11.06.2003 - Trepca.net

Mesazh i Presidentit Rugova drejtuar popullit tė Kosovės pėr 12 Qershorin - Ditėn e Lirisė


kosova-harta2.jpg (89798 octets)   

 
 
Bruksel, 11 qershor 2003 - Presidenti i Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova, me rastin e 12 Qershorit - Ditės sė hyrjes sė trupave tė NATO-s nė Kosovė, i ka drejtuar kėtė mesazh popullit tė Kosovės.

"Me rastin e 12 Qershorit - Ditės sė hyrjes sė trupave tė NATO-s/KFOR-it nė Kosovė dhe pėrfundimit tė luftės, qė e kam shpallur Ditė tė Lirisė sė Kosovės, Ju shpreh urimet e mia tė pėrzemėrta.

Mė 12 qershor mbushen katėr vjet qėkur Kosova ėshtė njė vend i lirė. Dhe sot mund tė themi se pėr katėr vjet Kosova ka pasur njė progres tė madh nė tė gjitha fushat e jetės.
  
Gjendja e pėrgjithshme e sigurisė ėshtė mė e mirė dhe stabiliteti politik ėshtė mė i madh me funksionimin demokratik tė institucioneve dhe me mirėkuptimin e pėrkrahjen tuaj.

Kėtė progres e kemi arritur sė bashku me UNMIK-un, OSBE-nė dhe KFOR-in, si dhe me ndihmėn e shumė qeverive, si asaj tė SHBA-ve, tė Bashkimit Evropian, dhe tė vendeve tė tjera.

Objektivat e institucioneve tė Kosovės janė dhe kanė filluar tė realizohen nė planin e zhvillimit ekonomik, tė privatizimit, tė iniciativės sė lirė, tė krijimit tė vendeve tė punės pėr tė rinjtė, si dhe integrimi i minoriteteve nė shoqėrinė dhe shtetin e Kosovės.

Njohja formale e pavarėsisė sė Kosovės do t'i shpejtonte proceset ekonomike dhe demokratike. Pra, tė kemi njė Kosovė demokratike, tolerante, tė integruar nė BE, nė NATO dhe nė miqėsi tė pėrhershme me SHBA-tė.
 
Nė kėtė Ditė tė lirisė, urime tė sinqerta i shprehim UNMIK-ut dhe zotit Shtajner, OSBE-sė dhe ambasadorit Fieski. Urime tė sinqerta u shprehim komandantėve dhe ushtarėve tė KFOR-it tė drejtuar nga Gjeneral Fabio Mini.

Njėherėsh urime tė pėrzemėrta u drejtojmė pėrfaqėsive diplomatike nė Prishtinė.

Nė kėtė ditė tė lirisė, pėrshėndesim Presidentin Bush, Kryeministrin Bler, Presidentin Shirak, Kancelarin Shreder, dhe Kryeministrin Berluskoni.

Si gjithmonė, pėrshėndesim Atin e Shenjtė, Papa Gjon Pali II, qė lutet shumė pėr Kosovėn.
 
Gėzuar Dita e Lirisė!

Zoti i bekoftė miqtė e Kosovės!

Zoti e bekoftė Kosovėn!", thuhet nė fund tė mesazhit tė Presidentit tė Kosovės Dr. Ibrahim Rugova.

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.