12.06.2003 - Trepca.net

Me njė ceremoni festive sot nė Prishtinė u shėnua 4-vjetori i hyrjes sė trupave tė NATO-s nė Kosovė


  
Prishtinė, 12 qershor 2003 - Nė katėrvjetorin e hyrjes sė trupave nė NATO-s nė Kosovė, sot nė selinė e KFOR-it nė Prishtinė u organizua njė ceremoni festive, ku merrnin pjesė personalitetet mė tė larta tė vendit dhe ato ndėrkombėtare.

Duke folur nė kėtė ceremoni, komandanti i KFOR-it Fabio Mini dhe shefi i UNMIK-ut Mihael Shtajner vlerėsuan se misioni ushtarak dhe civil i bashkėsisė ndėrkombėtare nė Kosovė ka qenė i suksesshėm gjatė katėr viteve tė kaluara, duke shtuar se ende mbetet shumė pėr t'u bėrė nė tė ardhmen nė mėnyrė qė Kosova tė integrohet nė BE - thanė Shtajner dhe Mini nė kėtė ceremoni.
  
Sipas gjeneral Minit, qė nga fillimi mandati i forcave paqeruajtėse nė bazė tė rezolutės 1244 ishte krijimi i njė mjedisi tė sigurt pėr tė gjithė qytetarėt e Kosovės. "Ne e kemi bėrė kėtė nė mėnyrė qė institucionet e Kosovės mund tė punojnė nė liri, ndėrkaq njerėzit tė jetojnė tė lirė nė shoqėrinė multientike", tha Mini, duke shtuar se tani periudha e emergjencės ka kaluar.
 
   
"Shikuar nga aspekti i sigurisė tani nuk ekziston kėrcėnimi nga jashtė", tha Mini. "Tani po e fokusojmė aktivitetin tonė nė luftė kundėr terrorizmit, esktremizimit dhe krimit tė organizuar, por ne gjithashtu duhet tė fokusohemi pėr sigurinė e minoriteteve dhe kthimin e tyre", theksoi gjeneral Mini.

Ndėrkaq Shtajner tha se misioni i NATO-s nė vitin 1999 ishte fitorja kundėr regjimit tė Millosheviqit dhe sigurimi i kufijve tė Kosovės. Por tani qė misioni i bashkėsisė ndėrkombėtare ka ndryshuar, tha Shtajner, ky mision ėshtė fokusuar nė kthimin e refugjatėve, nė luftėn kundėr krimit tė organizuar dhe nė ndėrtimin e shoqėrisė multietnike.
 
Shtajner tha se KFOR-i dhe UNMIK-u duhet tė angazhohen pėr integrimin e Kosovės nė Evropė. "Ardhmėria e Kosovs ėshtė nė Evropė", tha Shatjne rduke nėnvizuar se "perspektiva e Evropės ėshtė e vetmja rrugė qė tė zgjidhen problemet e shumta nė Kosovė".

Duke pėrshėndetur nė kėtė ceremoni festive, Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova ēmoi lart punėn e KFOR-it dhe progresin e arritur, duke theksuar se duhet bėrė mė shumė nė procesin e pajtimit.
  
Presidenti Rugova bėri tė ditur se do tė ndajė medaljet pėr shėrbim ushtarak dhe civil nė Kosovė.
 
"Sot pas katėr vjetėve mund tė them se kemi njė progres tė madh.
 
Kemi njė shoqėri tė integruar pėr tė gjithė qytetarėt e Kosovės, pėr tė gjitha grupet etnike. Kemi edhe pėrparim, por duhet tė bėjmė mė shumė nė procesin e pajtimit e tė komunikimit mes nesh". Ai tha se si President i Kosovės - 12 Qershorin e ka shpallur Ditė tė Lirisė sė Kosovės.

Nė kėtė ceremoni u pėrkujtuan edhe 101 ushtarėt e KFOR-it tė cilėt kanė dhėnė jetėn e tyre nė misionin paqeruajtės nė Kosovė.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.