30.05.2003 - Trepca.net

Gjermani: Mė nė fund nis peticioni i shqiptarėve tė Kosovės pėr zgjedhjen e halleve tė tyre


N J O F T I M
KESHILLI KOORDINUES I INICIATIVES QYTETARE
 
- Ka disa muaj qė mėrgimtarėt tanė nga Kosova, po pėrballen me probleme tė shumta administrative nga organet gjermane. Ndonėse Republika Federale e Gjermanisė (ashtu si shumė shtete tė Bashkėsisė Evropiane dhe tė shteteve tjera tė botės), e ka pranuar dokumentin e udhėtimit, tė lėshuar nga organet kompetente tė UNMIK-ut, pėr ēudi muajve tė fundit, pas formimit tė ”Unionit Serbi-Mali i Zi” autoritetet lokale gjermane nuk e pranojnė kėtė dokument dhe pėr mė keq mėrgimtarėt tanė i shtyjnė (detyrojnė) qė tė shkojnė nėpėr konzullatat e kėtij “unioni”, pėr tė kėrkuar pasaporta. Kėto vendime ad hoc tė autoriteteve gjermane pėr mėrgimtarėt kosovarė janė tė papranueshme.
 
- Dihet mirėfilli se sipas rezolutės 1244 tė OKB-sė, autoritet i vetėm institucional shtetėror nė Kosovė ėshtė UNMIK-u, i cili pėrmbushė tė gjitha kėrkesat e qytetarėve tė Kosovės, qė punojnė nė Gjermani e gjithandej nėpėr botė. Kjo administratė ndėrkombėtare (nė tė cilėn bėnė pjesė edhe Gjermania) pėrveē dokumenteve tė udhėtimit,lėshon edhe dokumente tjera tė identifikimit, siē janė: ēertifikatat e lindjes, tė vdekjes, tė kurorzimeve martesore etj, prandaj ėshtė urgjente hapja e njė pėrfaqėsie (zyre) tė Kosovės nė Berlin.
 
- Shumė mergimtarė nga Kosova qė jetojnė me decenje nė Gjermani, duke e shfrytėzuar tė drejtėn pėr nėnshtetėsi gjermane, janė tė detyruar qė pranė organeve pėrkatėse gjermane, tė dorėzojnė edhe nėnshtetėsinė e shtetit ”jugosllavė”. Ky veprim ėshtė plotėsisht i paqėndrueshėm, pėr faktin se e ashtuquajtura “Jugosllavi”, ka kohė qė nuk ekzistonė mė, pavarėsisht se nė teritorin e saj ėshtė krijuar njė shtet i ri (jo funksional), qė pėr shqiptarėt dhe komunitetet tjera jo serbe tė Kosovės, konsiderohet si shtet i huaj (fqinjė).
 
- Njė problem tjetėr tepėr brengosės ėshtė edhe kohėzgjatja (me muaj ) e dhėnjes sė vizave, nga Zyra gjermane nė Prishtinė, pėr familjarėt tanė.
  
Pėr t“u pėrballur me kėto padrejtėsi, ditė mė parė (mė 25.05.2003) nė Ditzingen afėr Shtutgartit, nga njė grup intelektualėsh mėrgimtarė, u themelua ”Kėshilli Koordinues i Iniciativės Qytetare” tė mėrgimtarėve nga Kosova.
 
Ky Kėshillė, duke u bazuar nė nenin 17 tė Kushtetutės sė Gjermanisė, (i cili garanton tė drejtėn e ankesės sė qytetarėve-vendas dhe tė huaj) pėr t“i realizuar kėto tė drejta, vendosi qė t“i drejtohet Parlamentit (Bundestagut) tė Gjermanisė me njė P e t i c i o n .
 
Nė peticion do tė pėrfshihen kėto kėrkesa:
 
1. Tė njihen dokumentet e udhėtimit tė lėshuar nga UNMIK-u, pėr qytetarėt e Kosovės qė jetojnė nė Gjermani.
 
2. Tė lejohet hapja e pėrfaqėsisė zyrtare tė Kosovės nė Gjermani.
 
3. T“u pranohet dyshtetėsia tė gjithė mėrgimtarėve nga Kosova, qė i plotėsojnė kushtet ligjore, pa e dorėzuar nėnshtetėsinė e shtetit jugosllavė, qė nuk ekziston mė.
 
4. Familjarėve tanė qė kėrkojnė vizė nė Prishtinė, t“u jepet ajo me njė procedurė mė tė shpejt.
 
KKIQ-ja si organizėm, do tė angazhohet vetėm rreth mbledhjes sė nėnshkrimeve pėr kėtė peticion, nuk ka karakter politik dhe ėshtė gjithėpėrfshirės. Gjatė kėtyre ditėve janė formuar kėshilla tė “Iniciativės Qytetare” gati nė tė gjitha republikat gjermane, tė cilat pėrveē mbledhjes sė nėnshkrimeve, do tė grumbullojnė edhe dėshmi,nga mėrgimtarėt tanė, qė kanė probleme me dokumentet e udhėtimit etj.
 
Me kėtė rast ftohen tė gjithė mėrgimtarėt tanė (nga mosha 16 vjeē) tė cilėt jetojnė nė Gjermani,qė masovikisht ta nėnshkruajn kėtė peticion. Nėnshkrimi i peticionit do tė zgjas deri mė 22 qershor 2003 dhe pastaj nga pėrfaqėsuesit e Kėshillit Koordinues tė Iniciativės Qytetare, peticioni do t“i dorėzohet Bundestagut gjerman. Pas dorėzimit tė peticionit, KKIQ-ja do tė angazhohet maksimalisht pėr realizimin e kėrkesave tė shtruara.
 
Fillimisht telefoni kontaktues me mergimtarėt ėshtė: 0175 995 7312 ndėrsa adresa elektronike: ” iniciativaqytetare@yahoo.de ”.
 
Mė 29 maj 2003
Gjermani
KESHILLI KOORDINUES I INICIATIVES QYTETARE

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.