31.05.2003 - Trepca.net

Lajme

E shtune, 31 maj 2003


 

Pėrmbajtja:

 • Shtajner emėroi njė bord kėshilldhėnės nė veriun e Mitrovicės, por atė e kundėrshton pala shqiptare

 • Disa policė ndėrkombėtarė janė lėnduar nė pjesėn veriore tė Mitrovicės nga njė grup serbėsh

 • Ros Xhonson thotė se ēėshtja e pavarėsisė sė Kosovės duhet diskutuar para vendosjes sė demokracisė

 • Kėshilltari i Presidentit flet pėr Kosovėn nė njė takim nė Londėr

 • Xhaz ambasadorėt amerikanė vijnė nė Kosovė

 • Mbahen seminare pėr tė drejtat e njeriut tė komunitetit rom, ashkali e egjiptas

 • UNMIK-u nuk i komenton reagimet e shqiptarėve pėr emėrimin e Bordit Kėshilldhėnės nė veriun e Mitrovicės

 • Kroacia ka ndaluar importin e bagėtive dhe tė produkteve tė mishit nga gjashtė vende evropiane dhe Kanadaja

 • Presidenti Bush shpall "listėn e zezė" nė tė cilėn ndodhen emrat e 150 personave nga Ballkani

 • Dy ushtarė amerikanė kanė humbur jetėn dhe 7 tė tjerė janė lėnduar nė njė aksident trafiku nė Irak

 • Dy ushtarakė rus janė vrarė sot nė Ēeēeni

 • Bush nė Poloni

 • Grup i ri pėr gjetjen e armėve

 • M.Toner: Urdhėri i ri ekzekutiv i Bushit ngodet tė gjithė individėt dhe organizatat qė pengojnė proceset nė Ballkan

 • Raste tė reja me SARS nė Kanada


 
Shtajner emėroi njė bord kėshilldhėnės nė veriun e Mitrovicės, por atė e kundėrshton pala shqiptare
 
Mitrovicė, 31 maj 2003 - Administratori i Kosovės Mihael Shtajner emėroi njė organ kėshilldhėnės nė veriun e Mitrovicės, i cili sipas zyrtarėve tė UNMIK-ut do tė ndihmojė administratėn e kėtij misioni nė kėtė pjesė tė qytetit. Nė kėtė organ janė emėruar pėrfaqėsues tė komuniteteve qė jetojnė nė pjesėn veriore tė Mitrovicės, ndėrkaq ai do tė drejtohet nga Mina Javrenpaa, administratore rajonale e Mitrovicės.

Menjeherė pas shpalljes, udhėheqėsit shqiptarė tė Mitrovicės e kanė kundėrshtuar ashpėr kėtė vendim tė kryeadministratorit Shtajner pėr emėrimin e njė bordi nė veriun e Mitrovicės, duke u shprehur tė pakėnaqur me emrat tė cilėt janė tė pėrfshirė nė kėtė bord.

"Kėtu janė pėrfshirė emrat e njerėzve tė cilėt janė udhėheqės tė bandave. Kėta emra janė pėrfolur shumė mė herėt nė mediat serbe, mirėpo nė atė kohė janė demantuar nga UNMIK-u", thotė Faruk Spahija, kryetar i Kuvendit Komunal tė Mitrovicės. Ai e ka akuzuar kryeadministratorin Shtajner, qė nuk ėshtė duke realizuar planin pėr bashkimin administrativ tė Mitrovicės nė tė cilin deri tash ka besuar edhe vetė z. Spahija.

Kryetari i Komunės sė Mitrovicės gjithashtu tha se bordi ėshtė formuar me sugjerimet e zėvendėskryemninistrit serb Nebojsha Ēoviq.
 
Pėr udhėheqjen komunale njė vendim i tillė ėshtė i papranueshėm, ngase nė mesin e gjashtė serbėve tė emėruar, ka edhe persona qė janė drejtues tė formacionit "Rojat e urės", tė cilėt kanė ushtruar dhe vazhdojnė tė shkaktojnė dhunė ndaj popullatės civile shqiptare.
 
Nė kėtė bord ka hyrė edhe Milan Ivanoviq, i njohur si udhėheqės i "kėshillit kombėtar serb" pėr veriun e Kosovės.
 
 
Disa policė ndėrkombėtarė janė lėnduar nė pjesėn veriore tė Mitrovicės nga njė grup serbėsh
 
Mitrovicė, 31 maj 2003 - Disa policė ndėrkombėtarė janė lėnduar nė pjesėn veriore tė Mitrovicės nga njė grup serbėsh. Incidenti ka ndodhur kur policia ndėrkombėtare i ėshtė pėrgjigjur kėrkesės sė njė qytetari shqiptar pėr t'i asistuar atij nė bartjen e materialit ndėrtimor nė "Lagjen e Boshnjakėve" nė veri tė Mitrovicės.
 
Turma e serbėve tė zemėruar me tė parė policinė ndėrkombėtare, duke ndihmuar kėtė banor shqiptar qė po drejtonte automjetin me targa tė Kosovės, ka fillur tė qėllojė me gurė dhe gjėsende tė tjera policinė. Ndėrkohė, njė nga policėt ėshtė grushtuar nga njė sulmues serb.
 
Policia nė Mitrovicė ka njoftuar se i dyshuari ėshtė arrestuar, ndėrkaq policėt e lėndaur nuk janė nė gjendje tė rėndė shėndetėsore. Po ashtu njoftohet se qytetari shqiptar ka pėsuar lėndime gjatė konfliktit dhe ėshtė dėrguar pėr trajtim mjekėsor nė spital.
 
 
Ros Xhonson thotė se ēėshtja e pavarėsisė sė Kosovės duhet diskutuar para vendosjes sė demokracisė
 
Uashington, 31 maj 2003 - Ēėshtja e pavarėsisė sė Kosovės duhet diskutuar para vendosjes sė demokracisė, apo ekonomisė sė tregut, thotė Ros Xhonson nga instituti amerikan "Huver", i cili pėr shumė vite i ka mbuluar zhvillimet nė Ballkan dhe ėshtė botues i studimeve mbi rajonin.

Duke u pėrgjigjur nė pyetjen, se cila sipas tij, ėshtė e ardhmja e Kosovės dhe cili ėshtė qėndrimi i bashkėsisė ndėrkombėtare nė kėtė ēėshtje, z. Xhonson ka thėnė se bashkėsia ndėrkombėtare duhet t'i drejtohet ēėshtjes sė tė ardhmes sė Kosovės dhe tė statusit tė saj mė mirė herėt se sa vonė. Ai shtoi se para se tė vijnė investimet serioze nga jashtė, duhet tė thuhet qartė ēfarė ėshtė Kosova dhe cili do tė jetė statusi i saj.

Xhonson ka theksuar se bashkėsia ndėrkombėtare duhet tė diskutojė kėtė ēėshtje mė herėt sesa kanė qenė debatet rreth kėsaj teme. Ai ka shtuar se ēėshtja e Kosovės nuk mund tė lihet me njė anė pafundėsisht, pasi ky do tė ishte vėrtetė njė gabim.

"Aktualisht administrata amerikane ka shumė shqetėsime nė pjesė tė tjera tė botės, por ēėshtja e Kosovės ka nevojė pėr mė shumė vėmendje", i ka deklaruar, veē tjerash "Evropės sė lirė", Ros Xhonson nga instituti amerikan "Huver".
 
 
Kėshilltari i Presidentit flet pėr Kosovėn nė njė takim nė Londėr
 
Prishtinė, 31 maj 2003 - Skender Hyseni, kėshilltar i lartė i Presidentit tė Kosovės Ibrahim Rugova, do tė flasė tė hėnėn, mė 2 qershor nė Londėr pėr gjendjen aktuale dhe tė ardhmen e Kosovės.

Me ftesė tė drejtorit tė Institutit tė Bosnjės (The Bosnian Institute), z. Kuintin Oeėr (Quintin Oare) dhe historianit tė njohur, anėtar i Bordit tė kėtij Instituti, Dr. Noel Malkolm (Malcolm), z. Hyseni do t'i drejtohet forumit tė rregullt mujor tė Institutit, qė mbahet nė Universitetin Uestminstėr, nė bashkėpunim me Qendrėn pėr Studim tė Demokracisė (Center for the Study of Democracy).
 
 
Xhaz ambasadorėt amerikanė vijnė nė Kosovė
 
Prishtinė, 31 maj 2003 - Zyra e SHBA-ve nė Prishtinė njofton ardhjen e zhaz ambasadorėve - Bob Albanese dhe Cafe Simpatico – tė cilėt do tė mbajnė koncerte nė Prishtinė dhe Prizren. Nė Prishtinė ky bend do tė mbajė njė koncert nė amfiteatrin e pishinės sė Gėrmisė, tė mėrkurėn, mė 4 qershor, nė ora 20:00.
 
Grupi poashtu do tė ketė njė paraqitje koncertale tė premten, mė 6 qershor, nė ora 19:00, nė Shtėpinė e Kulturės nė Prizren. Kuarteti do tė ekzekutojė kompozime tė llojllojshme tė xhazit latin, duke pėrfshirė kėtu edhe kompozimet e z. Albanese.

Bob Albanese filloi tė ekzekutojė nė piano nė moshėn tetėvjeēare. Ai ka punuar si muziktar nė Nju Jork, Havaje, Porto Riko dhe ka pasur turne nėpėr Shtetet e Bashkuara dhe Francė. Pėrvoja e tij e madhe ka bėrė qė tė interpretojė me grupe tė ndryshme, sikur me Buddy Rich dhe Big Band-in e tij nė vitin 1994, dhe me Orkestrėn Simfonike tė Havajeve si solo pianist.
 
Pėrveē punės interpretuese dhe incizimit tė albumeve, z. Albanese ligjėron edhe lėndėn e xhazit latin nė Universitetin e Nju Jorkut. Gjatė qėndrimit nė Kosovė, ai dhe bendi i tij do tė takohen edhe me studentėt dhe profesorėt e muzikės nė Universitetin e Prishtinės.

Anėtarėt e Café Simpatico-s janė Jay Collins, flautist dhe saksofonist, (ka punuar me Andrew Hill, Gregg Allman nga Allman Brothers Band dhe me Bobby Sanabria-n); David Meade, daullist, (ka punuar me Aretha Franklin-in, The Mammas and Pappas dhe me Bobby McFerrin-in); dhe Eric Stiller, basist, i cili ėshtė anėtar i Greenwich Village Orchestra tė qytetit tė Nju Jorkut, thuhet nė njė njoftim tė Zyrės amerikane nė Prishtinė.
 
 
Mbahen seminare pėr tė drejtat e njeriut tė komunitetit rom, ashkali e egjiptas
 
Prishtinė, 31 maj 2003 - Kryeministri i Kosovės z. Bajram Rexhepi, tė hėnėn do tė hapė njė nga pesė seminaret qė do tė mbahen nė lidhje me implementimin e tė tė drejtave tė njeriut tė komunitetit rom, ashkali e egjiptas.
 
Seminaret i organizon Komisariati i Lartė i KB-ve pėr Refugjatė (UNHCR) dhe Kėshilli i Evropės (Council of Europe) nga data 2 deri mė 6 qershor. Seminari i parė nis nė Mitrovicė, dhe pastaj do tė vazhdojė nė regjione tė ndryshme tė Kosovės, ndėrsa mbyllet nė Prishtinė, ku do tė paraqiten konkluzionet dhe rekomandimet.

Qėllim i seminareve ėshtė tė ofrojė mirėkuptim tė zgjeruar tė tė drejtave tė njeriut si kornizė bazė pėr trajtimin e ēėshtjeve tė minoriteteve dhe diskutimin e temave tė veēanta, e po ashtu gjetjen e zgjidhjeve tė mundshme tė problemeve tė komunitetit rom, ashkali e egjiptas nė kontekst tė Kosovės.
 
Pjesėmarrės do tė jenė zyrtarė tė lartė qeveritar dhe pėrfaqėsuesit e organizatave relevante ndėrkombėtare. Ekspertė nga Kėshilli i Evropės nga Strasburgu, do tė drejtojnė diskutimin pėr mbrojtjen e tė drejtave tė njeriut tė romėve, ashkalive e egjiptasve konform me standardet evropiane.
 
 
UNMIK-u nuk i komenton reagimet e shqiptarėve pėr emėrimin e Bordit Kėshilldhėnės nė veriun e Mitrovicės
 
Prishtinė, 31 maj 2003 - Zyrtarėt e UNMIK-ut, nuk i kanė komentuar reagimet e strukturave komunale shqiptare tė Mitrovicės vendimin e kreut tė UNMIK-ut Mihael Shtajner tė njė organi kėshilldhėnės nė veriun e Mitrovicės, ngase, ata mendojnė se kėshilli ėshtė shumetnik.

Zėdhėnėsja e UNMIK-ut, Izabela Karlovic tha se ky kėshilli pėrbėn gjashtė pjesėtarė tė komunitetit serb, njė shqiptar dhe njė boshnjak. Sipas saj, Kėshilli nuk ka kurrėfarė fuqie vendimarrėse, por vetėm do t'i ofrojė ndihmė administratės sė UNMIK-ut, kryesisht nė problemet qė kanė tė bėjnė me jetėn e pėrditshme tė qytetarėve tė Mitrovicės.
 
 
Kroacia ka ndaluar importin e bagėtive dhe tė produkteve tė mishit nga gjashtė vende evropiane dhe Kanadaja
 
Zagreb, 31 maj 2003 - Kroacia ka ndaluar importin e bagėtive tė gjalla dhe tė produkteve me prejardhje shtazore nga gjashtė vende evropiane dhe Kanadaja pėr shkak tė "lopėve tė ēmendura" (futjes sė encofalopatisė spongiforme transmisive).
 
Ndalimi i importit ka tė bėjė me Hungarinė, Poloninė, Ēekinė, Sllovakinė, Rumaninė dhe Bullgarinė pasi qė ato vende nė njė tubim nė Lubjanė kanė pranuar se nė ushqimin e kafshėve pėrdorin miellin e ndaluar prej mishit dhe eshtrave. Ndalimi ka tė bėjė me gjedhet, delet, dhitė, shpezėt shtėpiake dhe peshqit e gjallė.
 
 
Presidenti Bush shpall "listėn e zezė" nė tė cilėn ndodhen emrat e 150 personave nga Ballkani
 
Uashington, 31 maj 2003 - Me njė urdhėr tė presidentit amerikan Xhorxh Bush, qė u publikua nėpėrmjet Zyrės pėr Kontrollin e pasurive tė huaja, pėrmenden personat dhe organizatat qė shihen si pengesė pėr zbatimin e Marrėveshjes sė Dejtonit, Rezolutės sė KS tė OKB -sė pėr Kosovėn, Marrėveshjes sė Ohrit dhe punėn e Gjykatės sė Hagės.
 
Nė urdhėrin ekzekutiv tė presidentit amerikan Xhorxh Bush ėshtė pėrfshirė edhe ish-ministri i brendshėm maqedonas, Lubo Boshkovski, aktualisht deputet nė Parlamentin e Maqedonisė. Nė listėn e re gjenden emra tė ri ndėrkohė qė kanė mbetur njė numėr personash qė ishin pėrfshirė nė listėn e mėparshme.

Lista i pėrfshin mbi 150 emra tė personave dhe organizatave, tė cilat Gjykata Penale Ndėrkombėtare pėr ish-Jugosllavi i ka akuzuar se materialisht po i mbėshtesin tė tė akuzuarit dhe ata tė cilėt i pėrurojnė institucionet tė cilat janė jashtė sistemit ligjor, e tė cilat e pengojnė procesin paqėsor ose i ofrojnė pėrkrahje materiale dhunės dhe obstruksioneve nė rajon.

Nga Kosova dhe lugina e Preshevės nė listė janė: Marko Jakshiq, Haradin Balaj, Skender Habibi, Daut Haradinaj, Rrustem Mustafa, Milan Ivanoviq, Ismet Kryeziu, Ramiz Lladrovci, Sabit Gashi, Sait Rushiti, Emrush Suma, Sami Ukshini, Fatmir Limaj, Sami Lushtaku, Azem Syla, Maliq Ndrecaj, Xhavit Morina, Isak Musliu, Jonuz Musliu, Shefqet Musliu, Tahir Dalipi, Daut Rexhepi, Rexhep Selimi, Shaqir Shaqiri, Emrush Xhemajli dhe Muhamet Xhemajli. Ndėrkaq nga Shqipėria: Spiro Butka dhe Idejet Beqiri.
Nga Maqedonia nė kėtė listė ndodhen: Xhevat Ademi, Gafurr Adili, Nuri Bexheti, Daut Rexhepi, Kastriot Haxhirexha, Nevzat Halili, Xhemail Hyseni, Xhavit Hasani dje ish-ministri maqedonas i policisė Lube Boshkovski.

Nga organizatat, nė listė janė: Armata Kombėtare e Shqiptarėve, Armata e Republikės sė Iliridės, Fronti i Unitetit Kombėtar Shqiptar, Ushtria Ēlirimtare e Preshevės, Medvegjės dhe Bujanocit, Komiteti Kombėtar pėr Lirimin dhe Mbrojtjen e Shtetit Shqiptar, Armata Ēlirimtare Kombėtare, Lėvizje Popullore pėr Lirinė e Kosovės, Kėshilli Politik i Preshevės, Medvegjės dhe Bujanocit dhe Lėvizja Popullore e Kosovės.

Ky urdhėr ekzekutiv ose siē njihet ndryshe "lista e zezė", bllokon pasuritė e personave tė caktuar nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės.
 
 
Dy ushtarė amerikanė kanė humbur jetėn dhe 7 tė tjerė janė lėnduar nė njė aksident trafiku nė Irak
 
Bagdad, 31 maj 2003 – Dy ushtarė amerikanė kanė humbur jetėn sot (e shtunė) dhe shtatė tė tjerė janė lėnduar nė njė aksident trafiku nė Irakun verior, kanė bėrė tė ditur burimet ushtarake, njofton AP.
 
Nė deklaratėn e shkurtėr thuhet se ushtarėt ishin pjesėtarė tė njė njėsiti tė Divizionit 101 tė Armatės amerikane, kurse aksidenti ka ndodhur gjatė rrugės ndėrmjet qyteteve Mosul dhe Tikrit. Emrat e tė aksidentuarve, thuhet se do tė jipen pasi tė njoftohen famijet e tyre. Detaje tė tjera nuk janė dhėnė.
 
 
Dy ushtarakė rus janė vrarė sot nė Ēeēeni
 
Moskė, 31 maj 2003 – Dy ushtarakė rus janė vrarė sot (e shtunė) dhe disa tė tjerė janė plagosur nė Ēeēeni kur kryengritėsit hapėn zjarr pushkomitralozi nė makinat e tyre, ka bėrė tė ditur Ministria e Mbrojtjes, njofton Rojter.
 
Incidenti ka synuar tė prish solemnitetin e shėnimit tė 300-vjetorit tė San Petersburgut, ku janė mbledhur pėr tė kremtuar 40 liderė tė botės dhe Ēeēenia ėshtė nė agjendėn e takimit tė tyre.
 
 
Bush nė Poloni
 
Varshavė, 31 maj 2003 - Presidenti Bush do t'i adresohet sot gjatė ditės popullit polak pėr t'i falenderuar ata pėr pėrkrahjen pėr luftėn nė Irak. Nė njė fjalim nga kėshtjella Wawel nė Krakov Bush do tė lexojė njė mesazh qė mė vonė do tė pėrsėritet nė Rusi dhe nė samitin e G8 nė Francė i cili thotė se ka ardhur koha pėr tė lėnė prapa ndarjet qė u krijuan nga lufta nė Irak dhe tė punojnė sė bashku nė ndjekje tė qėllimeve tė pėrbashkėta.

Presidenti amerikan ka zgjedhur Poloninė pėr tė filluar turin e tij nė Evropė dhe Lindjen e Mesme pasi ajo kontribuoi me trupa nė forcat e koalicionit nė Irak duke thyer lidhjen Francė - Gjermani.
 
 
Grup i ri pėr gjetjen e armėve
 
Uashington, 31 maj 2003 - Ndėrkohė qė ende vazhdojnė kundėrthėniet mbi dėshtimin pėr gjetjen e armėve tė shkatėrrimit nė masė nė Irak, Pentagoni po fillon njė operacion tė ri pėr tė kryer kėrkimet. Pentagoni bėri tė ditur kohė mė parė se po krijonte tė ashtuquajturin Grupi Irakian i Survejimit.

Nė njė konferencė pėr shtyp tė Pentagonit, personi qė do tė jetė nė krye tė grupit, Keith Dejton tha se ekipi i tij do tė realizojė njė rritje tė dukshme tė kėrkimit tė armėve. Kjo nuk do tė thotė mė shumė kontrolle nė vend, por do tė ketė deri nė 1400 personel nga SHBA, Britania dhe Australia nėn drejtimin e tij nė lokacione tė ndryshme nė Irak, Kuvajt dhe Katar.
 
 
M.Toner: Urdhėri i ri ekzekutiv i Bushit ngodet tė gjithė individėt dhe organizatat qė pengojnė proceset nė Ballkan
 
Londėr, 31 maj 2003 - Urdhėri i ri ekzekutiv pėr Ballkanin i presidentit Bush ėshtė kombinim i tė gjitha urdhėrave ekzekutive tė mėhershme dhe godet tė gjithė individėt dhe organizatat qė pengojnė proceset nė Ballkan, i ka deklaruar BBC-sė, zėdhėnėsi i Byrosė pėr Evropėn nė Departamentin amerikan tė Shtetit, Mark Toner.

Ai tha se nė urdhėrin e ri ekzekutiv janė shtuar edhe emrat e tjerė tė, siē tha, tė ekstremistėve qė duan tė destabilizojnė Ballkanin.

"Urdhėri i ri rithekson pėrkushtimin e thellė tė SHBA-ve tė emėrojė dhe sanksionojė kėta individė, pa marrė parasysh pėrkatėsinė kombėtare ose vendin ku ndodhen nė Ballkanin Perėndimor", tha Toner.
 
 
Raste tė reja me SARS nė Kanada
 
Toronto, 31 maj 2003 - Ndėrsa autoritetet shėndetėsore tė Torontos vazhdojnė tė risigurojnė publikun, raste tė tjera tė SARS-it janė shfaqur midis njerėzve qė nuk janė punonjės tė shėrbimit shėndetėsor.
 
Problematik po paraqitet njė djalė, rasti i tė cilit ka ēuar nė mbylljen e shkollės ku ai studionte. Nėna e tij, njė punonjėse shėndetėsie ėshtė nė gjendje kritike. Djali gjithashtu ėshtė shtruar nė spital. Ka njoftime shqetėsuese pėr studentė qė kanė shkelur karantinėn 10 ditore.

Autoritetet thonė se fundjava do tė jetė provė nėse e keqja ka ikur apo jo.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.