10.06.2003 - Trepca.net

Lajme

E marte, 10 qershor 2003


 

Pėrmbajtja:

 • Mbrėmė nė Prishtinė u mbajt njė akademi solemne kushtuar 125-vjetorit tė Lidhjes sė Prizrenit

 • Presidenti Moisiu uron Rugovėn pėr Lidhjen e Prizrenit

 • Presidenti Rugova priti Leka Zogun

 • Presidenti Rugova ka dekoruar 37 personalitete tė njohura nga Kosova dhe bota me "Medalje tė artė tė Lidhjes sė Prizrenit"

 • Presidenti Rugova priti Leka Zogun

 • Rugova e Shtajner udhėtuan sot nė Bruksel

 • Nė Prizren sot u zhvilluan njė varg aktivitetesh kushtuar Lidhjes sė Prizrenit

 • I pėrmbylli punimet Konferenca shkencore kushtuar Lidhjes sė Prizrenit

 • Nė Prizren pėrfundoi festivali tradicional i SHKA "Prizreni 2003"

 • Policia ka arrestuar njė shqiptar pėr vrasje dhe akte tė terrorizmit

 • Shtyhet pėr mė 19 qershor seanca e radhės sė Kuvendit tė Kosovės

 • Kryetari i komunės sė Gjilanit ngushėlloi komandantin e KFOR-it amerikan

 • Me njė sėrė aktivitetesh vazhdojnė sot manifestimet pėr nder tė 125-vjetorit tė Lidhjes sė Prizrenit

 • Presidenti Moisiu uron Rugovėn pėr Lidhjen e Prizrenit

 • Banorėt e fshatrave shqiptare qė jetojnė nė pjesėn veriore tė Mitrovicės kanė pranuar planin e KFOR-it

 • Parlamenti kundėr dekretit tė Presidentit- Bisht Palla u jipet grekėve

 • Shkup: Amnisti pėr tė gjithė ata qė kanė refuzuar tė kryejnė shėrbimin ushtarak

 • Greqia ka pranuar tė riathesojė nė Shqiqpėri pesė monumente arkeologjike

 • Kryeministri serb thotė se bisedimet shqiptaro-serbe tė jenė nėn patronatin e bashkėsisė ndėrkombėtare

 • Kidnapuesit kanė liruar 4 vėzhguesit e OKB-sė, tė rrėmbyer javėn e kaluar

 • Forcat amerikane nė Afganistan kanė vrarė 4 persona gjatė njė shkėmbim zjarri

 • Lideri i lartė i Hamasit ėshtė plagosur nga helikopteri nė Gaza

 • Nė Pakistan janė vrarė katėr veta, njėri syresh zyrtar policie

 • Sulmues tė armatosur kanė kidnapuar nė Peru rreth 60 punėtorė

 • Nė njė shpėrthim tė depos sė municionit kanė humbur jetėn tre irakianė

 • Pauell mirėpret hapat e para tė Izraelit pėr shėmbjen e vendbanimeve tė paligjshme hebraike

 • Presidenti Bush thotė se koha do ta provojė qė Iraku zotėronte armė tė ndaluara

 • Izraeli largon pikat e kontrrollit prej ngulimeve tė paligjshme

 • Arrestohen nė Moske 121 anėtarė tė njė organizate ekstremiste

 • Trupat amerikane vrasin dy irakianė nė afėrsi tė Bagdatit

 • Nė Iran ndalohet pėr herė tė parė njė gazetė islamike

 • Britania e Madhe jashtė Eurolandit


 
Mbrėmė nė Prishtinė u mbajt njė akademi solemne kushtuar 125-vjetorit tė Lidhjes sė Prizrenit
 
  
Prishtinė, 10 qershor 2003 - Mbrėmė nė Teatrin Kombėtar nė Prishtinė u mbajt njė akademi solemne kushtuar 125-vjetorit tė Lidhjes sė Prizrenit, nė tė cilėn foli Presidenti Kosovės Ibrahim Rugova.
 
Merrnin pjesė pėrfaqėsuesit mė tė lartė tė institucioneve tė Kosovės, pėrfaqėsues tė pushtetit lokal tė asambleve komunale, pėrfaqėsues nga Shqipėria, Maqedonia dhe nga tė gjitha trevat shqiptare, si dhe nga diaspora. Ishte i pranishėm nė kėtė solemnitet edhe Naltmadhnia e Tij trashėgimtari i fronit shqiptar Leka Zogu I me bashkėshorten.
 
Nė kėtė akademi solemne foli edhe ministri i Kulturės Behxhet Brajshori, i cili tha se shėnimi i 125-vjetorit tė Lidhja Shqiptare tė Prizrenit pėr herė tė parė pas Kuvendit tė Lezhės ka mbledhur kuvendarė e personalitete nga tė gjitha trojet etnike.
 
Ai nėnvizoi se Lidhja Shqiptare e Prizrenit me peshėn e saj vazhdon tė ketė rrezatime ndikuese shumplanėshe edhe nė politikėn e sotme tė brendshme, por edhe nė politikėn e sotme rajonale, si dhe nė politikėn e sotme ndėrkombėtare.

Ndėrkaq nė vazhdim u shfaq njė program i zgjedhur artistik kushtuar kėsaj ngjarjeje tė rėndėsishme tė historisė sonė kombėtare.
 
Mė poshtė po e japim fjalėn e Presidentit Rugova mbajtur nė kėtė akademi solemne.
 
 
   
Ibrahim Rugova: Jemi krenar me Lidhjen e Prizrenit qė reflekton edhe nė kohėn tonė pėr tė mirė
 
Jemi tubuar sot nė kėtė Akademi solemne pėr njė ditė solemne tė historisė sonė, nė 125-vjetorin e Lidhjes sė Prizrenit. Kjo ditė solemne bėhet edhe mė e madhe, sepse pėr herė tė parė po e kremtojmė nė Kosovėn e lirė, ēfarė ishte ėndėrr dhe projekt i burrave tė mėdhenj tė Lidhjes sė Prizrenit.
 
Lidhja e Prizrenit ishte lėvizje pėr themelimin e shtetit modern shqiptar. Ishte lėvizje pėr mbrojtjen e territoreve shqiptare dhe pėr ēlirimin nga Mbretėria Otomane.

Sot mund tė themi se ishte lėvizja mė e kompletuar pėr shtetin shqiptar pas rezistencės sė shkėlqyeshme tė Gjergj Kastriotit Skėnderbeut, i cili pėr 25 vjet rresht e mbrojti vendin e vet dhe botėn perėndimore.
 
Lidhja e Prizrenit ishte pėrcaktuar pėr t'u inkuadruar me shtetin e vet shqiptar nė botėn perėndimore.
 
Mė 10 qershor tė vitit 1878, u mblodhėn nė Prizren delegatė nga tė gjitha viset shqiptare, themeluan institucionet: Kuvendin kombėtar, Qeverinė, sektorin diplomatik dhe forcat mbrojtėse – ushtrinė e vet.
 
Kėto institucione funksionuan plot tri vjet rresht. Kuvendi i Prizrenit i kundėrshtoi vendimet e Kongresit tė Berlinit pėr shkėputjen e territoreve shqiptare dhe vazhdoi ndėrtimin dhe mbrojtjen e shtetit tė vet nė tėrėsinė territoriale. Pėr tri vjet Lidhja e Prizrenit vendosi administratėn shqiptare, nė Kosovė kryesisht dhe nė viset e tjera.

Mė 1881 Mbretėria otomane nuk mundi ta tolerojė mė ngritjen e shpejt tė shtetit shqiptar dhe vendosi ta shkatėrrojė atė me forca tė armatosura. Pas rezistencės sė ashpėr tė forcave tė Lidhjes sė Prizrenit nėn komandėn e Sylejman Vokshit, tė luftimeve qė u zhvilluan sidomos nė Kosovė, u shua kjo lėvizje e shkėlqyeshme.
 
Nė kėtė kohė njėri nga krerėt e Lidhjes sė Prizrenit Abdyl Frashėri bashkė me Ymer Prizrenin dhe Sylejman Vokshin thoshte me optimizėm dhe vizion tė madh “Ne po mbjellim e tė tjerėt do tė korrin.
 
Ky ishte vizioni i burrave tė mėdhenj tė Lidhjes sė Prizrenit, tė bindur se shpirti i saj do tė vazhdojė tė jetojė. Kėshtu sot mund tė themi se Lidhja e Prizrenit ishte njė lėvizje e kompletuar shtetėrore qė i aktivizoi tė gjitha fuqitė e njė kombi pėr liri, pavarėsi dhe demokraci.

Pas shtypjes sė Lidhjes sė Prizrenit shqiptarėt u forcuan dhe u konsoliduan nė planin e brendshėm kulturor, diplomatik e tė miqėsisė. Kėshtu mė 1899 nėn drejtimin e Haxhi Zekės nė Pejė u themelua “Lidhja e Pejės” si ringjallje e Lidhjes sė Prizrenit qė u pranua nė tė gjitha territoret.
 
Po atė vit Sami Frashėri botoi traktatin e vet njė lloj kushtetute pėr drejtimin e shtetit shqiptar "Shqipėria ē'ka qenė, ē'ėshtė dhe ē'do tė bėhet". Por edhe kjo Lidhje e Pejės u shua nga Porta e lartė.

Kėshtu pėrpjekjet pėr liri e pavarėsi nuk pushuan as pas shuarjes sė Lidhjes sė Pejės. Nė fillim tė viteve 1900 burrat e Lidhjes sė Prizrenit dhe brezi tjetėr i burrave tė kėsaj kohe pėr 34 vjet rresht vazhduan pėrpjekjet pėr liri e pavarėsi. Kėshtu mė 1912 u shpall pavarėsia shqiptare.
 
Por kjo pavarėsi u cungua me mbetjen e gjysmės sė territoreve shqiptare jashtė shtetit qė u njoh nga fuqitė e mėdha. Kjo u sanksionua edhe pas Luftės sė parė botėrore, si dhe pas Luftės sė dytė botėrore.

Nė vitet '90 me fillimin e pėrfundimit tė Luftės sė ftohtė dhe me shkatėrrimin e njė shteti ku u vendos me dhunė Kosova dhe territoret tjera shqiptare, nė Kosovė filloi organizimi i Lėvizjes demokratike pėr liri, pavarėsi e demokraci dhe ndėrtoi shtetin e vet.

Objektiv i tė gjitha partive politike tė viseve shqiptare u vendos: Kosova e pavarur, shqiptarėt nė Maqedoni tė jenė nė strukturėn shtetėrore, shqiptarėt nė Mal tė Zi tė kenė administratė lokale dhe nė Preshevė.

Lėvizja demokratike pėr liri e pavarėsi e Kosovės ishte pėr integrime evropiane e veriatlantike.
Nė saje tė pėrpjekjeve tė pėrbashkėta dhe me ndėrhyrjen e NATO-s mė 12 qershor tė vitit ’99 Kosova u lirua.

Qe katėr vjet pas luftės Kosova ka pasur njė progres tė mirė nė tė gjitha fushat e jetės. Kemi bashkėpunim tė mirė mė UNMIK-un dhe KFOR-in e OSBE-nė. Institucionet e Kosovės bashkė me UNMIK-un po pėrgatiten pėr zhvillim ekonomik tė vendit.
 
Pra do tė kemi njė Kosovė tė pavarur, demokratike e paqėsore me garanca pėr minoritetet dhe tė gjithė qytetarėt e saj tė integruar nė BE, nė NATO dhe nė miqėsi tė pėrhershme me SHBA. Njohja formale e pavarėsisė do tė qetėsonte kėtė pjesė tė Evropės e tė botės dhe do tė shpejtonte zhvillimin ekonomik e demokratik.

Nė 125-vjetorin e Lidhjes sė Prizrenit do thėnė se objektivat e saj ishin legjitime pėr mbrojtjen e territoreve tė veta, ishin objektiva humane si tė ēdo populli dhe nuk ishte pėr marrjen e territoreve e tė tjerėve.
Jemi krenar me Lidhjen e Prizrenit qė reflekton edhe nė kohėn tonė pėr tė mirė.

Nga kjo Akademi solemne pėrshėndesim Presidentin Bush, Kryeministrin Bler, Presdientin Shirak, Kancelarin Shrėder dhe Kryeministrin Berluskoni. Si gjithmonė pėrshėndesim Papa Gjon Pali II, qė gjithnjė lutet pėr Kosovėn.

Zoti e bekoftė Lidhjen e Prizrenit!
Zoti i bekoftė shqiptarėt!
Zoti e bekoftė Kosovėn!
 
 
Presidenti Moisiu uron Rugovėn pėr Lidhjen e Prizrenit
 
Tiranė, 10 qershor 2003 - Presidenti Moisiu nuk do tė jetė i pranishėm nė festimet me rastin e 125 -vjetorit tė Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit. Nė njė telegram urimi dėrguar presidentit tė Kosovės, Moisiu shprehet se pėr shkak tė angazhimeve tė konfirmuara mė pėrpara, nuk ka mundėsi tė jetė i pranishėm nė kėto ditė festimesh nė Prizren.
 
Moisiu uron Rugovėn pėr kėtė datė tė shėnuar dhe vlerėson Lidhjen Shqiptare tė Prizrenit, si njė burim tė pashtershėm frymėzimi pėr tė gjithė shqiptarėt nė pėrpjekjet e tyre titanike pėr pavarėsi.

"Brezat e sotėm e tė ardhshėm e kujtojnė dhe do ta nderojnė atė, si njė moment madhor dhe krenarie nė historinė tonė kombėtare", shprehet Moisiu nė telegramin e tij.
 
Duke pėrfunduar ai shkruan: "Mė lejoni me kėtė rast, zoti President, t'ju uroj Ju, dhe nėpėrmjet Jush, tė gjithė qytetarėve tė Kosovės, gėzuar festėn, mbarėsi dhe suksese nė pėrpjekjet Tuaja tė mėdha pėr ndėrtimin dhe forcimin e shoqėrisė demokratike nė Kosovės", transmetojnė mediat e Tiranės.
 
 
Presidenti Rugova ka dekoruar 37 personalitete tė njohura nga Kosova dhe bota me "Medalje tė artė tė Lidhjes sė Prizrenit"
 
   
Prishtinė, 10 qershor 2003 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova ka dekoruar tė gjithė themeluesit dhe veprimtarėt e Lidhjes sė Prizrenit me dekoratėn "Hero i Kosovės".
 
"Nė kuadėr tė shėnimit tė 125-vjetorit tė LSHP dhe nė bazė tė kompetencave kushtetuese tė gjithė themeluesit, duke filluar nga Ymer Prizreni, Abdyl Frashėri, Sylejman Vokshi, Vasko Pashė Shkodrani Ferid e Shaqir Curri e veprimtarė tė ndryshėm i kam pallė "Hero tė Kosovės".
 
Dekorimi i tyre ėshtė nė procedurė e sipėr sepse duhet pėrgatitu. Presidenti i Kosovės, po kėshtu, pėr herė tė parė ka dekoruar 37 personalitete tė njohura nga Kosova dhe vende tė ndryshme tė botės me dekoratėn "Medalja e artė e Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit".
 
Nė arsyetimin e kėsaj dekorate, presidenti Ibrahim Rugova tha se dekorata "Medalja e artė e Lidhjes sė Prizrenit" u jepet personaliteteve tė njohura tė shqiptarėve tė Kosovės dhe institucioneve me motivacion pėr kontrbut nė tė mirė tė shtetit tė Kosovės dhe tė popullit shqiptar nė pėrgjithėsi, pėr bashkėpunim dhe mirėkuptim pėr shqiptarėt dhe integrime shqiptare si dhe pėr integrimin evropiane e evroatlantike.
 
Kjo medalje do t'u jepet edhe personaliteteve tė jashtmem, miqtė e Kosovės dhe tė popullit shqiptar pėr kontributin e tyre nė ndriēimin e historisė, kulturės dhe jetės sė shqiptarėve dhe personaliteteve qė e ndihmojnė progresin e Kosovės, tha me kėtė rast presidenti Rugova.
 
 
Tė dekoruarit me "Medaljen e artė tė Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit" nga Presidenti i Kosovės janė kėto personalitete:

Kosovė:
Idriz Ajeti,
Mark Krasniqi,
Fehmi Agani,
Adem Jashari,
Ali Hadri,
Imzot Nikė Prela,
Anton Ēetta,
Mehmet Gjevori,
Zekeria Cana,
Pajazit Nushi,
Sabri Hamiti,
Rexhep Ismajli,
Muhamet Shukriu,
Eqrem Kryeziu,
Jusuf Gėrvalla.

SHBA:
Xhim Xhema,
Sami Repishti,
Xhozef Diogardi.

Maqedoni:
Shukri Rrahimi,
Ali Aliu.

Mali i Zi:
Mehmet Bardhi,
Ferhat Dinosha.

Preshevė:
Riza Halimi.

Itali - arbėreshėt:
Antonio Bellushi

Shqipėri:
Presidenti i Shqipėrisė Alfred Moisiu,
Eqrem Ēabej,
Ismail Kadare,
Bujar Hoxha,
Azem Hajdari,
Naltmadhnia e Tij Leka I-rė,
Ernest Koliqi.

Nga bota:
Noel Malkolm,
Mishel Ruks,
Robert Elsie,
Leonard Foks.

Nga tradita:
At Gjergj Fishta,
At Shtjefėn Gjeēovi.
 
   
Presidenti Rugova priti Leka Zogun
 
   
Prishtinė, 10 qershor 2003 - Naltmadhnia e Tij Leka Zogu dje pasdite ėshtė pritur nga presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova me tė cilin ka biseduar pėr zhvillimet nė Kosovė dhe nė rajon.
 
Presidenti e vlerėsoi si moment historik vizitėn e parė tė Leka Zogu i Parė dhe e ka falėnderuar qė i ėshtė pėrgjigjur ftesės sė tij pėr tė marrė pjesė nė ceremoninė e shėnimit tė 125-vjetorit tė Loidhjes Shqiptare tė Prizrenit.
 
Ai tha me kėtė rast se ka njoftuar Naltmadhninė me progresin qė ėshtė bėrė nė Kosovė, me objektivat e institucioneve tona pėr zhvillimin ekonomik dhe me atė qė ai insiston qė Kosova tė njihet sa mė parė si njė vend i pavarur, sepse nė kėtė mėnyrė, tha presidenti Rugova, do tė shpejtoheshin proceset ekonomike dhe demokratike.
 
"Por nė tė njėjtėn kohė punojmė ngushtė me UNMIK-un qė t'i realizojmė objektivat tona", tha presidenti Rugova, duke falėnderuar Naltmadhninė e tij pėr shumė vite qė ka pėrkrahur dhe ka mbrojtur ēėshtjen e Kosovės dhe ka ndihmuar Kosovėn dhe lėvizjen tonė nė vitet 90-ta pėr liri dhe pavarėsi.

Ndėrkaq, Naltmadhnia e Tij Leka Zogu i Parė, pas takimit me presidentin Rugova uroi qė sa mė parė tė realizohet vullneti i popullit tė Kosovės pėr pavarėsi, pėr tė cilėn siē u shpreh ai, populli i Kosovės ka sakrifikuar shumė, por ai shprehu dėshirėn qė Kosova dhe Shqipėria tė jenė njė shtet i pėrbashkėt.
 
 
Rugova e Shtajner udhėtuan sot nė Bruksel
 
Prishtinė, 10 qershor 2003 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova dhe shefi i UNMIK-ut Mihael Shtajner udhėtuan sot nė mėngjes pėr nė Bruksel ku do tė flasin para Komitetit pėr Politikė tė Jashtme tė Parlamentit Evropian pėr situatėn aktuale nė Kosovė.
 
 
Nė Prizren sot u zhvilluan njė varg aktivitetesh kushtuar Lidhjes sė Prizrenit
 
   
Prizren, 10 qershor 2003 - Sot, mė 10 qershor, si para 125 vjetėve, kur u mbajt Kuvendi i Lidhjes s Prizrenit, u bė pėrurimi i kompleksit tė ri tė Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit, datė kjo kur u mblodhėn pėrfaqėsuesit e tė gjitha trevave tė atėhershme shqiptare nė Kuvendin e tyre legjendar pėr mbrotjen e tokave shqiptare nga gllabėrimet e tė huajve.

Ishte kjo njė atmosferė madhėshtore nė Prizrenin legjendar, ku kishin ardhur me mijėra shqiptarė nga tė gjitha viset ku banojnė sot ata pėr tė kremtuar kėtė pėrvjetor tė LSHP, ngjarje kjo nga mė tė rėndėsishmet nė historinė tonė.
 
Duke folur nė kėtė tubim ministri i Kulturės Behxhet Brajshori tha: "Jemi kėtu nė Prizrenin e lashtė, nė tė cilin para 125 vjetėve u mbajt Kuvendi gjithėkombėtar dhe nė tė cilin morėn pjesė delegatėt nga tė gjitha krahinat shqiptare".
 
Z. Brajshori tha se ky ishte kuvend i unitetit tė tė gjithė shqiptarėve tė lodhur nga luftėrat. Sikurse sot edhe atėherė, ishin prizrenasit bujarė ata tė cilėt i pritėn nė mėnyrėn mė dinjitoze burrat mė nė zė tė kombit pėr ta bėrė kuvendin, tha ai.

Kryetari Asamblesė komunale tė Prizrenti Eqrem Kryeziu, pasi pėrcolli pėrshėndetjet e Presidentit Rugova (i cili ndodhet jashtė vendit), pėr punėt qė kanė vajtur kaq mirė nė pėrgatijet e kremtimit tė kėtij pėrvjetori, pėrshėndeti pjesėmarrėsit e kėtij tubimi nga tė gjitha viset shqiptare.

Si sot para 125 vjetėve nisi shtegtimin e saj ngjarja e mė e rėndėsishme e popullit shqiptar nė historinė mė tė re, tha Kryeziu. Ndėrkaq, 120 e njė vit mė vonė gjenerali britanik Majk Xhekson, nė tė njėjtėn ditė, natėn ndėrmjet 9 e 10 qershorit vuri firmėn nė dokumentin e Kumanovės, tha z.Kryeziu dhe pyeti athua Zoti luan me shifra?

Duke u pėrgjegjur, z.Kryeziu tha se sipas 10 qershorėve tė Prizrenit duket se po.

"Kur historianėt flasin pėr Lidhjen e Prizrenit ata shkruajnė pėr shoprtallimin, pėr disfatėn e saj, por ne besojmė se LP pati njė mision tjetėr. Ėshtė si njė lloj ajsbergu, ajo maja qė shihet nuk ėshtė dhe ajo qė nuk shihet ėshtė.
 
Dhe nė kėto raste historia e mirėfilltė bėhet pikėrisht nga ajo qė nuk shihet", theksoi Kryeziu. "Ne mendojmė se ka veprime, zhvillime ose ngjarje njė dimensionale, afatshkurta, por ka edhe tė tilla, shumėdimensionale afatgjate dhe njėra prej tyre ishte edhe Lidhja e Prizrenit", tha mes tjerash Eqrem Kryeziu, duke pėrkujtuar qėllimin e ndritshėm tė krerėve tė Lidhjes.

I ftuar tė pėrshėndesė kėtė tubim, Naltmadhnia e Tij Leka Zogu I pėrcolli pėrshėndetjet e pėrzemėrta, siē tha, nga vėllezėrit qė janė nė do troje tė tjera.
 
Ai tha se e di se ēka kanė bėrė krerėt e Lidhjes sė Prizrenit pėr njė atdhe e njė komb tė pėrbashkėt, duke urur pjesėmarrėsit qė tė kenė atė komb tė pėrbashkėt njė ditė dhe gjithė tė mirat pėr popullin shqiptar kudo qė ndodhet, pėrfundoi Leka Zogu, duke thirrė: "Rroftė kombi shqiptar"!

Nė vazhdim tė kėtij manifestim u shfaq njė program i pasur artistik.

Po sot nė Prizren pėr nder tė kėtij prėvjetori tė Lidhjes sė Prizrenit nė galerinė e arteve nė hamamin e qytetit u hap njė eksēozitė me fotografi.

Ndėrkaq po nė kėtė qytet i mbylli punimet konferenca shkencore kushtuar Lidhjes sė Prizrenit, nė tė cilėn morėn pjesė me kumtesa historianė tė vendit dhe nga bota.
 
 
I pėrmbylli punimet Konferenca shkencore kushtuar Lidhjes sė Prizrenit
 
   
Prizren, 10 qershor 2003 - Nė kuadėr tė shėnimit tė 125-vjetorit tė LSHP-sė sot nė Prizren, i zhvilloi punimet konferenca shkencore me temėn "Lidhja Shqiptare e Prizrenit dhe vendi i saj nė histori", konferencė kjo e organizuar nga ASHA e Kosovės dhe Shqipėrisė.

Nė kėtė konferencė shkencore pėr dy ditė me radhė, kumtesat e tyre janė paraqitur 26 studiues dhe historianė nga tė gjitha trevat shqiptare dhe nga bota, nė mesin e tė cilėve ishte edhe Dr. Noel Malkolm nga Britania e Madhe.
 
Me kėtė rast vlen tė pėrmendet kumtesa e Dr. Malkolmit me titull "Diplomatėt britanikė dhe LSHP-ja 1878-1880". Ky referees solli para pjesėmarrėsve njė pjesė tė historisė mė bashkėkohore gjė pėr tė cilėn edhe referuesit e tjerė u pėrqėndruan nė historin e kėtyre viteve.
 
Nė fund tė konferencės Dr. Jusuf Bajraktari, drejtor i Institutit tė Historisė nė Prishtinė dhe organizator i konferencės falenderoi pjesėmarrėsit dhe ligjėruesit pėr referimet, siē tha ai, mjaft tė qėlluara dhe u shpreh shumė i kėnaqur me rrjedhėn e kėsaj konference.

Ndėrkaq, Dr. Ana Lalaj, drejtoreshė e Institutit tė Historisė nė Tiranė pėrmbylli konferencėn shkencore. Ajo nė kėtė kontekst pėrmendi luftėn dhe sakrificat e popullit shqiptar qė bėnė tė mundur mbledhjen e tė gjithė shqiptarėve kėtu pėr tė festuar festat nė liri, siē ėshtė edhe kremtimi i 125-vjetorit tė LSHP-sė.
 
 
Nė Prizren pėrfundoi festivali tradicional i SHKA "Prizreni 2003"
 
Prizren, 10 qershor 2003 - Mė 7,8 dhe 9 qershor, me rastin e 125-vjetorit tė Lidhjes sė Prizrenit, nė Prizren u mbajt festivali tradicional i SHKA "Prizreni 2003", i organizuar nga Forumi i Rinisė i LDK-sė.

Veēanti e sivjetme ishte se pėr herė tė parė festivali u mbajt nė Kalanė e vjetėr tė qytetit nė Prizren.
Pjesėmarrės nė kėtė festival ishin shoqėritė kulturo- artistike nga tė gjitha trevat shqiptare.

Nė natėn e tretė finale, pėr mė tė mirėt u ndanė shpėrblime, Ēmimi i parė "Shoqėria mė e kompletuar" pėr nga origjinaliteti, koreografia dhe interpretimi iu nda SHKA “Emin Duraku” nga Zhuri.

Edhe mė kėtė rast Forumi i Rinisė i LDK-sė dėshmoi se di t'i ēmojė dhe t'i kultivojė vlerat e mirėfillta tradicionale e autoktone tė folklorit shqiptar.
 
 
Policia ka arrestuar njė shqiptar pėr vrasje dhe akte tė terrorizmit
 
Gjilan, 10 qershor 2003 - Policia ka arrestuar njė shqiptar 23-vjeēar nėn akuzėn "konspiracion pėr vrasje dhe akte tė terrorizmit". Hetuesit nga njėsia e hetimeve tė krimeve, tė mbėshtetur nga njėsitė speciale e kanė arrestuar tė dyshimtin dje nė njė lokalitet tė Gjilanit, njoftojn mediat lokale.
 
Arrestimi ishte pjesė e njė operacioni tė gjerė ku ishin bastisur disa shtėpi.

Arrestimi ėshtė vazhdimėsi e hetimeve pėr incidentin e ndodhur mė 7 mars nė kufirin Kosovė-Serbi, ku policia serbe kishte vrarė dy persona tė cilėt po bartnin mjete shpėrthyese nė makinėn e tyre.
 
 
Shtyhet pėr mė 19 qershor seanca e radhės sė Kuvendit tė Kosovės
 
Prishtinė, 10 qershor 2003 - Kuvendi i Kosovės nuk do tė mblidhet tė enjtėn e arshme nė seancė plenare, pasi ēėshtjet qė ėshtė dashur tė diskutohen nuk janė pėrgatitur ende.
 
Ndryshe nė kėtė seancė ėshtė dashur tė diskutohet pėr procesin e privatizimit, rreth njė platfome tė pėrfaqėsimit tė Kosovės nė samitin e Selanikut dhe pėr raportin lidhur me gjendjen nė KEK. Pra takimi i radhės sė Kuvendit tė Kosovės do tė mbahet mė 19 qershor.

Kryetari i Kuvendit dhe katėr anėtarė tė Kryesisė kanė shkuar sot nė Paris me ftesė tė Senatit francez.
 
 
Kryetari i komunės sė Gjilanit ngushėlloi komandantin e KFOR-it amerikan
 
Gjilan, 10 qershor 2003 - Kryetari i komunės sė Gjilanit, Lutfi Haziri i ka dėrguar njė telegram ngushėllimi gjeneralit amerikan Daniel Kif, komandant i Brigadės Shumėkombėshe tė Lindjes, nė tė cilin ai ndėr tė tjera thekson se aksidenti tragjik i dy ushtarėve amerikanė, ėshtė njė ngjarje e dhembshme jo vetėm pėr familjet, ushtrinė dhe shtetin amerikan, por edhe pėr Kosovėn dhe popullin e saj, ku ndodheshin nė mision kėta dy paqeruajtės.

"Se edhe ruajtja e paqes, ndonjėherė ėshtė po aq e vėshtirė sa edhe bėrja e saj, dėshmon edhe ky rast qė ndodhi nė hapėsirėn ajrore tė Kosovės.

Nė emrin tim, tė komunės dhe tė qytetarėve tė Gjilanit, juve z. gjeneral dhe familjeve tė ushtarėve u shprehim ngushėllimet tona mė tė thella, me dėshirė qė nė Kosovė tė mos ndjeni kurrė mė dhembje tė kėtilla", thuhet nė ngushėllimin e z. Haziri pėr gjeneralin Kif.
 
 
Me njė sėrė aktivitetesh vazhdojnė sot manifestimet pėr nder tė 125-vjetorit tė Lidhjes sė Prizrenit
 
Prishtinė/Prizren, 10 qershor 2003 - Me njė sėrė aktivitetesh vazhdojnė sot manifestimet pėr nder tė 125-vjetorit tė Lidhjes sė Prizrenit.

Nė orėn 12.00 do tė bėhet pėrurimi i kompleksit tė Lidhjes sė Prizrenit. Ndėrkohė nė Prizren ditėn e dytė po i vazhdon punimet konferenca shkencore kushtuar Lidhjes sė Prizrenit.
 
Ndėrkaq nė orėn 13.00 hapet ekspozita e fotografive nė galerinė "Hamami". Po nė Prizren nė mbrėmje shfaq njė koncert ansambli i kėngėve dhe i valleve "Shota".

Nė Teatrin Kombėtar nė Prishtinė sonte pėr nder tė 125-vjetorit tė Lidhjes sė Prizrenit do tė shfaqet premiera e operas "Dasma arbėreshe".

Edhe nė qytete tė tjera tė Kosovės organizohen aktivitete tė ndryshme pėr nder tė pėrvjetorit tė Lidhjes sė Prizrenit.
 
 
Banorėt e fshatrave shqiptare qė jetojnė nė pjesėn veriore tė Mitrovicės kanė pranuar planin e KFOR-it
 
Mitrovicė, 10 qershor 2003 - Banorėt e fshatrave shqiptare qė jetojnė matanė Ibrit nė pjesėn veriore tė Mitrovicės kanė pranuar planin e KFOR-it qė ka tė bėjė me lėvizjen e qytetarėve pėrgjatė aksit rrugor Suhodoll -ura kryesore e Ibrit nė Mitrovicė.
 
Ky plan parasheh qarkullimin e qytetarėve nė kėmbė prej orės katėr tė mėngjesit deri nė orėn 20:00, ndėrkaq pėr makinat deri nė orėn 24.00. Siē dihet aksi rrugor Suhodoll - Mitrovicė ishte i ndaluar pėr qarkullim nga ana e KFOR-it pas disa incidenteve ndėretnike qė ndodhėn nė fillim tė muajit maj.
 
 
Parlamenti kundėr dekretit tė Presidentit- Bisht Palla u jipet grekėve
 
Tiranė, 10 qershor 2003 - Parlamenti shqiptar mbrėmė ka hedhur poshtė me shumicė votash njė dekret tė presidentit tė vendit, Alfred Moisiu, i cili kėrkonte tė rishikohej njė marrėveshje dypalėshe shqiptaro-greke pėr ristrukturimin e bazės ushtarake tė Bisht Pallės, nė afėrsi tė Durrėsit. Deputetėt e maxhorancės votuan kundėr, ndėrsa ata tė opozitės pro dekretit presidencial.

Ministri shqiptar i mbrojtjes, Pandeli Majko, tha se kjo nuk ėshtė njė kundėrvėnie midis intitucionesh, por praktikė normale parlamentare.

Marrėveshja mes dy ministrive tė mbrojtjes, tė Shqipėrisė dhe Greqisė, pėr rikonstruksionin e bazės me njė fond grek prej afro 5 milionė eurosh u ratifikua fillimisht nga parlamenti nė fillim tė muajit mars.

Prej tre muajsh kanė vijuar pas kėsaj debatet nėse duhet apo jo Shqipėria ta lėrė nė dorė tė palės greke njėrėn prej bazave tė saj mė tė rėndėsishme detare e cila nė fakt prej vitesh ka mbetur pas dore dhe nuk kryen ndonjė funksion.

Kritikėt e marrėveshjes me palėn greke shprehin rezerva lidhur me statusin e ushtarakėve grekė nė territorin e Shqipėrisė. Sekretari pėr marrėdhėnie me publikun nė PD, Spartak Ngjela ka argumentuar se momenti politik ėshtė kundėr marrėveshjes, duke saktėsuar se e ka fjalėn pėr mospėrfshirjen e Greqisė nė luftėn e Irakut.
 
 
Shkup: Amnisti pėr tė gjithė ata qė kanė refuzuar tė kryejnė shėrbimin ushtarak
 
Shkup, 10 qershor 2003 - Qeveria e Maqedonisė ka miratuar tė hėnėn propozim-ligjin pėr tė amnistuar tė gjithė ata qė kanė refuzuar tė kryejnė shėrbimin ushtarak e tė cilėt janė tė moshės nga 27-30 vjeēe.

Sipas qeverisė, nė kėtė grup-moshė hyjnė tė gjithė, pavarėsisht nėse ndaj tyre janė ngritur padi penale ose jo. Shėrbimi ushtarak nė Maqedoni ėshtė i detyrueshėm pėr tė gjithė meshkujt mbi 18 vjet, por siē thotė qeveria kjo amnesti ka aspektin qytetėruar dhe human.

Zėdhėnėsi, Sasho Ēollakovski thotė: "Me kėtė propozim-ligj, rregullohet ēėshtja e amnistisė, pėr tė gjithė ata qė duhej tė kryenin shėrbimin ushtarak nga viti 1992, si dhe personat me moshė nga 27 deri mė 30, ndaj tė cilėve nuk ka ndjekje penale".

Pritet qė me kėtė akt tė pėrftojnė mbi 15 mijė vetė.

Muajin e kaluar, Parlamenti nė Shkup miratoi ligjin pėr shėrbimin ushtarak, sipas tė cilit u zvogėlua afati i shėrbimit nga nėntė nė gjashtė muaj.
 
 
Greqia ka pranuar tė riathesojė nė Shqiqpėri pesė monumente arkeologjike
 
Tiranė, 10 qershor 2003 - Greqia ka pranuar tė riathesojė pesė monumente arkeologjike tė grabitura nė qytetin antik tė Butrintit. Drejtori i Departamentit Arkeologjik tė Sarandės Dimitėr Ēondi tha se pas bisedimeve me palėn greke pritet qė kėto monujmente arkeologjike tė identifikuara tė kthehen nė Shqipėri.

Ekspertėt shqiptarė dhe ata grekė kanė ballafaquar pak ditė mė parė informacionet pėr objektet qė pala shqiptare i ka vlerėsuar si autentike dhe tė grabituara gjatė trazirave tė vitit 1997 nė Muzeun Arkeologjik tė Butrintit.

Ndėr objektet arkeologjike tė grabitura me mjaft vlera konsiderohet shtatorja e Aleksandrit tė Maqedonisė "Koka e dheut" dhe shtatorja e Apollonit qė tė gjitha tė grabitura nė Butrint.
 
 
Kryeministri serb thotė se bisedimet shqiptaro-serbe tė jenė nėn patronatin e bashkėsisė ndėrkombėtare
 
Beograd, 10 qershor 2003 - Kryeministri i Serbisė Zoran Zhivkoviq nė njė intervistė dhėnė pėr tė pėrditshmen serbe "Danas" ka thėnė se bisedimet shqiptaro-serbe tė jenė nėn patronatin e bashkėsisė ndėrkombėtare, duke shtuar se ka shumė tema pėr bisedime, por siē ka thėnė pas vrasjes qė ka ndodhur nė Obiliq siguria ėshtė tema e parė.
 
Sipas kryeministrit serb nuk ėshtė koha pėr implementimin e statusit pėrfundimtar tė Kosovės. "Por sigurisht se ėshtė koha pėr fillimin e bisedimeve pėr statusin pėrfundimtar" citohet tė ketė thėnė Zhivkoviq.
 
 
Kidnapuesit kanė liruar 4 vėzhguesit e OKB-sė, tė rrėmbyer javėn e kaluar
 
Tbilisi, 10 qershor 2003 – Kidnapuesit kanė liruar sot (e martė) katėr vėzhguesit e Kombeve tė Bashkuara, tė cilėt qenė rrėmbyer javėn e kaluar derisa po mbikėqyrnin kufirin ndėrmjet Gruzisė dhe provincės Abkhazia, e cila synon pavarėsinė, ka bėrė tė ditur televizioni gruzian, njofton Rojter. Vėzhguesit e OKB-sė, tė liruar sot, janė dy gjermanė njė holandez dhe pėrkthyesi i tyre vendės.
 
 
Forcat amerikane nė Afganistan kanė vrarė 4 persona gjatė njė shkėmbim zjarri
 
Bagram, 10 qershor 2003 – Forcat e udhėhequra nga amerikanėt nė Afganistan kanė vrarė sot (e martė) katėr persona gjatė njė shkėmbim zjarri prej tri-katėr orėsh afėr kufirit me Pakistanin, njofton Rojter.
 
Kolonel Rodni Dejvis u ka thėnė reporterėve nė bazėn ajrore tė Bagramit, qė gjendet nė veri tė Kabulit, se njė numėr luftėtarsh tė panjohur kanė hapur zjarr nė njė patrullė afėr bazės amėerikane nė Shkin, nė provincėn juglindore Paktika, qė kufizohet me Pakistanin. Viktima tė ushtarėve amerikanė dhe tė koalicionit s'ka pasur.

Ndėrkaq, njė zyrtar i sigurimit afgan, nga ana tjetėr, ka thėnė se trupat e pajetė tė gjashtė luftėtarėve talibanė janė gjetur afėr qytetit kufitar afgan, Spin Bodak. Ata shihet qartė se kanė pėsuar plagė gjatė njė beteje tė madhe javėn e kaluar ndėrmjet forcave afgane dhe mbeturinave talibane, ku qenė vrarė rreth 40 talibanė, ka thėnė ky zyrtar.
 
 
Lideri i lartė i Hamasit ėshtė plagosur nga helikopteri nė Gaza
 
Gaza, 10 qershor 2003 – Lideri i lartė i Hamasit, Abdel Aziz al-Rantishi, ėshtė plagosur sot (e martė) nga tė shtėnat e shkrehura nga helikopteri nė automjetin e tij nė qytetin Gaza, ka thėnė njė burim i Hamasit, njofton Rojter.
 
Mjekėt dhe burimet e Hamasit kanė thėnė se Rantishi, njė nga figurat mė tė njohura publike tė lėvizjes militante islamike, ėshtė nė gjendje tė "mirė", po njė grua, qė po kalonte andejpari, ėshtė vrarė.
 
Po kėshtu, njoftohet se edhe rreth 10 persona tė tjerė janė plagosur. Sulmi, me siguri, ka zemruar Hamasin dhe mund tė provokojė dhunė tė re.
 
 
Nė Pakistan janė vrarė katėr veta, njėri syresh zyrtar policie
 
Kueta, 10 qershor 2003 – Persona tė armatosur kanė vrarė katėr veta, njėri syresh zyrtar policie, nė jugperendim tė Pakistanit, vetėm njė ditė pas sulmit kur u vranė 11 rekrutė policie nė rajonin e njėjtė, njofton Rojter.
 
Njė zyrtar policie ka thėnė sot (e martė) se tė armatosur tė paidentifikuar kanė hapur zjarr nė makinėn e Abdul Azizit, shef policie nė Sibi tė provincės Baluēistan, i cili ka vdekur nė vend. Edhe shoferi dhe njė truproje e tij janė vrarė nė vend, ka shtuar njė tjetėr zyrtar policie.
 
Po kėshtu, bėhet e ditur se nė njė incident tjetėr ėshtė vrarė shoferi i njė veture, kurse janė plagosur katėr policė tė tjerė dhe besohet se incidenti ėshtė i lidhur me rivalitetet fisnore.
 
 
Sulmues tė armatosur kanė kidnapuar nė Peru rreth 60 punėtorė
 
Lima, 10 qershor 2003 – Sulmues tė armatosur kanė kidnapuar dje rreth 60 punėtaorė tė punėsuar nė njė kompani argjentinase, qė ndihmon ndėrtimin e gazsjellėsit natyral nė juglindje tė Perusė, bėhet e ditur nė njė njoftim tė sotėm (e martė) tė qeverisė, njofton Rojter.
 
"Ata po kėrkojnė njė milion dollarė, pajime lidhjesh tė nivelit tė lartė teknik dhe lėndė shpėrthyese", ka thėnė sot (e martė) njė zyrtar policie nė Ajacuēo, 360 km nga Lima.
 
 
Nė njė shpėrthim tė depos sė municionit kanė humbur jetėn tre irakianė
 
Bagdad, 10 qershor 2003 – Njė shpėrthim nė njė depo municioni ka pasur pėr rrjedhojė vrasjen e tre itrakianėve dhe plagosjen e dy tė tjerėve, ka bėrė tė ditur sot (e martė) Komanda qendrore amerikane, njofton Rojter. Shpėrthimi ka ndodhur nė Ad Divanjah, rreth 75 mila nga Bagdadi. Njoftohet se forcat e koalicionit amerikan s’kanė pėsuar viktima nė kėtė shpėrthim.
 
Shkaku i shpėrthimit ende nuk dihet, por nuk besohet tė jetė “vepėr armiqėsore”. Po kėshtu njoftohet se nė njė incident tjetėr, njė zjarr ka shkaktuar njė sėrė shpėrthimėesh nė njė depo municioni afėr qytetit Qerbela, por s’ka shkaktuar viktima.
 
 
Pauell mirėpret hapat e para tė Izraelit pėr shėmbjen e vendbanimeve tė paligjshme hebraike
 
Uashington, 10 qershor 2003 - Sekretari amerikan i shtetit Kolin Pauell mirėpriti hapat e para tė Izraelit pėr shėmbjen e vendbanimeve tė paligjshme hebraike nė Bregun Perėndimor.
 
Sekretari i shtetit tha se ėshtė i kėnaqur qė Izraeli bėri realitet zotimin e kryeministrit Ariel Sharon nė takimin e nivelit tė lartė javėn e kaluar nė Jordani. Zoti Paull pėrshėndeti gjithashtu zotin Sharon pėr shėmbjen e pikave tė kontrollit, megjithė kėrcėnimet e kolonėve pėr demonstrata.
 
 
Presidenti Bush thotė se koha do ta provojė qė Iraku zotėronte armė tė ndaluara
 
Uashington, 10 qershor 2003 - Presidenti Bush thotė se koha do ta provojė qė Iraku zotėronte njė program armėsh tė shkatėrrimit nė masė. Presidenti thotė se historia do tė tregojė se ai mori vendimin e duhur, kur urdhėroi pėr ndėrhyrje ushtarake kundėr Sadam Huseinit.

Adminitsrata e Presidentit Bush vazhdon tė mbrohet ndaj akuzave se ka ekzagjeruar provat pėr armė tė shkatėrrimit nė masė me qėllim qė tė justifikojė ndėrhyrjen ushtarakė nė Irak.

Pardje, zyrtarė tė lartė tė administratės hodhėn poshtė akuzat nė programe tė rrjeteve televizive kombėtare dhe thanė se raporte tė pėrsėritura tregonin qė udhėheqėsi irakian, Sadam Husein, kishte armė tė shkatėrrimit nė masė dhe pėrpiqej t'i fshihte ato.
 
 
Izraeli largon pikat e kontrrollit prej ngulimeve tė paligjshme
 
Jerusalem, 10 qershor 2003 – Ushtarėt izraelitė filluan tė largojnė pikat e kontrrollit prej ngulimeve izraelite qė konsiderohen tė paligjshme. Fjala ėshtė pėr 15 ngulime tė tilla. Ky hap ishte premtuar prej kryeministrit Ariel Sharon gjatė takimit tė nivelit tė lartė nė Jordani.
 
Palestinezėt e konsideruan kėtė veprim vetėm si njė hap simbolik. Nga ana tjeter kryeminsitri palestinez, Mahmud Abaz, deklaroi se nuk ka nder mend qė t'u kundėrvihet me dhunė grupeve militante palestineze.
 
 
Arrestohen nė Moske 121 anėtarė tė njė organizate ekstremiste
 
Moskė, 10 qershor 2003 – Forcat ruse te sigurimit arrestuan nė Moske 121 anėtarė tė organizatės ekstremiste Hizbi Tahir, me orgjinė nga republikat e Azisė Qendrore, Kirgistan, Taxhikistan dhe Uzbekistan.
 
Njė zėdhėnės i Ministrisė sė Brendėshme deklaroi se ata planifikonin pėrmbysjen e qeverisė me mjete ushtarake. Gjatė kontrrollit nė ndėrtesat e njė fabrike nė Moskė u gjeten lėndė ekspolzive, gratana dhe material propagandistik.
 
 
Trupat amerikane vrasin dy irakianė nė afėrsi tė Bagdatit
 
Bagdad, 10 qershor 2003 - Gjatė njė bastisjeje nė afėrsi tė Bagdatit trupat amerikane vranė dy irakianė dhe arrestuan 6 tė tjerė. Po ashtu ato sekuestruan granatahedhes, granata si dhe sasi te medha municioni. Nė magazinat e ushtrisė irakiane nė kėtė zonė u gjetėn edhe 40 rraketa tė tipit tokė-ajėr.
 
 
Nė Iran ndalohet pėr herė tė parė njė gazetė islamike
 
Teheran, 10 qershor 2003 - Organet e drejtėsisė nė Iran ndaluan pėr herė tė parė botimin e njė gazetė me pėrmbajtje islamike. Televizioni shtetėror IRIB njoftoi se gazeta "Kayhan" ka ofenduar nė mėnyrė tė pėrsėritur parlamentin e vendit, i cili dominohet prej reformatorėve.
 
Deri tani organet e drejtėsisė konservatore irakiane kishin marrė masa tė tilla vetėm kundrejt organeve tė shtypit tė forcave reformatore nė vend.
 
 
Britania e Madhe jashtė Eurolandit
 
Londėr, 10 qershor 2003 - Britania e Madhe nuk do tė fusė njė herė pėr njė herė nė qarkullim euron. Sipas ministrit britanik te thesarit, Xhorxh Braun, ende nuk janė pjekur kushtet ekonomike pėr anėtarėsim nė euroland.
 
Sipas tij ekonomia britanike nuk ėshtė nė gjendje qė tė reagojė shpejt ndaj luhatjeve tė mundshme nė euroland. Gjithsesi ministri nuk e pėrjashtoi mundėsinė qė nė vitin 2004 tė organizohet njė referendum pėr anėtarėsimin e vendit nė euroland.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.