4.06.2003 - Trepca.net

Teksti i peticionit drejtuar Parlamentit gjerman

Teksti i peticionit nė gjermanisht


Ne tė nėnshkruarit kerkojmė:

1. Tė pranohen dokumentet e lėshuara - veēanėrisht dokumentet e udhėtimit - nga Administrata e Misionit tė OKB-sė (UNMIK) pėr qytetarėt e Kosovės  qė jetojnė nė Republiken Federale te Gjermanisė dhe tė ndėrpritet menjėherė praktika e detyrimit tė qytetarėve nga Kosova pėr t“u pajisur me pasaportat e Unionit Serbi-Mali i Zi.

2. Tė lejohet hapja e nje Pėrfaqėsie zyrtare tė Kosovės nė Republiken Federale tė Gjermanisė.

3. Qytetarėt e Kosovės qė paraqesin kėrkesėn pėr marrjen e shtetėsisė gjermane tė lirohen nga detyrimi pėr paraqitjen e dėshmisė pėr lirimin nga shtetėsia e Unionit Serbi-Mali i Zi.

4. Tė shkurtohet procedura e dhėnies sė vizave ne Zyrėn Gjermane nė Prishtinė.


Arsyetim

1. Lidhur me kėrkesėn e parė

- Duke pasur  parasysh faktin se Kosova administrohet nga Misioni i OKB-sė (UNMIK),

- duke pasur parasysh faktin se jo Unioni Serbi-Mali i zi , por UNMIK-u ėshtė autoriteti i vetėm pėr t“i pajisur  me dokumentet e udhėtimit dhe tė identitetit qytetarėt e Kosovės kudo qė jetojnė,

- duke pasur parasysh faktin se pėr qytetarėt nga Kosova, Unioni Serbi-Mali i Zi ėshtė njė shtet i huaj,

- duke pasur parasysh faktin se Unioni Serbi-Mali i Zi nuk ushtron pushtetin shtetėror nė Kosovė;

 

2. Lidhur me kėrkesėn e dytė

- Duke pasur parasysh faktin se pėr qytetarėt e Kosovės qė jetojnė nė Republiken Federale tė Gjermanisė, pėrfaqėsitė diplomatike te Unionit Serbi-Mali i Zi janė pėrfaqėsi tė njė shteti te huaj,

- duke pasur parasysh faktin se jo pėrfaqėsitė zyrtare tė Unionit Serbi-Mali i Zi, por vetėm Administrata e Misionit tė OKB-sė (UNMIK) dhe pėrfaqėsitė zyrtare tė Kosovės kanė mundėsi dhe tė drejtė t“i mbrojnė dhe realizojnė interesat e qytetarėve nga Kosova qė jetojnė nė Gjermani;

 

3. Lidhur me kėrkesėn e tretė

- Duke pasur parasysh vėshtirėsitė e jashtėzakonshme me tė cilat ndeshen qytetarėt e Kosovės me banim nė Gjermani gjatė procedurės pėr lirimin nga shtetėsia e Unionit Serbi-Mali i Zi (sjelljet jokorrekte te autoriteteve shtetėrore, kėrkesat per pagim te shumave te larta te te hollave etj.),

- duke pasur parasysh faktin se ky Union nuk ka  legjitimitet pėr tė lėshuar njė dokument tė tillė,

- duke u nisur nga fakti se strukturat e tanishme tė pushtetit nė Unionin Serbi-Mali i Zi janė tė njėjta me ato struktura tė pushtetit tė Millosheviēit qė shkaktuan tragjedi njerėzore jo vetėm nė Kosovė, por edhe nė tėrė territorin e ish-Jugosllavisė;

 

4. Lidhur me kėrkesėn e katėrt

- Duke pasur parasysh vėshtirėsitė e familjarėve tanė – dihet roli i pazėvendėsueshėm i familjes nė rastet e gėzimit dhe tė hidhėrimit - gjatė procedurės per marrjen e vizave nė Zyrėn Gjermane ne Prishtinė (kohėzgjatja deri nė tetė muaj apo edhe mė gjatė pėr  dhėnien e njė vize),

- duke pasur parasysh faktin se pėr shkak te kohėzgjatjes sė jashtėzakonshme tė procedurės pėr dhėnien e vizave, janė krijuar rrjete  joligjore qe kėrkojnė mito pėr shkurtimin e kėsaj procedure;

- Tė bindur se vetėm Administrata e Misionit tė OKB-sė (UNMIK) dhe institucionet e Kosovės mund t“i mbrojnė interesat e qytetarėve tė Kosovės kudo qė janė,

- duke konsideruar  dhe besuar se kėrkesat tona janė tė ligjshme dhe tė arsyeshme, shfrytėzojmė tė drejtėn tonė kushtetuese pėr peticion sipas nenit 17 tė Kushtetutės sė Republikės Federale tė Gjermanisė me bindjen e plotė se kėrkesat tona do tė realizohen, me ēka do tė na kursenit nga hapat e tjerė tė lejuar me ligj qė mund tė pasojnė.

 

Me nderime                       Nėnshkruesit e Peticionit

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.