase vrau dje njė shqiptar nė njė lagje tė Shkupit
 
Shkup, 13 qershor 2003 - Policia maqedonase vrau dje pasdite njė shqiptar tė identifikuar me emrin Nexhmedin D. nė njė lagje tė Shkupit, gjatė tentimit pėr ta arrestuar.
 
Sipas autoriteteve maqedonase viktima nuk kishte pranuar tė ndalej nė urdhėrin e policisė, por siē thuhej kishte tentuar tė nxirrte revolen dhe t'i qėllojė policėt dhe se ai sipas policisė kishte tre vjet qė po kėrkohej nga njė gjykatė.
 
Si pasojė e kėsaj vrasjeje popullata e fshatit Haraēinė prej nga ishte ky shqiptar i vrarė ėshtė revoltuar.
 
 
Sipas ministrit tė brendshėm malazez ka paralajmėrime tė disa organizatave nga Kosova pėr "akte terroriste"
 
Podgoricė, 13 qershor 2003 - Ministri i brendshėm malazez Milan Filipoviq, ka deklaruar nė njė konferencė me gazetarė se ka paralajmėrime tė disa organizatave nga Kosova pėr akte terroriste nė disa lokalitete tė Malit tė Zi.
 
Ai tha se disa organizata tė cilat janė tė njohura si destabilizuese nė Kosovė, tė cilat edhe atje organizojnė akte terroriste janė sipas tė dhėnave qė posedon, duke pėrgatitur akte terroriste nė pikat kufitare tė Malit tė Zi, kryesisht nė trevat e banuara me shqiptarė.
 
Filipoviq tha se Ministria e Punėve tė Brendshme edhepse nuk beson se do tė realizohen kėto paralajmėrime, megjithatė ka shtuar masat e sigurisė nė kėtė vend, nė veēanti nė komunat e banuara me shqiptarė.
 
 
Ēoviq u ka bėrė thirrje pjesėmarrėsve tė samitit tė Selanikut ta bojkotojnė Shtajnerin
 
Beograd, 13 qershor 2003 - Zėvendėskryeministri serb Nebojsha Ēoviq u ka bėrė thirrje pjesėmarrėsve nė Samitin e Selanikut ta bojkotojnė shefin e UNMIK-ut nė Kosovė, Mihael Shtajner dhe nė kėtė mėnyrė tė tregojnė pakėnaqėsinė e tyre me politikėn e tij nė Kosovė.
 
 
Anan: Paqeruajtėsit e KB-sė tė dėrgohen nė Lindjen e Mesme pėr tė ndalur ciklin e dhunės
 
Nju Jork, 13 qershor 2003 – Paqeruajtėsit e Kombeve tė Bashkuara duhet tė dėrgohen nė Lindjen e Mesme qė tė pėrpiqen tė ndalin pėrshpejtimin e ciklit tė dhunės atje, ka thėnė sekretari i pėrgjithshėm i OKB-sė, Kofi Anan, njofton BBCnews.
 
Ai gjithashtu ka thėnė se forca prej 51 vėzhguesish amerikanė, qė priten ta arrijnė javėn e ardhshme “ėshtė vetėm fillimi”, por vetėm njė forcė e armatosur “amortizuese” do tė mund tė ndalte pėrshkallėzimin e dhunės.
 
Nė njė intervistė nė njė gazetė izraelite, Anan gjithashtu ka nxitur Izraelin tė kufizojė pėrgjigjet nė sulmet palestineze “nė masė proporcionale”, ndonėse e di se “kjo ėshtė shumė vėshtirė”.
 
 
Forcat amerikane kanė vrarė sot 27 militantė irakianė
 
Bagdad, 13 qershor 2003 – Forcat amerikane kanė vrarė sot (e premte) 27 irakianė, tė cilėt kanė sulmuar njė patrullė tankesh nė veri tė Bagdadit, ka bėrė tė ditur njė zėdhėnės ushtarak, njofton Rojter. Irakianėt kanė hapur zjarr antitank kundėr patrullės nė qytetin Balad.
 
Tanket ua kanė kthyer zjarrin dhe kėshtu kanė vrarė katėr itrakianė. Automjetet e blinduara, tė ndihmuara nga zjarri prej helikopteri, kanė ndjekur pjesėn e mbetur tė grupit dhe kėshtu kanė vrarė edhe 23 syresh, thuhet nė deklaratėn e zėdhėnėsit nė fjalė.
 
 
Dje nė moshėn 87 vjeēare ndėrroi jetė aktori i njohur Gregori Pek
 
Llos Anxhellos, 13 qershor 2003 - Ylli i filmit amerikan, aktori Gregori Pek, ndėrroi jetė dje nė shtėpinė e tij nė Los Anxheles nė moshėn 87-vjeēare. Pek fitoi ēmimin Oskar pėr filmin "Tė vrasėsh zogun shpotitės" dhe shumė mirėnjohje tjera nė fushėn e filmit pėr rolet e tij tė shkėlqyera.
 
 
Gjashtė ushtarė afganė janė plagosur nė njė sulm me granatė nė jug tė vendit
 
Kandahar, Afganistan, 13 qershor 2003 – Gjashtė ushtarė afganė janė plagosur nė njė sulm me granatė nė jug tė vendit, ka bėrė tė ditur sot (e premte) njė zyrtar provincial, njofton Rojter. Sulmi ka ndodhur gjatė natės nė rrethin Girishk tė provincės Hlemand kur njė grup luftėtarėsh talibanė tė dyshimtė kanė hedhur njė granatė nė dhomėn ku flinin ushtarėt.
 
"Tre nga tė plagosurit janė transportuar nė Pakistan pėr shėrimin e plagėve tė rėnda dhe tre tė tjerė po shėrohen nė spitalin vendor", ka thėnė zyrtari i lartpėrmendur. Ėshtė jashtė ēdo dyshimi se luftėtarėt talibanė e kanė kryer kėtė sulm, ka shtuar ai.
 
 
Trupat amerikane kanė vrarė tė pakten 70 veta nė njė kamp trajnimi tė "terroristėve" nė Irak
 
Bagdad, 13 qershor 2003 – Trupat amerikane kanė vrarė tė pakten 70 veta nė njė kamp trajnimi tė "terroristėve" nė Irak, ka njoftuar zėdhėnėsi ushtarak amerikan nė njė prononcim tė sotėm (e premte), njofton Rojter.
 
Ai ka thėnė se njė ushtar amerikan ėshtė plagosur gjatė operacionit, i cili ėshtė ende nė vazhdim e sipėr. Armata ka thėnė se sulmi nė kamp, qė ndodhet 90 mila nė veriperendim tė Bagdadit, ėshtė pjesė e "pėrpjekjeve tė vazhdueshme pėr ērrėnjosjen e lojalistėve tė partisė Baath, tė grupeve paramilitare dhe elementėve tė tjerė subversivė", por s'ka dhėnė detaje tė tjera pėr kampin.
 
 
Pauell u bėn thirrje udhėheqėsve tė Lindjes sė Mesme pėr masa kundėr grupeve ekstremiste palestineze
 
Uashington, 13 qershor 2003 - Sekretari amerikan i Shtetit, Kolin Pauell, po u bėn thirrje udhėheqėsve tė Lindjes sė Mesme qė tė veprojnė kundėr grupeve ekstremiste palestineze, qė siē tha ai po pėrpiqen tė bllokojnė procesin e paqes mes izraelitėve dhe palestinezėve.

Pauell foli dje nė telefon me udhėheqėsit e Izraelit, Jordanisė, Arabisė Saudite dhe Egjiptit dhe u kėrkoi atyre tė ngrenė zėrin pėr tė ndaluar transferimin e fondeve pėr grupet ekstremiste Hamas, Xhihadi Islamik dhe grupe tė tjera, qė i pėrshkroi si elemente tė vendosur qė tė pėrdorin terrorin pėr tė ndaluar procesin e paqes.
 
 
Hamasi fajėsohet pėr dhunėn nė Lindjen e Mesme
 
Uashington, 13 qershor 2003 - Administrata e presidentit amerikan Xhorxh Bush ka kritikuar ashpėr grupin militant palestinez, Hamas. Zėdhėnėsi i Shtėpisė sė Bardhė, Ari Fleisher, tha se dhuna e vazhdueshme nuk ishte faj i Izraelit apo Autoritetit Palestinez, por i Hamasit.

Njė zėdhėnės i Hamasit, Ismail Abu Shanab, i tha BBC-sė se grupi mund tė kryente sulme tė tjera brenda Izraelit pėr tė parandaluar sulmet izraelite kundėr palestinezėve.

Paralajmėrimi u bė njė ditė pasi Hamasi bėri njė sulm vetėvrasės nė Jeruzalem nga i cili vdiqėn 16 vetė.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.