10.06.2003 - Trepca.net

Presidenti Rugova ka dekoruar 37 personalitete tė njohura nga Kosova dhe bota me "Medalje tė artė tė Lidhjes sė Prizrenit"


   
Prishtinė, 10 qershor 2003 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova ka dekoruar tė gjithė themeluesit dhe veprimtarėt e Lidhjes sė Prizrenit me dekoratėn "Hero i Kosovės". "Nė kuadėr tė shėnimit tė 125-vjetorit tė LSHP dhe nė bazė tė kompetencave kushtetuese tė gjithė themeluesit, duke filluar nga Ymer Prizreni, Abdyl Frashėri, Sylejman Vokshi, Vasko Pashė Shkodrani Ferid e Shaqir Curri e veprimtarė tė ndryshėm i kam pallė "Hero tė Kosovės".
 
Dekorimi i tyre ėshtė nė procedurė e sipėr sepse duhet pėrgatitu. Presidenti i Kosovės, po kėshtu, pėr herė tė parė ka dekoruar 37 personalitete tė njohura nga Kosova dhe vende tė ndryshme tė botės me dekoratėn "Medalja e artė e Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit".
 
Nė arsyetimin e kėsaj dekorate, presidenti Ibrahim Rugova tha se dekorata "Medalja e artė e Lidhjes sė Prizrenit" u jepet personaliteteve tė njohura tė shqiptarėve tė Kosovės dhe institucioneve me motivacion pėr kontrbut nė tė mirė tė shtetit tė Kosovės dhe tė popullit shqiptar nė pėrgjithėsi, pėr bashkėpunim dhe mirėkuptim pėr shqiptarėt dhe integrime shqiptare si dhe pėr integrimin evropiane e evroatlantike.
 
Kjo medalje do t'u jepet edhe personaliteteve tė jashtmem, miqtė e Kosovės dhe tė popullit shqiptar pėr kontributin e tyre nė ndriēimin e historisė, kulturės dhe jetės sė shqiptarėve dhe personaliteteve qė e ndihmojnė progresin e Kosovės, tha me kėtė rast presidenti Rugova.


Tė dekoruarit me "Medaljen e artė tė Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit" nga Presidenti i Kosovės janė kėto personalitete:

Kosovė:
 • Idriz Ajeti,
 • Mark Krasniqi,
 • Fehmi Agani,
 • Adem Jashari,
 • Ali Hadri,
 • Imzot Nikė Prela,
 • Anton Ēetta,
 • Mehmet Gjevori,
 • Zekeria Cana,
 • Pajazit Nushi,
 • Sabri Hamiti,
 • Rexhep Ismajli,
 • Muhamet Shukriu,
 • Eqrem Kryeziu,
 • Jusuf Gėrvalla.
SHBA:
 • Xhim Xhema,
 • Sami Repishti,
 • Xhozef Diogardi.
Maqedoni:
 • Shukri Rrahimi,
 • Ali Aliu.
Mali i Zi:
 • Mehmet Bardhi,
 • Ferhat Dinosha.
Preshevė:
 • Riza Halimi.
Itali - arbėreshėt:
 • Antonio Bellushi
Shqipėri:
 • Presidenti i Shqipėrisė Alfred Moisiu,
 • Eqrem Ēabej,
 • Ismail Kadare,
 • Bujar Hoxha,
 • Azem Hajdari,
 • Naltmadhnia e Tij Leka I-rė,
 • Ernest Koliqi.
Nga bota:
 • Noel Malkolm,
 • Mishel Ruks,
 • Robert Elsie,
 • Leonard Foks.
Nga tradita:
 • At Gjergj Fishta,
 • At Shtjefėn Gjeēovi.

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.