13.06.2003 - Trepca.net

Kosova pas katėr vjetėsh - pėrparime dhe sfida

Kosovarėt pėrkujtojnė katėrvjetorin e lirisė


E enjte, 12 qershor 2003 / BBC
    
Si udhėheqėsit ndėrkombėtarė ashtu   edhe ata shqiptarė nė Kosovė janė tė njė mendjeje se vendi ka bėrė pėrparim tė madh gjatė katėr viteve tė fundit.
Kosova ka shėnuar katėrvjetorin e hyrjes sė trupave tė NATO-s qė pėr shumicėn shqiptare ėshtė cilėsuar si pėrvjetor i lirisė sė Kosovės.
"Sot atmosfera ėshtė krejt ndryshe, tanket kanė shkuar, kufijtė janė tė sigurtė, por ende nuk ka normalitet," tha kreu i UNMIK-ut, Michael Stenier. 
Si udhėheqėsit ndėrkombėtarė ashtu   edhe ata shqiptarė nė Kosovė janė tė njė mendjeje se vendi ka bėrė pėrparim tė madh gjatė katėr viteve tė fundit.
Kosova ka shėnuar katėrvjetorin e hyrjes sė trupave tė NATO-s qė pėr shumicėn shqiptare ėshtė cilėsuar si pėrvjetor i lirisė sė Kosovės.
"Sot atmosfera ėshtė krejt ndryshe, tanket kanė shkuar, kufijtė janė tė sigurtė, por ende nuk ka normalitet," tha kreu i UNMIK-ut, Michael Stenier.
"Kėrcėnimi tani ėshtė mė i komplikuar dhe ėshtė i brendshėm, pra krimi i organizuar dhe ekstremizmi, ndėrsa armiku ėshtė mė pak i dukshėm," tha ai.
Zoti Steiner tha se megjithė shumė problemeve dhe sfidave me tė cilat ballafaqohet Kosova, e ardhmja e saj ėshtė nė Evropė dhe siguroi se komuniteti ndėrkombėtar do t'i qėndrojė nė krah pėr ta ndihmuar.
Komandati i KFOR-it, gjenerali Fabio Mini, tha se nė Kosovė mbetet akoma shumė pėr t'u bėrė nė luftėn kundėr terrorizmit, ekstermizmit, korrupsionit dhe krimit, pėr tė cilėn gjė, ai tha se KFOR-i po punon ngushtė me policinė.
 
Mė shumė pėr pakicat
 
Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova tha se nė katėr vjet ėshtė bėrė njė pėrparim i madh.
 
"Natyrisht, kemi problemet e zhvillimit dhe tė tjera ..., por kemi njė shoqėri tė integruar pėr tė gjithė qytetarėt e Kosovės, pėr tė gjitha grupet etnike," tha zoti Rugova.

Megjithatė, udhėheqėsit shqiptarė pranojnė nevojėn e njė pune mė tė madhe pėr pėrfshirjen e tė gjitha pakicave nė zhvillimin e Kosovės.

"Ne mund tė bėjmė mė shumė pėr pakicat, sidomos pėr pakicėn serbe," thotė nė njė intervistė pėr BBC-nė kryetari i Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės, Ramush Haradinaj.

"Duhet qė qytetarėt e Kosovės tė kenė njė platformė tė njejtė, pa dallim pėrkatėsie etnike, pėr njė Kosovė demokratike, pėr njė rend demokartik dhe kėrkohet pjesėmarrje," tha ai.

"Gatishmėria e shumicės do tė sjellė mė shumė sukses dhe rezultate edhe nė kėtė drejtim, nė rast tė njė gatishmėrie edhe tė pakicės qė tė japė kontributin e vet pėr njė jetė mė tė mirė nė Kosovė," tha ai.


Mbėshtetje pėr pavarėsi

Deputeti i Kuvendit tė Kosovės nga Lidhja Demokratike e Kosovės, Alush Gashi, tha nė njė intervistė pėr BBC-nė se katėr vitet e fundit nė Kosovė demonstrojnė mė sė miri drejtėsinė e ndėrhyrjes sė Shteteve tė Bashkuara dhe aleatėve tė saj tė NATO-s pėr ta ndėrprerė gjenocidin nė Kosovė dhe pėr tė krijuar njė perspektivė pėr qytetarėt e Kosovės.

Zoti Gashi i bėri thirrje komunitetit ndėrkombėtar tė mbėshtes pėrpjekjet e Kosovės pėr pavarėsi.

"Bashkėsia ndėrkombėtare duhet tė jetė mė shumė e guximshme nė kuptimin e njė realiteti se Kosova ėshtė nė rrugėn e pashmangshme tė pavarėsisė dhe se Kosovės i duhen dhėnė ganaca mė tė fuqishme qė kjo ditė nuk ėshtė larg," tha ai.

"Me njė mbėshtetje tė tillė ndėrkombėtare forcat politike dhe qytetare tė Kosovės do tė kishin njė energji shtesė pėr afrimin mė tė fuqishėm ndaj pakicave pėr tė cilat ne kemi rezultate shumė tė mira," tha zoti Gashi.

Zoti Haradinaj thotė se zhvillimet e deritashme dėshmojnė pėr gatishmėrinė dhe pjekurinė e duhur qė ka populli i Kosovės, institucionet e zgjedhura pėr tė marrė pėrgjegjėsitė pėr Kosovėn.

"Ne jemi tė gatshėm tė marrim pėrgjegjėsitė dhe tė ndėrtojmė njė paqe tė pėrhershme pėr Kosovėn," tha ai.

  

http://www.bbc.co.uk/albanian/news/2003/06/030612_kos_fourthanniversary.shtml


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.