31.05.2003 - Trepca.net

Ju njohim me poetė tanė:

Shaip EMĖRLLAHU


  
  
Shėnime pėr autorin
 
Shaip Emėrllahu u lind mė 13. IV. 1962 nė fshatin Trebosh tė Tetovės, Maqedoni (FYROM). Shkollimin fillor dhe tė mesėm i kreu nė Tetovė. Studimet e larta pėr Gjuhė dhe Letėrsi Shqipe i mbaroi nė Universitetin e Prishtinės (Kosovė). Ėshtė drejtor i Manifestimit Letrar Ndėrkombėtar “Ditėt e Naimit” - Tetovė. Aktualisht punon redaktor i rubrikės sė kulturės nė gazetėn “Flaka” nė Shkup.
 
Nė Shtėpinė botuese „Naim Frashėri“ – Tiranė, ka botuar pėrmbledhjen me poezi „Pagėzimi i viteve“, 1994.
 
Vėllimin „Projekti i thyer“ e botoi Shoqata e Shkrimtarėve Shqiptarė, Shkup, mė 1997.
 
Mė vitin 2000, botoi librin (shqip-anglisht) me dėshmi mbi masakrat serbe nė Kosovė “…edhe ne dėshmojmė” ( bashkautorė me A. Selmanin dhe S. Salihun ).
 
Pėrmbledhjen "Vdekja e paktė" e botoi " Flaka" – Shkup, mė 2001.
 
“Vdekja e paktė” / ”Putina moarte”, pėrmbledhje poezish, botoi Editura Academiei Internacionale Orient/Oksident, Bukuresht, 2002.
 
 
  
Shaip EMĖRLLAHU
 
MOLLĖT E TETOVĖS
 
nėpėr koncerte shekujsh
i krasiste e ujiste Tetova
Mollėt e veta
si kokė kripe
tė vjen tė pėlcasėsh
kur i sheh tutje
si i grin dhėmbi i keq
fundja
hėngrėn aq
sa t’u mpihen dhėmbėt
                          Tetovė, 1989
 
  
MAJAT
 
Jusuf e Bardhosh Gėrvallės dhe Kadri Zekės
majat
asnjėherė
nėpėr dritaret e gjykimeve tona
nuk na shfaqen
me qafė tė zgjatur
                  Kėrēovė, 17 janar
 
  
DROMCA JETE
  
nesėr nėse s’luhet
valsi i shkėlqimit tė syve
nė dy krahė tė hapet rruga
shkeljet e kujtesės
mbi tė kaluarėn e kėrkuar
ushqejnė vetėm ngushllim
gjethi i episodit tė udhės
ngrihet nė gjerdan jete
kė shėnjon faji
pėr kėtė ngjitje gjethi
nė atė model gjerdani
kur unė s’kam gisht
nė kėtė trazim
qė formulon jetėn
dromca hovesh
ėshtė jeta
 
  
BREZI IM
  
ende pa tė pushuar
tambli tė tė rrjedhė,
qimet e flokėve
filluan tė tė zbardhen
ē’fat paske
o Brezi im?!
 
  
KAH PO SHKOJMĖ
  
bishti i natės
mbeti pėr ēerdhe buklash
gjethi i mėngjesit
plasi me zor
kah tash?!
              1994
 
  
DEMANTUESIT KANĖ VDEKUR
  
tė gjithė ata
qė s’kanė qenė nė Kala tė Krujės
pėshpėrisin “Shqipėria njė kafshatė”
kanė tė drejtė
kundėrshtarėt e Motit tė Madh
kaherė kanė vdekur
                          Krujė, 1 janar 1991
 
  
MARATONA SHQIPTARE
  
Tiranėn
mė parė se
maratonisti spartan
Athinėn
do ta shkeli atė ditė
kur lajmin e rėnies
sė Mesjetės sė ngelur
do ta shpie
vdekjen maratone do ta sfidojė
etja e madhe pėr tė soditur
kurorėn aq tė pritur
tek lėshohet pas
mbi visin tim
sa vjen e provokohet
nė kėtė krah
Maratona shqiptare
                          Tiranė, 1994

- Nė konkursin letrar tė Qendrės kulturore "Naji Naaman" nė Bejrut - Shaip Emėrllahu fitoi ēmimin letrar "Naji Naaman"   27/05/03

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.