30.05.2003 - Trepca.net

Lajme

E premte, 30 maj 2003


 

Pėrmbajtja:

 • Shtajner thotė se UNMIK-u ėshtė duke pėrparuar pėr ta bėrė Mitrovicėn qytet normal evropian

 • Shefi i UNMIK-ut thotė se duhet krahasuar situatėn e sotme nė Kosovė me atė nė vitin 1999

 • N.Daci: Nuk ka hezitime tė mėdha tė bashkėsisė ndėrkombėtare ndaj pavarėsisė sė Kosovės

 • GNK: Ēelės pėr pavarėsimin e Kosovės - respektimi i tė drejtave tė pakicave

 • Komuna e Gjilanit e rikujton Parlamentin e Kosovės nė premtimin e harruar pėr 5 milionė euro

 • Trajkoviq lirohet nga akuza pėr krime lufte dhe dėnohet pėr tentim vrasjeje dhe armėmbajtje pa leje

 • Shqipe Thaēi u zgjodh kryetare e FR tė LDK-sė nė Podujevė

 • Mėrgimtarėt tanė Gjermani nėnshkruajnė njė peticion pėr tė realizuar disa tė drejta tė tyre

 • Mbrėmė nė Prishtinė u mbajt manifestimi qendror me rastin e Ditės Ndėrkombėtare tė Paqeruajtėsve

 • Shtajner nė njė lagje tė Prishtinės pėruroi Parkun e Paqes

 • Fieski thotė se Kosova ėshtė ende vendosmėrisht nė agjendėn ndėrkombėtare tė punėve tė papėrfunduara

 • Dr.Alush Gashi: Kosova tashmė i pėrmbush kushtet pėr pavarėsi

 • Ndeshja e parė gjysmėfinale e Kupės sė Kosovės: Prishtina – Gjilani 3:1

 • Liga ABK nė basketboll, gjysmėfinalja: Dukagjini – Mabetex 84:78

 • Maqedonia dhe Kosova do tė hapin vendkalime tė reja kufitare

 • Franko Simatoviq - Frenki sot i ėshtė dorėzuar Tribunalit tė Hagės

 • Shqipėria ende nuk ka vendosur nėse do tė ngrisė kampe refugjatėsh

 • T. Tomasheviq: Ne dėshirojmė tė ndėrtojmė njė Ballkan dhe rajon ndryshe nga ky i sotmi

 • Presidenti Bush ka shfuqizuar urdhėrin pėr sanksionet ekonomike ndaj Beogradit dhe Podgoricės

 • Ali Ahmeti, Gėzim Ostreni dhe Fazli Veliu hiqen nga lista e e zezė

 • Berisha: Kodi zgjedhor ėshtė i standardeve ndėrkombėtare

 • Dy persona kanė humbur jetėn nga shpėrthimi i njė autobombe nė Spanjė

 • Nė njė shpėrthim nė Ēeēeni janė vrarė 3 veta dhe janė plagosur 8 tė tjerė

 • Toni Bler u ka bėrė thirrje polakėve tė votojnė nė favor tė bashkimit me BE-nė

 • Tajvani ka bėrė tė ditur edhe shtatė raste tė reja me virusin SARS

 • Njė student ėshtė vrarė dhe rreth 50 tė tjerė janė plagosur nė demonstratat nė Peru

 • Udhėheqėsi izraelit dhe ai palestinez bisedojnė pėr planin e paqes

 • Presidenti Bush niset pėr takimin e tetėshes nė Francė

 • Takime nė Shėn Petėrburg


 
Shtajner thotė se UNMIK-u ėshtė duke pėrparuar pėr ta bėrė Mitrovicėn qytet normal evropian
 
Mitrovicė, 30 maj 2003 - Kryeadministratori i Kosovės Mihael Shtajner ka thėnė se UNMIK-u ėshtė duke pėrparuar nė pėrpjekjet pėr ta bėrė Mitrovicėn qytet normal evropian, por ai ka theksuar se kjo nuk mund tė arrihet brenda natės, duke pėrsėritur qėndrimin e tij se kjo do tė bėhet brenda vitit 2003.
 
Shtajner i bėri kėto komente gjatė qėndrimit tė djeshėm nė pjesėn veriore tė Mitrovicės ku pati takime me udhėheqėsit e administratės ndėrkombėtare nė atė pjesė tė qytetit.

UNMIK-u sė bashku me strukturat e tjera ndėrkombėtare ka bėrė punė tė madhe nė aspektin e sigurisė dhe nė krijimin e raporteve mė tė mira ndėretnike, por ka pasur edhe gabime gjatė misionit tė tij nė Kosovė, tha Shtajner.

"Kosova duhet t'i bashkohet Evropės. Kemi takimin e Selanikut nė ditėt e ardhshme dhe sipas mendimit tė tij tash ėshtė koha qė Kosova t'i bashkohet Evropės", theksoi shefi i UNMIK-ut.
 
 
Shefi i UNMIK-ut thotė se duhet krahasuar situatėn e sotme nė Kosovė me atė nė vitin 1999
 
Prishtinė, 30 maj 2003 - "Nuk e di nėse duhet folur pėr trashėgiminė personale. Kėtu kemi tė bėjmė me trashėgiminė e bashkėsisė ndėrkombėtare dhe duhet krahasuar situatėn e sotme nė Kosovė me situatėn kur erdhėm kėtu mė 1999.
 
Kemi qeverinė, kemi zhvilluar tri herė zgjedhje, pėrqindja e krimeve nė mėnyrė specifike e krimeve tė rėnda, kanė shėnuar rėnie masive. Kemi shkolla pėr 400 mijė nxėnės, kemi policinė qė ėshtė e suksesshme, ka filluar procesi i kthimit tė minoriteteve, serbėve.
 
Duam tė krijojmė njė shoqėri shumetnike", ka deklaruar pėr BBC-sė kryeadministratori i Kosovės Mihael Shtajner.
 
 
N.Daci: Nuk ka hezitime tė mėdha tė bashkėsisė ndėrkombėtare ndaj pavarėsisė sė Kosovės
 
Prishtinė, 30 maj 2003 - Statusi pėrfundimtar i Kosovės do tė pėrshpejtohet shumė mė shpejt sesa ka menduar bashkėsia ndėrkombėtare, sepse statusi pėrfundimtar nuk ka asnjė alternativ, tha nė njė prononcim kryeparlamentari i Kosovės Nexhat Daci.

"Nė tė gjitha bisedat dhe aktivitetet qė kam me bashkėbiseduesit nuk ka hezitime tė mėdha tė bashkėsisė ndėrkombėtare ndaj pavarėsisė sė Kosovės", theksoi zoti Daci. Sipas tij ka hezitime vetėm nė faktin qė "ne nuk po ushtrojmė kapacitet tė mjaftueshėm nė realizimin e tė drejtave rreth minoriteteve dhe obligimeve ndaj tyre, e posaēėrisht ndaj serbėve".

Ai akuzoi Beogradin se po manipulon me serbėt e Kosovės dhe nuk lejon kthimin e tyre nė normal. Por, sipas kryeparlamentarit Daci, me bartjen e pėrgjegjėsive tek institucionet vendore nė disa fusha do tė jetė mė i shpejtė edhe kthimi i serbėve.

"Unė nuk shoh probleme dhe nė realizimin e strategjisė pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės", nėnvizoi Nexhat Daci nė kėtė pronocim pėr "Dojēe velen".
 
 
GNK: Ēelės pėr pavarėsimin e Kosovės - respektimi i tė drejtave tė pakicave
 
Prishtinė, 30 maj 2003 - Grupi Ndėrkombėtar i Krizave nė raportin mė tė ri pėr Kosovėn ka konstatuar se UNMIK-u ka aplikuar nė Kosovė njė politikė jorealiste dhe si pasojė ka dėshtuar nė krijimin e njė shoqėrie shumetnike.
 
Sipas kėtij raporti, ēelės pėr pavarėsimin e Kosovės ėshtė respektimi i tė drejtave tė pakicave. Gjithashtu nė kėtė raport jipen shumė propozime pėr kapėrcimin e ndarjes sė aspiratave tė shqiptareve dhe serbėve pėr tė ardhmen e Kosovės.

Grupi Nderkombetar i Krizave ka bėrė njė propozim konkret pėr tė kapėrceyr situatėn ekzistuesee, duke propozuar nėnshkrimin e njė tė ashtuquajtur "kontratė shoqėrore", ndėrmjet shqiptarėve dhe serbėve dhe Beogradit.
 
Thelbi e kėsaj "kontrate" do tė ishte qė qeveria tė pranoje dhe tė mbrojė tė drejtat e pakicave, ndėrkaq serbėt ta njohin autoritetin e qeverisė sė Kosovės.
 
Nga Beogradi kėrkohet tė heqė dorė nga deklaratat tendencioze e konfliktuoze pėr ndarjen e Kosoves dhe ta pėrkrahė misionin e KB-se, pėr krijimin e njė mjedisi stabil politik nė Kosovė.
 
Sipas kėsaj kontrate, shumica shqiptare duhet tė heqė dorė nga deklarimi verbal pėr mbrojtjen e tė drejtave tė pakicave dhe tė njohė dhe tė mbrojė ato tė drejta.

Por raporti vlerėson se deri mė tani ėshtė bėrė shumė pak nė integrimin e pakicave nė Kosovė dhe nė krijimin e njė jete tė pėrbashkėt. Madje thuhet se dilemat etnike jane thelluar akoma mė shumė.
 
Sipas raportit dilema etnike nė Kosove ėshtė pėrkeqėsuar nga deshtimet e shumicės shqiptare pėr tė respektuar tė drejtat e pakicave, si dhe nga politika jo realiste e UNMIK-ut, pėr tė krijuar njė shoqėri shumetnike.

Nė raport propozohet krijimi e nje komiteti pėr shėrbimin e pakicave i cili do tė mbikqyrte edhe shpėrberjen e strukturave paralele.
 
  
Komuna e Gjilanit e rikujton Parlamentin e Kosovės nė premtimin e harruar pėr 5 milionė euro
 
Gjilan, 30 maj 2003 - Kuvendi Komunal i Gjilanit ka miratuar nė seancėn e tė enjtės njė vendim qė i detyron bizneset e kėtushme nė njė kontribut shtesė pėr sanimin e pasojave tė tėmetit tė 24 prillit 2002. Lartėsia e kėtij kontributi, tė cilit i obligohen rreth 3 mijė biznese tė regjistuara nė komunėn e Gjilanit, do tė jetė 50 pėr qind nga vlera e detyrimit tė rregullt vejtor.

Kryetari Lutfi Haziri tha se komuna e Gjilanit ėshtė e detyruar ta ndėrmarrė njė hap tė kėtillė, sepse solidariteti i deritashėm nuk mjaftoi pėr tė renovuar as minimumin e infrastrukturės sė dėmtuar.
 
Kanė mbetur mė shumė se 7 mijė familjarė qė shpresojnė nė ndihmė tonė, tha ai. Haziri tha se ishte e domosdoshme qė tė hulumtohen edhe pak mundėsitė e biznesit tė kėtushėm, ndėrsa ka riprėsitur kėrkesėn pėr Kuvendin e Kosovės, qė tė lejojė me urgjencė ndihmėn prej 5 milionė euro, tė premtuar pėr Gjilanin nga kryetari Nexhat Daci.

As kėto mjete dhe as ato qė mund tė grumbullohen gjatė kėtij viti nga komuniteti i biznesit, nuk do tė mjaftojnė pėr t`iu dhėnė fund halleve tė familjarėve tė komunės sė Gjilanit, me infrastrukturėn e banimit, por nė tė ardhmen, komuna do ta ketė mė lehtė tė pėrballet me pasojat e mbetura.
 
 
Trajkoviq lirohet nga akuza pėr krime lufte dhe dėnohet pėr tentim vrasjeje dhe armėmbajtje pa leje
 
Gjilan, 30 maj 2003 - Gjykata e qarkut nė Gjilan, e pėrbėrė nga ndėrkombėtarėt, nė mungesė provash e ka liruar Momēilo Trajkoviqin, ish-komandant tė stacionit policor nė Kamenicė, nga akuza pėr krime lufte kundėr njerėzimit. Por gjykata e ka shpallur fajtor Trajkoviqin pėr tentim vrasjeje dhe armėmbajtje pa leje.
 
Ky ėshtė rigjykim kundėr Trajkoviqit, i cili nė procesin e parė ishte dėnuar me 20 vjet burgim, por Gjykata Supreme e Kosovės e kishte anuluar vendimin e shkallės sė parė. Trajkoviq i ka kaluar nė paraburgim 34 muaj.
 
 
Shqipe Thaēi u zgjodh kryetare e FR tė LDK-sė nė Podujevė
 
Podujevė, 30 maj 2003 – Mbrėmė i pėrfundoi punimet Kuvendi V zgjedhor i FR tė LDK-sė nė Podujevė me zgjedhjen e kryesis sė re dhe tė delegatėve pėr Kuvendin qendror nė Prishtinė. Kuvendi zgjodhi kryesinė prej 11 anėtarėsh me kryetare znj. Shqipe Thaēi.

Nė kėtė tubim morėn pjesė edhe kryetari i FR Lulzim Zeneli e nėnkryetari Sejdė Tolaj, ndėrkaq raportin pėr punėn nė mes dy kuvendeve e lexoi ushtruesi i detyrės sė kryetarit tė degės sė FR tė LDK tė Podujevės Naser Rama.

Ndėrkaq kryetari i kėsaj organizate Lulzim Zeneli, duke pėrshėndetur tubimin, ndėr tė tjera tha se zgjedhjet nė Forumin e Rinisė tregojnė pėr riorganizim, fuqizim dhe forcim tė LDK-sė.
 
 
Mėrgimtarėt tanė Gjermani nėnshkruajnė njė peticion pėr tė realizuar disa tė drejta tė tyre
 
Shtutgart, 30 maj 2003 - Ditė mė parė nė qytetin gjerman Ditzingen afėr Shtutgartit, nga njė grup intelektualėsh mėrgimtarė ėshtė themeluar "Kėshilli Koordinues i Iniciativės Qytetare" tė mėrgimtarėve nga Kosova. Ky kėshill ka vendosur qė t'i drejtohet Bundestagut tė Gjermanisė me njė peticion, nė tė cilin do tė pėrfshihen disa kėrkesa.

Mes tjerash me kėtė peticion do tė kėrkohet qė tė njihen dokumentet e udhėtimit tė lėshuar nga UNMIK-u, pėr qytetarėt qė jetojnė nė Gjermani; tė hapet njė pėrfaqėsi zyrtare e Kosovės nė Gjermani; t'u pranohet dyshtetėsia tė gjithė mėrgimtarėve nga Kosova; familjarėve tė tyre t'u jepet viza me njė procedurė mė tė shpejtė nė Prishtinė.

Me kėtė rast ky kėshill fton tė gjithė mėrgimtarėt tanė (nga mosha 16 vjeē) tė cilėt jetojnė nė Gjermani, qė ta nėnshkruajnė kėtė peticion, qė do tė zgjasė deri mė 22 qershor 2003.
 
 
Mbrėmė nė Prishtinė u mbajt manifestimi qendror me rastin e Ditės Ndėrkombėtare tė Paqeruajtėsve
 
Prishtinė, 30 maj 2003 - Manifestimi qendror me rastin e Ditės Ndėrkombėtare tė Paqeruajtėsve tė OKB-sė ėshtė mbajtur mbrėmė nė Pallatin e Rinisė dhe Sporteve nė Prishtinė, ku morėn pjesė pėrfaqėsuesit mė tė lartė tė KFOR-it, tė UNMIK-ut dhe tė institucioneve tė Kosovės: presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova, kryeparlamentari Nexhat Daci, Kryeministri Bajram Rexhepi, kryeadministratori Mihael Shtajner, komandanti i KFOR-it Fabio Mini, komandanti i TMK-sė Agim Ēeku.
 
Me kėtė rast studentėt e Akademisė sė Arteve tė Prishtinės shfaqėn njė koncert muzikor, duke pėrmbyllur manifestimet e djeshme me rastin e shėnimit tė Ditės sė paqeruajtėsve ndėrkombėtarė. Poashtu pėr rėndėsinė e kėsaj dite folėn pėrfaqėsuesit mė tė lartė tė UNMIK-ut, KFOR-it dhe tė institucioneve vendore.

Mihael Shtajner: - Pjesėtarėt e Misionit tė UNMIK-ut kanė ardhur nga 122 vende pėr tė ndihmuar popullin e Kosovės. Kėta ambasadorė prej 122 vendeve kanė sjellė botėn nė Kosovė. Tash Kosova duhet tė shkojė nė Evropė. Sot ėshtė dita jonė, dita pėr t'i festuar pėrpjekjet dhe arritjet ndėrkombėtare. Ėshtė dita pėr tė proklamuar krenarinė tonė qė i takojmė njė armate tė vogėl, e cila po rritet pėr tė ndėrtuar paqen rreth e rreth botės.

Fabio Mini: - Misioni paqeruajtės nė Kosovė ėshtė mė i veēanti nė tėrė botėn. Ėshtė njė shembull i shkėlqyer i partnershipit mes NATO-s dhe OKB-sė. Ne nė KFOR jemi tė kėnaqur tė punojmė krah pėr krah me pjesėtarėt e UNMIK-ut dhe tė organizatave tė tjera. Personalisht jam i kėnaqur me secilin nga ushtarėt e KFOR-it. Ata kujdesen qė tė ketė njė siguri tė nevojshme pėr tė rritur zhvillimin e njė Kosove mė tė mirė.

Ibrahim Rugova: - Duke pėrkujtuar kėtė ditė tė rėndesishme u shpreh mirėnjohje tė veēantė ushtarėve dhe komandantėve tė KFOR-it, qė janė paqeruajtės dhe paqekrijues nė Kosovė. Ne, populli i Kosovės dhe qytetarėt e Kosovės e dimė mirė rolin e shenjtė tė paqeruajtėsve qė e prezenton KFOR-i kėtu. Pra paqeruajtėsit e Kosovės janė NATO dhe forcat e rendit e tė tjera, qė e kryejnė punėn e vet me profesionalizėm dhe me dashuri.

Bajram Rexhepi: - Deri mė tash ėshtė bėrė njė punė e madhe, por na mbetet njė punė e madhe e pėrbashkėt me Misionin e UNMIK-ut, qė Kosovėn ta zhvillojmė mė shpejt drejt njė vendi demokratik dhe njė perspektivė pėr tė gjithė qytetarėt e Kosovės. Kisha dėshiruar qė nė botė tė ketė sa mė pak misione paqėsore dhe qė tė jenė sa mė tė shkurtėra dhe mė efikase nė misionet e tyre.

Nexhat Daci: - Dėshiroj qė shumė shpejt edhe TMK-ja bashkarisht me NATO-n dhe KFOR-in si shenjė falenderimi pėr atė qė pėr katėr vite po bėn KFOR-i dhe UNMIK-u nė Kosovė, qė tė falenderojmė bashkėsinė ndėrkombėtare pėr kėtė. Shpresoj qė edhe Kosova nė njė tė ardhme tė afėrt tė ketė forcat e saja qė do tė kenė rolin paqeruajtės.
 
 
Shtajner nė njė lagje tė Prishtinės pėruroi Parkun e Paqes
 
Prishtinė, 30 maj 2003 - Me rastin e Ditės Ndėrkombėtare tė Paqeruajtėsve tė OKB-sė, kryeadministratori, Mihael Shtajner sė bashku me Kryeministrin Bajram Rexhepin nė lagjen Ulpiana tė Prishtinės pėruruan Parkun e Paqes. Parku ėshtė ndėrtuar nė kompleksin e banesave ku sė bashku jetojnė komunitete tė ndryshme.

"Ėshtė koha qė Kosova tė vijė nė Evropė", deklaroi me kėtė rast shefi i UNMIK-ut Mihael Shtajner.
 
 
Fieski thotė se Kosova ėshtė ende vendosmėrisht nė agjendėn ndėrkombėtare tė punėve tė papėrfunduara
 
Vjenė, 30 maj 2003 - Shefi i Misionit tė OSBE-sė nė Kosovė, ambasadori Paskal Fieski ka folur dje pėr zhvillimet e fundit politike nė vendin tonė para Kėshilit tė Pėrhershėm tė OSBE-sė nė Vjenė.
 
Ai citohet tė ketė thėnė se situata vazhdon tė ndryshohė shpejt, por Kosova ėshtė ende vendosmėrisht nė agjendėn ndėrkombėtare tė punėve tė papėrfunduara, ka deklaruar Paskal Fieski.
 
Ai ka shtuar se institucionet e Kosovės janė themeluar, por standardet demokratike, tė drejtat e njeriut dhe sundimi i ligjit duhet edhe mėtej tė institucionalizohen. Fieski ka theksuar se qėllimet kryesore pėr Kosovėn kanė mbetur tė njėjta pėr ēdo vit.
 
Njė shoqėri demokratike ku njerėzit e etniteteve tė ndryshme mund tė jetojnė sė bashku nė pranim tė ndėrsjellt, vetėqeverisje tė pėrgjegjshme dhe integrim nė rajon dhe nė Evropė. "Ne pėrkujtojmė pėr ēod vit nė Kosovė se historia ėshtė armiku", tha shefi i OSBE-sė nė Kosovė, ambasadori Paskal Fieski.
 
 
Dr.Alush Gashi: Kosova tashmė i pėrmbush kushtet pėr pavarėsi
  
Prishtinė, 30 maj 2003 - Duke komentuar raportin e fundit tė Grupit Ndėrkombėtar tė Krizave (ICG), Dr.Alush Gashi, sekretar pėr Marrėdhėnie me Jashtė i LDK-sė dhe deputet i Kuvendit tė Kosovės, vlerėson se ai ėshtė njė raport konstruktiv dhe i argumentuar pėr pavarėsinė e Kosovės.

"Ky ėshtė njė raport konstruktiv nė vazhdėn e pėrpjekjeve tė institucioneve tė pavarura ndėrkombėtare nė argumentimin e domosdoshėm pėr njohjen e pavarėsisė sė Kosovės", tha Dr.Gashi, duke nėnvizuar se "Kosova tashmė i pėrmbush kushtet pėr pavarėsi, tė cilėn disa e quajnė edhe tė kushtėzuar".
 
 
Ndeshja e parė gjysmėfinale e Kupės sė Kosovės: Prishtina – Gjilani 3:1
 
Prishtinė, 30 maj 2003 – Futbollistėt e Prishtinės me njė lojė shmė tė mirė dhe tė pėlqyeshme, mundėn Gjilanin me rezultat 3:1. Me kėtė rezultat prishtinasit krijuan njė epėrsi, e cila u mundėson qė nė ndeshjen e kthimit, qė do tė zhvillohet pas njė jave nė Gjilan, tė udhėtojnė mė tė qetė dhe me gjasė reale pėr t’u kualifikuar nė finale tė Kupoės sė Kosovės.

Ndeshja u zhvillua nė njė ambient me shumė pak shikues. Nė stadiumin e qytetit ishin mbledhur vetėm 200-300 shikues, por numri i shikuesve rritej pas fillllit tė takimt. Ndoshta, nė numrin kaq tė vogėl tė shikuesve, ndikoi edhe rrebeshi i shiut qė ra pak ēaste para se tė fillonte takimi.

Golat pėr Prishtinėn i shėnuan: Krusha 11’, Plepolli 52’ dhe Llumnica nė minutėn e 65, ndėrkaq tė vetmin gol pėr Gjilanin, i cili sado pak iu jep shpresė gjilansve pėr takimin e kthimit, e shėnon Muji nė minutėn e 89 tė takimit.
 
 
Liga ABK nė basketboll, gjysmėfinalja: Dukagjini – Mabetex 84:78
 
Pejė, 30 maj 2003 – Mbrėmė nė palestrėn e sporteve "Karagaēi" nė Pejė, ishin tubur rreth 2000 adhurues tė basketbollit pėr tė pėrcjell ndeshjen e parė gjysmėfinale (tė garės pėrfundimtare – play-off) tė Ligės ABK nė basketboll. U takuan Dukagjini dhe Mabetex-i.
 
U zhvillua njė lojė shumė e mirė dhe me rivalitet tė madh deri nė fund tė takimit. Fituesin e kėsaj ndeshjeje e pėrcaktuan minutat e fundit tė ndeshjes, ku basketbollistėt e Dukagjinit ishin mė tė qetė dhe mė tė saktė nė gjuajtje nga distanca.
 
Takimi pėrfundoi me rezultat 84:78 nė tė mirė tė vendėsve. Basketbollistėt mė efikas nė radhėt e Dukagjinit ishin Haxhibulliq me 22 dhe Prajs me 19 pikė tė shėnuara, ndėrkaq nė rradhėt e Mabetex-it, mė efikasėt ishin Bond me 24 dhe Spaqi me 18 pikė tė shėnuara. Ndeshja e dytė zhvillohet tė dielen, mė 1 qershor, nė Prishtinė.
 
 
Maqedonia dhe Kosova do tė hapin vendkalime tė reja kufitare
 
Shkup, 30 maj 2003 - Ekspertėt ndėrkombėtarė tė UNMIK-ut pėr ēėshtje tė kufirit dhe ata tė Maqedonisė kanė filluar dje njė vizitė nė zonėn kufitare nė mes Kosovės dhe Maqedonisė. Nė mesin e tyre nuk ka ekspertė nga Serbia, ka njoftuar Ministria e Jashtme e Maqedonisė.
 
Mediat e Shkupit kanė njoftuar se marrėveshja pėr hapjen e vendaklimeve tė reja kufitare mes Kosovės dhe Maqedonisė ėshtė arritur gjatė takimit tė mbajtur nė Ohėr ndėrmjet Ministrisė sė Jashtme maqedonase Mitreva dhe kryeadministratorit tė Kosovės Shtajner.
 
Pritet qė tė arrihet njė marrėveshje pėr hapjen e pikave tė reja tė vendkalimit kufitar nė afėrsi tė Vitisė dhe nė fshatin Restelicė afėr Tetovės.
 
 
Franko Simatoviq - Frenki sot i ėshtė dorėzuar Tribunalit tė Hagės
 
Hagė, 30 maj 2003 - Ish-komandanti i forcave speciale famėkeqe serbe "Beretat e kuqe" Franko Simatoviq - Frenki, sot i ėshtė dorėzuar nė Hagė Tribunalit dhe ai tashmė ndodhet nė paraburgim nė Sheviningen.
Simatoviq ėshtė akuzuar pėr krime lufte dhe krime kundėr njerėzimit.
 
 
Shqipėria ende nuk ka vendosur nėse do tė ngrisė kampe refugjatėsh
 
Tiranė, 30 maj 2003 - Shqipėria nuk ka vendosur ende t'i pėrgjigjet propozimit britanik pėr tė ngritur kampe refugjatėsh nė territorin e saj. Burime nga Ministria e Jashtme thonė se Qeveria po e studion kėtė propozim dhe ėshtė e mendimit qė Bashkimi Evropian duhet ta zgjidhė problemin e emigracionit, duke ndihmuar zhvillimin e vendeve jashtė BE-sė nga tė cilat vijnė emigrantėt ilegalė.
 
 
T. Tomasheviq: Ne dėshirojmė tė ndėrtojmė njė Ballkan dhe rajon ndryshe nga ky i sotmi
 
Gjirokastėr, 30 maj 2003 - "Ne dėshirojmė tė ndėrtojmė njė Ballkan dhe rajon ndryshe nga ky i sotmi. Pėr kėtė po ndėrtojmė kapacitete tė duhura pėr njė tė ardhme evropiane pa konflikte, pa gjykime e nacionalizma".
 
Kėshtu ka theksuar Tomisllav Tomasheviq udhėheqės i organizatave rinore kroate gjatė njė takimi tė organizatave rinore tė Evropės Qendrore dhe Juglindore tė organizuar nė Shqipėri. Takimi i organizatave rinore nga Evropa ka filluar mė 25 maj nė Gjirokastėr dhe do tė pėrfundojė punimet gjatė ditės sė sotme.
 
 
Presidenti Bush ka shfuqizuar urdhėrin pėr sanksionet ekonomike ndaj Beogradit dhe Podgoricės
 
Uashington, 30 maj 2003 - Presidenti amerikan Xhorxh Bush nė njė letėr dėrguar Kongresit amerikan, thotė se po e shfuqizonte urdhėrin pėr heqjen e sanksioneve ndaj Beogradit.
 
Nė kėtė letėr presidenti Bush thotė se aksioni ėshtė pėrgjigje ndaj zotimeve tė forta pėr reforma politike dhe ekonomike qė kanė treguar zyrtarėt e lartė nė Qeverinė e Serbisė dhe Malit tė Zi. Ai ka thėnė se urdhėri drejtuar Kongresit do tė inkurajojė liderėt e orientuar pėr reforma nė atė vend.
 
 
Ali Ahmeti, Gėzim Ostreni dhe Fazli Veliu hiqen nga lista e e zezė
 
Shkup, 30 maj 2003 - Zyrtarėt amerikanė bėjnė tė ditur se janė bėrė ndryshime nė njė listė personash, tė cilėt konsiderohen kėrcėnim pėr stabilizimin e rajonit. Nga kjo listė janė hequr emrat e Ali Ahmetit, Gėzim Ostrenit dhe Fazli Veliut, ish udhėheqėsit mė tė lartė tė Ushtrisė Ēlirimtare Kombėtare, tashmė tė ēmobilizuar.
 
Nė listė janė shtuar njė numėr emrash tė rinj, midis tė cilėve edhe ish ministri i brendėshėm maqedonas, Lube Boshkovski.
 
 
Berisha: Kodi zgjedhor ėshtė i standardeve ndėrkombėtare
 
Shkodėr, 30 maj 2003 - Mbrėmė nė Shkodėr, kryetari i Partisė Demokratike, Sali Berisha, deklaroi se tashmė kodi zgjedhor ėshtė i standardeve ndėrkombėtare dhe se ai shmang manipulimin e votės. Zoti Berisha e vlerėsoi si vendimtar rolin e intelektualėve pėr reformimin e institucioneve dhe daljen nga kriza.
 
Ndėrkohė, nė takimet qė po zhvillojnė nė rrethet veriore, socialistėt po i kushtojnė vemendje programeve lokale qė pėrmirėsojnė jetėn e banorėve.
 
 
Dy persona kanė humbur jetėn nga shpėrthimi i njė autobombe nė Spanjė
 
Madrid, 30 maj 2003 – Dy persona kanė humbur jetėn sot (e premte) kur njė autobombė ka shpėrthyer nė rajonin verior tė Spanjes, Navare, kanė bėrė tė ditur zyrtarėt qeveritarė lokalė, njofton Rojter. Sulmin e ka kryer grupi seperatist bask ETA.
 
Sulmi ėshtė bėrė pas zgjedhjeve komunale tė sė dieles nė mbarė vendin, qė ishin tė parat qėkur Madridi kishte ndaluar partinė seperatiste radikale Batasuna, qė nė tė vėrtetė ėshtė pjesė e ETA-s, tė cilėn SHBA-tė dhe BE e kanė radhitur nė grupin terrorist.
 
 
Nė njė shpėrthim nė Ēeēeni janė vrarė 3 veta dhe janė plagosur 8 tė tjerė
 
Grozni, 30 maj 2003 – Nė njė rajon tė Ēeēenisė ka ndodhur sot (e premte) njė shpėrthim nė njė autobus, i cili barte punėtorė nė bazėn kryesore ushtarake ruse dhe kėshtu janė vrarė tre veta dhe janė plagosur edhe 8 tė tjerė, kanė bėrė tė ditur burimet zyrtare vendore, njofton Rojter.
 
Sulmi ka ndodhur nė kohėn kur njė duzinė liderėsh shtetesh kishin filluar tė arrinin nė San Petersburg pėr manifestimet e shėnimit tė 300-vjetorit tė kėtij qyteti rus. Nė autobus ndodheshin rreth 20 punėtorė, qė shkonin nė bazėn ushtarake ruse Kankala, fare afėr kryeqytetit ēeēen Grozni.
 
 
Toni Bler u ka bėrė thirrje polakėve tė votojnė nė favor tė bashkimit me BE-nė
 
Varshavė, 30 maj 2003 – Kryeministri britanik, Toni Bler, gjatė vizitės nė Poloni, i ka bėrė thirrje popullit polak qė tė votojė nė favor tė bashkimit me Bashkimin Evropian, njofton BBCWorld.
 
Polonia ėshtė vendi mė i madh nga dhjetė sosh qė do t'i bashkohen BE-sė nė vitin e ardhshėm dhe pėr kėtė do tė mbajė referendum, mė 7 qershor. Nė konferencėn e pėrbashkėt me liderin polak, Leshek Miler, z. Bler tha se vota “po” ėshtė e rėndėsisė jetike pėr Poloninė dhe mbarė Evroopėn.
 
Z.Bler do tė mbajė sot edhe njė fjalim nė Varshavė, ku do tė paraqesė vizionin e vendit tė Britanisė nė BE dhe vendin e organizatės nė botė dhe kėshtu do tė pėrpiqet tė pėrvetėsojė dhe tė bėjė pqėr vete sėrish popullin britanik.
 
 
Tajvani ka bėrė tė ditur edhe shtatė raste tė reja me virusin SARS
 
Tajpeh, 30 maj 2003 – Tajvani ka bėrė tė ditur sot (e peremte) edhe shtatė raste tė reja me virusin SARS dhe ky ėshtė numri mė i lartė nė kėtė vend nė 11 ditėt e fundit, njofton Rojter.
 
Kėshtu, numri i tė infektuarve me SARS nė Taivan, sipas Departmentit tė Shėndetėsisė ėshtė rritur nė 667 raste, kurse numri i tė vdekurve mbetet 81 veta. Taivani aktualisht ka mbetur vetėm prapa Kinės dhe Hong Kongut.
 
 
Njė student ėshtė vrarė dhe rreth 50 tė tjerė janė plagosur nė demonstratat nė Peru
 
Lima, 30 maj 2003 – Njė student ėshtė vrarė dhe rreth 50 tė tjerė janė plagosur gjatė pėrleshjeve me trupat peruane nė demonstratat, qė ishin mė tė dhunshmet qė kur presidenti Alesandro Toledo e ka shpallur gjendjen e jashtėzakonshme kėsaj jave pėr tė frenuar valėn e grevave dhe tė protestave, njofton BBCWorld.
 
Zyrtarėt kanė bėrė tė ditur se ushtarėt dhe policėt kanė hapur zjarr nė studentėt nė Univesitetin e qytetit jugor Puno, ndėrsa nė qytetin Arekipa policia ka hedhur gaz lotsjellės mbi arsimtarėt, qė po bėjnė grevė tasht 18 ditė, por qė kjo grevė ėshtė shpallur e paligjshme. Njoftohet gjithashtu se janė arrestuar rreth 100 protestues.
 
 
Udhėheqėsi izraelit dhe ai palestinez bisedojnė pėr planin e paqes
 
Jerusalem, 30 maj 2003 - Kryeministri i Izraelit, Ariel Sharon, dhe homologu i tij palestinez, Mahmoud Abbaz, kanė zhvilluar bisedime qė janė pėrshkruar si pozitive, ndėrkohė qė ata pėrgatiten pėr takimin e nivelit tė lartė tė javės sė ardhėshme me Presidentin Bush lidhur me "hartėn rrugore" drejt paqes.
 
Gjatė takimit tė tyre prej dy orėsh e gjysmė dje, tė dy udhėheqėsit ranė dakord pėr tė marė disa masa pėr uljen e tensionit.

Sharon tha se do tė lehtėsojė kushtet e udhėtimit pėr palestinezėt dhe tė lirojė disa tė burgosur palestinezė. Ai tha gjithashtu se trupat izraelite do tė tėrhiqen nga disa zona tė Bregut Perėndimor dhe tė Rripit tė Gazės pėr tė lejuar forcat palestineze tė sigurimit qė tė marrin nė dorė vendosjen e rendit.
 
 
Presidenti Bush niset pėr takimin e tetėshes nė Francė
 
Uashington, 30 maj 2003 - Presidenti Bush niset sot pėr nė Evropė, ku do tė ndjekė takimin e nivelit tė lartė ekonomik tė 7 vendeve tė industrializuara tė botės dhe Rusisė, para se tė shkojė nė Lindjen e Mesme pėr bisedime me udhėheqėsit izraelitė dhe palestinezė.

Zoti Bush do ta presė shkurt qėndrimin e tij nė takimin e nivelit tė lartė tė tetėshes nė Evian tė Francės, pėr tė shkuar nė Lindjen e Mesme. Kjo do tė jetė vizita e parė e Presidentit amerikan nė rajon, qė kur mori presidencėn dhe takimi i tij i parė i drejt pėr drejtė me Kryeministrin palestinez, Mahmoud Abbaz.
 
 
Takime nė Shėn Petėrburg
 
Peterburg, 30 maj 2003 - Mbi 40 udhėheqės tė botės po mblidhen nė qytetin e dytė tė Rusisė, Shėn Petėrburg pėr tre ditė me samite dhe takime. Kėto takime, sipas zyrtarėve do tė ofrojnė njė shans pėr pajtim pas tensioneve qė shkaktoi lufta nė Irak.

Tė premten zhvillohet njė samit jozyrtar i ish-republikave sovjetike qė tani bėjnė pjesė nė Komunuelthin e Shteteve tė Pavarura.

Tė shtunėn, kur tė takohen Rusia dhe vendet anėtare tė Bashkimit Evropean, pritet qė presidenti rus Vladimir Putin, tė kėrkojė lidhje mė tė ngushta mes vendit tė tij dhe BE-sė.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.