29.05.2003 - Trepca.net

Lajme

E enjte, 29 maj 2003


 

Pėrmbajtja:

 • Daci dhe Harnish thanė se duhet filluar bisedimet me Serbinė pėr ēėshtjet praktike

 • D.Server thotė se kinezėt dhe rusėt kanė arsyet e tyre pėr tė kundėrshtuar pavarėsinė e Kosovės

 • Soros tha nė Beograd se Serbia duhet ta njohė pavarėsinė e Kosovės

 • Nė Kosovė sot po shėnohet Dita ndėrkombėtare tė paqeruajtėsve

 • Daci: Misioni i OKB-sė do tė dėshironte tė mbesė 200 vjet nė Kosovė

 • Transferohen nga UNMIK-u tek institucionet e Kosovės kompetencat nė 19 fusha

 • BE inkurajon shqiptarėt e Kosovės qė nė samitin e Selanikut tė thellojnė dialogun me Beogradin zyrtar

 • Deputetėt miratuan sot tri ligje

 • KFOR-i rus nė komunėn e Dardanės do ta dorėzojė komandėn mė 1 qershor

 • Protestuesit shqiptarė nė veri tė Mitrovicės kėrkojnė nga KFOR-i tė respektojė Rezolutėn 1244

 • Nė Krushė tė Madhe tė Rahovcit janė zhvarrosur 85 kufoma tė paidentifikuara

 • Kupa e Kosovės nė futboll: Sot luajnė Prishtina–Gjilani, ndėrkaq dje Vėllaznimi mundi KEK-u me rezultat 3:1

 • Nė ndeshjen e parė gjysmėfinale, Prishtina mundi Dritėn me rezultat 118:90

 • Volejboll: KEK-u mbron titullin e Kampion tė Kosovės

 • Brukseli kėrkon nga vendet e Ballkanit Perėndimor qė t'u "pėrmbahen vlerave dhe qėndrimeve tė BE-sė"

 • Amnesty International vlerėson se nė Kosovė tė drejtat e njeriut shkilen si nga ndėrkombėtarėt ashtu edhe nga vendorėt

 • Nė BE ende nuk e dinė se kush do tė jetė pasardhės i Shtajnerit

 • Ali Sadria thotė se pėrgjegjegjėsitė nga UNMIK-u ėshtė dashur tė barteshin qė nga dita e parė e punės sė Qeverisė

 • Banorėt e fshatrave kufitare tė Gjilanit thonė se depėrtimi i forcave serbe brenda Kosovės ėshtė i pėrditshėm

 • Sharon dhe Abas takohen pėrsėri

 • Tajvani sot ka konfirmar pėr 50 raste tė reja tė SARS-it

 • Bler u tha trupave britanike nė Irak se ata kanė kryer njė "akt shumė tė rėndėsishėm dhe tė lartė"

 • Janė vrarė 14 vetė e 12 janė plagosur nė njė sulm tė kryengritėsve nė Ugandė

 • Abazi tha se do tė arrijė njė armėpushim me Hamasin

 • Ėshtė arrestuar njė burrė qė ka kėrcėnuar ekuipazhin e njė aeroplani australian

 • Njė ushtar amerikan ėshtė vrarė sot nė Irak

 • De Melo do influencojė nė Irak

 • Bler viziton sot Irakun

 • Dy tė vdekur nga SARS nė Toronto

 • "Ka patur shumė arsye pėr luftėn nė Irak"

 • Milan fiton titullin kampion tė kampionėve pėr tė gjashtėn herė


 
Daci dhe Harnish thanė se duhet filluar bisedimet me Serbinė pėr ēėshtjet praktike
 
Prishtinė, 29 maj 2003 - Pas njė takimi qė pati me kryetarin e Kuvendit tė Kosovės Naxhat Daci, shefi i Zyrės amerikane nė Prishtinė Rino Harnish tha se SHBA-tė mbėshtesin fillimin e bisedimeve pėr ēėshtjet praktike ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit.
 
Zoti Harnish tha se dialogu ėshtė njė nga standardet e kėrkuara pėr Kosovėn nga bashkėsia ndėrkombėtare, andaj Kosova duhet ta pėrmbushė edhe kėtė standard.

Harnish vlerėsoi se nė Kosovė ėshtė bėrė njė pėrporim i dukshėm, ku funksionon njė qeveri demokratike si dhe ėshtė shėnuar progres nė pjesėmarrjen e komuniteteve nė institucionet e Kosovės nga radhėt e tė gjitha pakicave dhe pėrgjithėsisht ėshėt shėnuar pėrparim nė tė drejtat e pakicave, tha ai.
 
Harnish shtoi se tė gjitha kėto pėrbėjnė standardet e kėrkuara nga bashkėsia ndėrkombėtare. Prandaj, tha Harnish, ėshtė e nevojshme qė tė fillojnė bisedimet pėr ēėshtjet teknike ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit.

Ndėrkaq, kryetari i Kuvendit tė Kosovės Nexhat Daci tha se ėshtė pėr fillimin e bisedimeve me tė gjitha vendet fqinje dhe se pėrfaqėsuesit e Kosovės nuk duhet tė kenė komplekse se me kė duhet biseduar. Z.Daci tha se nė bisedime duhet shkuar tė pėrgatitur me njė strategji tė qartė dhe tė diskutohet me tė gjitha vendet fqinje, pėrfshirė edhe Serbinė.

"Ajo qė ėshtė kusht yni, dhe nė veēanti qė unė kėrkoj nga bashkėsia ndėrkombėtare, nuk mund tė ketė takime jashtė nomenklaturave, nuk mund tė mendojmė njė referencė tė njė vendi fqinjė qė tė bisedojė me kryeministrin tonė, me kryetarin tonė ose me kryeparlamentarin", tha Daci.
 
Sipas tij, duhet biseduar me pėrfaqėsuesit e Serbisė pėr ēėshtjet qė nuk kanė tė bėjnė me statusin e Kosovės, por pėr ēėshtjet e problemet jetėsore: qarkullimi i qytetarėve nė Ballkan, nė Evropė, ekonomia, ngecjet nė buxhet nga ekonomia e kriminalizuar, personat e humbur etj.
 
 
D.Server thotė se kinezėt dhe rusėt kanė arsyet e tyre pėr tė kundėrshtuar pavarėsinė e Kosovės
 
Prishtinė, 29 maj 2003 - Daniel Serwer, drejtor i Nismės Ballkanike pranė Institutit Amerikan tė Paqes, thotė se nėse shqiptarėt e Kosovės kėrkojnė njė tė ardhme tė begatė dhe demokratike, kjo do tė arrihet, me mbėshtetje tė BE-sė dhe SHBA-ve.
 
"Vetėm njė zgjidhje e negociuar ėshtė e mundshme dhe nė negociata ėshtė po aq e rėndėsishme tė kuptosh interesat e kundėrshtarėve sa edhe interesat tuaja", tha Server nė njė intervistė pėr gazetėn "Bota sot". "Pėrkundėr qėndrimit zyrtar, qė bėn thirrje pėr shtyrjen e kėsaj ēėshtjeje, mendoj se shumė njerėz nė Qeverinė amerikane po e kuptojnė se po vjen koha pėr t'u pėrgatitur pėr negociata", thotė ai.

I pyetur se si e komenton seancėn e dėgjimit pėr pavarėsinė e Kosovės nė Kongresin amerikan, Daniel Server tha:

"Seanca nė Kongresin amerikan ishte e dobishme, veēanėrisht pėr ata qė angazhohen pėr pavarėsi tė Kosovės, mirėpo ishte e pabalancuar. Pikėpamjet serbe nuk u prezantuan aty. Vetėm njė zgjidhje e negociuar ėshtė e mundshme dhe nė negociata ėshtė po aq e rėndėsishme tė kuptosh interesat e kundėrshtarėve sa edhe interesat tuaja.
 
Kėshtu, qė ėshtė tejet e rėndėsishme si pėr Kongresin amerikan ashtu edhe pėr shqiptarėt e Kosovės, qė tė dėgjojnė pikėvėshtrimin serb. Ėshtė gabim tė paramendohet, ashtu siē duket se po bėjnė disa, qė qeveria amerikane do tė njohė pavarėsinė e Kosovės nė mėnyrė unilaterale. Kjo nuk do to ndodhė".

Server thotė se ai ka mbėshtetur idenė qė njė amerikan tė jetė Pėrfaqėsuesi i ardhshėm Special i Sekretarit tė Pėrgjithshėm nė Kosovė. "Ky do tė ishte njė sinjal i qartė se ne kemi pėr synim tė pėrgatitemi pėr negociata rreth statusit final", tha Server.

Daniel Server tha se "kinezėt dhe rusėt ka kohė qė kanė arsyet e tyre pėr tė kundėrshtuar pavarėsinė e Kosovės: kinezėt brengosen rreth lėvizjes pėr pavarėsi nė Tibet dhe rusėt brengosen rreth Ēeēenisė", por pėr tė ėshtė e paqartė se cili ėshtė pozicioni francez.
 
 
Soros tha nė Beograd se Serbia duhet ta njohė pavarėsinė e Kosovės
 
Beograd, 29 maj 2003 - Xhorxh Soros, biznesmen amerikan me prejardhje hungareze, deklaroi dje nė Beograd se Serbia duhet ta njohė pavarėsinė e Kosovės pėr t'iu bėrė e mundshme hyrja e shpejtė nė Bashkimin Evropian.

Soros para gazetarėve tha se personalisht ka ardhur nė Beograd pėr ta njohur opinionin serb me propozimin e vet qė Bashkimi Evropian ta fillojė procesin e zgjidhjes sė statusit tė Kosovės, i cili nė fund do tė ēojė deri te pavarėsia e Kosovės. "Kosova nuk mund tė jetė pėrsėri pjesė e Serbisė", tha Soros.
 
"Asgjė nuk ėshtė kundėr Serbisė, por dėshira qė t'i ndihmohet Serbisė qė rruga e saj pėr nė BE tė jetė mė e shpejtė se deri mė tani. Duhet tė jeni realistė dhe ta kuptoni se Serbia nuk do t'i bashkohet BE-sė derisa tė mos zgjidhet ēėshtja e kufijve", tha Soros.

Soros tha se ėshtė takuar me kryeministrin e Serbisė Zoran Zhivkoviqin, cili nuk ėshėt pajtuar me qėndrimin pėr pavarėsinė e Kosovės.

Gjithashtu Soros ka thėnė se pavarėsia e Kosovė nuk do tė ishte e pakushtėzuar dhe qė mė parė do tė duhej tė arrihen standardet e caktuara tė cilat kanė tė bėjnė me sigurinė e pjesėtarėve tė pakicave.
 
 
Nė Kosovė sot po shėnohet Dita ndėrkombėtare tė paqeruajtėsve
 
Prishtinė, 29 maj 2003 - UNMIK-u dhe KFOR-i po shėnojnė sot Ditėn ndėrkombėtare tė paqeruajtėsve, ndėrkaq kjo ditė sivjet nė Kosovė po i kushtohet paqeruajtėsve spanjollė dhe ukrainas tė cilėt humbėn jetėn nė njė aksident ajror nė Turqi.

Nė kishėn e Shėn Ndout nė Prishtinė u mbajt njė meshė pėrkujtimore kushtuar ushtarėve tė vdekur spanjollė nė Turqi, duke u kthyer nga misioni paqeruajtės nė Afganistan. Nė kėtė ceromoni morėn pjesė edhe shefi i UNMIK-ut Mihael Shtajner dhe komandanti i KFOR-it Fabio Mini.

Zėdhėnėsi i KFOR-it Benister Grin foli pėr rėndėsinė e kėsaj dite qė ka pėr paqeruajtėsit kudo nė botė e sidomos nė vendosjen e paqes nė Kosovė. Grin tha se gjatė katėr viteve tė kaluara nė Kosovė kanė humbur jetėn 99 ushtarė tė KFOR-it.

Ndėrkaq nė mbrėmje nė Pallatin e Rinisė dhe Sporteve nė Prishtinė do tė mbahet njė ceremoni pėrkujtimore kushtuar kėsaj dite, ku do tė marrin pjesė edhe pėrfaqėsuesit mė tė lartė vendorė.
 
 
Daci: Misioni i OKB-sė do tė dėshironte tė mbesė 200 vjet nė Kosovė
 
Londėr, 29 maj 2003 - "Misioni i Kombeve tė Bashkuara do tė dėshironte qė tė mbesė 200 vjet (nė Kosovė) sepse funksionarėt e saj kanė rroga mė tė mėdha se tė senatorėve amerikanė; rojet e tyre fitojnė mė shumė se ministrat tanė; dy qeveritė, e UNMIK-ut dhe e Kosovės, nuk mund tė funksionojnė paralelisht", ka deklaruar pėr gazetėn londineze "Gardian", kryetari i Kuvendit tė Kosovės Nexhat Daci.
 
 
Transferohen nga UNMIK-u tek institucionet e Kosovės kompetencat nė 19 fusha
 
Prishtinė, 29 maj 2003 - Institucionet e Kosovės qė nga dita e sotme do tė kenė mė shumė pushtet nė fushė tė ekonomisė, shėndetėsisė, bujqėsisė dhe energjetikės. Kėtė e bėnė tė ditur kryeadministratori Mihael Shtajner dhe kryeministri Bajram Rexhepi, pas takimit tė Kėshillit tė Pėrbashkėt pėr bartjen e kompetencave nga administrata e UNMIK-ut tek institucionet e Kosovės.

Shtajner tha se deri nė fund tė muajit tė ardhshėm do tė barten kompetencat nga 19 fusha, ndėrkaq dorėzimi i 17 fushave tė tjera do tė bėhet sa mė shpejt qė tė jetė e mundur. Por nė kompetencė tė UNMIK-ut megjithatė mbesin edhe mėtutje pėrgjegjėsi tė rezervuara.
 
Bajram Rexhepi tha se qeveria pretendon tė marrė sa mė shumė kompetenca nga administrata e UNMIK-ut, duke theksuar se kapitulli i pestė faktikisht ka pėrfunduar dhe tashmė kjo ėshtė ēėshtje e implementimit. Rexhepi shtoi se qeveria ka ambicie qė tė ketė rol aktiv edhe nė kompetencat e rezervuara. Sipas tij ky proces do tė realizohet me sukses nėse UNMIK-u dhe qeveria bashkėpunojnė.

UNMIK-u nuk ka miratuar kėrkesėn e qeverisė pėr punė tė jashtme dhe pėr drejtėsi qė do tė bashkėrendoheshin nga UNMIK-u dhe institucionet vendore.

Takimi i ardhshėm i Kėshillit tė Pėrbashkėt tė UNMIK-ut dhe institucioneve tė Kosovės do tė mbahet pas njė muaji. Sipas paralajmėrimeve tė UNMIK-ut deri nė fund tė vitit tek institucionet vendore duhet tė barten tė gjitha kompetencat qė lejohen me Rezolutėn 1244 tė KS tė OKB-sė.
 
 
BE inkurajon shqiptarėt e Kosovės qė nė samitin e Selanikut tė thellojnė dialogun me Beogradin zyrtar
 
Bruksel, 29 maj 2003 - Bashkimi Evropian inkurajon shqiptarėt e Kosovės qė nė samitin e Selanikut tė thellojnė dialogun me Beogradin zyrtar. Sa mė parė qė tė fillon dialogu mes Prishtinės dhe Beogradit, aq mė mirė ėshtė pėr dy palėt. BE premton se nėse dialogu vėrtet fillon nė Selanik, atėherė BE-ja do tė bėjė ēmos qė tė ndihmojė Prishtinėn dhe Beogradin nė vazhdimin e kontakteve.

Pėrderisa i tėrė rajoni po u ofrohet strukturave tė BE-sė nuk ėshtė nė rregull qė Prishtina dhe Beogradi tė mos flasin mes veti, thonė zyrtarėt nė Bruksel. Ata janė tė mendimit se shqiptarėt dhe serbėt duhet tė bisedojnė pėr ēėshtje qė janė nė interes tė Prishtinės dhe Beogradit.
 
 
Deputetėt miratuan sot tri ligje
 
Prishtinė, 29 maj 2003 - Nė seancėn e sotme tė Kuvendit tė Kosovės me shumicė votash u miratua Ligji pėr rrugėt, pas njė shqyrtimi paraprak nen pėr nen tė tij. Poashtu u miratua nė parim edhe Projektligji pėr prokurimin publik, i cili fillimisht u prezentua nga ministri i dekasterit respektiv.

Deputetėt sot miratuan edhe ndryshimet e propozuara nga Pėrfaqėsuesi Special i OKB-sė nė Ligjin e miratuar pėr themelimin e regjistrit tė tė drejtave nė pronėn e paluajtshme.
 
 
KFOR-i rus nė komunėn e Dardanės do ta dorėzojė komandėn mė 1 qershor
 
Dardanė, 25 maj 2003 - KFOR-i rus i stacionuar nė Komunėn e Dardanės do t'i dorėzojė komandėn atij amerikan mė 1 qershor, kurse ushtarėt me pajisjet e tyre pėrfundimisht do tė largohen mė 25 qershor nga kjo komunė.
 
Ata do tė zėvendėsohen me njė kompani spanjolle qė vepron nė kuadėr tė KFOR-it amerikan. Kjo u bė e ditur dje nė njė takim lamtumirės qė komandanti i KFOR-it rus pati me kryetarin e Komunės sė Dardanės, Shaip Surdullin, ku mori pjesė edhe komandanti i kampit amerikan nė Gjilan.
 
 
Protestuesit shqiptarė nė veri tė Mitrovicės kėrkojnė nga KFOR-i tė respektojė Rezolutėn 1244
 
Mitrovicė, 29 maj 2003 - Vendimi i KFOR-it pėr ndalimin e qarkullimit tė banorėve tė pesė fshatrave shqiptare tė veriut tė Mitrovicės nėpėr fshatin Suhadoll i Epėrm, ėshtė cilėsuar i padrejtė nga banorėt e atjeshėm. Ata nėpėrmjet njė proteste tė mbajtur dje kanė kėrkuar nga KFOR-i francez qė tė respektojė Rezolutėn 1244 e cila garanton lėvizjen e lirė tė qytetarėve.
 
 
Nė Krushė tė Madhe tė Rahovcit janė zhvarrosur 85 kufoma tė paidentifikuara
 
Rahovec, 29 maj 2003 - Nė Krushė tė Madhe tė komunės sė Rahovcit dje ėshtė bėrė zhvarrimi i 85 kufomave tė paidentifikuara. Sipas shtypit tė sotėm kėto kufoma supozohet se janė tė banorėve tė Krushės sė Madhe, tė cilėt janė vrarė dhe masakruar nga forcat serbe mė 1999.
 
Zhvarrimi ėshtė bėrė gjatė tri ditėve tė kaluara, ndėrkaq kufomat janė dėrguar nė morgun e Institutit tė Mjekėsisė Ligjore nė Rahovec pėr identifikim.
 
 
Kupa e Kosovės nė futboll: Sot luajnė Prishtina–Gjilani, ndėrkaq dje Vėllaznimi mundi KEK-u me rezultat 3:1
 
Prishtinė, 29 maj 2003 – Nė takimin e parė gjysmėfinal tė Kupės sė Kosovs nė futboll, qė u zhvillua dje nė Gjakovė, futbollistėt Vėllaznimi mundėn KEK-un me rezultat 3:1. Golashėnues pėr Vėllaznimin ishin:
 
Zhubi 16’, Patoku 28’ dhe Radoniqi 49’, ndėrkaq tė vetmin gol pėr KEK-un e shnėoj B.Hashani nė minutėn e 88. Ndeshja e kthimit do tė zhvillohet pas njė jave nė Kastriot.

Sot nė ora 17 nė stadiumin e qytetit nė Prishtinė, do tė zhvillohet ndeshja e dytė gjysmėfinale e Kupės sė Kosoėvs, kundėrshtarė do tė jenė Prishtina dhe Gjilani.
 
 
Nė ndeshjen e parė gjysmėfinale, Prishtina mundi Dritėn me rezultat 118:90
 
Prishtinė, 29 maj 2003 - Mbrėmė u zhvillua ndeshja e parė gjysmėfinale e garės pėrfundimtare (play-off) tė Ligės ABK, nė mes tė MEB Prishtins dhe Dritės. Fitore, siē edhe ėshtė pritur, shėnuan basketbollistėt e MEB Prishtinės me rezultat tė lartė 118:90.
 
Basketbollistėt e Dritės, vetėm nė ēerekun e parė dhe nė fillim tė ēerekut tė dytė ishin kundėrshtarė tė barabartė me basketbollistėt vendas, por sa kalonte koha, MEB Prishtina diktonte ritmin e lojės. Kėshtu ishte vetėm pikėpyetje se sa do tė jetė diferenca nė pikė nė fund tė takimit, pasi qė fituesi shihej qartė se do tė jetė skuadra vendase.

Basketbollistėt mė efikas nė radhėt e MEB Pristinės ishin Dejmon Forney me 34 Florian Myftari me 27 dhe Edmond Azemi me 23 pikė tė shėnuara. Ndėrkaq pėr Dritėn mbi 85% tė pikėve i shėnuan dy amerikanėt, Ederik Vomak 48, dhe Villson 29 pikė.

Takimi i kthimit do zhvillohet tė shtunėn nė Gjilan.

Sonte nė Pejė duke filluar nga ora 20.15, gjithashtu do tė zhvillohet edhe takimi i parė i gjysmėfinalės sė dytė ndėrmjet Dukagjinit dhe Mabetexit.
 
 
Volejboll: KEK-u mbron titullin e Kampion tė Kosovės
 
Prishtinė, 29 maj 2003 – Dje u zhvillua edhe takimi i tretė pėrcaktues i paly-off-it tė Ligės sė Parė tė Kosovės nė volejboll nė mes tė KEK-ut dhe Ejona Pejės. Nė kėtė takim fitore shėnuan volejbollistėt e KEK-ut me rezultat 3:1, dhe fituan titullin e mė tė mirit edhe pėr edicionin e sivjemė.

Rezultati nėpėr seta ishte: 25:14, 25:12, 18:25 dhe 25:23.
 
 
Brukseli kėrkon nga vendet e Ballkanit Perėndimor qė t'u "pėrmbahen vlerave dhe qėndrimeve tė BE-sė"
 
Bruksel, 29 maj 2003 - Krerėt e Bashkimit Evropian u kanė drejtuar njė letėr shteteve tė Ballkanit Perėndimor nė tė cilėn kėrkohet nga ato qė t'u "pėrmbahen vlerave dhe qėndrimeve tė BE-sė" nė bisedimet me SHBA-tė pėr mosdorėzimin e qytetarėve amerikanė nė Gjykatėn Penale Ndėrkombėtare nė Hagė.
 
Nė letėr theksohet se "nė tė ardhmen tė gjitha kėto vende tė rajonit - disa mė shpejt, e disa nė ngadalė - do tė bėhen anėtare tė BE-sė", andaj ėshtė "normale qė tė kuptojnė dhe tė respektojnė parimet e tij (BE-sė)", deklaroi zėdhėnėsi i presidencės greke me BE-nė, Rusos Konduros.

Ai tha se kryesuesi i radhės sė BE-sė, Jorgos Papandreu e ka shkruar kėtė letėr "i bindur se shtetet e Ballkanit Perėndimor, tė cilat tani janė mė afėr Evropės, do tė repektojnė rekomandimet evropaine".
 
 
Amnesty International vlerėson se nė Kosovė tė drejtat e njeriut shkilen si nga ndėrkombėtarėt ashtu edhe nga vendorėt
 
Londėr, 29 maj 2003 - Nė Kosovė tė drejtat e njeriut shkelen si nga ndėrkombėtarėt dhe nga vendoret theksohet nė raportin e fundit i Amnesty International (AI). Nė kėtė raport qė pėrfshin periudhėn janar-dhjetor 2002, nė kapitullin e posaēėm qė i kushtohet Kosovės kjo organizatė pėr tė drejtat e njeriut ėshtė pėrqėndruar nė problemet e krimeve tė luftės, pėr shqiptarėt nė burgjet e Serbisė, personat e zhdukur dhe tė rrėmbyer, trafikun e qenieve njerėzore e dėnimeve tė paligjshme nga KFOR-i dhe abuzimeve nga pėrfaqėsuesit e segmenteve tė ndryshme tė administratės ndėrkombėtare.

Raporti thekson se serbėt e dėnuar pėr krime lufte nga gjykatat vendore, ku shumica e gjyqtarėve kanė qenė shqiptarė, kanė apeluar nė gjykatat e shkallės mė tė lartė. Kėshtu me gjykimet e shkallės sė dytė dėnimet e tyre kryesisht janė ulur. Sa u pėrket gjendjes sė pakicave nė Kosovė, nė raport nėnvizohet se ndonėse kanė vazhduar sulmet kundėr tyre ato kanė qenė nė njė shkallė mė tė ulėt se mė parė. Ndėrkaq sa u pėrket tė zhvendosurve vetėm njė numėr i kufizuar prej tyre ėshtė kthyer.

Ndėrkaq mbi shqiptarėt nė burgjet e Serbisė raporti nėnvizon se nė periudhėn mars - maj 2002, 160 tė burgosur janė kthyer nė Kosovė, nga tė cilėt 106 janė liruar. Lirimi i tyre ka ndodhur pasi gjyqtarėt ndėrkombėtarė kanė vlerėsuar se akuzat e ngritura ndaj tyre ishin tė motivuara politikisht dhe etnikisht.
 
Lidhur me ēėshtjen e personave tė zhdukur njėsia e posaēme brenda administratės sė UNMIK-ut ka bėrė pak pėrparim, theksohet nė raportin vjetor tė Amnesty International. Raporti e identifikon si njė problem tė ndieshėm nė Kosovė edhe trafikimin e grave dhe vajzave tė cilat pėrdorėn kryesisht pėr shfrytėzim seksual. Rreth 60 pėr qind e viktimave sipas statistikave tė kėsaj organizate janė nga Moldavia. Po nė kėtė raport theksohet fakti se KFOR-i, forca ndėrkombėtare e sigurisė nė Kosovė ka kryer arrestime tė paligjshme.

Lidhur me tė drejtat e njeriut nė Serbi raporti pėrmend edhe rastet e zbulimit e varrezave masive me viktimat shqiptare, apo gjyqet kundėr tre anėtarėve tė ish-ushtrisė jugosllave tė dėnuar pėr vrasje tė shqiptarėve. Sipas kėtij raporti opinioni publik serb kishte reaguar kundėr dėnimit tė tyre pėr krimet e kryera ndaj shqiptarėve.
 
 
Nė BE ende nuk e dinė se kush do tė jetė pasardhės i Shtajnerit
 
Bruksel, 29 maj 2003 - Zyrtarėt e BE-sė nė Bruksel pohojnė se sė shpejti do tė caktohet pasardhėsi i kryeadministratorit tė Kosovės, Mihael Shtajner, pasi qė Shtajner do tė largohet nga Kosova gjatė dy muajve tė ardhshėm. Aktualisht nė Bruksel ka vetėm spekulime rreth emrave se kush do tė mund tė jetė pasaardhės i Shtajnerit.

Nė qarqet e BE-sė ėshtė pėrmendur si pasardhės i Shtajnerit ambasadori i tashėm i Suedisė nė OKB, Pjer Shori. Mirėpo, thuhet se amerikanėt nuk kanė qenė tė gatshėm ta mbėshtesin kandidaturėn e ambasadorit Shori nė atė post pėr shkak tė disa qėndrimeve kritike qė ai i ka pasur pėr ndėrhyrjen nė Irak.

Nė BE-sė pohojnė se mė sė shumti gjasa pėr t'u bėrė kryeadministrator i Kosovės ka diplomati francez Alan lė Rua, me njė pėrvojė nė Ballkan. Ai ishte njė kohė administrator i Pejės, por edhe i dėrguari i posaēėm i BE-sė nė Maqedoni.
 
 
Ali Sadria thotė se pėrgjegjegjėsitė nga UNMIK-u ėshtė dashur tė barteshin qė nga dita e parė e punės sė Qeverisė
 
Prishtinė, 29 maj 2003 - Lidhur me takimin e djeshėm tė Kėshillit tė Pėrbashkėt pėr bartjen e kompetencave nga administrata e UNMIK-ut tek institucionet e Kosovės, ministri i ekonomisė dhe financave nė Qeverinė e Kosovės, Ali Sadrija thotė se nė Kosovė vazhdon tė jetė aktuale ēėshtja e transferit tė pėrgjegjėsive nga ndėrkombėtarėt tek vendorėt.

Ai tha se tė gjitha kompetencat ėshtė dashur tė barteshin qė nga dita e parė e punės sė Qeverisė, por kjo ėshtė penguar me njė rregullore qė ėshtė nxjerrė pas Kornizės Kushtetuese. Kėto kompetenca kanė tė bėjnė me ēėshtjen e politikave ekononike, fiskale, nė industri, tregti, telekomunikacion, arsim, shėndetėsi, shėrbime publike dhe administratė. "Pra kemi tė bėjmė me pjesėt qė realisht ėshtė dashur tė jenė tė bartura nė momentin e formimit tė institucioneve vetėqeverisėse tė Kosovės", tha z. Sadrija.

Sipas tij ėshtė shėnuar njė pėrparim i theksuar sidomos nė bartjen e kompetencave nga UNMIK-u nė pushtetin lokal. Kėshtu 24 komuna janė certifikuar dhe ato kanė autorizimin pėr menaxhimin e procesit finaciar apo buxhetor. Sadrija nėnvizoi se nuk sheh pengesa nė bartjen e kompetencave edhe nė shtatėmbėdhjetė fusha tė tjera, siē konstatuam nė takimin e djeshėm.
 
 
Banorėt e fshatrave kufitare tė Gjilanit thonė se depėrtimi i forcave serbe brenda Kosovės ėshtė i pėrditshėm
 
Gjilan, 29 maj 2003 - Banorėt e fshatrave kufitare tė komunės sė Gjilanit si Muēibabė, Lipovicė, Buricė, Kukaj e Muhaxher tė Stublicės thanė se kalimi i kufirit dhe depėrtimi i forcave serbe brenda territorit tė Kosovės ėshtė bėrė i pėrditshėm. Mirėpo, burimet e KFOR-it nuk kanė dhėnė asnjė prononcim lidhur me kėto pohime tė banorėve shqiptarė tė fshatrave tė sipėrshėnuara.
 
 
Sharon dhe Abas takohen pėrsėri
 
Tel Aviv, 29 maj 2003 - Udhėheqėsit izraelitė dhe palestinezė kanė nė plan tė takohen tė enjten, para takimit tė tyre tė javės sė ardhshme me Presidentin Bush nė Jordani, pėr diskutime rreth pėrpjekjeve tė paqes nė Lindjen e Mesme.
 
Takimi midis kryeministrit izraelit, Ariel Sharon, dhe homologut tė tij palestinez, Mahmud Abas, do tė jetė i dyti qė ata zhvillojnė gjatė dy javėve tė fundit.
 
Pritet qė ata tė diskutojnė rreth njė propozimi pėr armėpushim, sipas tė cilit zoti Sharon do tė pranojė tė tėrheqė forcat nga disa zona palestineze. Kurse Izraeli kėrkon qė Autoriteti Palestinez tė ndalė sulmet e grupeve ekstremiste kundėr izraelitėve.
 
 
Tajvani sot ka konfirmar pėr 50 raste tė reja tė SARS-it
 
Tajpeh, 29 maj 2003 - Ministria e Shėndetėsisė Tajvanit sot ka konfirmar pėr 50 raste tė reja tė SARS-it. Deri mė tani nė Tajvan janė evidentuar 550 raste tė kėsaj sėmundjeje, por dyshohet se numri i vėrtetė ėshtė 1158.
 
Ndėrkaq nga SARS-i nė kėtė vend kanė vdekur 81 veta, gjė qė e vė Tajvanin nė vendin e tretė me numrin e viktimave, menjeherė pas Kinės dhe Hongkongut.
 
 
Bler u tha trupave britanike nė Irak se ata kanė kryer njė "akt shumė tė rėndėsishėm dhe tė lartė"
 
Bagdad, 29 maj 2003 – Kryeministri britanik, Toni Bler, u ka thėnė trupave britanike nė Irak se ata po marrin pjesė nė njė "akt shumė tė rėndėsishėm dhe tė lartė" nė ēlirimin e vendit nga Sadam Hyseini, njofton BBCWorld. Z. Bler ka thėnė se historia do tė shikojė konfliktin e Irakut si "njė nga momentet vendimtarė tė shekullit".

Kryeministri britanik ėshtė lideri i parė perendimor qė e ka vizituar Irakun qė kur ėshtė pėrmbysur regjimi i Sadamit. Duke iu drejtuar 400 trupave britanike pranė njėrit nga ish-pallatet presidenciale tė Sadamit nė Basra, Bler ka thėnė: "Unė dėshiroj vetėm tė shpreh krenarinė qė ka ēdonjėri nė Britani pėr punėn e madhėrishme qė keni bėrė".
 
Bleri ka takuar pėrfaqėsuesin e ri britanik nė Irak, Xhon Sauers dhe udhėheqėsin e Zyrės amerikane pėr rindėrtim dhe ndihmė humanitare, Pol Bremer.
 
 
Janė vrarė 14 vetė e 12 janė plagosur nė njė sulm tė kryengritėsve nė Ugandė
 
Kampala, 29 maj 2003 - Janė vrarė 14 udhėtarė ndėrkaq 12 janė plagosur nė njė sulm tė kryengritėsve ndaj njė autobusi tė mėrkurėn nė veri tė Ugandės, ka bėrė tė ditur zėdhėnėsi i Armatės ugandeze. Ai ka theksuar se kryengritėsit e Armatės sė zotit tė lėvizjes sė rezistencės, nga pusia kanė sulmuar autobusin nė afėrsi tė Pakvaēės, rreth 340 km nė veriperėndim tė kryeqytetit Kampala.
 
 
Abazi tha se do tė arrijė njė armėpushim me Hamasin
 
Jerusalem, 29 maj 2003 – Kryeministri palestinez, Mahmud Abazi, ka thėnė nė njė intervistė tė sotme (e enjte) pėr njė gazetė izraelite se ai do tė arrijė njė armėpushim me lėvizjen islamike tė vijės sė fortė, Hamas, brenda javės sė ardhshme, njofton AFP.
 
Ai i ka bėrė kėto komente vetėm disa orė para takimit vendimtar me kryeministrin izraelit, Ariel Sharon, ku do tė diskutohet zbatimi i planit ndėrkombėtar pėr paqe, me tė cilin do t'i jipet fund dhunės aktuale. "Pas marrėveshjes me Hamasin, shpresoj se do tė arrij njė marrėveshje edhe me Tanzimin dhe Xhihadin islamik, me tė cilat ende s'kemi pasur rast tė takohemi", ka thėnė kryeministri Abazi.
 
 
Ėshtė arrestuar njė burrė qė ka kėrcėnuar ekuipazhin e njė aeroplani australian
 
Melburn, 29 maj 2003 – Dy shoqėrues tė fluturimit janė trajtuar nė spital pasi janė sulmuar nga njė burrė me njė mjet tė mprehtė druri gjatė njė fluturimi vendor me njė aeroplan nė Australi, njofton Rojter. Ministri australian i Transportit, Xhon Anderson, ka deklaruar sot (e enjte) se njė burrė i moshės 40-vjeēare ka hyrė nė kabinė dhe ka kėrcėnuar pėr tė rrėzuar aeroplanin.
 
Z. Anderason ka thėnė se ndonėse incidenti duket tė jetė i paramenduar, s'ka tė dhėna se ėshtė akt terrorist. Incidenti ka ndodhur nė bordin e aeropanit 1737, fill pasi ėshtė nisur nga Melburni. Sulmuesi ka qenė i armatosur me dy shtiza druri. Ai ėshtė arrestuar pasi aeroplani ėshtė kthyer nė vendin e nisjes pas incidentit. Dy udhėtarė gjithashtu kanė pėsuar lėndime tė lehta dhe janė trajtuar nė aeroport.
 
 
Njė ushtar amerikan ėshtė vrarė sot nė Irak
 
Bagdad, 29 maj 2003 – Njė ushtar amerikan ėshtė vrarė sot (e enjte) nga forcat armiqėsore nė Irak, ka bėrė tė ditur Komanda qendrore amerikane, njofton Rojter. Nė deklaratėn e kėsaj Qendre thuhet se ushtari u qėllua me armė zjarri kur po udhėtonte me automjet nė autostradė.
 
Emri i viktimės nuk ėshtė bėrė i ditur. Ai ėshtė dėrguar nė spital, ku ėshtė shpallur se ka vdekur. Deklarata nuk jep lokacionin e vrasjes, por incidenti ėshtė nėn hetime. Nuk janė dhėnė detaje tė tjera mė tė hollėsishme.
 
 
De Melo do influencojė nė Irak
 
Nju Jork, 29 maj 2003 - Pėrfaqėsuesi i veēantė i Kombeve tė Bashkuara pėr Irakun Serxho Viera de Melo thotė se do ta shfrytėzojė postin e tij tė ri nė Irak pėr t'i udhėhequr britanikėt dhe amerikanėt nė drejtimin e duhur.

I ngarkuar me kėtė pėrgjegjėsi nga Sekretari i Pėrgjithshėm i OKB-sė Kofi Anan, zoti de Mello do ta kryejė kėtė detyrė pėr katėr muaj.

Pėrfaqėsuesit tė posaēėm tė Kombeve tė Bashkuara do t'i duhet tė gjejė ekuilibrin pėr tė vepruar si njė zė i pavaruar qė do tė merret me autoritetet britanike dhe amerikane qė drejtojnė Irakun.
 
 
Bler viziton sot Irakun
 
Londėr, 29 maj 2003 - Toni Bler sot ėsht nisur pėr njė vizitė nė Irak dhe kėshtu bėhet udhėheqėsi i parė perėndimor qė shkon nė kėtė vend qė prej luftės.

Njė vizitė simbolike por historike, e cila do tė vėrė nė provė aftėsinė e tij politike dhe prirjen pėr tė rekomanduar.

Vizita ka si qėllim tė falenderojė trupat dhe tė peshojė detyrėn e rindėrtimit tė Irakut, jo tė triumfit - siē ėshtė shprehur kryeministri Bler.
 
 
Dy tė vdekur nga SARS nė Toronto
 
Toronto, 29 maj 2003 - Dy persona tė tjerė kanė vdekur nga SARS-i nė Toronto, pėr tė cilėt zyrtarėt thanė se ishin dy gra tė moshuara qė kishin vdekur nė spital. Autoritetet kanadeze kėmbėngulin se po e mbajnė epideminė nė kontroll, nėpėr spitale.

Por lajmi se njė shkollė 8-vjeēari u mbyll pėr shkak tė SARS-it ka rritur shqetėsimet.

Njė nga nxėnėsit e njė shkolle nė periferi tė Torontos kishte shfaqur simptoma tė SARS-it tre ditė pėrpara se zyrtarėt tė urdhėronin mbylljen e shkollės duke ēuar 1700 mėsues dhe nxėnės nė karantinė.
 
 
"Ka patur shumė arsye pėr luftėn nė Irak"
 
Uashington, 29 maj 2003 - Zėvendėssekretari amerikan i mbrojtjes, Pol Uolfovic, ėshtė cituar tė ketė thėnė se ēėshtja e armėve nuk ishte arsyeja e vetme e fillimit tė luftės kundėr Irakut.

Por ai tha se kjo ishte ēėshtja pėr tė cilėn ēdokush pajtohej, dhe ishte aprovuar pėr shkak tė, siē e quajti, arsyeve burokratike.

Nė njė intervistė pėr njė javore, zoti Uolfovic, tha se njė nga faktorėt madhor ishte edhe se njė sulm mbi Irakun do t'i mundėsonte Shteteve tė Bashkuara qė tė tėrheqin trupat e tyre nga Arabia saudite, duke zgjidhur atė qė ishte ankesa mė e madhe pėr Al-Kaidėn.
 
 
Milan fiton titullin kampion tė kampionėve pėr tė gjashtėn herė
 
Manēester, 29 maj 2003 – Mbrėmė nė stadiumin “Old Trafford” tė Manēesterit ishin mbledhur mbi 63.000 shikues pėr tė pėrcjellė ndeshjen finale tė Ligės sė Kampionėve evropian, nė mes tė tė dy skuadrave italiane, Juventus dhe Milan.
 
Takimi nė kohėn e rregullt pėrfundoi pa gola (0:0) dhe u desht tė zhvillohet koha shtesė dy herė nga 15 minuta nė pritje tė "golit tė argjendtė", por as nė kohėn shtesė nuk u pėrcaktua kampioni i kampionėve tė Evropės.

Pas ekzekutimit tė penalltive Milan mundi Juventusin me rezultat 3:2, dhe fitoi titullin kampion tė kampionėve tė Evropės pėr tė gjashtėn herė.
 
Ekzekutimi i penalltive ishte shumė interesant, ndoshta ngarkesa e madhe e bėri tė vetėn ku madje 5 penallti nuk arritėn tė konkretizohen. Nė njėrėn anė, portieri i Milanit, braziliani Dida arriti tė mbrojė 3 penallti, ai ndali gjuajtjet e Trezegesė, Zallejetės dhe Monteros, ndėrkaq portieri i Juventusit, Bufon mbrojti gjuajtjet e Sedorfit dhe Kalaxes. Penalltinė e pestė,vendimtare, pėr Milanin e realizoi reprezentusi ukrainas, Andri Shevēenko.
 
Pėr Milanin gjithashtu shėnuan edhe Serzhinjo dhe Nesta, ndėrkaq pėr Juventusin tė saktė nga penalltita ishin Birindeli dhe Del Piero.

Kupėn e Ligės sė Kampionėve, Paolo Maldinit, kapitenit tė Milanit, ia dorėzoi Lenart Johanson, president i UEFA-sė.

Futbollistėt e Milanit nga klubi i tyre Milan, pėr kėtė triumf fituan secili nga 250.000 euro, kurse trajneri Anēeloti, pėr tė cilin, ky ėshtė trofeu i parė i Ligės sė Kampionve fitoi madje 400.000 euro.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.