29.05.2003 - Trepca.net

MBI TAKIMET E DOM MIKELIT ( IV )

VĖLLEZĖRIT DOM MIKEL E JAK TARABULLUZI MĖSUES NĖ STUBĖLL


Shkruan: Prof. Jak MITA

Sot kur po shėnojmė 100-vjetorin e shugurimit tė Dom Mikel Tarabulluzil si dhe 85-vjetorin e vazhdimit tė shkollės shqipe nė Stubėll, jam i nderuar edhe si pinjoll i familjes Tarabulluzi qė nė emėr tė saj t'u shpreh banorėve tė Stubllės, anėtarėve tė Kėshillit pėr kremtimin e kėsaj dite tė shenueshme, mirėnjohjet mė tė sinqerta pėr inicialivėn, organizimin    dhe manifestmin e kėtij pėrvjetori pėr ta kujtuar meshtarin e pėrvuajtur dhe mėsuesin e tyre tė zellshėm dhe energjik pėr tė vazhduar me ngulmė traditėn e shkollės shqipe nė Stubėll.

Pėrndjekjet sporadike nė fillim tė shek. XVII nė trevat e lokalitetet e Shqiperise sė Veriut kundėr popullatės katolike, e cila i bėnte rezitencė tė hapėt pėrhapjes sė islamizmit, zurėn nė fillim tė shek. XVIII tė intensifikohen, madje edhe tė marrin dimensionin e karakterit tė ekspeditave ndėshkuese pėr t'i ndjekur ata tė "patenzone" nga toka e bukės dhe nga ato treva e kaza, ku rezistenca ishte mė e madhe. Kjo valė e pėrndjekjes u bė e njėjtėsishme kundėr gjithė popullatės kalolike, e njohur nė histori si SHPĖRNGULJA E ARBĖRESHĖVE (1730-1735). Kjo pėrndjekje ishte pėr nga karakteri i saj shumė e gjerė dhe mė e thellė sesa qė mendohet pėr nga shtrirja dhe qėllimi i saj pėrmbajtėsor strategjik e taktik. Nuk ishte fjala vetėm pėr tė shkretėruar fushėn e tokes e bukės ose pėr shkatėrrimin e vendbanimeve ose tė lokaliteteve tė kėtyre anėve, por pėr tė krijuar njė plasė, plasė tė madhe nė penden konstante tė familjes kompakte tradicionale shqiptare.

A nuk flasin tė dhėnat pėr pėsimin e popullatės sė "rebeluar" tė SHTESTANIT, PETANIT, BRISKUT, LARJES, e KELMENDIT qė morėn dheun nė sy - Arbėreshėt nė Providuren e Zarės, Kelmendėt nėpėr Srem e Sllavoni (NIKINCI, HRTKOVCI, BABIN, etj.), apo tė BERISHĖVE qė njė kohe u strukėn nė vegjetacionin e bujshėm tė bjeshkėve tė Shqipėrisė Veriperėndimore dhe, mė vonė, u shpėrndanė nė bazenin e Kosovės Lindore. Mos, vallė, fjala ėshtė po pėr kėtė popullatė tė KARADAKUT tė sotėm, e cila e pagoi shtrenjtė njėqind vjet mė vonė. Ndoshta. Historia hesht, por ngjarjet dalin nė shesh. Kjo strategji e taktikė osmane pėr tė dezintegruar popullatėn shqiptare (nėpėrmjet kėsaj plase tė familjes deri atėherė tė integruar e kompakte) ėshtė konfirmuar si mjet i qėlluar e shumė efikas, sepse nė atė hulli tė ndasisė dhe tė vetjakisė humbi kohezioni i qėndresės popullore nacionale.

Elementėt relevantė tė kėtij kėndvėshtrimi pėr tė bėrė konstruksionin psikologjik ilustrativ, tė marra vetėm si primesa, janė mjaft provokative pėr njė shpalim kėrkimor-hulumtues tė ēėshtjes nė fjalė, sidomos pėr trevėn e KARADAKUT me fenomenet pro-forma e de-fakto pėr kėtė ose atė fe pas periudhės sė MARTIRĖVE TĖ KARADAKUT (1846). Nė kėtė vargon ngjarjesh (1730-1750) duhet tė provojmė dhe t'i gjejmė edhe arsyet e shpėrnguljes sė familjes TARABULLUZI nga treva e SHKODRĖS pėr nė Prizren.

Nė mungesė tė dokumenteve historike dhe tė dėshmive relevante qė ijapin, deri-diku, dorė ndriēimit tė ēėshtjes sė gjenealogjisė, duhet ta pėrimtėsojmė ēdo tė dhėnė, sepse vetėm nė saje tė njehėsimit sistematik paralel tė datave del e pėrafėrta aproksimative e ditės apo e vitit me interes tė ēėshtjes qė e kemi nė shqyrtim. Familja e JAK BALTĖS apo si ėshtė paluar nė kujtesėn e prizrenasve familja e JAKUT tė BALTĖS ėshtė shpėrngulur nga Shkodra andej nga viti 1735-1750, shi nė kohėn e ekspeditės ndėshkuese tė Xhevit apo Xhemin Pashės nė Shkodėr e rrethinė. Mjerisht kėtė pohim nuk mund ta vėrtetojmė nga librat e pagėzimit, tė kurorėzimit ose, tė vdekjes tė dioēezės sė Prizrenit, pėr arsye se arkivit edhe Shoqėrisė sė "Zemrės sė Krishtit" nė Prizren iu vu zjarri nga personat e paguar mė 1892.

Dihet se familja e Jak Baltės ėshtė vendosur nė Mėhallėn e Naltė, nė anėn e kundėrt tė ndėrtesės sė Konsullatės sė Austrisė, si mėhallė e re, e ndėrtuar qė nga fillimi i shek. XVII. Qė nga viti 1780 familja nė fjalė e Jakul pėrmendet dendur nė Prizren - nė jetėn tregtare si dhe nė raportet tregtare PRIZREN - SHKODĖR, SHKODĖR - PRIZREN. PRIZREN - SELANIK, SELANIK - PRIZREN, PRIZREN - RAGUZĖ, RAGUZĖ - PRIZREN. etj. Kjo ėshtė periudhe e ngritjes sė "iktibarit" (prestigjit) tregtar e familjar tė familjes sė Jak Baltės. Po nė kėtė kohė pėrmendet por herė tė parė edhe llagapi TARABULLUZI. Arsyeja pse kjo familje e mori llagapin Tarabulluzi duket se eshtė e natyrės afariste. sepse bėnte tregti apo bėnte importimin e mitanave, shamive, shallave, shallvareve e brenavekeve dhe pėrgjithėsisht pėlhurave tė mendatshit prej Tarabulluzit tė TUNIZISĖ. Prej asaj kohe familja e Jak Tarabulluzit ishte prezente dhe e inkuadruar nė tė gjitha rrjedhat e jetės sė Prizrenit. Kjo prezencė ėshtė shtuar edhe me shumė, kur Jakut iu bėnė krah djemtė BALTA e ZEFI.

Tė bijtė e Jakut BALTA e ZEFI kane lėnė gjurmė tė dukshme me pasurinė e tyre nė angazhimin dhe organizimin e nismės tė zgjimit kombėtar. Ndersa Balta ėshtė regjistruar nė kujtesėn e kohanikėve tė vet si njeri shumė dinamik, zemerak, i fjalės dhe i punės, i rrembyeshėm e i pakompromis, pėr aq sa nuk ka marrė nė dorė a,s autoritetet qeveritare tė pushtetit, ZEFI kishte qenė i butė, i ėmbėl dhe i kendshėm, me konsideratė te madhe ndaj gjithkujt.

Nė prag dhe nė kohėn e vlimeve tė LIDHJES SHQIPTARE TĖ PRIZRENIT, Balta ishte nė korent tė ngjarjeve dhe pjesėmarrės nė ato ngjarje.[23] Pėr shkak tė dyshimit te mbėshtetur te Sinan Pashės se Balta po ndihmonte me para e ushqim e veshmbathje Lidhjen, paguan Ramadan Lumen (Zaskokun) qė nė orėt e natės t'ia vere kurthėn Baltės. Njėmend, nėjanar - shkurt 1879 Ramadan Luma me shokė e rrethojnė shtėpine e Baltės, i cili jetonte vetėm me gruan Manėn, sepse nuk kishin fėmijė, mirėpo hasin nė rezistencė shumė tė madhe. Pėr ketė qėndresė dinjitoze kėngėtari popullor e nderoi moralin e MANĖS e BALTĖS me porosinė:

...Mana mush e Balta qit,

i madhi Zol - mos na korit!

Ramadan, o pika e trimit

nuk e njeh pushkėn e llatinit

qė ta qet plumin nė jakė t' xhurdinit!

 

Preteksi i organizimit tė vrasjes sė Baltės ishte gjoja lavdėrimi i Manės para grave se ajo ia kishte dhėnė gruas sė pashės ingjitė pėr tė shkuar nė njė dasmė.

Derisa familja e Baltės u shua ne kėtė mėnyrė, ZEFI kishte gjashtė fėmijė, katėr djem: JAKUN, PASHKUN, MIKELIN dhe AGUSTININ dhe dy vajza: PALINĖN dhe AGĖN.

(STANA, gruaja e ZEFIT, nė kujtesėn e pleqve tė Prizrenit ishte simbol i tipit tė gruas sė heroinave tė Ndoc Nikajt, e cila me pushkė nė dorė lindte fėmijėt dhe me pushkė nė dorė mbronte dinjitetin e vatrėn e konakut. Ka shumė rrėfejza pėr STANĖN, nėnėn Stane - pėr terlikun qė e flakte pėr t'u kapur fytas me komitat e Ramadan Lumes...)

Viti 1933, Muaj ishkut.

Ishte pamje impresive ta shohėsh nėnė time - Lulen, nė ato ēaste posa pushonte kambana e Engjėllit tė Tynzot dhe fillonin tė pėrha- peshin tingujt tin-tan-tang tė kambanės tė tė vdekurve - pėr shpirt dhe nderim tė tė ndjerit Dom Mikel Tarabulluzit. Ajo ulej me devotshmėri nė gjunj para figurės sė tė gjithė shenjtėrve dhe, si nė suscepcion, me afsh tė dhembjes pėshpėriste: U LUT PĖR NE!

Ndėrkohė, ca pika loti ia mbėrthenin sytė, kurse fjalėt e rruzares i lidheshin pėr gjuhė SUUM KUIKVE. Dhe, paksa sa merrte veten nga trazimi, zinte tė evokonte, ashtu si i vinin, kujtimet e viteve tė fundit tė jetės sė axhės Dom Mikel - kur ai, nė ēaste tė rralla e linte librin, pėr tė medituar ose i preokupuar nga ndonjė ēėshtje, pėr kujdesin e lėmontin atėror ndaj saj dhe fėmijėve tė saj. Por, i kujtonte mbi tė gjitha vitet e njėzeta, kur mbretėria serbe, kroate dhe sllovene kishte ndaluar dhe sanksionuar me ligj pėrdorimin e gjuhė shqipe, posedimin dhe pėrdorimin e librit shqip si delikt tė rėndė penal, sidomos pezmin dhe revoltėn e Dom Mikel Tarabulluzit ndaj kėtij akti anticivilizues. Ndėrsa pėr shkollėn e Tij ose - si e qunte ai - DJEPIN E GJUMIT TIM i duheshin libra, tekste shkollore. Me urti tė strategut tė provuar, organizoi nėpėrmjet motrės sė tij, Agė, vrigjineshė nė Shkup, dhe me ndihmėn e Kate Cuklit, me prejardhje nga Shkodra, furnizimin me tekste nga Shqipėria.

Kėshtu, nė vitin 1923, librat arrinin nėpėr Qafė Thanė, Strugė, Dibėr, Shkup - Stubėll, kurse mė vonė edhe nėpėr Selanik, Manastir, Shkup - Stubėll. Ndėrsa furnizimi me libra dhe tekste shkollore rridhte nėpėr kėto kanale, duket se andej nga mbarimi i vitit 1924, njė kontigjent librash i ra nė dorė policisė. Pėr kėtė shkelje tė rėndė tė ligjit, Dom Mikel Tarabulluzi u arrestua, u burgos dhe u mbajt 18muaj nėburg.Saishteirėndėvetėaktiiburgimitdheiizolimit, aq ishte mė e rėndė, brutale dhe antinjerėzore sjellja e organeve tė policisė dhe e shtetit monarkist, i cili duke dashur Dom Mikel Tarabulluzin ta thejė moralisht, duar e kėmbė tė lidhur me pranga, e endte nėpėr qytet herė njė herė, herė dy herė nė ditė, nė pėrcjellje tė katėr xhandareve tė armatosur, nėpėr rrugėt me frekuencė mė tė madhe tė qarkullimit.

Prej keqtrajtimit mė brutal dhe restriksionit tė ushqimit, tė ndalimit tė oficės dhe kushleve tė kontrollit posaēėrisht rigoroze, Dom Mikel Tarabulluzi nisi kah mbarimi i vilit 1924 tė pėshtyjė gjak dhe gjendja e tij shėndetėsore (edhe ashtu e zgrapsuar) filloi dita-ditės tė rrėnohej. Organet e shtetit serb, kroat dhe slloven me pretekst formal tė humanitetit pėr gjendjen e tij tė keqėsuar shėndetėsore, e liruan nga burgu nė fillim tė vitit 1925.

Edhe pse prej dėrmimit fizik e psikik qe iu bė nė burg, Dom Mikel Tarabulluzit zu t'i vyshket ngadale ėmbėlsia e pėrshquar e buzėqeshjes sė mirėsisė si dhe flaka e shikimit depėrtues, megjithalė, u kthye nė Stubllen e tij - bajrakun e vetemsisė - si e quante me admirim edhe punės baritore dhe asaj nė shkollė - nė djepin e gjumit tė tij, derisa nuk e lodhi shėndeti nė vitin 1932.

Nderimi qe po i bėjmė sot tė gjithė sė bashku Dom Mikel Tarabulluzit, ėshtė  njėherėsh nderim qė u pėrket tė gjitha banorėve tė Stubllės, se tė gjithė ata ishin me meshlarin dhe mėsuesin e tyre, te gjithė ishin me tė dhe tė gjithė sė bashku e ndoqėn nė rrugėn e tij baritore e misionare tė arsimi t.

QOFSHIN GJITHMONĖ TĖ NDERUAR E FAQEBARDHĖ! E DOM MIKELI U LUT PĖR NE!

Stubėll, 22 shtator 1990

  

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.