12.06.2003 - Trepca.net

Lajme

E enjte, 12 qershor 2003


 

Pėrmbajtja:

 • Me njė ceremoni festive sot nė Prishtinė u shėnua 4-vjetori i hyrjes sė trupave tė NATO-s nė Kosovė

 • Edhe nė Gjilan po zhvillohen aktivitete kushtuar katėrvjetorit tė hyrjes sė trupave tė NATO-s

 • Riza Halimi falenderon Presidentin Rugova

 • Ēmimi "Beqir Musliu" i jipet Sabri Hamitit

 • Gjykata e qarkut nė Gjilan tre veta i ngarkon pėr veprime terroriste

 • Persona tė maskuar kanė vrarė Hasan Krasniqin nė Vranoc tė Pejės

 • Kisinxher: Kosovėn drejt pavarėsisė po e ēon evolucioni i pandalashėm

 • AKM suspendoi drejtoreshėn e pėrgjithshme tė PTK-sė

 • PDK nė Gjilan vendosi qė tė ngrijė marrėdhėniet me Kuvendin komunal pėr kohė tė pacaktuar

 • Forcat e KFOR-it nė Kosovė do tė organizojnė sot pėrvjetorin e katėrt tė hyrjes sė trupave tė NATO-s nė Kosovė

 • Forcat e KFOR-it do tė pėrcjellin me autobusė banorėt qė kalojnė nė pjesėn veriore tė Mitrovicės

 • Nė Prishtinė u hap panairi ndėrkombėtar ekonomik

 • Nė finale tė Kupės sė Kosovės do luajnė Prishtina dhe KEK-u

 • Autoritetet e Serbisė sot do tė dorėzojnė kufomat e 22 shqiptarėve

 • Mė 18 qershor nė Shkup takohen liderėt e partive liberale tė Ballkanit Perendimor

 • Nė kanalin e tretė tė TV tė Maqedonisė bėhen transmetimet e seancave parlamentare nė gjuhėn shqipe

 • Korpusi i Paqes amerikane nė Maqedoni do tė zgjerojė veprimtarinė e vet

 • BDI mori vendim pėr t'u bashkuar me Partinė Demokratike Kombėtare

 • Policia maqedonase ka arrestuar dhjetėra persona nėn dyshimin se kanė lidhje me shpėrthimet e fundit

 • Nė Irak rrėzohet njė helikopter amerikan

 • "Tė jetojmė nė paqe - me dashuri dhe respekt tė pėrhershėm ndaj njėri-tjetrit", ka thėnė sot papa Gjon Pali i Dytė

 • SARS-i sė shpejti do tė ērrėnjoset nė botė

 • Hans Bliks akuzon SHBA-nė pėr fushatė diskredituese ndaj tij

 • Al-Kaida dyshohet si autore e sulmit nė Kabul

 • Mbi 20 tė vrarė nė dhunėn e djeshme mes palestinezėve dhe izraelitėve

 • Vazhdojnė protestat nė Iran

 • Gjatė njė operacioni tė madh nė Irak, trupat amerikane kanė arrestuar rreth 400 veta

 • Nė pjesėn indiane tė Kashmirit janė vrarė tetė kryengritės

 • Nė Ulan Bator ėshtė zbuluar njė varrezė masive tė spastrimeve staliniste

 • Tė pakten dy civilė janė vrarė nė luftimet e reja nė Afganistan

 • SHBA-tė thonė se 15 vende s’kanė bėrė fare pėrpjekje pėr tė ndalė trafikimin e qenieve njerėzore


 
Me njė ceremoni festive sot nė Prishtinė u shėnua 4-vjetori i hyrjes sė trupave tė NATO-s nė Kosovė
 
    
Prishtinė, 12 qershor 2003 - Nė katėrvjetorin e hyrjes sė trupave nė NATO-s nė Kosovė, sot nė selinė e KFOR-it nė Prishtinė u organizua njė ceremoni festive, ku merrnin pjesė personalitetet mė tė larta tė vendit dhe ato ndėrkombėtare.

Duke folur nė kėtė ceremoni, komandanti i KFOR-it Fabio Mini dhe shefi i UNMIK-ut Mihael Shtajner vlerėsuan se misioni ushtarak dhe civil i bashkėsisė ndėrkombėtare nė Kosovė ka qenė i suksesshėm gjatė katėr viteve tė kaluara, duke shtuar se ende mbetet shumė pėr t'u bėrė nė tė ardhmen nė mėnyrė qė Kosova tė integrohet nė BE - thanė Shtajner dhe Mini nė kėtė ceremoni.
   
Sipas gjeneral Minit, qė nga fillimi mandati i forcave paqeruajtėse nė bazė tė rezolutės 1244 ishte krijimi i njė mjedisi tė sigurt pėr tė gjithė qytetarėt e Kosovės. "Ne e kemi bėrė kėtė nė mėnyrė qė institucionet e Kosovės mund tė punojnė nė liri, ndėrkaq njerėzit tė jetojnė tė lirė nė shoqėrinė multientike", tha Mini, duke shtuar se tani periudha e emergjencės ka kaluar.
 
"Shikuar nga aspekti i sigurisė tani nuk ekziston kėrcėnimi nga jashtė", tha Mini. "Tani po e fokusojmė aktivitetin tonė nė luftė kundėr terrorizmit, esktremizimit dhe krimit tė organizuar, por ne gjithashtu duhet tė fokusohemi pėr sigurinė e minoriteteve dhe kthimin e tyre", theksoi gjeneral Mini.

Ndėrkaq Shtajner tha se misioni i NATO-s nė vitin 1999 ishte fitorja kundėr regjimit tė Millosheviqit dhe sigurimi i kufijve tė Kosovės. Por tani qė misioni i bashkėsisė ndėrkombėtare ka ndryshuar, tha Shtajner, ky mision ėshtė fokusuar nė kthimin e refugjatėve, nė luftėn kundėr krimit tė organizuar dhe nė ndėrtimin e shoqėrisė multietnike.
 
Shtajner tha se KFOR-i dhe UNMIK-u duhet tė angazhohen pėr integrimin e Kosovės nė Evropė. "Ardhmėria e Kosovs ėshtė nė Evropė", tha Shatjne rduke nėnvizuar se "perspektiva e Evropės ėshtė e vetmja rrugė qė tė zgjidhen problemet e shumta nė Kosovė".

Duke pėrshėndetur nė kėtė ceremoni festive, Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova ēmoi lart punėn e KFOR-it dhe progresin e arritur, duke theksuar se duhet bėrė mė shumė nė procesin e pajtimit.
Presidenti Rugova bėri tė ditur se do tė ndajė medaljet pėr shėrbim ushtarak dhe civil nė Kosovė.
"Sot pas katėr vjetėve mund tė them se kemi njė progres tė madh.
 
Kemi njė shoqėri tė integruar pėr tė gjithė qytetarėt e Kosovės, pėr tė gjitha grupet etnike. Kemi edhe pėrparim, por duhet tė bėjmė mė shumė nė procesin e pajtimit e tė komunikimit mes nesh". Ai tha se si President i Kosovės - 12 Qershorin e ka shpallur Ditė tė Lirisė sė Kosovės.

Nė kėtė ceremoni u pėrkujtuan edhe 101 ushtarėt e KFOR-it tė cilėt kanė dhėnė jetėn e tyre nė misionin paqeruajtės nė Kosovė.
 
 
Edhe nė Gjilan po zhvillohen aktivitete kushtuar katėrvjetorit tė hyrjes sė trupave tė NATO-s
 
Gjilan, 12 qershor 2003 - Sot nė Gjilan ka filluar manifestimi i shėnimit tė katėrvjetorit tė ēlirimit, i titulluar "Liria e Gjilanit 2003", i cili zhvillohet mė 12 e 15 maj, ditė kėto kur nė Gjilan hynė trupat paqeruajtėse tė NATO-s.

Programi i sotėm ka filluar me vėnien e kurorave dhe nderimin e pėrfaqėsuesve komunalė te varrezat e dėshmorėve, ndėrsa ka vazhduar me njė vizitė nė kampin ushtarak amerikan "Montith" dhe aktivitetet tjera tė parapara pėr 12 qershor.

Lutfi Haziri, kryetar i komunės, nė fjalėn e rastit tha se 12 Qershori ėshtė njė ditė shumė e rėndėsishme nė kalendarin historik tė Kosovės, sepse i dha fund pėrgjithmonė njė epoke tė errėt dhe tė tmerrshme pėr shqiptarėt.

Katėr vitet e kaluara nė liri, Gjilani punoi shumė pėr ta pėrmirėsuar jetėn e qytetarėve tė vetė, pa dallime nė baza etnike dhe sot mund tė themi se ėshtė arritur njė progres i mirė nė kėtė drejtim, tha Haziri. Sot kėtu ka paqe, siguri pėr tė gjithė qytetarėt, funksionojnė institucionet, ndėrsa po punohet nė avancimin e progresit.
 
Deri tani janė realizuar mė shumė se 270 projekte, ndėrsa edhe shumė tė tjera janė tė gatshme dhe presin donacionet, tha ai.

"Mė e rėndėsishmja pėr tė ardhmen, ėshtė se qytetarėt tanė kanė njė motiv tė madh pėr tė ndėrtuar njė jetė tjetėr nga ajo qė ishte dikur kėtu dhe, njė tė ardhme mė tė mirė pėr tė gjithė", tha ndėr tė tjera Lutfi Haziri, kryetar i komunės.
 
 
Riza Halimi falenderon Presidentin Rugova
 
Preshevė, 12 qershor 2003 - "Me rastin e dekorimit me Medaljen e artė tė Lidhjes sė Prizrenit mė lejoni t'Ju shpreh falenderimet e mia mė tė sinqerta dhe kėnaqėsinė e posaēme pėr respektin dhe pranimin qė Ju dhe institucioni mė i lartė i Kosovės nė kėtė mėnyrė dinjitoze po ia bėni jo vetėm veprimtarisė sime politike, por, mbi tė gjitha, angazhimit tė pavarur politik tė shqiptarėve nė Luginėn e Preshevės", thuhet nė njė letėr falenderimi tė kryetarit tė Partisė pėr Veprim Demokratik nė Preshevė, Riza Halimit dėrguar Presidentit tė Kosovės Ibrahim Rugova.

"Medalja e artė e Lidhjes sė Prizrenit, e ndarė pėr nder tė 125-vjetorit tė Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit, do tė jetė pėr mua inspirim i posaēėm pėr vazhdimin me pėrkushtim tė veprimit tim politik nė kuadėr tė procesit qė duhet t'u sigurojė shqiptarėve tė kėtij rajoni realizimin e plotė tė tė drejtave individuale dhe kolektive", thuhet nė fund tė letrės sė Riza Halimit dėrguar Presidentit Rugova.
 
 
Ēmimi "Beqir Musliu" i jipet Sabri Hamitit
 
Gjilan, 12 qershor 2003 - Fitues i ēmimit "Beqir Musliu" qė jepet pėr vlera letrare, sivjet do tė jetė shkrimtari Sabri Hamiti. Kėshtu ka vendosur juria letrare, nė pėrbėrje dr Ali Aliu, Ibrahim Kadriu e Sabit Rrustemi.

Sabri Hamiti ka dėshmuar pėrkushtim tė jashtėzakonshėm nė fushėn e poezisė, kritikės letrare, dramės, prozės dhe vlerėsohet si njė nga figurat mė komplete tė letrave shqipe, thuhet nė njė arsyetim tė shkurtėr tė juries.

Ēmimi "Beqir Musliu", i cili sivjet jepet pėr herė tė dytė, Sabri Hamitit do t`i dorėzohet nė njė ceremoni solemne, mė 24 qershor.
 
 
Gjykata e qarkut nė Gjilan tre veta i ngarkon pėr veprime terroriste
 
Gjilan, 12 qershor 2003 - Gjykata e qarkut nė Gjilan i ngarkon tre shqiptarė pėr disa veprime terroriste nė rajonin e Luginės sė Preshevės. Kėta tre persona janė arrestuar nga policia e UNMIK-ut dhe janė me preardhje nga komuna e Bujanocit, por me vendbanim nė Kosovė.
 
Kėta janė: Basri Sinan Xhemajli, Rasim Bajrami dhe Asllan Bajrami, njofton shtypi i sotėm.

Ndėrkohė njė gjykatės ndėrkombėtar po i kryen hetimet nė lidhje me incidentin mė 7 mars afėr kufirit Kosovė-Serbi, te gryka e Koēulit. Siē dihet nė atė incident policia serbe pat vrarė dy shqiptarė.
 
 
Persona tė maskuar kanė vrarė Hasan Krasniqin nė Vranoc tė Pejės
 
Pejė, 12 qershor 2003 - Mbrėmė rreth orės 23, nė Vranoc tė Pejės, persona tė maskuar kanė vrarė me armė zjarri Hasan Krasniqin, 33- vjeēar, punėtor i pompės sė benzinės nė kėtė fshat. "Maskat" e kanė vrarė atė duke hipur nė veturėn e tij pėr tė shkuar nė shtėpi pas pėrfundimit tė orarit tė punės.
 
I ndieri ėshtė goditur me njė breshėri plumbash dhe ka vdekur rrugės gjatė dėrgimit nė spitalin e Pejės. Nė vendin e ngjarjes kanė dalė, pas rreth dy orėsh, pjesėtarėt e KFOR-it dhe tė policisė sė UNMIK-ut. Motivet e kėsaj vrasjeje ende mbeten tė pasqaruara.
 
 
Kisinxher: Kosovėn drejt pavarėsisė po e ēon evolucioni i pandalashėm
 
Vjenė, 12 qershor 2003 - Duke folur nė njė tubim nė Vjenė, sekretari i dikurshėm amerikan i Shtetit Henri Kisinxher, i pyetur nėse Kosova do tė bėhet e pavarur dhe nėse kėtė e mėbshtet Shtėpia e Bardhė, ka thėnė:
 
"Nuk e di nėse e Amerika e mbėshtet (pavarėsinė e Kosovės), por drejt pavarėsisė Kosovėn po e ēon evolucioni i pandalashėm". Ai ka shtuar qė vėshtirė se Kosova tė mbetet pjesė e Serbisė. Ndarja e Kosovės nga Serbia ėshtė e pashmangshme.

Kisinxher kėto komente i bėri nė njė takim tė mbajtur dje nė Vjenė tė quajtur "Evropa forum 2003", nė tė cilin vulėn kryesore ia dhanė dy veteranėt e njohur tė politikės botėrore - Henri Kisinxher dhe Hans Ditri Gensher, ministėr i dikurshėm i jashtėm gjerman.
 
Bota nuk mund tė jetė stabile pa punėn e pėrbashkėt tė Amerikės dhe Evropės, as qė Amerika dhe Evropa kanė cilindo mė tė afėrt sesa qė janė njėra me tjetrėn, andaj ėshtė e logjikshme tė pritet qė kėto dy palė do tė bėjnė ēmos qė ėshtė nė fuqinė e tyre qė lidhjet e ndėrsjella tė riparohen pas fėrkimeve rreth Irakut dhe ēėshtjeve tė tjera - kanė konkluduar Kisinxher dhe Gensher nė kėtė takim duke folur pėr tensionet ndėrmjet Amerikės dhe Evropės.
 
 
AKM suspendoi drejtoreshėn e pėrgjithshme tė PTK-sė
 
Prishtinė, 12 qershor 2003 - AKM-ja ka suspenduar nga puna drejtoreshėn e pėrgjithshme tė Postelekomit tė Kosovės, Leme Xhema, pas kontrollit qė bėri tė martėn njėsia elite e UNMIK-ut antikorrupsion nė zyrėn dhe nė shtėpinė e saj.
 
Nė njė njoftim tė PTK theksohet se nė bazė tė vendimit tė kryesuesit tė Bordit tė AKM-sė u suspendua pėrkohėsisht zonja Leme Xhema nga pozita e saj aktuale si drejtoreshė e pėrgjithshme e PTK-sė deri nė pėrfundim tė procesit tė hetimeve. Ushtruesi i detyrės sė drejtorit tė pėrgjithshėm i PTK-sė do tė jetė i punėsuari nga Agjencioni kosovar i Mirėbesimit pėr PTK-nė, Erik Mekkenlli.
 
PTK ka theksuar se zonja Leme Xhema nuk ėshtė shkarkuar nga pozita e saj, por vetėm ėshtė suspenduar. Ky veprim ėshtė ndėrmarrė si masė e pėrkohshme pėr tė mbrojtur interesat e AKM-sė, PTK-sė dhe zonjės Leme Xhemės, thuhet nė komunikatė.
 
 
PDK nė Gjilan vendosi qė tė ngrijė marrėdhėniet me Kuvendin komunal pėr kohė tė pacaktuar
 
Gjilan, 12 qershor 2003 - Dega e Partisė Demokratike nė Gjilan pas paralajmėrimeve tė mėhershme vendosi qė tė ngrijė marrėdhėniet me Kuvendin komunal pėr kohė tė pacaktuar, siē thuhet nė shenjė pakėnaqėsie me rrjedhėn e punėve nė kuvend dhe komitetet e tij.
 
Shkaku kryesor i kėtij hapi ėshtė zgjedhja e kryetarit tė ri nė Komitetin pėr Urbanizėm dhe Planifikim Hapėsinor, qė ėshtė njė mjek nga radhėt e LDK-sė pa shkarkuar fare kryetarin e mėparshėm njė inxhinier i ndėrtimtarisė nga radhėt e PDK-sė.

Ndryshe PDK nė Asamblenė komunale tė Gjilanit ka 13 kėshilltarė.
 
 
Forcat e KFOR-it nė Kosovė do tė organizojnė sot pėrvjetorin e katėrt tė hyrjes sė trupave tė NATO-s nė Kosovė
 
Prishtinė, 12 qershor 2003 - Forcat paqeruajtėse tė KFOR-it nė Kosovė do tė organizojnė sot pėrvjetorin e katėrt tė hyrjes sė trupave tė NATO-s nė Kosovė,tha zėdhėnėsi i KFOR-it, majori Vill Bekman. Ceremonia e pėrvjetorit tė katėrt tė hyrjes sė trupave tė NATO-s nė Kosovė do tė mbahet sot nė Shtabin kryesor tė KFOR-it nė Prishtinė.
 
 
Forcat e KFOR-it do tė pėrcjellin me autobusė banorėt qė kalojnė nė pjesėn veriore tė Mitrovicės
 
Mitrovicė, 12 qershor 2003 - Forcat paqeruajtėse tė KFOR-it do tė pėrcjellin me autobusė civilė banorėt qė kalojnė nė pjesėn veriore tė Mitrovicės. Kėta autobusė do tė qarkullojnė tri herė nė ditė. Ata thanė se ky akt ėshtė normal nė pėrpjekje pėr tė rikthyer jetėn normale pėr kėta banorė tė cilėt deri mė tash kanė qarkulluar nė relacionin veri-jug me kamionė tė KFOR-it.
 
 
Nė Prishtinė u hap panairi ndėrkombėtar ekonomik
 
Prishtinė, 12 qershor 2003 - Nė Prishtinė u hap panairi ndėrkombėtar ekonomik "Prishtina 2003", nė tė cilin po marrin pjesė mbi 80 firma nga vendet e rajonit.
 
Zyrtarėt ekonomikė tė Kosovės thanė se ky panair ėshtė manifestimi mė i rėndėsishėm ekonomik nė Kosovė, pasi krijohen mundėsi pėr paraqitjen e kapaciteteve tona prodhuese dhe tregtare si dhe pėr krijimin e bashkėpunimit tė mirėfilltė ekonomik nė nivel partneriteti me vendet e rajonit.

Pėr herė tė parė nė kėtė panair marrin edhe firmat e njohura tė jashtme tė industrisė sė automobilave. Panairi do tė qėndrojė i hapur deri mė 14 qershor dhe hyrja ėshtė falur.
 
 
Nė finale tė Kupės sė Kosovės do luajnė Prishtina dhe KEK-u
 
Gjilan, 12 qershor 2003 – Dje nė stadiumin e qytetit nė Gjilan, ku ishin tė pranishėm rreth 1000 shikues, u zhvillua takimi i dytė gjysmėfinal i Kupės sė Kosovės, ndėrmjet Gjilanit dhe Prishtinės.
 
Kėtė ndeshje e fituan gjilanasit me rezultat 1:0, me golin qė e shėnoi Arben Zeqiri nė minutėn e 90 tė ndeshjes.

Pėrkundėr kėsaj fitoreje nė finale tė Kupės sė Kosovės nė futboll pėr edicionin 2002/2003 u kualifikua Prishtina pasi qė nė ndeshjen e parė, Prishtina ka mundur Gjilanin me rezultat 3:1.
 
Nė finale Prishtina do tė takohet me anėtarin e ri tė Ligės sė parė tė Kosovės, KEK-un e Kastriotit (ish Obiliqit), i cili nė gjysmėfinalen e zhvilluar para njė jave, pat deklasuar Vėllaznimin e Gjakovės, duke e mundur me rezultat 5:1.

Ndeshja finale Prishtina – KEK-u, do tė zhvillohet mė 18 qershor.
 
 
Autoritetet e Serbisė sot do tė dorėzojnė kufomat e 22 shqiptarėve
 
Beograd, 12 qershor 2003 - Autoritetet e Serbisė sot nė pikėkalimin kufitar me Kosovėn nė Merdar do tė dorėzojnė kufomat e 22 shqiptarėve. Kėto kufoma tė shqiptarėve tė vrarė mė 1999 janė zbuluar nė Petrovosello.
 
Nė kėtė lokalitet janė ekshumuar gjithsej 77 trupa, nga tė cilėt 11 janė dorėzuar mė herėt nė Kosovė. Autoritetet serbe kanė premtuar se pas njė muaji do tė dorėzojnė edhe 20 kufoma tė tjera.

Ndryshe nga tri varreza masive nė Serbi janė ekshumuar gjithsej 930 trupa tė shqiptarėve tė Kosovės.
 
 
Mė 18 qershor nė Shkup takohen liderėt e partive liberale tė Ballkanit Perendimor
 
Shkup, 12 qershor 2003 - Fondacioni Proliberal i Gjermanisė "Friedrich Nauman Stiftung" ka ftuar nė njė takim tė pėrbashkėt mė 18 qershor liderėt e partive liberale tė Ballkanit Perendimor nga Shqipėria, Bosnja dhe Hercegovina, Kosova, Kroacia, Maqedonia, Mali i Zi dhe Serbia, pėr tė diskutuar bashkarisht pėr platformėn tė cilėn do ta paraqesin liderėt dhe ministrat evroliberalė nė Samitin e Bashkimit Evropian i cili do tė zhvillojė punimet nė Selanik.

Kryetari i PLK-sė, z.Gjergj Dedaj, ka konfirmuar pjesėmarrjen e tij nė takimin e liderėve tė Ballkanit Perendimor nė Shkup, si dhe pjesėmarrjen nė takimin e liderėve, kryeministrave dhe ministrave tė partive liberale tė Evropės, i cili do tė mbahet nė prag tė samitit tė BE-sė nė Selanik.

Liderėt e partive liberale tė Ballkanit Perėndimor do tė hartojnė njė platformė tė pėrbashkėt pėr integrimin sa mė tė shpejtė tė kėtyre vendeve nė BE dhe pritet tė nėnshkruajnė njė Deklaratė tė pėrbashkėt, e cila do t'u prezentohet liderėve euroliberalė nė prag tė samitit tė BE-sė nė Selanik.
 
 
Nė kanalin e tretė tė TV tė Maqedonisė bėhen transmetimet e seancave parlamentare nė gjuhėn shqipe
 
Shkup, 12 qershor 2003 - Prej dje nė Televizionin shtetėror tė Maqedonisė nė kanalin e tretė bėhen transmetimet e seancave parlamentare, tė cilat pėrkthehen nė gjuhėn shqipe nė kohėn kur flasin deputetėt maqedonas.
 
Me ndryshimet kushtetuese dhe tė Rregullores sė Parlamentit tė Maqedonisė, deputetė shqiptarė mund tė flasin shqip nė seancė, por mė herėt gjatė transmetimeve nė televizion fjalimet e tyre mbuloheshin nga zėri i pėrkthyesit maqedonas. Tani seancat e parlamentit transmetohen edhe nė kanalin e dytė ku pėrkthehen fjalimet nga shqip nė maqedonisht.

Nga ana tjetėr vlerėsohet se pas mundėsisė pėr tė marrė lejenjoftimet nė dy gjuhė, transmetimet edhe nė gjuhėn shqipe tė seancave tė Parlamentit tė Maqedonisė, janė njė nga realizimet praktike tė Marrėveshjes kornizė tė Ohrit.
 
 
Korpusi i Paqes amerikane nė Maqedoni do tė zgjerojė veprimtarinė e vet
 
Shkup, 12 qershor 2003 - Korpusi i Paqes, i cili numėron 18 vullnetarė amerikanė nė Maqedoni do tė zgjerojė veprimtarinė e vet. Nė muajin shtator pritet tė mbėrrijnė nė kėtė vend edhe 33 vullnetarė tė tjerė amerikanė, ndėrkohė qė numri i pėrgjithshėm pritet tė jetė rreth 60 vullnetarė.
 
Ambasadori amerikan nė Shkup Lorens Batler pohon se kėrkesat pėr vullnetarė amerikanė nė Maqedoni janė nė rritje.

"Optimizmi amerikan pėr tė ardhmen e Maqedonisė zotėron. Kemi shpresė shumė tė madhe pėr njė marrėdhėnie tė qėndrueshme tė pandėrprerė nė vitet qė vijnė", thotė ambasadori amerikan Batler.

Ndėrkaq, presidenti maqedonas, Boris Trajkovski thotė se Korpusi i Paqes ka rėndėsi tė veēantė pėr Maqedoninė, duke shtuar se ky korpus me vullnetarėt e tij do tė ndihmojnė nė forcimin e bashkėpunimit midis Maqedonisė dhe Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės nėpėrmjet realizimit tė detyrave tė tyre.
 
 
BDI mori vendim pėr t'u bashkuar me Partinė Demokratike Kombėtare
 
Shkup, 12 qershor 2003 - Kryesia e Bashkimit Demokratik pėr Integrim e Ali Ahmetit ka marrė vendim pėr t'u bashkuar me Partinė Demokratike Kombėtare tė Kastriot Haxhirexhė.
 
Pėr bashkimin praktik tė tė dy partive tash duhet tė vendosė edhe PDK-ja, e cila duhet tė pranojė programin e BDI-sė dhe tė fillojė procedurėn ligjore tė pezullimit tė aktiviteteve tė saja politike. Bashkimi i kėtyre dy partive shqiptare do tė vazhdojė tė mbajė emrin Partia Bashkimi Demokratik pėr Integrim.

Sipas marrėveshjes njė anėtar i PDK-sė do tė jetė kryetar i BDI-sė, ndėrkaq pesė anėtarė tė saj do tė jenė anėtarė tė kryesisė.
 
 
Policia maqedonase ka arrestuar dhjetėra persona nėn dyshimin se kanė lidhje me shpėrthimet e fundit
 
Shkup, 12 qershor 2003 - Burimet maqedonase kanė bėrė tė ditur se policia maqedonase ka arrestuar dje dhjetėra persona tė cilėt dyshohen tė kenė lidhje me njė numėr shpėrthimesh tė fundit nė tė cilat u vranė disa njerėz nė Maqedoni.
 
Ministria e Punėve tė Brendshme tė Maqedonisė thotė se shpėrthimet qė ndodhėn nė periudha tė ndryshme javėt e fundit lokalitete tė ndryshme si nė Strugė, Sopot, Kumanovė dhe Vaksincė, janė vepra tė njė strukture kriminale.

Sipas kėsaj ministrie kėta persona kanė lidhje tė forta, me siē thuhet nėntokėn e krimit nė Maqedoni dhe nė rajon. Pjesėtarėt e kėsaj strukture konstaton Ministria e rendit janė shtetas tė Maqedonisė dhe motivet e saj kryesisht janė pėr pėrfitime financiare.

Nė shpėrthimet e ndodhura pėrveē dėmeve materiale ka pasur edhe viktima. Ministria Punėve tė Brendshme konstaton se kjo strukturė nuk ka pėrkrahje nga popullėsia lokale nė Maqedoni.
 
 
Nė Irak rrėzohet njė helikopter amerikan
 
Bagdad, 12 qershor 2003 - Njė helikopter ushtarak amerikan ėshtė rrėzuar nė perėndim tė Irakut. Amerikanėt thonė se mesa duket, ai ėshtė qėlluar.

Autoritetet ushtarake amerikane thonė se kanė arritur me sukses qė tė evakuojnė ekuipazhin e helikopterit Apaēi prej dy vetėsh.

Sipas tyre, helikopterė tė tjerė amerikanė u desh tė qėllonin disa forca armike nė terren.

Po ashtu, aeroplanė amerikanė nė Irak kanė kryer disa sulme nga ajri si pjesė e njė fushate nė vazhdim qė sipas amerikanėve, bėhet kundėr elementėve besnikė tė partisė Baath.

Zyrtarėt amerikanė thanė se aeroplanėt luftarakė gjuajtėn mbi njė kamp ku stėrviteshin terroristėt, 150 km nė veriperėndim tė Bagdadit.
 
 
"Tė jetojmė nė paqe - me dashuri dhe respekt tė pėrhershėm ndaj njėri-tjetrit", ka thėnė sot papa Gjon Pali i Dytė
 
Qytet i Vatikanit, 12 qershor 2003 - Ati i Shenjtė - papa Gjon Pali i Dytė ka organizuar dhe realizuar sot nė Selinė e Shenjtė njė audiencė tė jashtėzakonshme, me besimtarė e shtegtarė tė ardhur nga shumė vende tė botės, kushtuar predikimit tė Fjalės sė Zotit, nė njėqind vizitat e tija pastorale, nėpėr botė (jashtė Italisė), gjatė periudhės ēerekshekullore tė papatit tė Tij.

Nė kėtė audiencė, tė organizuar mbas pėrmbushjes sė shtegtimit tė tij tė njėqindėt - javėn e kaluar nė Kroaci, Shentėria e Tij ka thėnė se nė kėto shtegtime baritore ėshtė ndier si Apostulli Pjetėr, duke predikuar Fjalėn e Zotit, me porositė pėr paqe dhe dashuri ndėrmjet njerėzve, pa dallime racore, rajonale apo fetare.
 
"Nė kėto predikime kam ndier sa kėnaqėsi, aq edhe pėrgjegjėsi" - ka thėnė Papa, duke pėrshkruar disa raste tė veēanta, pėrfshirė edhe vizitat e tij nė Ballkan (nė Shqipėri, nė Bosnje e Hercegovinė dhe tash sė fundi nė Kroaci).

Papa Gjon Pali i Dytė ka thėnė se kėnaqėsinė mė tė madhe, nė kėto udhėtime, e ka pėrjetuar nė takimet e tij me pėrfaqėsuesit e kishave tė tjera tė krishtera (jokatolike), si dhe me pėrfaqėsuesit e besimeve jo tė krishtera - tė hebrenjve, myslimanėve e tė besimeve tė tjera, duke i pėrmendur hyrjet dhe lutjet nė tempujt e kėtyre besimeve.
 
Ai nuk ka harruar edhe me kėtė rast porosinė e pėrhershme tė tij, drejtuar njeėzimit mbarė: "Tė jetojmė nė paqe - me dashuri dhe respekt tė pėrhershėm ndaj njėri-tjetrit!"
 
 
SARS-i sė shpejti do tė ērrėnjoset nė botė
 
Manila/Tajpeh/ Pekin, 12 qershor 2003 - Organizata Botėrore e Shėndetėsisė (OBSH) ka vlerėsuar sot se epidemia e sindromės sė rėndė respirator - SARS - sė shpejti do tė ērrėnjoset, duke mos pėrjashtuar mundėsinė e shpėrthimit tė saj tė sėrishėm.

Pėrhapja e e sėmundjes duket se ėshtė ndalė nė Kinė, por kjo nuk ėshtė bėrė plotėsisht nė Tajvan, ka deklaruar Hitoshi Oshitani, njė zyrtar i selisė rajonale tė OBSH nė Manilė nė luftė kundėr SARS-it nė Azi.
 
Sipas tė dhėnave tė OBSH, SARS-i deri mė tash ka marrė jetėn e 789 njerėzve ndėrkaq numri i tė infektuarve ka arritur nė 8.437.
 
 
Hans Bliks akuzon SHBA-nė pėr fushatė diskredituese ndaj tij
 
Nju Jork, 12 qershor 2003 - Kryeinspektori i Kombeve tė Bashkuara pėr armėt, Hans Bliks, kritikoi Shtetet e Bashkuara pėr atė qė ai e cilėsoi si fushatė pėr ta diskredituar atė nė prag tė luftės kundėr Irakut. Nė komentet qė u botuan nė gazetėn britanike, "Guardian", Bliks thotė se disa zyrtarė amerikanė pėrhapėn, nėpėrmjet mjeteve tė informimit, gjėra tė pakėndshme rreth tij.
 
Ai tha gjithashtu se Shtetet e Bashkuara i kishin bėrė trysni qė tė pėrdorte gjuhė mė tė ashpėr nė raportet e tij mbi armėt irakiane tė shkatėrrimit nė masė. Zoti Bliks do tė dalė nė pension nė fund qė qershorit, pasi kryesoi ekipet e inspektimit tė armėve gjatė tre vjetėve tė fundit.
 
 
Al-Kaida dyshohet si autore e sulmit nė Kabul
 
Berlin, 12 qershor 2003 - Ministri gjerman i Mbrojtjes, Peter Shtruk, tha se terroristė tė rrjetit Al-Kaida ishin pas shpėrthimit vdekjeprurės tė javės sė kaluar qė shkaktoi vdekjen e 4 paqeruejtėsve gjermanė nė kryeqytetin afgan. Zoti Shtruk tha qė autori i shpėrthimit ishte anėtar i al-Kaidės dhe kishte lidhje me lėvizjen Taleban dhe mbėshtetej nga forca renegate.
 
Ai tha se tė tre grupet po pėrpiqen tė detyrojnė Forcėn Ndėrkombėtare tė Sigurisė tė largohet nga Afganistani. Ushtarėt gjermanė po largoheshin nga Afganistani, kur autori i shpėrthimit vetėvrasės iu afrua me makinė autobusit tė paqeruejtėsve dhe aktivizoi lėndėt plasėse.
 
 
Mbi 20 tė vrarė nė dhunėn e djeshme mes palestinezėve dhe izraelitėve
 
Gaza, 12 qershor 2003 - Pas njė ditė sulmesh tė dhunshme midis Izraelit dhe palestinezėve qė lanė mė shumė se 20 njerėz tė vdekur, ushtria Izraelite ka ndėrmarrė njė tjetėr sulm me helikopterė nė Rripin e Gazės.
Nė mbrėmje vonė sulmet me raketa bėnė shkrumb e hi njė makinė duke vranė dy anėtarė tė Hamasit brenda saj. Nė njė rrugė me shumė dyqane, kalimtarė tė rastit thuhet tė jenė midis viktimave. Sulmet izraelite erdhėn pas njė sulmi vetėvrasės nė njė autobus nė Jeruzalem ku u vranė tė paktėn 16 vetė dhe u plagosėn shumė tė tjerė.

Udhėheqėsi palestinez Jaser Arafat qė ėshtė lėnė jashtė bisedimeve pėr paqe prej izraelitėve dhe amerikanėve, vazhdon tė ketė mė shumė ndikim mbi palestinezėt sesa kryeministri Abu Mazen.
Zoti Arafat i dėnoi sulmet vetėvrasėse nė Jeruzalem si terroriste nga ana tjetėr ai dėnoi vrasjet e civilėve nė Gaza.

Kryeministri palestinez nė kundėrpėrgjigje tė rritjes sė numrit tė viktimave nga rradhėt e tė dyja palėve ka bėrė thirrje pėr ndalimin e menjėhershėm tė dhunės.
 
 
Vazhdojnė protestat nė Iran
 
Teheran, 12 qershor 2003 - Nė Iran pėr tė dytėn natė radhazi mijėra protestues - shumica studentė kanė vazhduar demonstratat kundėr qeverisė nė kryeqytetin e vendit Teheran.

Protestuesit kanė dėnuar udhėheqėsit fetarė tė vendit dhe kanė kėrkuar dorėheqjen e Ajatollahut Ali Khameni.
Sikurse edhe tė mėrkurėn demonstratat nisėn nė qytetin e studentit tė universitetit tė Teheranit, ku studentėt protestuan kundėr planeve pėr privatizimin e kolegjit iranian.

Sipas njoftimeve pati pėrleshje mes grupeve rivale, tė cilat hodhėn gurė mbi njėra-tjetrėn.

Studentėve shumė shpejt iu bashkuan mijėra qytetarė qė dėgjuan pėr lajmin prej kanaleve televizive satelitore amerikane.
 
 
Gjatė njė operacioni tė madh nė Irak, trupat amerikane kanė arrestuar rreth 400 veta
 
Bagdad, 12 qershor 2003 - Duke zbatuar masat energjike kundėr lojalistėve tė Sadam Hyseinit, trupat amerikane kanė arrestuar rreth 400 veta dhe ky ėshtė operacioni mė i madh ushtarak qė kur ėshtė pėrmbysur regjimi irakian dy muaj mė parė, njofton BBCWorld.
 
Komanda qendrore amerikane ka njoftuar se gjatė disa ditėve tė kaluara janė ndėrmarrė njė sėrė operacionesh, nė tė cilat kanė marrė pjesė ekipet sulmuese ajrore, forcat tokėsore, kurse motoskafėt patrollues kanė kryer operacione pėrgjatė lumit Tigėr afėr qytetit Balad, rreth 70 kilometra nė veri tė Bagdadit.
 
Zyrtarėt kanė thėnė se qėllimi ka qenė, siē e kanė pėrshkruar ata, ērrėnjosja e lojalistėve tė ish-qeverisė sė partisė Baath dhe e grupeve paramilitare. Njoftohet se mbi tremijė forca amerikane kanė marrė pjesė nė kėto operacione, nė tė cilat janė vrarė edhe katėr irakianė, ndėrsa janė plagosur katėr ushtarė amerikanė.
 
 
Nė pjesėn indiane tė Kashmirit janė vrarė tetė kryengritės
 
Shrinigar, 12 qershor 2003 - Armata indiane sot ka njoftuar se nė luftimet nė pjesėn indiane tė Kashmirit natėn e kaluar janė vrarė tetė kryengritės, nga tė cilėt katėr kanė tentuar tė kalojnė kufirin e kėtij territori tė ndarė nga ana pakistaneze.
 
Sipas deklaratės sė pėrfaqėsuesit ushtarak indian, tė cilėn e citon agjencia Rojter, gjatė natės konlfikte ka pasur nė dy pjesė tė provincės Kupvara, rreth 90 km nė veriperendim tė Shrinagarit, ku ushtarėt indianė kanė vrarė katėr separatistė nė provincat Kalaros dhe Langate.
 
 
Nė Ulan Bator ėshtė zbuluar njė varrezė masive tė spastrimeve staliniste
 
Ulan Bator, 12 qershor 2003 – Nė kryeqytetin mongol Ulan Bator ėshtė zbuluar njė varrezė masive, ku janė varrosur qindra priftėrinj budistė gjatė spastrimeve staliniste nė vitet e 1930-ta, ka bėrė tė ditur sot (e enjte) njė ekip hetuesish, njofton Rojter. Nė kėtė varrezė janė varrosur tė pakten 575 viktima, por numri i tyre mund tė jetė deri nė njėmijė sish.
 
Ndėrkaq, janė zbuluar 348 kafka me zgavra tė plumbave nė qafė. Historianėt thonė se tė pakten 30 mijė intelektualė, disidentė, fisnikė dhe priftėrinj kanė qenė vrarė nė pastrimet Partisė Revolucionare tė Popullit Mongol nė vitet 193-ta. Mbi 700 manastire dhe tempuj budistė kanė qenė shkatėrruar nė Mongoli, e cila mė 1921 bėhet shteti i dytė komunist nė botė nėn dominimin e Bashkimit Sovjetik.
 
 
Tė pakten dy civilė janė vrarė nė luftimet e reja nė Afganistan
 
Mazari Sherif, Afganistan, 12 qershor 2003 – Tė pakten dy civilė janė vrarė dhe njė tjetėr ėshtė plagosur nė luftimet e reja tė mbrėmshme ndėrmjet forcave tė fraksioneve lojale dhe rivale nė Afganistanin Verior, kanė konfirmuar sot (e enjte) tė dy palėt ndėrluftuese, njofton Rojter. Luftimet janė zhvilluar nė distriktin Sholgara, nė jug tė Mazari Sherifit.
 
 
SHBA-tė thonė se 15 vende s’kanė bėrė fare pėrpjekje pėr tė ndalė trafikimin e qenieve njerėzore
 
Uashington, 12 qershor 2003 – Shtetet e Bashkuara kanė emėrtuar 15 vende, qė s’kanė bėrė kurrėfarė pėrpjekjesh tė rėndėsishme pėr tė ndalė trafikimin e qenieve njerėzore, qė pėrshkruhet si formė e robėrisė sė ditėve moderne, njofton BBCWorld.
 
Departmenti i amerikan i Shtetit ka thėnė se shtetet e tilla, ndėr tė cilat edhe Greqia dhe Turqia, mund tė ballafaqohen me sanksionet e qeverisė amerikane. Ndėrkaq, pos kėtyre, edhe 74 vende tė tjera janė emėrtuar se s’kanė bėrė as minimumin pėr tė ndalė kėtė tregti, ndonėse kanė bėrė pėrpjekje tė rėndėsishme nė kėtė drejtim.
 
Duke e kumtuar kėtė raport tė Departmentit tė Shtetit, Pauell ka thėnė se trafikimi i qenieve njerėzore ėshtė tmerrues nė botė, ku njėherėsh “liria dhe demokracia po zgjerohen nė tė gjitha kontinentet”.
 
Qeveria amerikane ka vlerėsuar se 800 deri nė 900 mijė njerėz lėvizin nė vit nėpėr kufijt ndėrkombėtarė nė gjithė botėn, nga tė cilėt 18 deri nė 20 mijė kalojnė nė Amerikė.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.