2.06.2003 - Trepca.net

Lajme

E hėne, 2 qershor 2003


 

Pėrmbajtja:

 • Presidenti Rugova priti sot njė delegacion gjerman tė landit Saksonia e Poshtme

 • Presidenti Moisiu: Mbajtja e njė referendumi - njė zgjidhje e mirė pėr t'u shfaqur vullneti i vetė popullit tė Kosovės

 • Daci thotė se ende s'ka marrė ftesė pėr takimin e Selanikut

 • Kryetari i Kuvendit tė Kosovės priti njė delegacion parlamentar tė landit tė Saksonisė sė Poshtme

 • Solana tė mėrkurėn arrin nė Kosovė

 • Ilir Fetahu u zgjodh kryetar i FR tė LDK-sė nė Gjakovė

 • Gjilan: Filloi regjistrimi i fėmijėve nėn moshėn 16-vjeēare

 • Dje nė Prishtinė u shėnua Dita Ndėrkombėtare e Fėmijėve

 • Nė Prishtinė pėrfundoi punimet simpoziumi treditor pėr rehabilitimin e tė mbijetuarve tė torturės

 • Ohėr: Liderėt e pesė shteteve tė Ballkanit Perėndimor shprehėn vullnetin pėr t'u integruar nė BE

 • Futboll: Pas barazimit me Prishtinėn nė Gjilan, Drita ėshtė mė afėr titullit tė Kampionit tė Kosovės

 • Qeveria shqiptare ka akorduar statusin e dėshmorit tė atdheut pėr 13 banorė tė Qarkut tė Kukėsit qė u vranė nė ndihmė tė ish-UĒK-sė

 • Presidentėt e pesė vendeve tė Ballkanit takohen sot nė Ohėr

 • Tėrhiqet ultimatumi pėr sulme ndaj patrullave tė policisė nėse nuk lirohen dy shqiptarėt e arrestuar

 • Shqipėria dhe Kroacia kanė filuar zbatimin e marrėveshjes sė tregtisė sė lirė

 • Nė Birmani ėshtė arrestuar liderja prodemokrate

 • Nė Zimbabve ėshtė arrestuar lideri i opozitės

 • Arabia Saudite: Ėshtė vrarė njė militant i dyshimtė

 • Samiti i G8-shit nė ditėn e dytė

 • Samiti shoqėrohet me pėrleshje

 • Pėrshkallėzohet izolimi i opozitės

 • Amerikanėt tregojnė planet e reja

 • Misioni i parė evropian nė Mars

 • Rreth 900 tė vdekur nga tė nxehtit nė Indi

 • Nis ndihma ushqimore pėr Irakun

 • Kryeministri izraelit bėn thirrje pėr unitet

 • Marina e Koresė sė jugut qėllon nė shenjė paralajmėrimi

 • Nis procesi kundėr kreut tė atentatorėve tė Balit

 • Franca do ta trefishojė kontributin e saj nė luftėn kundėr Sidės

 • Nė Pakistan janė mbytur tė paktėn 27 anėtarė tė njė familjeje

 • Nė Kongo janė masakruar 253 njerėz nė luftimet ndėretnike


 
Presidenti Rugova priti sot njė delegacion gjerman tė landit Saksonia e Poshtme
 
   
Prishtinė, 2 qershor 2003 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova priti sot njė delegacion gjerman tė landit Saksonia e Poshtme, tė kryesuar nga z.Jyrgen Gansauer. Ky delegacion ndodhet pėr njė vizitė disaditėshe nė Kosovė me ftesė tė presidenti Rugova.

Presidenti tha se ka njohur delegacionin me proceset aktuale dhe me progresin e arritur nė Kosovė nė kėto vitet e pasluftės nė tė gjitha sferat e jetės, sidomos pėr objektivat e zhvillimit ekonomik dhe procesin e sapofilluar tė privatizimit.
 
Poashtu nė kėtė takim ėshtė biseduar pėr bashkėpunimin ndėrmjet Kosovės dhe landit tė Saksonisė sė Poshtme si fushėn ekonomike, kulturore, arsimore, por, siē tha Presidenti, ka edhe fusha tė tjera ku mund tė bashkėpunohet.

Presidenti Rugova nėnvizoi me kėtė rast se objektiv kryesor i Kosovės ėshtė integrimi nė Bashkimin Evropian e nė NATO.

Ndėrkaq, kryesuesi i delgacionit gjerman z.Gansauer tha se kjo ėshtė vizita e parė e njė delegacioni tė kėtij landi qė viziton Kosovėn.

"Jemi kėtu pė t'u njohur mė pėr sė afėrmi me gjendjen nė Kosovė, me njerėzit, kulturėn. Kemi pasur biseda e vizita interesante. Por jo vetėm tė flasim me njėri tjetrin, por tė ndihmojmė nė hapa konkretė", tha z.Gansauer.

Kryesuesi i kėtij delegacioni tha se Saksonia e Poshtme dhe Kosova konkretisht do tė bashkėpunojnė nė fushėn universitare, e nė atė
arsimi t nė pėrgjithėsi, duke premtuar ndihmė edhe nė fushėn e shėndetėsisė e tė kulturės.
 
Gjithashtu ai tha se do tė ftohet njė delegacion nga Kosova tė vizitojė panairin industrial tė Hanoverit dhe atje mund tė zhvillohen biseda lidhur me bashkėpunimin nė industrinė e automobilistike, siē ėshtė "Folsvageni" njė ndėr firmat mė tė mėdha nė Evropė e qė ndodhet nė kėtė land, tha pas takimit z.Jyrgen Gansauer.
 
 
Presidenti Moisiu: Mbajtja e njė referendumi - njė zgjidhje e mirė pėr t'u shfaqur vullneti i vetė popullit tė Kosovės
 
Prishtinė, 2 qershor 2003 - "Unė jam i mendimit se fatin e Kosovės duhet dhe do ta vendosin vetė banorėt e Kosovės, me vullnetin e tyre tė lirė dhe nė bashkėpunim me faktorin ndėrkombėtar, pasi Kosova arriti deri kėtu me ndihmėn e tyre", ka deklaruar Presidenti i Shqipėrisė Alfred Moisiu.

Mirėpo, Presidenti Moisiu ėshtė i mendimit se mbajtja e njė referendumi mund tė jetė e arsyeshme dhe njė zgjidhje e mirė pėr t'u shfaqur vullneti i vetė popullit tė Kosovės. Por, ai ka shtuar se ka shumė rėndėsi ndėrtimi institucioneve demokratike. "Vrasjet apo incidentet politike tė viteve tė fundit kanė lėnė shije tė hidhur si brenda ashtu edhe jashtė Kosovės", thotė z.Moisiu.

Ndėrkaq lidhur me AKSH-nė, Presidenti shqiptar tha se ajo "nė tė vėrtetė ėshtė njė fantazmė". AKSH dhe disa grupe tė tjera tė parėndėsishme duan t'i japin rėndėsi vetes me qėndrime ekstremiste, por Tirana zyrtare ka marrė masa tė ashpra pėr tė mos u lejuar tė bėjnė aktivitete nė Shqipėri, ėshtė shprehur z.Moisiu.

"Aktivitetet e tilla ekstremiste pengojnė zgjidhjen definitive tė problemit tė Kosovės, pengojnė zgjidhjen e problemeve nė tėrėsi tė shqiptarėve nė rajon si dhe pengon nė tėrėsi integrimin e tėrė shqiptarėve", ka thėnė nė njė intevistė dhėnė "Kohės ditore", Presidenti shqiptar, Alfred Moisiu.
 
 
Daci thotė se ende s'ka marrė ftesė pėr takimin e Selanikut
 
Prishtinė, 2 qershor 2003 – Kryetari i Kuvendit tė Kosovės tha se ende nuk ka marrė ftesė zyrtare pėr tė marrė pjesė nė samitin e Selanikut ku ėshtė paralajmėruar edhe pjesėmarrja e pėrfaqėsuesve tė Kosovės nė kėtė takim tė rėndėsishėm tė BE-sė. Mirėpo, ai tha se sa i pėrket pjesėmarrėsve shqiptarė nuk do tė ketė probleme nė pėrfaqėsimin e tyre atje, sepse, sipas tij nė momentet mė tė rėndėsishme kanė pasur unitet veprues, prandaj qytetarėt s'kanė pse tė frikėsohen.

Duke komentuar pėrbėrjen eventuale tė delegacionit dhe nėse ai do tė jetė partiak, Daci tha se "nuk jemi tė interesuar tė luftojmė pėr parti politke". Por megjithatė ai shtoi se tė gjitha platformat partive kryesore politike nė Kosovė janė tė njėjta, prandaj nuk ka nevojė pėr njė tė posaēme.

"Koncensusi i brendshėm ekziston nė Kosovė. Platformat partiake tė tė gjithė shqiptarėve nė Kosovė dhe tė gjashtė partive minoritare janė nė koncensus me mazhorancėn, prandaj kėrkimi i platformave ekstra tė reja ėshtė e ēuditshme sepse e vė nė dyshim platformėn tė cilėn e kemi marrė nė institucione, ku kemi marrė obligime pėr ta realizuar, andaj partitė duhet tė jenė tė pranishme, por duhet tė jenė si mekanizėm qė do t'u ndihmojnė institucioneve pėr t'i kryer pėrgjegjėsitė e veta", tha Daci.
 
 
Kryetari i Kuvendit tė Kosovės priti njė delegacion parlamentar tė landit tė Saksonisė sė Poshtme
 
Prishtinė, 2 qershor 2003 – Kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Nexhat Daci, priti njė delegacion shumanėtarėsh tė Parlamentit tė Landit tė Saksonisė sė Poshtme, tė kryesuar nga z. Jurgen Gansauer. Temė bisede e kėtij takimi ishin zhvillimet nė Kosovė dhe rajon, si dhe mundėsia e bashkėpunimit ekonomik dhe nėrparlamentar ndėrmjet Kosovės dhe landit tė Saksonisė sė Poshtme.

Kryeparlamentari Daci, ka folur pėr procesin politik nė Kosovė, pėr sukseset e arritura tė institucioneve tė Kosovės dhe pėr vėshtirėsitė objektive me tė cilat ballafaqohen dhe sidomos ėshtė pėrqėndruar nė punėn e madhe tė Kuvendit tė Kosovės pėr miratimin e legjislacionit tė ri tė Kosovės qė korrespondon me standardet e elegjistacionit bashkkohor tė vendeve perėndimore.
 
Daci ka theksuar edhe synimin e qartė tė udhėheqjes sė vendit pėr mė shumė kompetenca dhe pėrgjegjėsi pėr pėrparimin gjithpėrfėshirės tė vendit.

Deputeti i Parlamentit tė Saksosnisė sė Poshtme, Jurgen Gansauer ka shfaqur interesimin e vendi tė tij pėr bashkėpunim ekonomik me Kosovės dhe nė kėtė aspekt ai ka parė mundėsi tė gjera tė investimeve gjermane nė kėtė pjesė tė Evropės Juglindore. Ai ka ofruar edhe ndihma profesionale nė planin e pėrgatitjes sė ligjeve dhe tė procedurave parlamentare.
 
Kryesuesi i delegacionit, me kėtė rat, zotit Daci i ka dhuruar njė stilograf, me urimin qė me tė, tė nėnshkruaj sa mė shumė ligje tė mira pėr vendin. Profesor Daci nga ana e tij, ka uruar qė shteti gjerman tu krijojė mundėsi bashkėkombasve tanė atje qė t'i kenė pasaportat e Kosovės dhe tė mos detyrohen tė kerkojnė dokumente udhėtimi nga vendet fqinje tė Kosovės.

Parlamentari gjerman e ka ftuar kryeparlamentarin e Kosovės ta vizitojė Parlamentin e Saksonisė sė Poshtme, tė cilėn profesor Daci e ka pranuar me kėnaqėsi, thuhet nė njė njoftim nga ky takim.
 
 
Solana tė mėrkurėn arrin nė Kosovė
 
Bruksel, 2 qershor 2003 - Shefi i politikės sė jashtme dhe sigurisė sė Bashkimit Evropian Havier Solana tė mėrkurėn arrin pėr njė vizitė nė Kosovė, ku do tė takohet me pėrfaqėsuesit e UNMIK-ut dhe tė institucioneve tė Kosovės.
 
Mirėpo sipas njoftimeve nga Brukseli takimi i ardhshėm i Selanikut megjithatė do tė jetė nė qendėr tė bisedave, ndėrkohė qė BE ka pėrshėndetur pjesėmarrjen e pėrfaqėsuesve tė Kosovės nė kėtė samit.
 
 
Ilir Fetahu u zgjodh kryetar i FR tė LDK-sė nė Gjakovė
 
Gjakovė, 2 qershor 2003 - Dega e Forumit tė Rinisė sė LDK-sė nė Gjakovė mbajti dje kuvendin zgjedhor dhe zgjodhi udhėheqjen e re.

Kryetar i ri i FR tė LDK-sė nė Gjakovė u zgjodh Ilir Fetahu, ndėrkaq nėnkryetar i parė u zgjodh Heroina Saraēi, nėnkryėtar i dytė Ilir Hajdari dhe sekretar i degės Albina Shala.

Udhėheqja e re u zotua se do tė vazhdojė punėn me intensitet edhe mė tė shtuar pėr arritjen e rezultateve sa mė tė mira nė aktivitetet dhe punėn e Forumit tė Rinisė sė LDK-sė.
 
 
Gjilan: Filloi regjistrimi i fėmijėve nėn moshėn 16-vjeēare
 
Gjilan, 2 qershor 2003 - Sot nė Gjilan ka filluar regjistrimi i fėmijėve nėn moshėn 16-vjeēare, tė cilėt i plotėsojnė kriteret e parapara pėr tė qenė banorė tė pėrhershėm tė Kosovės.

Drejtori i Drejtorisė pėr ēėshtje administrative, z. Leonid Bindy tha se kėtij procesi nuk janė tė obliguar t`i nėnshtrohen pėrsėri fėmijėt qė kanė aplikuar mė herėt pėr dokumente udhėtimi, meqenėse ata tashmė janė tė regjistruar.

Fėmijėt nėn moshėn 16-vjeēare duhet tė lajmėrohen nė Qendrėn pėr regjistrim, tė shoqėruar nga njėri prind, ose kujdestari familjar, i cili duhet tė ofrojė dėshmi zyrtare se ėshtė person i autorizuar pėr kujdestari.

Ēdo fėmijė i regjistruar do tė ketė numrin personal tė identifikimit dhe do tė pėrfshihet nė regjistrimin civil.
 
 
Dje nė Prishtinė u shėnua Dita Ndėrkombėtare e Fėmijėve
 
Prishtinė, 2 qershor 2003 - Fėmijėt e Kosovės dje me manifestime ndryshme nė Prishtinės kanė shėnuar Ditėn Ndėrkombėtare tė tyre. Disa tė maskuar nė forma tė ndryshme vallėzonin tė gėzuar rrugėve tė qyetetit, ndėrkaq tė tjerėt organizuan shfaqje pėr tė ndihmuar fėmijėt nė jetimore. Fėmijėt nuk janė nė gjendje tė dinė nėse tė drejtat e tyre shkilen apo respektohen.
 
Mirėpo, nė njė studim nga Qendra Arsimore e Kosovė, i publikuar me kėtė rast theksohet se tė drejtat e fėmijėve nė Kosovė nuk respektohen as nga institucionet dhe as nga familja.

Sipas tė dhėnave tė kėtij studimi, rreth 20 pėr qind e fėmijėve janė viktima tė keqtrajtimeve fizike dhe se varfėria e thellė nė Kosovė ėshtė njė nga faktorėt kryesor, qė ndikon nė pėrkeqėsimin e gjendjes sė tė drejtave e lirive tė fėmijėve, tė cilėt janė tė detyruar tė kryejnė punė tė rėnda fizike pėr tė mbetur gjallė dhe pėr tė mbajtur familjet e tyre.
 
 
Nė Prishtinė pėrfundoi punimet simpoziumi treditor pėr rehabilitimin e tė mbijetuarve tė torturės
 
Prishtinė, 2 qershor 2003 - Simpoziumi treditor i Qendrės kosovare pėr rehabilitimin e tė mbijetuarve tė torturės, qė u mbajt nė Prishtinė nė bashkėpunim me Rrejtin Ballkanik, pėrfundoi punimet qė iu kushtuan ofrimit tė shėrbimeve pėr viktimat e torturės si dhe implementimin e aktiviteteve nė fushėn e prevenimit tė torturės.

Drejtoresha e kėsaj Qendre dr. Feride Rushiti nė fund tė kėtij simpoziumi theksoi se tė gjithė pjesėmarrėsit e Rrjetit Ballkanik e vlerėsuan lartė kėtė simpoziumn.
 
 
Ohėr: Liderėt e pesė shteteve tė Ballkanit Perėndimor shprehėn vullnetin pėr t'u integruar nė BE
 
Ohėr, 2 qershor 2003 - Liderėt e pesė shteteve tė Ballkanit Perėndimor - Maqedonisė, Shqipėrisė, Kroacisė, Bosnjės e Hercegovinės dhe Serbisė e Malit tė Zi - kanė miratuar sot nė Ohėr njė deklaratė tė pėrbashkėt pėr procesin e asociim-stabilizimit nė kėtyre vendeve nė Bashkimin Evropian, nė prag tė mbajtjes sė samitit tė Selanikut.

Nė deklaratė shprehet vullenti i pėrbashkėt i shteteve tė Ballkanit Perėndimor pėr t'i integruar nė BE, theksuan presidentėt e pesė shteteve tė rajonit.

Ndėrkaq kryesuesi i radhės sė BE-sė, ministri i jashtėm grek Jorgos Papandreu, i cili ishte i pranishėm nė kėtė samit, ka theksuar se ky takim ėshtė njė nismė pėr nxitjen e procesit tė asociim-stabilizimit tė kėtyre vendeve me BE-nė.
 
Sipas tij, BE pret qė vendet e kėtij rajoni tė intensifikojnė bashkėupunimin mes tyre.

Pesė shefat e vendeve tė rajonit, ndėr tė tjera, do tė kėrkojnė nga Bashkimi Evropian qė tė bėjė revidimin e regjimit tė vizave pėr qytetarėt e rajonit.
 
 
Futboll: Pas barazimit me Prishtinėn nė Gjilan, Drita ėshtė mė afėr titullit tė Kampionit tė Kosovės
 
Prishtinė, 2 qershor 2003 – Derbi i javės sė 25-tė, qė njėherit ishte edhe derbi i kampionatit tė sivjemė (59-tė), u zhvillua dje nė Gjilan, ndėrmjet Dritės dhe Prishtinės. Interesimi pėr kėtė takim ishte i madh, nė tribunat e stadiumit tė qytetit tė Gjilanit ishin tubuar rreth 6.500 tifozė. U zhvillua njė lojė tė fortė, me rivalitet tė madh dhe kryesisht korrekte nė fushė, por jo edhe jashtė fushės pasi organizimi i ndeshjes nuk ishte nė nivel.
 
Nė pėrfundim tė 45 minutave tė parė disa “tifozė” gjuajtėn me gurė nė drejtim tė bankės sė rezevistėve tė Prishtinės me ē’rast u godit me gurė njė futbollist mysafir (Uliks Emra), kurse nė pėrfundim tė ndeshjes u sulmuan edhe disa persona zyrtar tė prishtinasve.
 
Ndeshja pėrfundoi pa fitues, 1:1, rezultat qė thuajse ia siguron Dritės titullin e Kampionit tė Kosovės pėr edicionit e sivjem. Nė xhiron e fundit Drita takohet me rivalin lokal Gjilanin, i cili nė kėtė xhiro, nė Mitrovicė mundi Trepēėn '89 me rezultat 3:4 dhe siguroi ekzistencėn nė shoqėrinė elite tė futbollit kosovar.

Nė kėtė xhiro vlen tė pėrmedet se skuadrat mysafire ishin “shume tė suksesshme”. Pėrveē Gjilanit, fitore si mysafirė shėnuan edhe Liria e cila mundi nė Prishtinė Flamurtarin me rezultat 3:2 dhe Kosova (V) mundi Besianėn me 2:1 nė Podujevė.
 
Liga e parė e Kosovės
 
Rezultatet - xhiroja e 25-tė
 
Vėllaznimi – Drenica 7:2
Besa – Ferizaj 3:0
Flamurtari – Liria 2:3
Kosova(P) – Dukagjini 4:1
Besiana - Kosova(V) 1:2
Trepēa’89 – Gjilani 3:4
Drita – Prishtina 1:1
 
Tabela
 
N
F
B
H
GD
P
1.
Drita
25
13
9
3
47:22
48
2.
Prishtina
25
13
8
4
48:13
47
3.
Vėllaznimi
25
14
4
7
40:25
46
4.
Besiana
25
12
5
8
26:24
41
5.
Besa
25
10
6
9
39:39
36
6.
Flamurtari
25
8
8
9
29:28
32
7.
Gjilani 
25
9
5
11
32:33
32
8.
Kosova(V)
25
9
5
11
26:27
32
9.
Trepēa’89
25
9
5
11
31:35
32
10.
Kosova(P)
25
8
8
9
31:36
32
11.
Drenica
25
8
7
10
25:48
31
12.
Ferizaj
25
7
4
14
24:35
28
13.
Liria
25
7
7
11
21:33
28
14.
Dukagjini
25
4
5
16
16:51
14
Nė xhironė e  26-tė (e fundit) mė 7/8 qershor takohen:
 
Ferizaj - Vėllaznimi,
Drenica - Flamurtari,
Liria - Besiana,
Kosva(V) - Trepēa,
Gjilani - Drita,
Prishtina - Kosova(P),
Dukagjini - Besa.
 
 
 
Qeveria shqiptare ka akorduar statusin e dėshmorit tė atdheut pėr 13 banorė tė Qarkut tė Kukėsit qė u vranė nė ndihmė tė ish-UĒK-sė
 
Kukės, 2 qershor 2003 - Qeveria shqiptare ka akorduar statusin e dėshmorit tė Atdheut pėr 13 banorė tė qarkut tė Kukėsit qė u vranė nė luftėn e Kosovės para katėr vjetėsh. Pėrveē njė vlerėsimi moral ky ėshtė edhe njė stimulim material pėr mbijetesėn e familjarėve tė dėshmorėve.

Me kėtė rast nė ceremoninė e zhvilluar nė Kukės pėr dekorimin e 13 luftėtarėve hasjanė tė rėnė pėr ēlirimin e Kosovės, mori pjesė ministri i Punėve tė Jashtme tė Shqipėrisė Ilir Meta, si dhe zyrtarė tė tjerė vendorė nga rrethet Kukės, Has dhe Tropojė, qė shtrihen pėrgjatė kufirit tė Shqipėrisė me Kosovėn.

Gjatė viteve 1998 -1999 kėta banorė tė Rrethit tė Hasit u bashkuan me luftėtarėt e UĒK-sė, ashtu si edhe shumė luftėtarė tė tjerė nga Shqipėria dhe diaspora.

Ministri i Jashtėm Ilir Meta tha se ky akt ėshtė njė vlerėsim pėr ngjarjen aq madhore siē ishte lufta nė Kosovė dhe pėr ata qė e bėnė kėtė luftė.
 
 
Presidentėt e pesė vendeve tė Ballkanit takohen sot nė Ohėr
 
Ohėr, 2 qershor 2003 - Presidentėt e pesė vendeve tė Ballkanit do tė mblidhen sot nė Ohėr pėr tė rėnė dakord lidhur pėr njė strategji tė pėrbashkėt para samitit tė Bashkimit Evropian mė 21 qershor nė Selanik.
 
Nė kėtė takim do tė marrin pjesė kryetarėt e Maqedonisė, Shqipėrisė, Bosnje e Hercegovinės, Kroacisė, Serbisė dhe Malit tė Zi, ku do tė bisedojnė pėr intensifikimin e bashkėpunimit rajonal nė tė gjitha sferat.
 
Ideja pėr kėtė takim, ku do tė marrin pjesė edhe pėrfaqėsuesit e BE-sė, siē bėhet e ditur, ėshtė marrė gjatė samitit tė Evropės Qendrore, i cili kohė mė parė u mbajt nė Salzburg tė Austrisė.

Pritet qė nė kėtė takim tė miratohet njė deklaratė e pėrbashkėt me tė cilėn do tė shfaqen qėndrimin se ēfarė presin nga procesi i stabilizim - asociimit qė tė pasurohej me instrumentet qė i kanė nė disponim shtetet nga Evropa Lindore.
 
 
Tėrhiqet ultimatumi pėr sulme ndaj patrullave tė policisė nėse nuk lirohen dy shqiptarėt e arrestuar
 
Kumanovė, 2 qershor 2003 - BDI dhe Kėshilli pėr lirimin e shqiptarėve tė arrestuar kanė arritur marrėveshjen pėr tėrheqjen e njė ultimatumi tė Kėshillit pėr sulme ndaj patrullave me pėrbėrje tė pėrzier etnike nėse nuk lirohen dy shqiptarė tė arrestuar nė Sopot tė Kumanovės para njė jave nga policia maqedonase.

Dy shqiptarėt e arrestuar dyshohet tė kenė vendosur njė bombė nė dalje tė fshatit Sopot gjatė muajit mars kur patėn humbur jetėn dy pjesėtarė tė trupave tė NATO-s. Por kėto spekulime janė mohuar nga banorėt e Sopotit, tė cilėt nė tė njėjtėn kohė kanė akuzuar policinė pėr pėrdorim tė dhunės gjatė bastisjes sė shtėpive tė tyre.
 
Kjo ėshtė konfirmuar edhe nga kryetari i BDI-sė Ali Ahmeti, i cili tha se pėr kėtė ka njoftuar komunitetin ndėrkombėtar dhe kryeministrin, Branko Cėrvenkovski se nė tė ardhmen nuk duhet tė ndodhin veprime tė tilla dhe nėse ndodhin atėherė nuk do tė mbajmė pėrgjegjėsinė pėr situatėn.
 
Nga ana tjetėr njė shoqatė qė tubon ish-pjesėtarėt e Ushtrisė Ēlirimatare Kombėtare, thotė se nuk njeh marrėveshjen e arritur dhe se qeveria deri tė martėn duhet tė lirojė shqiptarėt e arrestuar nėse dėshiron t'i shmanget pėrkeqėsimit tė gjendjes sė sigurisė nė vend.
 
 
Shqipėria dhe Kroacia kanė filuar zbatimin e marrėveshjes sė tregtisė sė lirė
 
Tiranė - Zagreb, 2 qershor 2003 - Duke filluar nga dje Shqipėria dhe Kroacia kanė filuar zbatimin e marrėveshjes sė tregtisė sė lirė me tė cilėn lejohet impor-eksporti i disa produkteve bujqėsore dhe blegtorale pa tarifa doganore bėjnė tė ditur burimet shqiptaro-kroate.
 
 
Nė Birmani ėshtė arrestuar liderja prodemokrate
 
Rangun, 2 qershor 2003 – Liderja prodemokrate, Aung San Su Kji, ėshtė dėrguar sot (e hėnė) nė burg nė Rangun, ndėrkohė qė forcat ushtarake kanė penguar mijėra studentė tė universitetit pėr tė ndjekur mėsimet.
 
Autoritetet ushtarake nė Birmani kanė urdhėruar mbylljen pa afat tė universiteteve dhe kolegjeve si dhe kanė mbyllur zyrat e partisė mė tė madhe tė opozitės Liga Kombėtare pėr Demokraci. Njė numėr anėtarėsh tė rėndėsishėm tė kėsaj partie janė arrestuar qė kur kryetarja e Aung San Su Kji, u vu nėn izolim.

Ajo u ndalua pas njė incidenti nė veri tė Birmanisė kur mbėshtetės tė qeverisė u pėrleshėn me ata tė opozitės ndėrsa makina e kryetares sė partisė Liga Kombėtare pėr Demokraci po voziste me ngadalė. Njoftimet thonė se numri i tė vdekurve prej kėtij incidenti mund tė jetė mė i madh se katėr persona siē pati lajmėruar qeveria.
 
 
Nė Zimbabve ėshtė arrestuar lideri i opozitės
 
Harare, 2 qershor 2003 – Policia e Zimbabvesė ka arrestuar sot (e hėnė) liderin e opozitės, Morgan Tsvangirai, pikėrisht nė fillim tė javės kur janė planifikuar tė fillojnė protestat me qėllim tė pėrmbysjes sė presidentit Robert Mugabe nga pushteti, kanė bėrė tė ditur pėrkrahėsit e opozitės, njofton BBCWorld. Z.
 
Morgan Tsvangirai, qė udhėheq Lėvizjen pėr Ndėrrime Demokratike, ėshtė arrrestuar nė shtėpinė e tij dhe ėshtė dėrguar nė stacionin policor nė Harare.
 
Liderėt e tjerė opozitarė thuhet se kanė kaluar nė ilegalitet. Harare duket shumė e qetė. Vetėm pak njerėz kanė nisur punėn. Patrullat ushtarake dhe tė policisė patrullojnė nė rrugė dhe kanė bllokuar rrugėt kryesore nė drejtim tė qendėrės sė qytetit dhe rreth rezidencės zyrtare tė presidentit Mugabe.
 
 
Arabia Saudite: Ėshtė vrarė njė militant i dyshimtė
 
Riad, 2 qershor 2003 – Arabia Saudite ka njoftuar se ka vrarė njė militant tė dyshimtė dhe ka arrestuar njė tjetėr pasi tė dy kishin hedhur granata dore nė njė stacion policie, duke vrarė kėshtu dy policė dhe plagosur edhe dy tė tjerė, njofton Rojter.
 
Ministria e brendshme ka bėrė tė ditur nė njė deklaratė se sulmuesi i vdekur ėshtė Jusef Salih al-Ejiri, shtetas saudit dhe, siē ka thėnė, ai ėshtė pjesėtar i njė bande 19-anėtarėshe tė dyshimtė tė ketė lidhje me Al Kaidėn. Autoritetet saudite fajėsojnė kėtė bandė pėr bombardimet vetėvrasėse nė Riad, kur u vranė 35 njerėz, kryesisht tė huaj.
 
 
Samiti i G8-shit nė ditėn e dytė
 
Paris, 2 qershor 2003 - Samiti i shtatė vendeve mė tė industrializuara plus Rusinė hyri tė hėnėn nė ditėn e dytė tė punimeve me njė raund bisedimesh qė pėrqėndrohet nė ekonominė botėrore.

Gjermania qė po pėrballet me njė ulje ekonomike dhe Japonia ku ekonomia ėshtė e dobėsuar prej mė shumė se njė dekade janė ndėr vendet e G8-ės qė kėrkojnė ripėrtėritjen ekonomike.

Si Japonia ashtu edhe Gjermania do ta kenė tė vėshtirė qė tė konkurrojnė nė tregun eksporteve qė prej rėnies sė dollarit amerikan.

Presidenti brazilian Luiz Inacio Lula da Silva, i ftuar nė raundin e parė tė samitit bashkė me 11 udhėheqės tė tjerė nga vendet nė zhvillim ka paraqitur njė plan pėr tė krijuar njė fond pėr tė luftuar urinė nė shkallė botėrore qė siē tha u prit mirė nga G8-a.
 
 
Samiti shoqėrohet me pėrleshje
 
Gjenevė, 2 qershor 2003 - Policia nė qytetin e Gjenevės nė Zvicėr ėshtė ndeshur deri natėn vonė me protestuesit anti-kapitalistė.

Ata janė kundėr takimit tė vendeve mė tė industrializuara tė botė qė po mbahet aty afėr.
Protestuesit thyen xhama, plaēkitėn dyqane dhe sulmuan policinė.

Kjo e fundit u kundėrpėrgjigj me gaz lotėsjellės, kanistra me ujė dhe me granata paralizuese mbi protestuesit.

Nė vendngjarje u dėrguan dhe policė gjermanė pėr tė rikthyer rendin. Dėmi qė u ėshtė shkaktuar dyqaneve dhe bizneseve tė tjera nė qytetet, kap miliona dollarė.

Pėrtej kufirit nė Francė, policia ka pėrforcuar njė kordon pėr t'i mbajtur protestuesit larg vendit ku po mbahet samiti.
 
 
Pėrshkallėzohet izolimi i opozitės
 
Rangun, 2 qershor 2003 - Autoritetet ushtarake nė Birmani kanė urdhėruar mbylljen pa afat tė universiteteve dhe kolegjeve si dhe kanė mbyllur zyrat e partisė mė tė madhe tė opozitės Liga Kombėtare pėr Demokraci. Njė numėr anėtarėsh tė rėndėsishėm tė kėsaj partie janė arrestuar qė kur kryetarja e Aung San Suu Kyi, u vu nėn izolim.

Britania, Franca dhe Suedia kanė kėrkuar lirimin e menjėhershėm tė udhėheqėses tė opozitės Suu Kyi, i cila po mbahet nė njė ndėrtesė qė shėrben si shtėpi pritjeje pėr ushtarakėt nė kryeqytetin Rangun.
 
 
Amerikanėt tregojnė planet e reja
 
Irak, 2 qershor 2003 - Autoritetet e Shteteve tė Bashkuara nė Bagdad thonė se e quajnė tė mundshme braktisjen e planit pėr mbajtjen e njė konference kombėtare si njė hap tė parė drejt formimit tė qeverisė sė re irakiane.

Zyrtarėt amerikanė thanė se po studiojnė ide tė tjera nė mėnyrė tė veēantė pėr ngritjen sė pari tė asaj qė ata quajnė njė 'kėshill politik', qė do tė ketė nė pėrbėrje 30 vetė, i cili do tė drejtojė qeverinė e pėrkohshme.

Ata thanė se nė kėshill do tė ketė pėrfaqėsim tė tė gjithė spektrit tė popullsisė irakiane.
 
 
Misioni i parė evropian nė Mars
 
Moskė, 2 qershor 2003 - Nga stacioni kozmik rus Baikonur niset sot misioni i parė evropian nė Mars. Njė raketė sojuz do tė dėrgojė sondėn "Mars Ekspres" nė planetin e kuq. Nėse sonda arrin qėllimin deri nė fund tė dhjetorit, ajo do tė japė harta tė sakta tė sipėrfaqes sė marsit. Shkencetaret presin tė dhėna pėr ekzistencėn e mundshme tė ujit nė planetin fqinj. Projekti e agjensisė kozmike evropiane ESA kushton rreth 330 milionė euro.
 
 
Rreth 900 tė vdekur nga tė nxehtit nė Indi
 
Nju Delhi, 2 qershor 2003 - Nė jug tė Indisė rreth 900 vetė kanė humbur jetėn nga njė periudhe dyjavore nxehtesie. Nė shtetin federal Andhra Pradesh temperaturat gjatė ditės ishin nė disa vende mė shumė se 47 gradė celsius. Edhe pėr ditėt e ardhshme meteorologėt kanė paralajmėruar valė nxehtėsie. Autoritetet i bėnė thirrje urgjente popullsisė, qė tė qėndrojė gjatė ditė nė hije. Temperaturat nė jugė tė Indisė qė prej javesh arrijnė deri nė dhjetė gradė mbi vlerat normale tė kesaj stine tė vitit.
 
 
Nis ndihma ushqimore pėr Irakun
 
Bagdad, 2 qershor 2003 - Nė Irak nis njė program i gjerė ndihme pėr popullsinė. Ai bazohet nė programin e deritanishėm "naftė pėr ushqime", por administrohet vetėm nga trupat pushtuese. Nga kjo e hėnė tė gjithė irakianėt do tė furnizohen me ushqime kryesore si miell, oriz, ēaj dhe qumėsht tė kondensuar.
 
 
Kryeministri izraelit bėn thirrje pėr unitet
 
Jerusalem, 2 qeshor - Pak ditė para takimit tė nivelit tė lartė pėr Lindjen e Mesme nė Jordani kryeministri izraelit Ariel Sharon u ka bėrė thirrje forcave politike tė vendit tė tij pėr unitet. Siguria dhe paqja mund tė arrihen vetėm sė bashku, tha Sharon pas njė mbledhjeje tė kabinetit nė Jerusalem. Nė tė njėjtėn kohė ai paralajmeroi shkrirjen e shpejtė tė kolonive ilegale ebreje.
 
 
Marina e Koresė sė jugut qėllon nė shenjė paralajmėrimi
 
Seul, 2 qershor 2003 - Ndėrmjet Koresė dhe Veriut dhe asaj tė Jugut ka tensione tė reja. Siē njoftoi Ministria e Mbrojtjes nė Seul, marina koreanojugore dha disa tė shtena paralajmeruese, pasi anije peshkataresh nga Korea e Veriut kishin kapėrcyer pėr here tė dytė linien kufitare detare.
 
Sipas tė dhėnave zyrtare incidenti ndodhi para bregdetit perendimor tė gadishullit korean. Nė linien kufitare vitet e fundit ka patur luftime tė pergjakshme nė det ndermjet Korese sė Veriut dhe asaj tė Jugut.
 
 
Nis procesi kundėr kreut tė atentatorėve tė Balit
 
Xhakartė, 2 qershor 2003 - Tetė muaj pas sulmeve terroriste nė ishullin indonezian Bali ka nisur procesi kunder drejtuesit tė atentatoreve. 33 vjeēari akuzohet tė ketė planifikuar sulmet nė dy klube nate me shumė vizitore.
 
Nė rast se shpallet fajtor pėr terrorizėm ai mund tė denohet me vdekje. Nė sulmet e tetorit tė vitit tė kaluar u vranė 202 vete. Shumica e viktimave qenė turistė tė huaj, nder ta shumė gjermane.
 
 
Franca do ta trefishojė kontributin e saj nė luftėn kundėr Sidės
 
Paris, 2 qershor 2003 - Presidenti francez, Zhak Shirak, i cili drejton takimin e kėtij viti tė nivelit tė lartė tė tetėshes, tha se vendi i tij do ta trefishojė nė gati 180 milion dollarė nė vit kontributin nė njė fond global pėr luftėn kundėr Sidės. Madje ai e cilėsoi si historike njė nismė amerikane pėr tė dhėnė 15 miliardė dollarė gjatė 5 vjetėve tė ardhshėm pėr tė luftuar kėtė sėmundje vdekjeprurėse.

Zoti Shirak dhe presidenti Bush, tė cilėt patėn mendime krejt tė kundėrta lidhur me luftėn nė Irak, po tregohen tė sjellshėm ndaj njeri tjetrit, megjithėse tensionet e mbetura nga lufta ende ndjehen.

Dy presidentėt buzėqeshėn dhe shtrėnguan duart, ndėrsa u takuan pėr herė tė parė qė nga pėrfundimi i luftės nė Irak. Dhe kur u pyetėn nė njė konferencė shtypi nė se marrėdhėniet e tyre ishin dėmtuar si pasojė e mosmarrėveshjeve mbi luftėn, zoti Sharak paralajmėroi gazetarėt qė tė mos besojnė ēdo gjė qė dėgjojnė. Ai shtoi se takimi i tij i shkurtėr me zotin Bush ishte shumė pozitiv.

Megjithatė diplomatėt nė Evian thonė se pėrēarjet si pasojė e luftės nė Irak mund tė mbulohen gjatė takimit tė nivelit tė lartė tė tetėshes, por ato nuk do tė sheshohen nė njė tė ardhme tė afėrt. Ata thanė se asnjėra qeveri nuk pranon tė njohė vlefshmėrinė e qėndrimit tė qeverisė tjetėr lidhur me luftėn.
 
 
Nė Pakistan janė mbytur tė paktėn 27 anėtarė tė njė familjeje
 
Islamabad, 2 qershor 2003 - Tė paktėn 27 anėtarė tė njė familjeje janė mbytur kur anija e tyre me tė cilėn shkonin nė piknik u fundos gjatė fundjavės nė liqenin nė jug tė Pakistanit. Anija u pėrmbys dhe u fundos tė dielėn pėr shkak tė erės sė fuqishme nė liqenin Kinxhar nė Tata, 125 km nė lindje tė portit Karaēi.
 
 
Nė Kongo janė masakruar 253 njerėz nė luftimet ndėretnike
 
Brazavil, 2 qershor 2003 – Tė dhėna tė reja janė bėrė tė ditur sot (e hėnė) lidhur me vrasjet masive nė verilindje tė Republikės Demokratike tė Kongos, ku kanė shpėrthyer konfliktet etnike pasi janė tėrhequr trupat ugandiane muajin e kaluar, njofton BBC.
 
Njoftohet se luftėtarėt e komunitetit shumicė Lendu kanė masakruar tė pakten 100 njerėz nė fshatin Kjomna, tė popullėzuar nga komuniteti Hema. Ndėrkaq, lideri i komunitetit Hema, Bavunde Kisangani, ka deklaruar se se ai kishte vizituar fshatin dhe kishte numruar 253 trupa tė pajetė, pėrfshirė edhe 20 fėmijė.
 
Ai thotė se sulmuesit kanė pėrdorur bajonetat dhe pushkėt pėr tė vrarė viktimat. Ata kanė hyrė nė spital dhe kanė vrarė kė kanė gjetur aty.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.